Proč Češi umírají ve velehorách

  10:54
Hned několik tragédií českých milovníků velehor v uplynulých týdnech rozvířilo debatu, zda se nejedná o smutný trend, zda Češi nepodceňují sílu přírody a nepřeceňují síly vlastní. České ministerstvo zahraničí minulý pátek varovalo před výpravami do horských či odlehlých oblastí bez zkušeného průvodce, odpovídající výstroje a zkušeností.

Znalci nicméně zdůrazňují, že i z několika po sobě jdoucích neštěstí nelze zdaleka ještě vyvozovat, že by se Češi na horách chovali méně odpovědně než ostatní.

Právě nyní v mnoha částech světa vrcholí lezecká a vysokohorská sezona, je tedy přirozené, že v tomto období vyráží do velehor nejvíce lidí. A s tím přirozeně souvisí i zvýšený počet nehod.

"Já si nemyslím, že jsme na tom nějak hůř než ostatní. Za 25 let jsem viděl nejrůznější národy, které páchají všechno možné i nemožné. Domnívám se, že nevybočujeme nahoru ani dolů," říká zkušený horolezec a šéf univerzitního horolezeckého oddílu v Ústí nad Labem Ota Louka. "Nemám přesné statistiky, ale jsem přesvědčen, že nijak nevybočujeme. Dokonce si myslím, že býváme v průměru docela dobře připravení," dodává.

Přesto se naši horolezci a vysokohorští turisté dopouštějí určitých specifických chyb. Andrea Minnichová z turistické centrály Salcburska například říká, že Češi jsou sice považováni v Rakousku za zdatné sportovce, ale jsou známí i tím, že se někdy přeceňují a bývají lehkomyslní. "Prostě trochu šílenci," říká Andrea Minnichová. 

"Rakušan si vybere perfektní den na výstup, ale Čech přijede na týden a chce to všechno stihnout bez ohledu na počasí a riskuje. Někdy tu hrají roli i peníze. Někteří čeští turisté šetří a nevezmou si průvodce do terénu tam, kde se to doporučuje."

Ladislav Jirásko, šéf Alpského klubu v České republice, zase dává na první místo informovanost a přípravu.

"Čím dál víc odvážlivců vyráží na akce, aniž mají dobré informace. Důležitá je perfektní příprava. Nyní je trend zkoušet neznámé terény, ale už tu chybí domácí příprava od stolu - najít si GPS body, únikové cesty, kontakty, seznámit se s místními podmínkami, vědět, na koho se obrátit kvůli počasí, a naučit se pozorovat a předpovědět počasí," říká Jirásko.

Na vše o bezpečnosti v horách i horských vůdcích v Česku se můžete ptát online zkušeného horolezce Josefa Šimůnka a Dušana Stuchlíka - šéfa vzdělávání na Českém horolezeckém svazu - v úterý 19. srpna od 12 hodin na cestovani.idnes.cz
Pokud se online chatu nebudete moci zúčastnit, můžete nám zaslat dotazy pro J. Šimůnka a D. Stuchlíka předem, my se zeptáme za vás - pište na cestovani@idnes.cz.

"Za každou cenu třeba chceme na Mt. Blanc, ale když je špatný vývoj počasí a všichni sestupují dolů, naši nejednou pokračují dál. "

Druhou věcí bývá podcenění aklimatizace ve vyšších polohách. Alpy nejsou Tatry a asijské velehory nejsou Alpy. Je třeba počítat s výškou a dát si čas na aklimatizaci. "Pak musím mít správnou výstroj a výzbroj - a něco o tom vědět. Na strmém sněhovém poli musím mít cepín - a lidé si přitom někdy myslí, že stačí hůlky. Také číst ledovec není jednoduché kvůli trhlinám. I zkušení horolezci někdy chodí nenavázaní, " říká Jirásko.

Na problémy s vybavením upozorňuje i Ota Louka: "Ve snaze ušetřit na váze v letadle si třeba nevezmou helmu. A pak zjistí, že ji v terénu nutně potřebují, ale přesto lezou bez ní."

Podle Jiráska se také stále šetří. "Turisté místo aby šli do chat, berou stany. Horský průvodce stojí v Alpách na den okolo 7000 Kč - to si hodně našich lidí odpustí." Jako jednu z variant, jak ušetřit v Alpách, ale přitom být zajištěn, navrhuje Jirásko členství v rakouském Alpenvereinu, který umožňuje slevy na chatách a navíc poskytuje unikátní systém pojištění.

Zejména mladí lidé nejednou podcení velehory. Netuší, že kvůli těžkým podmínkám může být mnohem složitější lézt lehčí terén v Alpách než těžký někde na českých pískovcích.

V čem se dopouštíme chyb a riskujeme

1 Podceňujeme přípravu
Často vyrážíme do velehor nedostatečně informování o tamní situaci, počasí a podmínkách

2 Přeceňujeme své síly
Jsme sice dobří sportovci, ale někdy zapomínáme, že Alpy a další ještě vyšší velehory nejsou Krkonoše ani Tatry a asijské velehory jsou jiné než Alpy.

3 Dostáváme se do časového stresu
Máme na pobyt e velehorách přesně vymezený čas a někdy i navzdory ztíženým podmínkám se snažíme zvládnout celý naplánovaný program

4 Podceníme aklimatizaci
Zejména v asijských a amerických velehorách to může znamenat sebevraždu

5 Šetříme na výbavě, na průvodcích
Stále ještě někdy nejsme perfektně vybaveni, tam, kde je horská chata, jdeme zbytečně do stanu a tam, kde se doporučuje průvodce, si ho nevezmeme.


Val Thorens - pod sedlem Chambre.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...