Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na lyže do Tater aneb ze sjezdovky rovnou do lázní

Západní Tatry tvoří výběžek Vysokých Tater a vzhledem ke své poloze jsou z Česka relativně blízko. Jejich nejvyšším vrcholem je Bystrá (2 248 m), turisticky i lyžařsky nejfrekventovanější je ale oblast Roháčů. V zimě nabízí několik sjezdovek, běžkařských cest i nějaký ten volný terén.
Zasněžené Donovaly, Velká Fatra

Zasněžené Donovaly, Velká Fatra | foto: Profimedia.cz

Zuberec

Nížinnou základnou pro zimní sporty je zejména obec Zuberec. Kdysi podhorská vesnice žijící ze zemědělství a tradičních řemesel byla za socialismu rozšířena a architektonicky přetvořena.

Dnes tu naleznete nemnoho původních dřevěnic, ale naopak množství méně vkusných (občas zcela nevkusných) rodinných domů v rovnoběžných či kolmých ulicích. Zpočátku proto působí Zuberec jako takové malé bludiště.

Možnosti stavitelů byly ovšem rozsáhlé a při stavbách viditelně nešetřili, sotva kde najdeme rodinný domek velikostí odpovídající potřebám jedné rodiny. Tato socialistická přemrštěnost dostala se vstupem do nových podmínek novou funkci – přebývající prostory začali jejich majitelé pronajímat turistům.

Zuberec, aniž má na svém území jediný větší hotel, proto disponuje mimořádně vysokou ubytovací kapacitou, navíc ve slušné cenové relaci.

Přestože volný trh funguje na Slovensku již přes patnáct let, trvalo dlouho, než se turistický ruch v Západních Tatrách dostal do vyšších otáček. Nejprve okolo města vyrostly menší areály a vleky vhodné pro děti či začínající lyžaře, postupně vznikly i projekty nadregionálního zájmu, zejména lyžařské středisko v nedaleké Oravici.

Ale nejlepší lyžařské možnosti nabízí tradiční areál ve Spálené dolině. I tam doputovalo množství investic, ta nejviditelnější přinesla prodloužení páteřní sjezdové tratě a nahrazení 1 400 metrů dlouhé pomy moderní lanovkou. Expanze střediska je omezena ochranou okolní přírody, ale i stávající tratě dokážou lyžaře slušně zaměstnat.

Zuberec, Slovensko
Zuberec

"Električka" na Štrbské pleso
'Električka' na Štrbské Pleso, Vysoké Tatry

Vzhledem k severní orientaci svahu se jezdí celý den na kvalitním sněhu. S tím souvisí i skromná přítomnost slunečních paprsků – v prvních týdnech zimy se jich skoro nedočkáte, jelikož slunce se schovává za nedalekým hřebenem. Ale zase se nemusíte obávat nedostatku sněhu v jarních měsících, navíc když přírodní sníh je průběžně doplňován sněhem technickým.

K dispozici jsou další dvě kratší pomy, jedna v horní části hlavní tratě a druhá nad parkovištěm. Dnešním standardem slovenských lyžařských areálů je i to, že všechny tratě jsou denně upravovány moderními stroji.

V lyžařském areálu vybaveném evropskou technologií objevíme i kousky původních kulturních jevů, zejména v restauračních zařízeních. Leckde si lze objednat borovičku "s koreňom“, naloženým kořenem hořce, který pálence dodá specifickou hořkou chuť. Hitem byly svého času i "čučoriedky“, kdy namísto kořene jsou v pálence plody borůvek a vznikne sladší pití pro dámy.

I přímo v Zuberci, kde můžete zajít třeba na večerní lyžování, návštěvu některého z bufetů určitě nevynechejte. Na Slovensku je to vždy společensky příjemný zážitek.

Velká Rača, Slovensko
Velká Rača, Kysucké Beskydy

Folklor

Obec Zuberec o svůj původní ráz už do značné míry přišla. Přesto si jej můžete prohlédnout v plné kráse: stačí urazit asi čtyři kilometry (autem, pěšky, na lyžích...) směrem do Roháčů, kde najdete Muzeum oravskej dědiny.

Je to velmi pěkný skanzen ve velikosti menší vesnice, na jehož důkladnou prohlídku je hodina málo. Otevřen bývá i v době hlavní zimní sezony. Jedna z jeho budov slouží dokonce jako ubytovna, takže si můžete atmosféru původní horské vsi prožít naplno.

Letošní novinky na horách

Ve velkém se na Slovensku investovalo i letos, a to i přesto, že loňská sezona nebyla kvůli nedostatku sněhu pro majitele přepravních kapacit příliš úspěšná.

Jasná v Nízkých Tatrách: Nová čtyřsedačková lanovka vedoucí z Bielej púti. Zdejší sjezdovka byla rozšířena o dvacet metrů a prodloužena o 155 metrů.

Na svazích Chopku také přibyl bar a občerstvení.

