Parádní výhledy na Vysočině. Cyklovýlet kolem Vírské přehrady

Pokud máte rádi romantiku a plánujete mírně náročný výlet na kole, vyzkoušejte 40 km dlouhé cyklistické putování po březích Vírské přehrady. Cestou zavítáte k zajímavým zříceninám, kostelům a rozhlednám s dalekými výhledy nedaleko Bystřice nad Pernštejnem.
Kostelu sv. Michaela se také dříve říkalo kostel „U sedmi borů“. Název vznikl...

Kostelu sv. Michaela se také dříve říkalo kostel „U sedmi borů“. Název vznikl podle stromů, které rostly v jeho blízkosti. | foto: David Hainall, pro iDNES.cz

Dalečín a první zřícenina

Auto necháváme na prostranství před bývalým zámkem v Dalečíně, který dnes slouží jako obecní úřad. Budova zámku je pro nás důkazem měnícího se vkusu majitelů. Podle historických pramenů byl vybudován kolem roku 1590 v blízkosti v té době již pustého hradu.

Původně se jednalo o renesanční stavbu, která byla v 19. století přestavěna na dům podobný tyrolským chatám. Druhá světová válka představovala začátek smutných let, kdy zde nejdřív bylo zřízeno výcvikové středisko Hitlerjugend, později sídlo jednotek SS. Počátkem 50. let minulého století připadl zámek státu. Bezprostředně za budovou zámku je zřícenina hradu ze 14. století.

Z původního hradu se toho už moc nedochovalo. Účel světí prostředky a tak kameny z již opuštěného hradu byly použity na stavbu zmíněného zámku. Do současnosti se dochovala jedna stěna hradního paláce do výše tří pater s okny a otisky trámových stropů. K vidění jsou také zbytky brány a plášťové zdi.

Zřícenina středověkého hradu v Dalečíně

V Dalečíně sedáme na kolo a noříme se do údolí Svratky. Čeká nás jízda po pohodlné hrubé asfaltce podél řeky a později kolem přehradní nádrže Vír I. Po cestě k hrázi je několik prudších a dlouhých stoupání, při kterých se dostaneme vysoko nad vodní hladinu, můžeme si ale odpočinout u několika vyhlídek a zastavení Svratecké vodohospodářské naučné stezky.

Občas je potřeba nechat kola stát u cesty a vyškrábat se na některou ze skalních vyhlídek po cestě. Odměnou nám jsou výhledy na hluboce zaříznuté údolí a ladnou křivku vodní hladiny. Škrábeme se na jednu ze skalních vyhlídek a obdivujeme hluboce zaříznuté údolí vodu a všudy přítomné barevné stromy.

Stavba přehrady Vír trvala deset let a byla uskutečněna v letech 1947 - 1957. Zajímavá je mohutná gravitační hráz vysoká 66,2 m. Tato úctyhodná výška z ní dělá třetí nejvyšší přehradní hráz v České republice. Prvním stavbyvedoucím byl Zdeněk Pluhař, který později napsal o její stavbě román Modré údolí.

Hráz nádrže Vír I je vysoká 66,2 m a je třetí nejvyšší hrází v ČR.
Předhradní nádrž Vír I na řece Svratce

Přes bonusový Pyšolec do Bystřice nad Pernštejnem

Z osady Vír se dá po červené turistické značce vyjet pod zříceninu hradu Pyšolec. Téměř až k turistickému rozcestníku pod Pyšolcem stoupáme po široké šotolinové cestě. Jde to až překvapivě snadno až si chvíli říkám, jestli nejedeme špatně.

Problémy a náročnější terén pro kola začíná až u rozcestníku. Nebýt několika popadaných stromů, dojeli bychom až pod zbytky hradeb. Posledních 50 až 60 metrů ale musíme pěšky a bez kola. Přímo pod námi se mezi stromy schovává vodní nádrž Vír II, která je ale mnohem menší než nádrž Vír I a slouží hlavně k vyrovnávání hladiny a pro místní hydroelektrárnu.

Ranně gotický hrad Pyšolec byl postaven ve 13. století a patřil pánům z Perštejna. Jeho historie však neměla příliš dlouhého trvání až o dvě století později za Česko - uherských válek byl rozbořen. Procházíme se mezi zbytky hradeb a opevnění a litujeme, že tu nejsme večer a nemáme věci na přespání pod širákem.

Zřícenina gotického hradu Pyšolec je ukrytá v lese nad nádrží Vír II.

V okolí jsou ještě dvě zříceniny středověkých tvrzí hradů Aueršperk a Zubštejn, jejichž návštěvu ale z časových důvodů vynecháváme. Sjezd z Pyšolce do Víru je parádní. Z počátku je cesta úzká s občasným volným kamením schovaným pod listím a tak je opatrnost na místě.

