Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Jízda do srdce České Sibiře. Malebnou krajinu si na kole zamilujete

Zvlněná krajina České Sibiře a Podblanicka je jako stvořená pro objevování na kole. Zveme vás na okružní cyklovýlet mezi Voticemi a Mladou Vožicí, přestože tato oblast nepatří mezi nejvyhlášenější turistické oblasti, množství zajímavostí a památek vás možná překvapí.

Cesta k Mladé Vožici | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Nejprve trasa z Votic vyšplhá na nejvyšší horu okresu Benešov – Mezivrata, odkud vás lesní cesty přivedou do Miličína ležícího v centru České Sibiře. V obci a jejím okolí se nachází spousta zajímavostí – zajímavá skála Miličínský lev, rozhledový vrch Kalvárie s kaplí Utrpení Páně a křížová cesta, za horkých dní se pak můžete vykoupat v čisté vodě zatopeného lomu.

Pak okruh pokračuje po vedlejších silničkách do Mladé Vožice s nedalekou zříceninou hradu Šelmberk. Na cestě zpět do Votic vás čeká rozhledna Kovářka s muzeem kovářství, obec Neustupov se zámkem, největší středočeskou lípou a nedalekým židovským hřbitovem.

Pokud je pro vás 45 km na kole příliš, můžete si trasu podle chuti zkrátit, takže výlet lze absolvovat i s dětmi. Jakmile však jednou vyrazíte, určitě se vám nebude chtít přírodu České Sibiře a Kraje blanických rytířů opustit.

Z Votic na nejvyšší horu okresu Benešov

Votice leží na hlavním silničním i železničním tahu Praha – Tábor, jako výchozí bod je tedy toto městečko s necelými pěti tisíci obyvatel dobře dostupné. Votice jsou považovány za vstupní bránu do oblasti České Sibiře a to, že leží i v regionu Kraj blanických rytířů, dokazuje pomník blanických rytířů před barokním kostelem svatého Václava s vyhlídkovou věží Václavka.

Šplhání do výšek však na výletníky čeká i za branami Votic, z údolí Bystrého potoka je totiž třeba vystoupat k nejvyššímu vrcholu benešovského okresu a Miličínské vrchoviny, kterým jsou 713 metrů vysoká Mezivrata. Vyrážíme po asfaltové cestě, která kopíruje hlavní silnici E55 a u Hostišova přechází v měkčí lesní cesty.

Přes osadu Buchov s pastvinami koní přijíždíme pod vrcholek Mezivrat. Na zalesněném vrcholu kdysi stávala vyhlídková věž, později byla nahrazena televizním vysílačem.

Pastviny u samoty Buchov

Pastviny u samoty Buchov

O pěkný rozhled nepřijdeme, hezké cesty nás lesy dovedou k Miličínu, nad kterým se zvedá vrch Kalvárie s kaplí Utrpení Páně a křížovou cestou. Vyhlídka nad lomem skýtá hezký pohled na krajinu Miličínska, pohledy z Kalvárie jsou částečně zarostlé.

V srdci České Sibiře

Fyzicky nejtěžší část celého výletu máme za sebou a můžeme si začít užívat krajiny kolem sebe. Na rozhraní středních a jižních Čech, v širokém okruhu okolo Miličína, leží zajímavý ostrov kopcovité krajiny s rybníky, loukami, poli a pastvinami, který nese pojmenování Česká Sibiř. Za pojmenování Česká Sibiř může zdejší nezvykle drsnější podnebí, čehož si všiml novinář a spisovatel Jan Herben, když jej v Hostišově v předjaří roku 1907 překvapila sněhová vánice.

Obec Miličín leží v pomyslném srdci České Sibiře, v nadmořské výšce 617 metrů, v mělkém sedle mezi vrchy Kalvárie a Šibeník. Obcí vede hlavní silnice E55 z Prahy do Českých Budějovic, jen málokdo tady zastaví, přitom obec i její okolí za krátké zastavení rozhodně stojí.

Skála, zvaná Miličínský lev

Skála, zvaná Miličínský lev

Zajímavá pověst se vztahuje k nedaleké skále zvané Miličínský lev. Když družina knížete Václava putovala k Blaníku, následoval je také lev. Zvíře však nesestoupilo s rytíři do podzemí, ale zůstalo pod horou Kalvárie, kde hlídá, zda se k naší zemi nepřibližují nepřátelé. Za tu dobu jeho hříva a srst ztvrdly na kámen, jen jeho věrné srdce stále vytrvale tluče.

Jihočeský Salzburg a hrad Šelmberk

Z Miličína je to 12 kilometrů po vedlejších silnicích do Mladé Vožice. Pokud by 45 kilometrů bylo pro vás moc, můžete to vzít zkratkou přes Oldřichov, případně jet z Miličína rovnou do Jiřetic. V tom případě neuvidíte nejenom Mladou Vožici, ale také hrad Šelmberk či rozhlednu Kovářka.

Cesta k Mladé Vožici plynule klesá a u Těmic se připojuje k naučné stezce Stříbrná osmička. Jak název stezky napovídá, pohybujeme se v kraji těžby stříbra a stezka v kraji mezi Mladou Vožicí a Ratibořskými horami opisuje velkou osmičku.