PARK SNOW Donovaly: Nová sáňkařská dráha, zvětšil se park pro snowboardisty, přibudou nové skoky a překážky.

Kubinská Hoľa (nedaleko Dolného Kubína): Nová sjezdovka pro náročné lyžaře, Kids park s dětskou školou, posuvným pásem a zimním kolotočem. Děti zde budou moci během celé zimy soutěžit, na víkendy se připravují speciální programy. Sto padesát metrů dlouhá freeridová zóna, neupravený svah pro adrenalinové nadšence.
Meander Skipark Oravice: Nové lyžařské vleky, sjezdovky i park s atrakcemi pro snowboardisty. Orava Snow v Oravské Lesné: Nová čtyřmístná sedačková lanovka.

Malino Brdo, Slovensko
Malino Brdo, Velká Fatra

Ke skanzenu též náleží stylová koliba, kde můžete za nevelký peníz dostat krajová jídla: brynzové halušky, strapáčiky a další. Navštívit můžete také termální koupaliště v Oravici. V posledních letech zde vyrostl další areál se stejnou termální vodou, takže návštěvník si může vybrat mezi luxusnější a skromnější variantou.

Zuberec, Slovensko

Do kterých středisek vyrazit

LEVNÁ STŘEDISKA

Mýto pod Ďumbierom: K dispozici je 4,5 km tratí, všechny jsou zasněžované. Je tu šest sjezdovek. Leží v Nízkých Tatrách.

Valčianska dolina: Najdete ji na Malé Fatře a nabízí necelých pět kilometrů lyžařských tratí.

Drienica – Lysá: Leží v pohoří Čergov u Prešova a zájemci tu mohou lyžovat na 15 kilometrech tratí. Vyrazit zde můžete i na večerní lyžování.

NEJVĚTŠÍ STŘEDISKA

Jasná Nízké Tatry: Největší slovenské středisko. Lyžovat zde můžete na 28 kilometrech sjezdovek, k dispozici je i deset kilometrů běžeckých tratí.

Ski Park Ružomberok (Malino Brdo): Areál ve Velké Fatře nabízí dvanáct kilometrů sjezdovek, dvě lanovky a pět vleků.

Vrátna Free Time Zone

NEJLUXUSNĚJŠÍ STŘEDISKA

Park Snow Štrbské pleso: Leží ve Vysokých Tatrách. 5,5 kilometru sjezdovek (dvě lanovky a tři vleky). Novinkou je freeridová trať vedoucí ze Soliska směrem do Mlýnické doliny.

Snowparadise Velká Rača v Kysuckých Beskydách: Moderní středisko nedaleko českých hranic, lyžuje se zde na 14 kilometrech tratí.

Park Snow Donovaly: Areál na pomezí Nízkých Tater a Velké Fatry. 11 kilometrů sjezdovek obsluhují dvě lanovky a čtrnáct vleků. Je zde i sáňkařská dráha.
Zdroj: www.snow.cz, Slovenská agentura pro cestovní ruch, UAMK, TCS

Tak teď jen aby napadl u slovenských sousedů sníh. Zatím se lyžuje jen v Donovalech (Záhradište, 40 cm), na Štrbském Plesu (70 cm), v Kysuckých Beskydech na Velké Rači (30 cm) a v Malé Fatře ve Vrátne dolině (Chleb, Poĺudňový Grúň).
Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  21.6 14:47

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

22. června 2024

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Turistické pasti a hromady odpadků. Bali už dávno není exotickým rájem

21. června 2024

Bali má nálepku levného tropického ráje, který si pro svou dovolenou oblíbila spousta Čechů....

Vlakem do všech koutů Česka s neomezenou jízdenkou. Na týden i čtrnáct dní

18. června 2024

Advertorial Volno, pěkné počasí a nejhustší železniční síť v Evropě. To jsou ingredience, které mohou z léta...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Ani autobus tam nestaví. Jak doktor Vševěd hledal a vypátral střed Evropy

18. června 2024

Premium Jak dalekou cestu je nutné urazit do středu Evropy? A kde to vlastně je? Jiří Martínek alias doktor...

Na co zírá mašinfíra: Po Sklářské lokálce za Pyšnou princeznou

23. června 2024

První letní Mašinfíra nás zavede na Šenovku. Sklářská lokálka mezi Českou Kamenicí a Kamenickým...

Venčení vombatů či degustátorství? V Tasmánii místo dovolené nabízejí práce snů

22. června 2024  16:28

Nabídka netradičních prací míří za všemi Australany, kteří nemají rádi zimu a chtějí si toto období...

OBRAZEM: Dovolená za socíku. Jak vypadalo léto na plážích v ČSSR

22. června 2024

Zapomeňte na akvaparky, termální bazény, wellness, vodní atrakce a vymazlená bistra. Letní...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  21.6 14:47

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Chalupa u Světlé nad Sázavou
Chalupa u Světlé nad Sázavou

Světlá nad Sázavou - Dolní Březinka, okres Havlíčkův Brod
2 870 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...