White Sands, jeden z NEJ přírodních zázraků světa

Cítím, jak se mi do mozku tlačí nával absolutní euforie. Jeden z největších PŘÍRODNÍCH ZÁZRAKŮ SVĚTA, White Sands na jihu USA v Novém Mexiku, patří pro tuto chvíli jenom mně!
USA, New Mexico, White Sands

USA, New Mexico, White Sands | foto: Profimedia.cz

Křup, křup, křup. Krystalky písku, ale on to vlastně není písek, blyštící se barvou čerstvého prašanu utvořily pevné varhánky. Jako když sjezdovku přejede v pozdním mrazivém odpoledni rolba. A teď mi ty varhánky téměř neslyšně praskají pod bosýma nohama.

Kam se podívám - nikdo.

Vůbec nikdo, jen miliony varhánků táhnoucích se po bílých dunách až k obzoru. K horám San Andres Mountains, do nichž se zapíchly bouřkové mraky a snaží se vytlačit slunce z oblohy tak, abychom ze západu neměli vůbec nic.

Vlastně to tu vypadá navlas stejně jako v prosinci v Krkonoších.

Lehám si do „písko-sněhu“, převaluju se, co na tom, že se zrnka právě asi navždycky usazují ve všech otvorech otevřené a spuštěné kamery. Sypu si kila bílých krystalů na všechny odhalené části těla. Jen těžko věřím té barvě. Jediný důkaz, že není leden a že nejsem v Alpách - krátká sukně, tílko, bosé nohy.
 
Slunce si vybojovalo mezi mraky svůj prostor. Parádní fotky! Dokonalé fotky! A kolem dokola desítky kilometrů vůbec nikdo!
 
Sakra, mám pocit, že tohle hned tak něco nepřekoná. Jeden z největších přírodních zázraků světa, národní monument White Sands na jihu USA v Novém Mexiku, patří pro tuto chvíli jenom mně!

USA, New Mexico, White Sands

Na duny se musí

White Sands, neboli Bílé písky, patří k severoamerickým přírodním divům, na které se prostě nemůžete ani při nejlepší vůli připravit. Surfujte si po internetu, kupujte si brožury, knížky, průvodce, koukejte donekonečna na fotky vašich šťastnějších přátel, ale pořád nebudete vědět dost na to, abyste při přímé konfrontaci nebyli trochu v šoku.

Je to jako Grand Canyon v Arizoně shora, o půlnoci a za úplňku. Magická přitažlivost největší díry na zemi vás nutí držet se ze všech sil zábradlí, abyste dolů jednoduše neskočili. Je to jako Bryce Canynon v Utahu, zespoda v pozdním odpoledni, kdy se z posledních sil, červení od hlavy až k patě, sunete po dnu kaňonu mezi obrovskými skalními, erozí vypreparovanými červenými věžemi, téměř sami, odtrženi od celé americké civilizace.

Je to přesně ten zážitek, kvůli kterému se vyplatí absolvovat let nacpaný do posledního místa, křičící děti na palubě, tlustého souseda přetékajícího na vaše sedadlo, turbulence, stovky mil autem ničím, kde jsou jedinými společníky rozlehlé pastviny s ohromnými černými býky.

Bílé písky jsou něco, co prostě musíte vidět.

Na duny se musí.

USA, New Mexico, White Sands

USA, New Mexico, White Sands

O velkém bílém fleku

Ze všeho nejdřív sjíždíte z pohoří Sacramento Mountains, kde vám připadá novomexické horko jako čirá utopie. Třesete se zimou, na teploměru v autě 15 stupňů, déšť, mlha, šumavské chatičky, a pak stačí pár zatáček a pod vámi se v dálce rozprostírá ohromný bílý flek.

Nejdřív se zastavíte v návštěvnickém centru. A budete svírat smotek dolarů v kapse, abyste ho náhodou nevytáhli a celý naráz neutratili. Je určitě co kupovat. Tak aspoň pohledy, nějakou drobnost, magnet.

Je taky třeba si pročíst všechny zajímavé informace na stěnách, třeba to, že se White Sands nacházejí na severním okraji pouště Chihuahuan, že mají rozlohu 712 kilometrů čtverečních a že šedesát procent z tohoto území bezpečně a možná navždy okupuje armáda Spojených států, která si z monumentu udělala cvičiště a provádí zde zkušební lety letadel, raket a střel všeho doletu.

Že bílý písek vlastně není písek, ale sprašový sádrovec navátý z okolních pohoří a že na Zemi existuje jen několik takových polí, ale že Bílé písky jsou jednoznačně nejrozsáhlejší na celém světě. Že jde o jedinečný ekosystém s mnoha endemity.

Že se duny při pořádném větru začínají hýbat a ty nejaktivnější se přemístí až 9 metrů za rok.

A taky to, že ideální způsob, jak Bílé písky poznat, je při veskrze zimním sportu - ježdíkování (Američané tomu říkají "sledding") po "zasněžených" dunách.

A pak si určitě musíte vzít u vjezdu do parku mapku. Bez nich se v národních parcích neobejdete. Nejlepší je dojet až na konec značené asfaltové cesty, která splývá s okolím pod nánosem bílého "sněhu". A vsaďte se, že si ve vteřině sundáte boty, ještě dřív, než se přiblížíte k prvnímu písečnému valu, který je vysoký třeba jako třípatrový dům.

