Za vínem a historií v okolí Bratislavy. Svätý Jur potěší nejen pohodáře

Blízké okolí slovenské metropole skýtá bezpočet atraktivních cílů. Vysokou pozici si zde vybudovalo malebné městečko Svätý Jur. Tam si lze snadno odskočit na krátkou procházku a dotknout se historie, pohodově si vychutnat plody práce místních vinařů nebo se odtud odpíchnout k náročnému celodennímu výšlapu.
Hlavní historickou pamětihodností je kostel svatého Jiří.

Hlavní historickou pamětihodností je kostel svatého Jiří. | foto: Jakub Hloušek, pro iDNES.cz

Svätý Jur si drží příjemný šmrnc maloměst doprovázený příchutí slunného jihu, jakým se pyšní obdobná rázovitá sídla nejjižnější výspy Moravy, slovenského Záhoří, rakouského Weinviertlu i blízkých regionů Maďarska.

Tady k celkovému dojmu rovněž výrazně dopomohly přilehlé vinorodé stráně. A víno je také klíčový produkt, kvůli kterému sem míří řada návštěvníků. Proto travnaté plácky před sklípky a vinotékami často krášlí dřevěné sudy, staré lisy a podobné nezbytné dekorace.

Reprezentativní podniky otevírají většinou až po poledni, na běžnější prodejce zase upozorní cedule za oknem. Tradičně bodují především bílá vína.

„Pro nás je nejtypičtější Ryzlink rýnský,“ vysvětluje nám ochotný pracovník jednoho vinařství. Hojně se tu také pěstuje třeba Müller Thurgau, Veltlínské zelené, Sauvignon Blanc či Ryzlink vlašský. Z červených vín se tu objevuje Frankovka, André, případně Alibernet.

Zatímco prostornému náměstí vévodí monumentální budovy kláštera, okolní uličky pak vroubí přízemní domky. A původní jádro dodnes stále svírají neúplné linie kamenných hradeb.

Na samé výspě historické části, kousek za starobylými vinařskými dvorky, se majestátně tyčí gotický chrám. Ten je pochopitelně zasvěcen svatému Jiřímu.

Spolu se samostatnou polodřevěnou zvonicí dávají dohromady esteticky vyladěné zátiší. Bohužel, jeho dveře byly během naší návštěvy nedobytně uzamčeny. Škoda, svatyně totiž uvnitř skrývá mimořádně hodnotný renesanční oltář.

Rozvaliny v Karpatech

Od kostela pokračuji vzhůru do údolí, které pomalu z obou stran začínají ostře svírat příkrá úbočí Malých Karpat. Mezi novou zástavbou se občas objeví klasické venkovské chalupy, za nimi se už zvedají poetické kamenné terasy vinic.

Brzy odbočuji na pěší stezku. A okolo plotů zahrádek se drápu výš, k troskám hradu Biely Kameň. Ty jsou dokonale skryty korunami přilehlého listnatého lesa. Nejprve se z jeho přítmí vynoří vstupní partie, kde se původně nacházela brána. Od nich se pak táhne členitá spoušť zborcených zdí, hlubokých příkopů, zpola zasypaných prohlubní a rozvalin. Mezi nimi se proplétají pěšiny a na prostorné rovince, kde se původně rozprostíralo nádvoří, se našlo místo pro ohniště s posezením.

Protáhlému náměstí, respektive rozšířené části hlavní ulice, vévodí barokní komplex piaristického kláštera.

Ihned za kamennými hradbami začínají vinohrady.

Areál zřícenin překvapí svojí rozlehlostí, příjemnou atmosférou i divokým rázem. A dodá energii všem romanticky naladěným tulákům. Dohledatelné počátky existence hradu sahají zhruba do půle třináctého století, definitivního zániku se dočkal zřejmě roku 1663, když městečko vyplenila osmanská vojska. Odtud se pak žlutá značka noří dále do nitra pohoří.

Kdo touží si střihnout pořádnou túru a překonat Malé Karpaty napříč, ten může své putování ukončit až ve Stupavě položené u západního úpatí pohoří.

