Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Hrady, rybníky, kopce i letiště. Vyzkoušejte nenáročný okruh Máchovým krajem

aktualizováno 
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj sestává ze dvou oddělených oblastí. Její mladší část, Máchův kraj, byla vyhlášena teprve v roce 2014, kdy po asanaci vojenského prostoru Ralsko bylo možné vstoupit do lesů kolem Ralska a údolí Ploučnice.

Rezervace Hradčanské rybníky zahrnuje čtyři lesní rybníky a chrání pestré mokřadní porosty i vzácné živočichy. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Romantická krajina hradů, rybníků a kuželovitých kopců učarovala básníkovi a spisovateli Karlu Hynku Máchovi, který sem rád jezdil a do zdejší oblasti zasadil několik svých děl, včetně nejslavnějšího Máje.

Na 38 kilometrů dlouhém okruhu navštívíme známé lokality Máchovo jezero a Bezděz, projedeme se údolím Ploučnice a poznáme i méně navštěvovaná místa, dříve ukrytá ve vojenském prostoru – například opuštěné letiště Hradčany, Hradčanské rybníky, skalní Hradčanskou vyhlídku nebo zaniklou obec Strážov.

Od Máchova Jezera borovými lesy k Ploučnici

Start výletu volíme u hráze Máchova jezera v obci Staré Splavy a vyrážíme na okruh po směru hodinových ručiček. Jak se později ukazuje, volba směru byla správná, neboť dlouhý závěrečný sjezd po písečných cestách z Bezdězu bychom opačným směrem rozhodně šlapat nechtěli. Ale nepředbíhejme...

Máchovo jezero neboli Velký Dokeský rybník byl vybudován za Karla IV. a je to osmý největší rybník v Česku. A po desítky let i tradiční cíl mnoha tuzemských rekreantů, sahající až do devatenáctého století.

Fotogalerie

Což o to, krajina tu rozhodně kouzlo má, ale kvůli špatné kvalitě vody nelze koupání v rybníce po většinu letní sezony doporučit.

Můžete se tak svézt na lodičce nebo sklouznout na toboganu, ale české moře s čistou vodou tu rozhodně nenajdete.

Opouštíme obec Staré Splavy a na kolech míříme do hlubokých borových lesů. Šlapeme po lesní cestě vroubené kvetoucím vřesem a vdechujeme typické aroma silic a pryskyřice z tisíců borovic. Jedeme po cyklotrase 3045 a poté 3054. Úzká asfaltová cesta se kroutí kolem pískovcových skalek a pozvolna stoupá na oblé návrší, odkud začíná klesat do údolí Ploučnice.

Mineme unikátní pískovcový útvar Psí kostel, ležící asi čtyři sta metrů od cyklotrasy, a vzápětí se napojujeme na Starou lipskou cestu, po které směřujeme k Hradčanům. Cesta vede nedaleko řeky Ploučnice, která se nespočetnými meandry kroutí údolím.

Máchovo jezero. Romantická krajina hradů, rybníků a kuželovitých kopců...

Máchovo jezero. Romantická krajina hradů, rybníků a kuželovitých kopců učarovala básníkovi a spisovateli Karlu Hynkovi Máchovi, který sem rád jezdil.

Hradčanská vyhlídka a opuštěné letiště

Úsek Ploučnice mezi Borečkem a Brennským mlýnem protéká územím, které bylo až do roku 1992 uzavřeným vojenským prostorem. Díky tomu tu nenarazíte na žádnou infrastrukturu a celé údolí je víceméně prosto i chat.

Jedná se asi o nejhezčí jednodenní vodácký úsek Ploučnice, mezi trempy se tady Ploučnici pro její meandry, tůně a divokou vegetaci přezdívá krokodýlí řeka. Psali jsme: Nářez pro opravdové vodáky. Některé úseky Ploučnice nic v Česku nepřekoná.

Po pravé ruce občas zahlédneme pískovcové skály, na jednom ze skalisek ukazuje mapa Hradčanskou vyhlídku. Odkládáme tedy kola a po modré značce vystoupáme za deset minut na skalní vyhlídku, nabízející panoramatický výhled k České Lípě, na vrch Ralsko i na bývalé vojenské letiště Hradčany.

Cesta vede nedaleko řeky Ploučnice, která se nespočetnými meandry kroutí údolím.

Cesta vede nedaleko řeky Ploučnice, která se nespočetnými meandry kroutí údolím.

Šlapeme po lesní cestě vroubené kvetoucím vřesem a vdechujeme typické aroma...

Šlapeme po lesní cestě vroubené kvetoucím vřesem a vdechujeme typické aroma silic a pryskyřice z tisíců borovic.

Obec Hradčany sice podle mapy avizuje tři restaurace, v neděli v jedenáct hodin je tady ovšem všude zavřeno, jediný fungující „podnik“ představuje malé a hezké informační středisko na břehu Hradčanského rybníka. Protože k tábořišti Boreček se nám zajíždět nechce, budeme s obědem muset vydržet až na Bezděz.

Přejíždíme hráz rybníka a pokračujeme po zeleně značené Staré lipské cestě k letišti Hradčany. Samotnou betonovou ranvej a typické zahrabané hangáry však ukrývá pás lesa, je tedy třeba to vzít doleva po některé z mnoha cestiček.

Vojenské letiště Hradčany vybudovala v roce 1945 německá armáda, po roce 1968 jej obsadila sovětská armáda, po jejímž odsunu je 2 800 metrů dlouhá a 90 metrů široká ranvej nevyužitá a hangáry převážně slouží jako sklady. Konají se tu občasné akce, můžete tu zahlédnout motorkáře a natáčely se tu například scény filmu Tmavomodrý svět.

