Sopky Českého středohoří
Na poměry Česka je to vskutku dramatická podívaná. Dávno vyhaslé sopky na severu Čech se strmě zvedají k nebesům a genia loci vytvářejí kromě nich i tajemné zříceniny na jejich vrcholech či svazích. V Českém středohoří můžete podniknout mnoho krásných výšlapů, pro návštěvu si rozhodně vyberte dny s výraznou viditelností. Na druhou stranu, i mlhy dovedou být v této krajině úžasné!
Výborné vyhlídkové body najdete v oblasti mezi Litoměřicemi a Ústím nad Labem. Určitě byste neměli vynechat Varhošť (638 m) s kovovou rozhlednou, na který se dostanete po strmé cestě od parkoviště v sedle Průhon. Pěkné vyhlídky spatříte z vrchu Hradiště (545 m) o pár kilometrů dál. Parádní výhled z z hradní zříceniny si můžete užít v nedalekém Kamýku. Ve všech uvedených případech uvidíte jak hluboké údolí Labe, tak nejvyšší vrchy Středohoří.
Štramberk
Městečku dominuje věž Trúba, gotický pozůstatek původního hradu. Ta dnes slouží jako rozhledna. Ulice v „podhradí“ jsou úzké a strmé a některé z nich lemují historické dřevěné roubené chalupy z 18. a 19. století – hlavní důvod, proč byl Štramberk vyhlášen městskou památkovou rezervací.
Okolím města vás provede šest kilometrů dlouhá naučná stezka, která vás mj. přivede k jeskyni Šipka, kde byla koncem 19. století nalezena neandrtálská čelist a také kosti a zuby četných pravěkých zvířat.
OBRAZEM: Padesát inspirací pro výlet. Tato místa Češi milují nejvíc![]() |
Štramberk je známý také díky specialitě zvané Štramberské uši – výrobku z perníkového těsta ve tvaru kornoutu. Podle legendy mají připomínat mongolské obléhání v roce 1241, kdy prý obránci města našli v nepřátelském ležení vak plný uřezaných lidských uší. Mongolové je posílali svému vládci na důkaz počtu zabitých křesťanů.
Hřebenovka Hrubého Jeseníku
Jedno z mála pohoří Česka, kde se budete skutečně cítit jako v horách, je Hrubý Jeseník na pomezí historické Moravy a Slezska. Má jasný hlavní hřeben, který převyšuje okolní krajinu zhruba o jeden kilometr a do odlehlých údolí i dnes vstoupí lidská noha jen zřídka.
Přechod jesenického hřebene je dobře začít v dopravně dobře dostupné lokalitě Ramzová (760 m). Přes Šerák se dostanete na jeden z nejcharakterističtějších jesenických vrcholů, nad hranici lesa vystupující Keprník (1 423 m) a dál budete pokračovat přes Červenou horu na Červenohorské sedlo (1 013 m), kde můžete přenocovat.
Druhý den budete táhle stoupat kolem chaty Švýcárna až na nejvyšší Praděd (1 491 m) se zdaleka viditelnou telekomunikační věží. Pro sestup do Karlovy Studánky pak doporučujeme trasu podél Bílé Opavy s lesnatým údolím a s krásnými kaskádami.