Úštěk
Historické jádro města u Českého středohoří má malebné náměstí obklopené pozdně gotickými měšťanskými domy s podloubími. Na jižní straně zástavba strmě spadá do údolí Úštěckého potoka a nad ním téměř „visí“ Ptačí domky, vystavěné v 19. století italskými železničními dělníky.
Úštěk (dřívějším názvem Auscha) výrazně ovlivnil odsun Němců po 2. světové válce. Město pak léta chátralo, ale v posledních třech dekádách se většinu budov podařilo rehabilitovat.
Úštěk má také krásné okolí, po němž se můžete rozhlédnout od dva kilometry vzdálené Kalvárie u osady Ostré vysoko nad městem. Jezuitská architektura vznikla počátkem 18. století a nedávno byla také opravena. K delším výšlapům se hodí vulkanické vrcholy Českého středohoří, nejbližší je výrazně Sedlo (726 m). Pěkné pěší trasy nabízejí i nedaleké Kokořínsko.
Moravské Kopanice
Malebnou oblast Kopanic na česko-slovenské hranici tvoří nádherná zachovalá krajina a několik obcí a typických samot. Do všech kopaničářských obcí sice již dávno vedou asfaltové silnice, i tak zde však život v odlehlých údolích plyne pomalým tempem.
Kopanice prosluly tradiční dřevěnou architekturou, řemesly i lidovými zvyky, které každoročně ožívají Kopaničářskými slavnostmi ve Starém Hrozenkově (letos od 14. do 16. července).
KVÍZ: Dokonalé Česko. Poznáte, odkud pocházejí tyto nádherné fotky? |
Na Kopanice se samozřejmě můžete vydat i jindy. Pokud půjdete pěšky, tak od nejsevernější kopaničářské obce Žitkové přes Vyškovec do Lopeníku našlapete asi 15 kilometrů. Pěkný přehled po krajině získáte z rozhledny na Velkém Lopeníku (911 m).
Holašovice
Holašovice jsou jediné venkovské sídlo na seznamu českých památek světového kulturního dědictví UNESCO. Nachází se v turisticky frekventovaných jižních Čechách, ale jsou tak daleko od všech dopravních tras, že se tam návaly návštěvníků nekonají. Zdejší náves zná alespoň zprostředkovaně většina Čechů, v Holašovicích se totiž natáčelo několik filmů.
Holašovickou náves obklopuje více než dvacítka selských stavení z 19. století. Jde o výstavné selské usedlosti s krásně provedenými štíty. A není to žádný skanzen, stavení jsou obývaná a působí autenticky. Možná se i vy na tu krásu vydržíte dívat dlouhé minuty – a nebude vám přitom vůbec vadit, že toto takzvané selské baroko se skutečným barokem nemá nic společného.
Pokud toužíte poznat Holašovice překypující životem, naplánujte si výlet na dobu konání tradičních Selských slavností. Akce s ukázkami selských řemesel, lidovým jarmarkem a řadou dalších akcí letos proběhne od 21. do 23. července.