Trumfy na Lipně: tři nové čtyřsedačky a nejlepší bruslení u nás

aktualizováno 
Aby nějaké české středisko přišlo najednou se třemi novými čtyřsedačkovými lanovkami, to už tady dlouho nebylo. Do letošní sezony takto impozantně vstoupili ve Skiareálu Lipno. Když připočítáme ještě nejdelší bruslařskou dráhu v ČR a služby na úrovni Alp, Lipno tak rázem aspiruje na jedno z předních center u nás.

Zásadně modernizované Lipno získalo jednu nespornou výhodu. Stalo se velmi zajímavým zimním střediskem zejména pro rodiny s menšími dětmi, ale také pro univerzály, které nebaví celý den jen sjezdovat a chtějí větší pestrost.

"Středisko je kompletně přestavěné. V poslední fázi jsme investovali 200 milionů korun, z toho 88 milionů je dotace z evropských fondů," říká Martin Řezáč, šestadvacetiletý obchodní ředitel společnosti Lipno Servis, která areál provozuje. "Vytrhali jsme všechny staré vleky, koupili a vybudovali tři čtyřsedačkové lanovky Doppelmayr a sjezdovky prodloužili o 400 metrů. Zároveň jsme zdvojnásobili kapacitu technického zasněžování a dobudovali i zázemí."

Skiareál nabízí jednu z největších a nejlepších dětských lyžařských a snowboardových škol v zemi. Zároveň ale koncentruje v jednom místě i několik druhů zimních radovánek. Na české poměry slušně dlouhé sjezdovky s moderním přepravním zařízením, velmi dobrý snowpark, náročnější běžecké tratě kousek od horní stanice lanovky, běžecké stopy pro začátečníky a báječné bruslení na obrovské ploše zamrzlé přehrady, bobovou dráhu a také malý vodní svět.

V jeden den tak můžete zkombinovat hned několik druhů zábavy, aniž byste museli popojet autem.

Ski areál Lipno, čtyřsedačka

Lyžařský areál

Alpy ať tady ale nikdo nehledá. Pro opravdu dobrého a náročného lyžaře to dvakrát není. Pět sjezdovek má délku od 930 do 1 300 metrů a maximální převýšení je 192 metry. Dobrý sjezdař si určitě s chutí zalyžuje na červené sjezdovce Střecha a ještě trochu na Pánské, ale celý den ho to asi bavit nebude.

Pro začátečníky, mírně pokročilé, rodiny s menšími dětmi nebo seniory je však Skiareál Lipno malým rájem. Vesměs mírné modré sjezdovky jsou propojené a dostupné díky již zmíněným třem novým čtyřsedačkám s hodinovou kapacitou 2 500 lyžařů. Už žádné kotvy ani talířové vleky, což je pro českého lyžaře, otloukaného po dlouhá desetiletí často téměř prehistorickými zařízeními, balzám.

Tratě jsou široké, dobře upravené a čekací doba i o víkendu je minimální. Lyžovali jsme tu o právě uplynulém víkendu a maximálně jsme čekali asi 15 minut.

Pro velmi dobré lyžaře, které nezajímá jen sjezdování, máme zajímavou alternativu. Aby se nenudili jen na zdejších mírných sjezdovkách, mohou si zpestřit sjezdování v rámci týdenního pobytu na nedalekém rakouském Hochfichtu (cca 45 km), kde je lyžování skutečně parádní.

Výborný snowpark a věhlasná škola

K největším v Česku patří ovšem zdejší snowpark, bezpochyby nejlepší na celé Šumavě. Je dlouhý 600 metrů, dobře dostupný díky sedačkové lanovce a obsahuje celou řadu technických překážek včetně velkých skoků. Ocení ho jak zdatní snowboardisté, tak úplní začátečníci a děti.

Za pozornost pak stojí lyžařská a snowboardová škola pro děti od tří let "Foxpark kapitána Lipánka", kterou vede šéfinstruktor Víťa Hovorka. "Foxpark je náš klenot, inspirovali jsme se ve velkém rodinném rakouském středisku Serfaus Fiss Ladis a podobně ho zařídili," říká Martin Řezáč.

Je to zřejmě největší a nejmodernější dětské výukové hřiště u nás, vybavené dvěma kouzelnými jezdícími koberci. Speciálně díky této škole začali na Lipno jezdit učit své děti už i Němci a Rakušané - výuka je prý stejně kvalitní jako v Alpách, ale o hodně levnější. Ve špičkách tu funguje najednou až na 100 instruktorů. Všichni musejí ovládat aspoň jeden světový jazyk a základní výrazy v holandštině.

Nás zaujalo, že lyžařská školka je oddělená od snowboardové. Je to samozřejmě záměr, aby se obě skupiny navzájem nepletly do cesty.

