Miliony z Unie pomohly opravit kláštery v Krumlově i proměnit sídliště Máj

  9:24aktualizováno  9:24
Jak by dnes vypadal Jihočeský kraj, pokud by do něj v uplynulých letech neproudily evropské dotace dosahující až k miliardám korun? Bez těchto peněz by například nemocnice neměly špičkové vybavení, cestující by jezdili staršími autobusy a sídliště Máj v Budějovicích by mělo stále rozbité chodníky.

Největší českobudějovické sídliště Máj se za poslední roky výrazně změnilo. I díky milionům z EU. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Krajské město od vstupu do Evropské unie zpracovalo projekty s celkovým rozpočtem téměř dvě miliardy korun.

„Na tyto projekty se podařilo získat dotaci z EU ve výši téměř 1,2 miliardy. K tomu je třeba zmínit navíc ještě 290 milionů, které získal dopravní podnik na nákup nízkoemisních a bezemisních vozů,“ upozornil náměstek primátora Juraj Thoma (hnutí Občané pro Budějovice).

Vyzdvihl tři takzvané Integrované plány rozvoje města (Levý břeh, Sídliště Máj a Tematický), na které se podařilo získat dotaci 616 milionů korun. Samotná proměna sídliště Máj stála 281 milionů, z toho 179 milionů šlo z dotačních titulů.

Dostalo se na obnovu zeleně, přibyla dětská hřiště, vznikly cyklostezky a podobně. Thoma připomněl i další místa, kam putovaly evropské peníze. Bylo to například Pražské předměstí a obnova ulic včetně kanalizací.

Výběr investic z fondů EU

Rekonstrukce klášterů Český Krumlov: dotace 323 mil. Kč
Pavilon dětského oddělení Nemocnice ČB: dotace 219 mil. Kč
Proměna sídliště Máj: dotace 179 mil. Kč
Modernizace železničních vozidel: dotace 156,5 mil. Kč
Nákup 14 trolejbusů pro Budějovice: dotace 60 mil. Kč
Modernizace komunikací II. a III. třídy v roce 2015: dotace 295 mil. Kč
Silnice Husinec – Běleč: dotace 273,5 mil. Kč
Skiareál Lipno – regionální zimní centrum: dotace 75 mil. Kč
Modernizace a přístavba plaveckého bazénu v Jindřichově Hradci: dotace 55 mil. Kč
Rekonstrukce městského divadla Prachatice: dotace 42 mil. Kč
Rekonstrukce sokolovny v Týně nad Vltavou: dotace 47 mil. Kč
Přístavba a rekonstrukce operačních sálů Nemocnice Strakonice: dotace 76 mil. Kč
Seniorský dům Písek: dotace 31 mil. Kč
Komunitní centrum ČB: dotace 45 mil. Kč
Rekonstrukce letní plovárny ČB: dotace 44,5 mil. Kč

Na Máji se také za výrazného přispění dotace podařilo postavit komunitní centrum. „Další investice na území města šly přes kraj a přes ministerstva,“ upozornil Thoma. Myslel tím například budějovickou zanádražní komunikaci, která pomohla dopravě ve městě a ulehčila Nádražní ulici.

Tuto akci připomněl také krajský radní Antonín Krák (ČSSD), který má na starosti administraci grantů z Evropské unie. „Zásadní také je, že šla spousta milionů do našich nemocnic. Díky tomu se podařilo nakoupit celou řadu moderních přístrojů a zařízení, magnetické rezonance, CT, mohli jsme obnovit celé budovy nebo nechat dělat různé přístavby,“ reagoval Krák.

Jednou z takových akcí byla výstavba dětského pavilonu v budějovické nemocnici, na který se podařilo prostřednictvím operačního programu ROP NUTS II Jihozápad získat téměř 219 milionů korun. Krák dále zmínil Zoo Hluboká, která rovněž čerpala evropské peníze na proměnu areálu a lepší zázemí zvířat. „Dařilo se také zateplovat školy a ve velkém opravovat silnice II. a III. třídy napříč krajem,“ doplnil radní.

Správa a údržba silnic tak třeba v roce 2015 čerpala z Regionálního operačního programu 104,5 milionu korun. A Jihočeský kraj pak v devíti balíčcích postupně získával na opravy komunikací sumy od 43 až po 295 milionů korun. Už lety zaprášená je třeba stavba nové silnice z Husince do Bělče na Prachaticku, která zkrátila a zrychlila jízdu řidičům. Tam putovalo z operačního programu 273,5 milionu korun.