Dědictví Velké Moravy

Z hradu se vracím zpět k rozcestí v místní části Neštich. Tam měním žlutou za modrou. Kromě ní se místy pohybuji po naučné stezce, která je ale již značně poničena.

Postupně se přesouvám hlouběji do minulosti, zdejšímu hradu totiž předcházelo mnohem starší osídlení. Přímo na opačné straně údolí se dříve rozkládalo ohromné hradiště. Zde se kousek za infotabulí zvedají mohutné valy oddělené příkopem. Ty místy přesahují desetimetrovou výši a pořád působí velmi impozantně. A v kombinaci se vzrostlými stromy spoluvytvářejí osobitý genius loci.

Zde začíná hradiště.

Hrad Biely Kameň

Dokonale patrný val se současně táhne po celém obvodu areálu hradiska posazeném na temeni táhlého a strategicky výhodného ostrohu. Vznik prvního osídlení se předpokládá již krátce před příchodem našeho letopočtu. Alespoň tak hovoří text infopanelu. Jiné zdroje operují až s trochu pozdějším datem. 

Každopádně vrcholná sláva Svätojurského hradiska, neboli hradiště Neštich, se odehrála za éry Velké Moravy. Prvně zřejmě patřilo k obranným centrům u západní hranice Nitranského knížectví, poté se stalo důležitým střediskem celé říše.

Plocha hradiště byla jasně rozdělena podle sociální struktury obyvatel – od prosté většiny po elitu. Tomu odpovídá i široké spektrum nálezů. Zkušený laik lehce identifikuje vnitřní valy, které oddělovaly jednotlivé okrsky.

Po pádu Velké Moravy hradiště na chvíli zpustlo, později však zažilo krátký návrat. Tehdy ho ozdobila malá pevnůstka. Na ni kontinuálně navázal Biely Kameň. Z poslední etapy historie sídla pochází nález unikátního vodovodního systému s keramickým potrubím.

Hradiště zabírá plochu téměř dvaceti hektarů.

Pokušení zdejších vín se jen těžko odolává.

Hradiště Neštich ovšem doposud uchovává nepopsané listy svého příběhu. A ten se pečlivě snaží objasnit slovenští odborníci. Proto se mezi vegetací objevují rozkopané plochy obnažené archeology, které jsou důkladně přikryté ochrannou fólií. Nicméně po starožitných pokladech slídí též jiná skupina hledačů. Takřka každých deset až dvacet metrů jsou instalovány výstražné tabule upozorňující na monitoring prostoru a všem dobrodruhům s detektorem nekompromisně vzkazují, že jejich aktivita je tu může stát až deset let vězení. Areál patří do prestižní skupiny chráněných památek.

Od hradiště je vyznačena varianta přímého přechodu skrz masív Malých Karpat opětovně do Stupavy. Zároveň obě pěší trasy představují také přístupovou cestu k malokarpatské hřebenovce.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Zde začíná Panonie
Půvaby přírody tady nejviditelněji zastupují prosluněné partie Malých Karpat pokryté listnatými porosty. Ale jihovýchodně od městečka se zase dochovaly unikátní fragmenty nížinných vlhkých lesů panonské pánve. Ačkoli jim už několikrát hrozil zánik, tak nyní tvoří pozoruhodné enklávy exotické pralesní džungle se slatinami, tůněmi a bahnisky. Chrání je přírodní rezervace Šúr, okrajové části pak zpřístupňuje naučná stezka Panónsky háj.

Jak se tam dostat
Pro motoristy je příjezd naprosto triviální a totéž platí i v případě veřejné dopravy. Do Svätého Jura se z Bratislavy dostanete vlakem za krátkou chvíli. Jen pozor při návratu: některé spoje nezajíždějí na hlavní nádraží. S veřejnou dopravou se pojí ještě jedna zajímavá památka – a to staniční budova bývalé první koněspřežné dráhy na území Uher, která vedla z Bratislavy přes Trnavu do Seredě.

Internet
www.svatyjur.sk
www.mvc.sk
www.hradiska.sk

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Parní babičkou z Vrchlabí s Krakonošem v zádech

21. dubna 2024

Dnešní Mašinfíra nás zavede na krátkou trať, která vede přímo do krkonošské metropole, do Vrchlabí....

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...