Lipenská přehrada, nejdelší bruslařská dráha v Česku

Guinessova kniha rekordů

Bruslařská dráha na Lipně má šanci dostat se do světové knihy rekordů. Komisař z pelhřimovské Agentury Dobrý den Josef Vaněk a správce plochy Jan Staněk ji 3. února přeměřili a napočítali celkem 10,9228 kilometru. Tím by Lipno trumflo dosud údajně nejdelší trať  tohoto typu v kanadské Ottawě s délkou 7,8 km.

Zamrzlá a sněhem pokrytá vodní nádrž nabízí hned několik atrakcí v dokonale romantickém prostředí. Skvělé možnosti pro nenáročné běžkování - mezi Lipnem nad Vltavou a Frymburkem je upravená asi desetikilometrová stopa pro bruslení i klasiku. (Kromě Lipna se dá na běžkách jezdit i na hřebeni, kde končí lanovky. Jsou tu upravené stopy - náročnější než na plochém jezeře - o celkové délce 14,5 km, které vedou až k Frymburku.)

Zároveň je na ploše jezera i přibližně stejně dlouhý a dostatečně široký upravený okruh pro bruslaře. Jde o nejdelší dráhu u nás a spousta turistů na Lipno jezdí jen kvůli bruslení. Kromě toho se dá na jezeře vyzkoušet i ice surfing, a když je led pokryt tak jako nyní sněhem, snow kiting - jízda s drakem na snowboardu nebo na lyžích.

Ski areál Lipno, bruslaři na jezeře

Na velký rychlobruslařský dálkový maraton se tu teď v únoru chystají Holanďané, kteří sem pravidelně jezdí hlavně do zdejších dobře architektonicky řešených apartmánů Marina, kde je kapacita zhruba 1 600 lůžek.

Jinak ale Čech, který není zvyklý na převahu cizinců, tu nemusí mít obavy. "My jsme hlavně české středisko a orientujeme se zejména na českou klientelu," říká Martin Řezáč. "Cizinci, zvláště Němci a Holanďané, kteří sem jezdí hlavně o vánočních svátcích a pak o prázdninách v únoru, tvoří celkově ani ne 15 procent návštěvnosti. Například o víkendech tu bývá až třetina aut z Prahy a středních Čech."

Kromě bobové dráhy a krásného menšího Aquaworldu nás zaujalo i celkové uspořádání areálu a dostupnost jednotlivých míst. Z apartmánů je to k lanovce (v těsné blízkosti velké parkoviště) maximálně sedm minut chůze.

Ski areál Lipno, apartmány Marina

Apartmány Marina

Na sjezdovkách i pod nimi je dostatek možností občerstvení, typicky český styl nabízí například Černá bouda, moderní styl alpský zase dva aprés ski bary pod sjezdovkou Jezerní.

Přímo v dřevěném hotelu u dolní stanice lanovky je samoobslužná restaurace (jídla stojí do 90 korun) a obchod se sportovními potřebami, v suterénu velký servis a půjčovna lyží. Naproti hotelu je pak nákupní centrum, takže kdo dolyžuje a vrací se k apartmánům, může si i nakoupit. Dokonce pak cestou domů k apartmánům ani nemusíte přecházet silnici, protože se k nim dostanete tunelem.

Na Lipně tak máte na každém kroku pocit, že na lyžaře a rekreanty tu myslí v každém detailu.

Může se hodit

Co kolik stojí
Denní skipas 490 korun pro dospělé/340 pro děti.
Půjčení lyžařského vybavení na den od 370 korun.
Týden pobytu v apartmánech Marina pro dospělého vyjde i se skipasem a vstupem do vodního světa přibližně na 4 000 korun.

Užitečné weby
www.lipnoservis.cz

www.landal.cz - ubytování v apartmánech Marina na břehu lipenské nádrže

www.hotel-admiral.cz - ubytování v těsné blízkosti lanovky

www.topkontakt.cz - další typy


Autor:

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Další z rubriky

Exotika, jakou jen tak nezažijete. Lyžování v odlehlém Tádžikistánu

Safed Dara, jediné lyžařské středisko v hornatém Tádžikistánu. Devadesát tři...

Hodně věcí je tady jinak. Už jen při hledání informací budete mít pocit, že lyžařské středisko Safed Dara ani...

Nenápadné italské lyžování. Rittner Horn okouzlí hlavně pohodáře s dětmi

Lyžařské středisko Rittner Horn je ideální pro rodiny s dětmi a začínající...

„Jak dlouho budeme ještě takhle stoupat? To jedeme až do nebe,“ ozývá se ze zadní sedačky syn. Do nebe ne, ale míříme...

Teplé počasí mění situaci na horách, níže položené areály zavírají

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

Lyžařské podmínky v Česku ovlivňuje teplé a slunečné počasí posledních dnů. Na horách jsou po nočních teplotách pod...

Najdete na iDNES.cz