Podobně obří sumu se povedlo získat také na obnovu klášterů v Českém Krumlově, tam to byla částka dokonce 323 milionů korun. Pětileté opravy zdevastovaných klášterů minoritů a svaté Kláry vyšly celkem téměř na 327 milionů.

Rozsáhlý obnovený komplex začal fungovat v listopadu 2015 a město ho musí s ohledem na dotační podmínky nekomerčně provozovat prvních pět let. Rozsáhlý areál zabírá skoro čtvrtinu historického jádra města a po hradu a zámku se zahradou je druhým největším památkovým komplexem ve městě. Proměnil se ve velké kulturní, vzdělávací a společenské centrum. Také pak získal ocenění Památka roku 2015.

Fotogalerie

A dotace přispěla i na modernizaci lyžařského areálu na Lipně a jeho velkou proměnu v roce 2008. Výdaje tehdy byly skoro 235 milionů a z toho byly proplacené evropské peníze ve výši 75 milionů korun. Vznikly tak tehdy tři zcela nové čtyřsedačkové lanovky, podařilo se prodloužit a rozšířit sjezdovky, přidat moderní bezpečnostní prvky a mít zasněžování na nejvyšší úrovni.

Regionální operační program podpořil také rozvoj infrastruktury cestovního ruchu včetně výstavby nových cyklotras a cyklostezek částkou přesahující 300 milionů korun.

„Mezi tyto investice patří například cyklostezka Písek – Smrkovice, kterou je možné využívat již od roku 2014,“ uvedla Michaela Šímová, ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad. Dodala, že velkou investicí byla i obnova soběslavského hradu a vestavba knihovny.

Přes ROP Jihozápad už dnes peníze do projektů neputují, nahradil ho IROP. Je také zajímavé sledovat, jak se v posledních pěti letech daří čerpat peníze obcím a městům napříč krajem. Stále mají možnost získat stovky milionů.

Přesto téměř tři čtvrtě jihočeských obcí od roku 2014 žádnou evropskou dotaci nedostaly. Vyplývá to z analýzy, kterou zpracovala společnost G-Project, jež se zabývá dotačním poradenstvím. Využila data ministerstva pro místní rozvoj a sledovala výsledky z programovacího období EU 2014-2020.

Rekordmanem je obec Kožlí

Od roku 2014 se mezi obce v kraji rozdělily dotace z EU ve výši více než dvě miliardy. Dotaci získalo jen 195 z celkových 624 obcí. Peníze lze získat třeba na rekonstrukci silnic, vybavení škol, rozšíření školek, výstavbu čistíren odpadních vod a mnoho dalšího.

Například obec Loučovice na Českokrumlovsku získala více než 42 milionů a městys Lhenice na Prachaticku 41,9 milionu. „Městem, kterému toho vyšlo nejvíce, jsou České Budějovice s 18 schválenými žádostmi. Následuje město Písek se 14 projekty a město Mladá Vožice s 11 projekty,“ spočítala Barbora Benešová z G-Project.

Nejvíce peněz v přepočtu na počet obyvatel získaly od roku 2014 mezi městy Mirotice na Písecku, které na jednoho občana obdržely 60 tisíc korun. A největší sumou u obcí se může chlubit obec Kožlí rovněž na Písecku se 152 tisíci na jednoho občana.

„Po roce 2020 budou mít Jihočeši o 20 procent dotací méně a také klesne výše dotace z dnešních 85 procent na 55, takže ideální čas, kdy získat peníze do obce, je letos,“ zdůraznil Jan Šmidmayer, jednatel společnosti G-Project.

Autor:
  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Zdrogovaný řidič se zákazem kličkoval v mlze po D3 v nabouraném autě

Zdrogovaného řidiče se zákazem řízení, který kličkoval dálnicí D3 v nabouraném autě, zastavili policisté na Táborsku....

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Vajgar v Jindřichově Hradci je plný bahna, na vyčištění chybí stamiliony

Rybník Vajgar v Jindřichově Hradci nutně potřebuje zbavit nánosů usazenin na dně. Jenže odbahnění za stovky milionů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz