Kam na dovolenou v Česku? Hrady, zámky a atrakce, které nesmíte vynechat

  • 2
Nechce se vám letos k moři, ani vás nelákají světové památky? V Česku najdete bezpočet míst, kde se dá strávit skvělá dovolená, a ani nebudete litovat, že jste neopustili hranice naší republiky. V druhém díle našeho tipovacího seriálu jsme pro vás vybrali zajímavé hrady, zámky a zábavní parky, kde se rozhodně nudit nebudete.

Dolní Vítkovice

Dominantou Dolních Vítkovic je vysoká pec č. 1, nyní nazývaná Bolt Tower. Kdysi...

Bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren v Ostravě byl přetvořen v unikátní industriální památku. Rozsáhlá přeměna bývalé průmyslové oblasti v turistickou atrakci se opravdu vyplatila, Dolní Vítkovice se dnes řadí mezi nejnavštěvovanější turistické lokality v zemi.

Při prohlídce areálu si můžete vybrat z pěti okruhů, mezi nimiž je např. komentovaná prohlídka vysoké pece, výstup na ikonickou věž Bolt Tower nebo prohlídka někdejšího černouhelného dolu Hlubina. Přístupná je i moderní Multifunkční aula Gong, vzniklá vestavbou do původního plynojemu z roku 1924. V areálu se koná celá řada kulturních akcí včetně proslulého festivalu Colours of Ostrava. Ten letos proběhne od 19. do 22. července.

Kašperk

Hrad Kašperk od Pustého Hrádku

Jeden z nejvýše položených českých hradů se nachází v Šumavském podhůří ve výšce 880 metrů nad mořem. Na hradě si můžete projít návštěvnický okruh s průvodcem, vstup na nádvoří je volný. Otevřeno je letos od dubna, v minulých letech patřil Kašperk k několika málo českým hradům, které bylo možno navštívit také v rámci zimní prohlídky v době kolem Vánoc.

Kam na dovolenou v Česku? Túry v přírodě a města, která nesmíte vynechat

Hrad je dnes ve vlastnictví města Kašperské Hory a nejsnáze se k němu dostanete z parkoviště u zaniklé osady Žlíbek (pěšky 1,5 kilometru bez velkého převýšení). Vzhledem ke krásné krajině, v níž se Kašperk nachází, se nabízí větší pěší okruh z Kašperských Hor se zastávkou právě na Kašperku, k dispozici máte několik značených okruhů v délce od osmi kilometrů.

Techmania Plzeň

Techmania Plzeň, 3D planetarium

Techmania v historických továrních halách plzeňské Škodovky se označuje jako „science centrum“, nemusíte mít ovšem strach, že tam na vás čeká suchá věda, naopak. Tamní expozice navštěvují stovky tisíc zájemců ročně, zábavným a názorným způsobem totiž vysvětlují, jak fungují fyzikální zákony, některé přírodní jevy nebo třeba optické klamy. Všechno si můžete sami vyzkoušet a rozhýbat.

V Techmanii se dá mj. pomocí gyroskopu vyzkoušet stav beztíže, ve 3D planetáriu (jediném v Česku) se podíváte pořádně zblízka na Měsíc nebo zažijete příběh budování Země od samého počátku. Svůj domov našla v Techmanii také Entropa, kontroverzní symbol českého předsednictví EU z roku 2009.

Sovinec

Sovinec

Pevný hrad Sovinec se nachází na jižním okraji Nízkého Jeseníku. Sovinec byl založen ve 14. století, od roku 1623 byl více než tři staletí ve vlastnictví Řádu německých rytířů. Z doby jejich panování také pochází současná podoba hradu, včetně úprav v 19. století.

Dnes si můžete Sovinec projít buď samostatně nebo se zúčastnit jedné ze dvou komentovaných průvodcovských tras. Turisté si mohou prohlédnout i opevnění či podzemní chodbu. Hrad letos zahajuje sezonu 1. dubna, během roku je naplánovaná celá řada akcí, například sokolnické slavnosti, ukázky tradičních řemesel, jarmarky apod.

Singltrek pod Smrkem

Na trase singltreku pod Smrkem

Je to sport, při kterém si užijete plno zábavy i adrenalinu. Síť přírodních stezek pro horská kola se v okolí Nového Města pod Smrkem otevřela v roce 2009 a od té doby se rozrostla na přibližně 60 kilometrů cest v severní části Jizerských hor. Dalších asi 30 kilometrů je k dispozici hned za hranicí v Polsku.

