OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho z nejdůležitějších čínských císařů. Přes dva tisíce let o této armádě nikdo nevěděl, než ji přesně před 50 lety, 29. března 1974, našli rolníci, kteří hloubili studnu.
Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili...

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho z nejdůležitějších čínských císařů. Přes dva tisíce let o této armádě nikdo nevěděl, než ji přesně před 50 lety, 29. března 1974, našli rolníci, kteří hloubili studnu. | foto: Getty Images

Významný archeologický nález, vzdálený zhruba 35 kilometrů od západočínského města Si-an, je dnes někdy označovaný jako osmý div světa.

Armáda válečníků se našla u monumentální hrobky prvního čínského císaře Čchin Š’-chuanga-ti, který žil v letech 259 až 210 před naším letopočtem. Je považován za sjednotitele Číny, který si „ohněm a krví“ podrobil okolní rivalská království.

Imperátor, jehož hrobka zůstává prozatím neotevřena, byl pohřben v mauzoleu vně hradeb Si-anu a spolu s ním i armáda z vypáleného jílu. Předpokládá se, že celý regiment čítá až osm tisíc bojovníků, kteří měli střežit císařův klid v posmrtném životě.

Obrovskou armádu tvoří jak řadoví vojáci (lučištníci, kopiníci, vozatajové a jezdci na koních), tak důstojníci-generálové. Společenství doplňují i úředníci, hudebníci či akrobaté a kejklíři.

Kromě lidských postav zde má být na 530 hliněných koní a 130 válečných vozů, nalezeny byly zbraně a další nástroje. Císař měl v mauzoleu dokonce i zvířata – v roce 2001 se našla umělá nádrž s bronzovými sochami labutí, hus a dalších ptáků.

Jedná se o formu pohřebního umění pohřbeného s císařem v letech 210–209 před naším letopočtem s cílem chránit ho v posmrtném životě.

Většina soch je v mírně nadživotní velikosti, ale v muzeu jsou i sochy ve zmenšeném měřítku. Každá z postav má jiný výraz ve tváři, liší se věkem, účesem, vousy a oděvem. Archeologové věří, že dávní tvůrci vojáky vymodelovali podle skutečných lidí.

Hrobku budovalo až 700 000 lidí. Vnitřní zdi mauzolea měří 580 a 1 355 metrů. Okolí, kde jsou nalézány další poklady, zabírá přes 56 kilometrů čtverečních. Podle legendy zde má být i podzemní palác s řekami ze rtuti a střechami z perel a diamantů.

V posledních letech už odborníci při vykopávkách používají speciální technologii, díky níž si terakotové sochy zachovávají své původní barvy i poté, co jsou vyzdviženy na vzduch. Čína totiž několikrát oznámila, že nedovolí vykopat další vnitřní komnaty památky, pokud nebude moci zaručit řádnou ochranu artefaktů.

Po prvním vykopání terakotových bojovníků v 70. letech minulého století ztratily postavy v důsledku působení vlivů atmosféry původní živé barvy.

Císař Čchin Š’-chuang-ti, který podle historiků tvrdil, že „se narodil, aby vládl tisíc let“, zavedl v zemi jednotný psaný jazyk, jednotný systém měr i měnu a jednotný právní řád a daňový systém. Nechal rovněž vybudovat tisíce kilometrů silnic, desítky paláců a první čínskou zeď na obranu před nájezdníky ze severu.

Čchin Š’-chuang-ti je považován za jednoho z nejinteligentnějších vládců v historii Číny, ale zároveň i za jednoho z nejkrutějších. Předpokládá se, že jeho krutost zahubila tisíce lidí na stavbě mauzolea i při obranných pracích na severu císařství, které se staly základem Velké čínské zdi.

Terakotová armáda, která patří k nejvýznamnějším archeologickým nálezům ve 20. století, byla v roce 1987 zapsána na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Celkově je chráněn areál o rozloze 56,25 kilometru čtverečních. Turistům jsou zpřístupněny všechny tři komory, nad kterými byly postaveny zastřešující haly. Jedná se tedy o první a největší komoru s terakotovými válečníky, pak také o druhou a třetí komoru, které jsou stále z velké části neodkryté. Nižší turistickou atraktivitu těchto dvou komor vyrovnává několik zasklených vystavených soch lučištníka a důstojníků různých hodností, které si turisté mohou prohlédnout zblízka. Můžete si tu také prohlédnout videoprojekci o průběhu vykopávek.

Čína půjčuje sochy do zahraničí jen mimořádně. Poprvé vojáci opustili své domovské muzeum v Si-anu v letech 2007 až 2008, když zamířili do Britského muzea. Po světě však kolují věrné kopie soch, které zavítaly několikrát i do Česka.

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

29. dubna 2024

Premium Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...