Po odsunu Rusů je 2 800 metrů dlouhá a 90 metrů široká ranvej nevyužitá a...

Po odsunu Rusů je 2 800 metrů dlouhá a 90 metrů široká ranvej nevyužitá a hangáry převážně slouží jako sklady.

Přes Bezděz zpět k jezeru

Na rozcestí u Vavrouškova rybníka uhýbáme doprava a přejíždíme hráz hezkého rybníka. Přírodní rezervace Hradčanské rybníky zahrnuje čtyři lesní rybníky a chrání pestré mokřadní porosty i vzácné živočichy. Zelená značka nás po chvíli nečekaně přivede na asfaltovou inline cestu, luxusní stezka mezi silnicemi 268 a 270 měří pět kilometrů a vede lesy bývalého vojenského prostoru Ralsko. Jedeme po ní asi jen dva kilometry, pak odbočujeme vlevo na modrou turistickou značku.

Užíváme si měkkou lesní cestu, směřující souvislým borovým lesem přímo k jihu, k vrcholu Bezděz. Po pár kilometrech vjíždíme na velkou mýtinu, kde pod Dubovou horou stávala osada Strážov se skelnou hutí, dřevařskou dráhou a Valdštejnovým lovčím zámečkem, kde prý své narozeniny slavil i Konrád Henlein. Osada byla zlikvidována československou armádou operující ve vojenském prostoru Ralsko.

Užíváme si lesní cesty vedoucí souvislým borovým lesem k vrcholu Bezděz.

Užíváme si lesní cesty vedoucí souvislým borovým lesem k vrcholu Bezděz.

Když konečně vyjedeme z lesa, otevře se před námi pohled na typický vrchol s...

Když konečně vyjedeme z lesa, otevře se před námi pohled na typický vrchol s hradní zříceninou.

Cesta plynule a vytrvale stoupá po šotolinových a asfaltových lesních cestách k Ralsku. Když nakonec vyjedeme z lesa, otevře se před námi pohled na typický dvojvrchol s hradní zříceninou. V Ralsku najdeme dvě restaurace, a kdo chce na prohlídku hradu, musí počítat s tím, že kolo je třeba zanechat v podhradí a strmý výstup zdolat pěšky.

Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 Přemysl Otakar II. a proslul mimo jiné jako místo, kde byl uvězněn král Václav II. s matkou Kunhutou. Poloha hradu na vrcholu 604 metrů vysokého vrcholu je vskutku impozantní a díky tomu a také čtyři metry tlustým zdem byl hrad tehdejšími zbraněmi nedobytný.

Podzimní pohled na Bezděz

Podzimní pohled na Bezděz

Odměna v podobě dlouhého sjezdu do Doks je sladká. Jedeme po široké, červeně značené Máchově stezce, tu a tam se tvrdý povrch mění v solidní pískoviště, do kterého se boří kola našich bicyklů, ale vše se dá při troše šikovnosti projet.

Vyjedeme z lesa a za pár minut přijíždíme do Doks. Městečkem projedeme po cestě podél železniční trati, přejedeme park a na druhém konci Doks se napojíme na pěknou cyklostezku, která nás dovede k Máchovu jezeru.

Může se hodit

Délka trasy: 38 km
Náročnost: technicky i profilem spíše lehký okruh s celkovým stoupáním 270 metrů. Vhodné pro horské nebo trekingové kolo.
Občerstvení na trase: Hradčany, Bezděz, Doksy

Užitečné odkazy:
Stránky hradu Bezděz: https://www.hrad-bezdez.eu/cs

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Erupce sopky na Novém Zélandu: nejméně pět mrtvých, desítky zraněných

Na novozélandském ostrůvku White Island v pondělí vybuchla sopka. Erupce si vyžádala nejméně pět obětí a 31 zraněných....

KVÍZ: Za dobré znalosti knihu. Otestujte se, jak znáte Česko

Možná znáte celý širý svět. Přešli jste poušť, viděli jste silný příboj na irském pobřeží, nebo mrzli na osamělých...

Dvě tváře Persie. Írán není ďábelská země, je pohostinný a upravený

Ze zpráv se Írán jeví jako ďábelská země. Jak je to doopravdy? Vydali jsme se tam a našli pohádkově krásný a pohostinný...

Šumava, kterou nesmíte vynechat. Údolí Vydry přitahuje turisty jako magnet

Šumava je široký pojem, snad každý má tu „svou“. Většina návštěvníků se však asi shodne na tom, že její nejkrásnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

SLEPÁ MAPA: Dnes je mezinárodní den hor. Jak se v nich vyznáte?

Organizace spojených národů vyhlásila Mezinárodní den hor poprvé v roce 2003. Jeho cílem je podporovat život v horských...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

  • Další z rubriky

Jak uložit elektrokolo k zimnímu spánku: baterie na 50 a pozor na mráz

Blíží se poslední dny letošní cyklistické sezony a čerství majitelé elektrokol musí svůj stroj správně zazimovat. Je...

Elektrokola v Alpách budí vášně. Začíná boj o budoucnost cykloturistiky

Němci si jen za loňský rok pořídili téměř milion elektrokol. A nic nenasvědčuje tomu, že by tento trend měl upadat. V...

Netradiční výlet na Ještěd. Projeďte si trasu pro opravdové fajnšmekry

Nejdelší vyznačenou hřebenovou trasou v Čechách byla před více než 100 lety tzv. Modrá hřebenovka. Současná Hřebenovka...

Najdete na iDNES.cz