OBRAZEM: Padesát inspirací pro výlet. Tato místa Češi milují nejvíc

Jednotlivé trasy mají různé obtížnosti a mohou se na ně vydat jak profíci, tak i méně zkušení jezdci, klidně i rodiny s většími dětmi. Cesty jsou členité, z kopce většinou pojedete v mírném sklonu s členitými zatáčkami, nahoru pak vystoupáte po širších lesních cestách. Hlavním nástupním místem je Nové Město pod Smrkem, začít se dá i od Obřího sudu nad Lázněmi Libverda. Většina tras vede lesem.

Dolní Kounice

Středověký hrad v Dolních Kounicích na Brněnsku přestavěný na zámek V pozadí...

Městečko Dolní Kounice se nachází sotva 25 kilometrů od centra Brna, ovšem stojí poněkud stranou turistického zájmu, i když se v něm nachází řada zajímavostí. Vedle zříceniny někdejšího kláštera Rosa coeli jde zejména o zámek, který vznikl přestavbou původního gotického hradu.

Kounický zámek, který je dnes v soukromých rukou, prošel v posledních patnácti letech postupnou rekonstrukcí a je přístupný veřejnosti. Vznikl na základech hradu vystavěného původně k ochraně kláštera Rosa coeli (oba objekty dělí vzdálenost jen asi 200 metrů) a současnou podobu získal v době renesance.

Na zámku Dolní Kounice probíhají prohlídky pro veřejnost o víkendech, letos se začíná na přelomu dubna a května. Konají se tu i svatby, různé zábavné programy, trhy apod.

Baťův kanál

Bezbariérový přístav slouží lodím jako čekací stání před vplutím do plavební...

Historická vodní cesta podél řeky Moravy mezi Otrokovicemi a Rohatcem byla vybudována ve 30. letech 20. století a původně měla sloužit k dopravě uhlí. Současnost je úplně jiná – po „Baťáku“ v létě plují rekreační plavidla, jak motorové lodě tak výletní turistické prámy a menší čluny. Výlety po kanálu jsou často spojené s cyklistikou, v okolí najdete opravdu hustou síť cyklotras. A výlet můžete spojit i s ochutnávkou moravských vín. Na lodi můžete strávit celý víkend nebo třeba jen několik hodin.

Pokud vše vyjde podle plánů, do roku 2027 se splavný úsek Baťova kanálu prodlouží ze současných 52 na 72 kilometrů a na rekreačních lodích bude možné plout od Kroměříže až do Hodonína. Rozroste se počet plavebních komor, přístavišť i další infrastruktura a kanál se brzy může stát tahákem turistického ruchu na jihovýchodní Moravě.

Valeč

Zámek Valeč

Západočeské městečko Valeč se za vlády komunistů ocitlo na pokraji zkázy. Mohl za to nucený odchod původních německojazyčných obyvatel po roce 1945 i odlehlá poloha na okraji vojenského prostoru Hradiště (Doupov).

Celková devastace se týkala i zámku, kdysi výstavného sídla velkého panství. Objekt v roce 1976 vyhořel a teprve v posledních dvaceti letech probíhá postupná obnova zámku i samotného okolí. Velmi hodnotná a v současnosti opět volně přístupná je zámecká zahrada s barokními sochami z dílny M. B. Branuna, skleníkem, teatronem, letohrádkem a dalšími drobnými stavbami. Pro běžné návštěvníky jsou za poplatek částečně přístupné i interiéry zámku.

Park Boheminium

Model hradu Karlštejn v mariánskolázeňském parku miniatur

Hrad Karlštejn, zámek Červená Lhota, minaret v Lednici nebo vysílač na Ještědu na jednom místě? V Parku Boheminium nad Mariánskými Lázněmi je to možné! Všechno pěkně v měřítku 1:25, s věrně propracovanými detaily.

Areál zahrnuje více než sedm desítek miniatur významných staveb z celého Česka a zaujme jak rodiny s dětmi („koukej, tady jsme byli minulý rok na výletě!“) tak zahraniční návštěvníky, kteří se s turistickou nabídkou Česka teprve seznamují.

Park je zasazen do krásného přírodního prostředí na návrší východně od Mariánských Lázní, v čisté a lesnaté krajině. Z centra lázeňského města tam můžete stylově přijet lanovkou.

Hrádek u Nechanic

Neogotický Hrádek u Nechanic je jednou z nejmladších zámeckých staveb v Česku.

Jako kousek Anglie přenesený do Čech bývá označován novogotický zámek Hrádek u Nechanic. Vystavěn byl „na zelené louce“ v polovině 19. století a architekt si vzal za vzor projekt přestavby zámku Crewe Hall v severní Anglii. Výsledkem je stavba ve stylu tzv. tudorské gotiky, která je v určitých aspektech příbuzná se známějším a větším zámkem v Hluboké nad Vltavou.

Hrádek u Nechanic je dnes ve vlastnictví státu, jeho interiéry lze zhlédnout v rámci třech prohlídkových okruhů. Otevřeno je od dubna. Určitě vás potěší procházka přilehlým přírodně-krajinářským parkem, který je také inspirován anglickými vzory.

