Sněhová přeháňka s mraky tvaru atomového hřibu nad Jihlavou (25. dubna 2016)

Sněhová přeháňka s mraky tvaru atomového hřibu nad Jihlavou (25. dubna 2016) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ilustrovaný atlas oblaků. Naučte se je rozeznávat a fotit i mobilem

  • 3
Letošní léto je na zajímavé mraky bohaté. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak se v nich vyznat a jaké počasí věští. A podíváme se podrobně i na způsob, jak vlastně mraky fotografovat.

Focení mraků. Oblíbená disciplína fotografa? Nemyslím si. Pro mě je tato disciplína součástí focení přírody, hlavně krajiny Vysočiny. Spousta druhů mraků umí krajinu ozvláštnit, dodat jí atmosféru dobrým nasvícením sluncem nebo měsícem.

Nejlepší fotografie krajin vznikají buď brzo ráno, či těsně před nebo po západu slunce. Oblačnost způsobí i různé barevné podání snímané scény. Čisté nebe bez mráčků je totiž pro fotografa krajináře většinou nevhodné, stejně jako šedá deštivá obloha bez jakýchkoli struktur. Do terénu je tedy potřeba vyrážet spíš před nebo po přechodu fronty, a to nejlépe k večeru. Jistě máte ve svém arzenálu červánky, které přes den nepořídíte.

Letošní rok je hodně bohatý na šelfové mraky (shelf cloud), vypadající jako vlna blížící se k pobřeží. Objevují se při rychlém přechodu fronty, kdy z bouře vytéká studený vzduch a tlačí se do teplého. Tím vzniká velice fotogenické rozhraní mezi bouří a teplým vzduchem.

INFOGRAFIKA

Atlas mraků

Atlas oblaků

Většinou se po přechodu takového mraku spustí čina, liják, vítr, blesky. Takže je dobré, když se na takový shelf cloud čeká, vybrat místo bez stromů s možností se někde schovat. Někdy se objeví nečekaně a lidé jsou překvapeni tak rychlou změnou počasí.

Dříve nebylo tolik fotografií tohoto mraku, dnes v době chytrých telefonů je to jiné a jejich dokumentování je daleko snazší. Mně se letos podařilo tento mrak vyfotit třikrát. Překvapením byl noční přechod fronty nad Větrným Jeníkovem, kdy jsem použil dlouhou expozici, a tím vynikly fotografie, které zaznamenaly i jeho temné a světlejší struktury.

Podívejte se na fotografie Petra Lemberka

Bouřky jsou vůbec pro focení mraků ideální. Nejen před jejich příchodem se mohou vyskytovat i zajímavé optické úkazy na stratosférické oblačnosti, například irizace – barevné perleťové mraky – či sluneční halo.

Krásné bývají i mraky pytlového tvaru, připomínající tvary ženských ňader – mammaty. Ty jsou zvláště viditelné, pokud jsou podsvícené zapadajícím sluncem. Vznikají pak až neskutečné fotografie. Pro jejich nafocení je potřeba ale štěstí, nevznikají totiž při každé bouřce.

Zachytit v našich podmínkách tornádo je složité, častější bývají tzv. tromby, tedy rotující trychtýř, který se ovšem země nedotkne.

Bouřka nad obcí Hlávkov na Vysočině (30. května 2017)

Jak tedy nejlépe fotit mraky? Sledovat počasí, mít základní znalosti meteorologie a pak, v neposlední řadě, léta zkušenosti a důležité štěstí. Krásný mrak či oblačnost pak lze nafotit dobře i kvalitnějším mobilem.