USA, New Mexico, White Sands

USA, New Mexico, White Sands

USA, New Mexico, White Sands

Líbání v západu slunce

Vyběhnete nevěřícně do vršku, překvapeni povrchem. Vůbec, ale vůbec se vám neboří nohy! Překvapeni jasnou hranicí. Můžete na centimetry přesně určit, kde jsou Bílé písky a kde je Nové Mexiko.

Budete znovu a znovu bořit ruce do bílých krystalů, budete válet sudy, vyhazovat „prašan“ do vzduchu, pozorovat měnící se barvy, romanticky se vodit za ruce, líbat se při západu slunce.

Připadám si jako blázen.

USA, New Mexico, White Sands

Přesně tohle všechno dělám, okouzlená okamžikem, opět okouzlená americkým Jihozápadem. Tohle místo, na něž jsem několik let čekala, se na žebříčku dokonalosti zařadilo hodně vysoko.

Sakra, mám pocit, že to hned tak něco nepřekoná.

Může se hodit

Jak mají otevřeno
Od 4. září do 22. května je návštěvnické centrum otevřeno od 8 do 18 hodin. Výlet mezi duny je možný od sedmi ráno do západu slunce. Návštěvníci musí opustit park nejpozději hodinu po západu.
Od 23. května je návštěvnické centrum otevřeno od 8 do 19 hodin, cesta mezi duny je přístupná od 7 do 21 hodin, do 22 hodin musí návštěvníci opustit park.

Kolik stojí vstupné
Dospělého stojí 3 dolary, děti do 15 let mají vstup zdarma. Vstupné platí tři dny. Za 3 dolary si můžete připlatit speciální túru s průvodcem k Lake Lucero, za 5 dolarů noční jízdu dunami na kolech. Vlastníte-li roční pas America the Beautiful za 80 dolarů, máte vstup zdarma a platíte pouze příplatky.

Kde přenocovat
V parku neexistuje žádná možnost, pokud nechcete spát načerno na parkovišti v autě. Nejbližší veřejný kemp je 24 mil jihovýchodně u Olivek Lee State Park či v Lincoln National Forest 40 mil od parku. Motely najdete v asi 24 km vzdáleném Alamogordu (směr východ) nebo u křižovatky dálnic v 87 km vzdáleném Las Cruces (směr západ). Užitečná adresa: www.Recreation.gov.

Kdy přijet
Rozhodně jsou z hlediska teploty "smrtelnými" měsíci červenec a srpen. Ideální je podzim či jaro, pro otužilejší není problém ani kalendářní zima. Teploty zůstávají většinou velmi příjemné. Zimní průměrné nejvyšší teploty se pohybují mezi 14 až 17 stupni, nejnižší až -5 stupňů.

Jak dlouho zůstat
Stačí samozřejmě krátká, tříhodinová návštěva, během níž stihnete autem objet vše podstatné. Pokud chcete vyrazit na trek, na kolo s rangery, na noční túru při úplňku, ježdíkovat či jen tak pozorovat hvězdy, vyhraďte si podstatně více času.

Dobrý tip
Pokuste se přijet mimo sezonu, klidně ve všední den a tak, abyste stihli západ slunce. Informujte se na internetu, zda není park kvůli vojenským cvičením uzavřen. Uzavírka bývá nejvýše tři hodiny, ale týká se i přilehlé silnice U. S. 70. Pozor - od února do května je uvnitř parku zakázán jakýkoli alkohol.

Užitečné adresy
www.nps.gov/whsa/

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  24.7 23:15

Mapa odpadků Středozemního moře prozradí, které pláže raději vynechat

Každých šedesát sekund skončí ve světových oceánech množství plastových odpadů, odpovídající plně naloženému nákladnímu autu. Kudy přesně se ta znečišťující masa dál ubírá, kterými proudy je unášena...

22. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Co ochutnat v Polsku: tato legendární jídla nesmíte vynechat

Polsko je známé svojí výbornou gastronomií a turisty svádí k ochutnání mnoha pokrmů. Někdy však není jednoduché se v kulinářském ráji zorientovat, proto vám přinášíme tipy na jídla, která byste měli...

23. července 2024

Bosna a Hercegovina jako bájný Fénix vstala z popela. Češi ji milují

Dlouhá léta po uzavření mírové dohody platila Bosna a Hercegovina za nebezpečnou zónu, kam putovali maximálně dobrodruzi. Nyní zažívá ohromný turistický boom. Samozřejmě, že u něj nechybějí Češi. Čím...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

Český výletník: Nejvyšší, nejstarší. Bloudím Českem za rekordními stromy

Svého času jsme měli celoevropskou „Miss strom“. Byla to Chudobínská borovice u nádrže Vír. Který strom je náš nejširší, nejvyšší a nejstarší? Nejznámější byla podle mě Semtínská lípa, velikán...

25. července 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. října 2021,  aktualizováno  24.7 23:15

VIDEO: Švýcaři v létě mění MHD za řeku. Silný proud je odveze i z práce

Ve většině měst se lidé z práce dopravují autem, hromadnou dopravou nebo třeba na kole. Ale ve švýcarském Bernu mají ještě jednu možnost – nechat se unášet silným proudem řeky. V létě jde o...

24. července 2024  19:21

Kolonizace naopak. Evropa spadla do pasti turismu a teď se bouří

Premium

Od Kanárských ostrovů přes Barcelonu po ostrovy v Egejském moři se šíří protesty proti turistům. Stagnující Evropa se pomalu stává skanzenem, jenže opilí cizinci a raketový růst nájmů vadí stále...

24. července 2024  15:20

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...