Vlčí výběh Srní

Vlčici Pandoře bylo dvanáct let. Ve výběhu v Srní ji našli mrtvou na konci...

Jižně od obce Srní, na území Národního parku Šumava, se nachází návštěvnické centrum věnované šelmám s vnitřní expozicí, která přibližuje život vlků a jejich soužití s člověkem. Součástí venkovního areálu je vlčí výběh s vyhlídkovou lávkou, která je dlouhá 300 metrů a vyvýšená asi čtyři metry nad terén. Je opatřena pozorovacími přístřešky, odkud můžete spatřit šelmy, které původně na Šumavě žily v přirozeném prostředí. K výběhu se dostanete po asi dva kilometry dlouhé naučné stezce, kde se návštěvníci mj. mohou seznámit se stopami šelem vyskytujících se na Šumavě .

Poslední volně žijící šumavský vlk byl zastřelen v roce 1874 nedaleko obce Lipka u Vimperka. Od té doby se v tomto pohoří vlčí populace již nevytvořila. V současnosti mají vlci u Srní k dispozici výběh o rozloze asi tří hektarů.

Krakovec

Dálková poutní stezka Husova cesta měří 800 kilometrů. Vede z Prahy přes hrad...

Zříceniny hradu Krakovec najdete nedaleko Rakovníka na okraji CHKO Křivoklátsko. Právě zde v roce 1414 pobýval před odjezdem do Kostnice Jan Hus. Hrad sice vznikl ještě v hlubokém středověku za vlády Václava IV., ale už nebyl kladen hlavní důraz na obrannou funkci hradu. Krakovec tak představuje ojedinělý typ jakéhosi gotického zámku, kde šlo především o komfort a reprezentaci.

OBRAZEM: Krásné a neznámé. Podívejte se na neobjevené skvosty Česka

Tomu odpovídá i poloha Krakovce, který stojí na nevysokém, snadno dostupném kopci nad soutokem dvou potoků. Prohlédnout si jej můžete v rámci komentovaného okruhu, letos je otevřeno již od března (o víkendech). Krakovec budete znát také jako hrad Brtník z dětského filmového muzikálu „Ať žijí duchové“.

Radim

Zámek Radim v Polabí nedaleko Českého Brodu

Zámek Radim v Polabí nedaleko Českého Brodu byl postaven kolem roku 1610 a je příkladem renesančního sídla střední venkovské šlechty. Zajímavý je tím, že nikdy nebyl výrazněji přestavěn. Bývalou kvalitu a krásu mu v současnosti citlivou rekonstrukcí vrací soukromý majitel, který si koupí Radimi splnil celoživotní sen.

Vedle klasické prohlídky zámeckých interiérů, vybavených renesančním nábytkem, který majitel shání po celé Evropě, se na Radimi můžete zúčastnit i příležitostných koncertů, především klasické, historické i country hudby. Konají se tu třeba i kostýmované prohlídky, výstavy současných malířů či velikonoční trhy. Otevřeno je o víkendech celoročně.

Na koloběžce z Kleti

Kleť. K jedné z nejstarších kamenných rozhleden ve střední Evropě se dá dostat...

Osamocený masiv hory Kleť (1 084 m) nad Českým Krumlovem patří mezi dominanty jihočeské krajiny. Nahoru, k jedné z nejstarších kamenných rozhleden ve střední Evropě (1825) se dá dostat lanovkou, dolů pak můžete sejít pěšky... nebo sjet na vypůjčené koloběžce!

Pro koloběžkové sjezdy máte na výběr tři trasy v délce kolem 11 kilometrů, ta nejoblíbenější končí v Českém Krumlově. Můžete dojet i do Zlaté Koruny nebo do Krasetína – kousek odtud začíná lanovka na vrchol. Koloběžky si můžete půjčit i na celý den, vše zařídíte nahoře na kopci pod rozhlednou.

Házmburk

Házmburk

Ikonická zřícenina hradu Házmburk patří mezi dominanty Českého středohoří a za dobrého počasí je vidět z dálky desítek kilometrů. Sopečný vrch převyšuje okolní krajinu o více než 200 metrů. I proto byla stavba, založená zřejmě počátkem 13. století, dlouhou považována za nedobytnou – odolala i dvojímu husitskému obléhání.

Rozsáhlý areál hradu je přístupný návštěvníkům během otevírací doby, v letošním roce od března do října. Z vrcholu budete mít krásné výhledy, hlavně směrem k severu na sopky Českého středohoří. Vyhlídky z Házmburku si ovšem musíte trochu zasloužit, nahoru se dá dojít jen pěšky. Nejblíž je to z obce Slatina na východním úpatí.