Mladé Vožici se pro polohu ve zvlněné krajině, zaniklý hrad a kapli na návrší také přezdívá Jihočeský Salcburk. Namísto Salzachu sice v podhradí protéká mnohem skromnější říčka Blanice, když se rozhlédneme kolem, tak při troše představivosti musíme uznat, že krajina kolem tohoto jihočeského městečka své kouzlo jistě má.

Mohutná věž hradu Šelmberk slouží jako rozhledna.

Mohutná věž hradu Šelmberk slouží jako rozhledna.

Pouhé dva kilometry od Mladé Vožice se na skalním ostrohu nad Blanicí tyčí mohutná věž hradu Šelmberk. Věž slouží jako rozhledna, ze které se otevírají výhledy na celé Mladovožicko a vrcholy Mezivrata a Velký Blaník. Hrad je součástí Historicko řemeslně vzdělávacího centra, v průběhu roku se zde konají semináře nebo řemeslné dílny.

K největší lípě středních Čech

Mostek přes Blanici v podhradí Šelmberku je nejnižším bodem výletu, odtud nás čeká pozvolné stoupání k Neustupovu. Naším dalším cílem je rozhledna Kovářka v Moravči, kterou v roce 2011 postavil na své zahradě místní kovář, pan Dobeš.

Návštěvu máme domluvenou telefonicky a poté, co nás majitel zasvětí do historie místa a zazvoníme na zvon štěstí, vystoupáme na kamennou stavbu s kruhovým rozhledem. Z oken ve výšce 13 metrů zahlédnu kromě jiného vrchol Blaníku, pěkný pohled máme i na vesničku Moraveč, kde se rozhledna nachází.

Rozhledna Kovářka stojí v obci Moraveč.

Rozhledna Kovářka stojí v obci Moraveč.

Do Neustupova stoupá silnice č. 124, sice tu není velký provoz, my přesto raději uhýbáme na vedlejší cesty a do Neustupova směřujeme přes Vrcholtovice a samotu Bučina.

Neustupov leží v hezké krajině pod vrcholem Mezivrat, ve výšce 550 metrů. Asi nejzajímavější památkou tohoto městyse je románský kostel Nanebevzetí Panny Marie s hranolovou kamennou věží. Za zdí v přilehlém a nepřístupném areálu zámku zahlédneme mohutnou korunu Kaplířovy lípy, která je největší lípou velkolistou ve středních Čechách.

Zájemci o významné stromy mohou navštívit nádherný solitérní Votický javor na Šibeničním vrchu u Votic. My se cestou z Neustupova k Voticím ještě zastavujeme u starého židovského hřbitova, ukrytého v lese nedaleko silnice.

Následně se rozhodujeme pro poslední terénní vložku a pokračujeme po modré značce lesní cestou do Větrova a pak už po silnici do Votic, kde se okruh uzavírá.

Může se hodit

Délka trasy: 46 km
Náročnost: na okruhu je několik pasáží po lesních nebo polních cestách. Vhodné pro horské kolo.
Občerstvení na trase: Miličín, Mladá Vožice, Neustupov
Rozhledna Kovářka: Prohlídky každý pátek a sobotu (11 – 18h) nebo po předchozí domluvě na tel. čísle  776 849 711 http://www.rozhledna-kovarka.cz/

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Čech uvázl na skále v Alpách, v kraťasech strávil na sněhu dvě noci

Česká dvojice se v Alpách na pomezí Německa a Rakouska při turistické cestě rozdělila, muž poté skončil na skále a...

Rakouský sen. Solná cyklostezka vás dovede až do nejznámější vesnice světa

V dnešních Cyklotoulkách to pěkně osolíme. Ukážeme vám několik zajímavých míst na Salzkammergut Radweg, tedy...

To nejlepší z hor Česka: bez těchto míst nikdy nepoznáte Krušné hory

Seriál Krušné hory už dávno nejsou synonymem pro totálně zničenou přírodu. Kdysi uschlé smrky se vzpamatovaly z kalamity...

To nejlepší z hor Česka: na těchto místech si Jeseníky opravdu zamilujete

Seriál Hrubý Jeseník, druhé nejvyšší pohoří Česka, se klene na pomezí Moravy a české části Slezska. Jde o skutečnou hornatinu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jiná galaxie v Chorvatsku. Projeli jsme terénním autem nejjižnější výběžek

V terénních autech poznáváme trochu jiné Chorvatsko. Zelený ráj protkaný průzračnými bystřinami a obklopený šedými...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Jako u moře. Projížďka kolem Neziderského jezera vás vezme do jiného světa

Dominanta rakouské spolkové země Burgenland je vedle Balatonu jediným velkým stepním jezerem v Evropě. Okolní příroda,...

Cyklisté jsou v Tunisku považováni za chudé, nadšenci doufají ve změnu

S tím, jak se lidé snaží užít si své příbuzné a přátele, ulice Tunisu při ramadánu obvykle po každovečerním přerušení...

Na kole do nedávné historie. Poučte se na Stezce Železné opony v Rakousku

Deset tisíc kilometrů evropské cyklotrasy EuroVelo 13 kopíruje bývalou železnou oponu a seká Evropu od severu k jihu,...

Cyklostezka roku 2021. Svezte se na kole ve stínu železné opony

Premium Po česko-rakouské hranici vede nejlepší cyklostezka roku 2021. Skvělá zpráva: zčásti je to stále neobjevený výletnický...

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...