Téměř na konci obce Vír ve směru na Bystřici nad Pernštejnem stojí tzv. Vírský mlýnek. Jedná se o kopii tzv. Navrátilova mlýnku. Toto technické dílo bylo původně umístěno na Rovečínském potoce a obsahovalo na sedmdesát pohybujících se figurek. Původní mlýnek je i s figurkami ve sbírkách Horáckého muzea v Novém městě na Moravě.

Vírský mlýnek je replikou původního Navrátilova mlýnu, který stával na...

Replika, která dnes stojí v obci Vír v údolí říčky Bystřice, vznikla v roce 2007 a je v provozu každou půlhodinu od 10:00 do 19:30. Když zastavujeme u rybníčku a mlýnku, je velké kolo v provozu a celý mechanizmus plný pohyblivých se figurek vesele klape.

Cesta do Bystřice nad Pernštejnem ubíhá docela rychle, čeká nás jedno táhlejší stoupání. Jen nás překvapuje hustší provoz. Asi nejznámější zajímavostí v Bystřici nad Pernštejnem je Muzeum Malých motocyklů a pak také Depozit - Muzeum veterán Tatra klub Bystřice nad Pernštejnem. Na hlavním bystřickém náměstí okamžitě po příjezdu upoutá naši pozornost dominantní kostel sv. Vavřince. Náměstí opouštíme jízdou kolem kašny se sochami Cyrila a Metoděje a Mariánského sloupu.

Karasínská rozhledna a gotický kostel sv. Michaela

Náš okruh se pomalu chýlí ke konci, ale to neznamená, že už jsme vše zajímavé viděli. Vlastně máme ještě před sebou dvě skoro nejzajímavější zastávky. Z Bystřice stoupáme přes Ždánice do obce Karasín, nad níž stojí rozhledna s ochozem ve výšce 25 metrů. Vlastní stoupání k rozhledně nám ve větru a chladu bere hodně sil, přesto hned po zajištění kol stoupáme po 128 schodech na ochoz, abychom si vychutnali nádherný kruhový pohled, který rozhledna poskytuje. Hned u rozhledny je i horní stanice místního lyžařského vleku. Vlastní sjezdovka je pak bezmála půl kilometru dlouhá a děti se ptají, jestli sem pojedeme lyžovat.

Pohled z vyhlídkového ochozu rozhledny Karasín na stejnojmennou obec a Bystřici nad Pernštejnem.

Ranně gotický kostel sv. Michaela ve Vitochově

Cestou od rozhledny si užíváme zasloužený sjezd pod obec Vitochov, kde nás čeká jedno z posledních stoupání ke kamennému kostelu sv. Michaela. Jeho silueta na kopci nad vesnicí nelze přehlédnout. Podle legendy byl kostel vystavěn z popudu svatého Metoděje na místě, kde se ujala borovice zasazená kořeny vzhůru. Dnešní převážně raně gotický kostel pochází z první poloviny 13. století a býval označován také jako kostelík „U sedmi borů“ s tím, že název mu daly právě stromy, které tu rostly. Nejcennějšími památkami uvnitř kostela jsou kamenná křtitelnice z poloviny 13. století a menza z původního kamenného oltáře, která je dnes zazděna za křtitelnicí. Fresky pocházejí z poloviny 14. století. Nás může jen mrzet, že je kostel zavřený a otevírá se jen v době bohoslužeb. Od kostela jsou nádherné výhledy do kraje.

Kamkoliv jedu na kole, tak si říkám, že cestu z kopce už počítat nebudu, protože „jedu zadarmo“. Přesto se na ni vždycky těším. Sjezd do Dalečína je příjemný a dlouhý. Popsaný výlet není samozřejmě jediný, který se dá v oblasti absolvovat. Z Dalečína je to kousek do Nového Města na Moravě, Jimramova, na Fryšavu nebo třeba do Sněžného. Výletů pěších nebo cyklistických se tu dá vymyslet spousta. Stačí jen otevřít mapu a trasy se nabízejí samy, hezky je tu v každé roční době.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  2.5 15:05

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Český výletník: Když sochy hrají golf. Zkuste si netradiční stezku v Praze

3. května 2024

Golfové hřiště v Praze-Hostivaři je zároveň originální sochařskou galerií a jednou měsíčně nabízí...

Luxusní pláže i panenská příroda. Co a kdy objevovat na italské Sardinii

2. května 2024

Premium Evropský Karibik. To označení si italský ostrov plně zaslouží. Najdete tu identicky průzračné moře...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  2.5 15:05

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...