Nejmenší město světa

aktualizováno 
- Jmenuje se Durbuy a leží v lůně ardenských hvozdů u belgicko-francouzských hranic. Jeho dnešní obyvatelé ani pořádně netuší, kdo se o založení jejich městečka zasadil. "Byl to jakýsi hrabě jménem Jan a byl slepý. Pocházel z Lucemburku," dozvíte se od pracovníka v místním informačním středisku. "A prý potom byl králem Bohemie, území někde mezi Rakouskem a Německem..."

Tolik málo toho Belgičané vědí o významu člověka, který dnes nejmenší městečko na světě založil. Byl to český král Jan Lucemburský, otec Karla IV, a ona Bohemie, na kterou se místní odkazují, neleží mezi Rakouskem a Německem, nýbrž nad nimi, a říkáme jim důvěrně Země Koruny české.
Ale i kdyby Čechy k Durbuy nepoutala historická souvislost, stejně by to bylo unikátní místo k vidění. Od dob Jana z Lucemburku se tu totiž opravdu pramálo změnilo a kamenné fasády středověkých domů vyprávějí o tom, jak se žilo ve středověku.
Nachází se v belgických Ardenách. To, že je skutečně nejmenší na světě, o něm s pýchou tvrdí místní rodáci. Středověké městečko Durbuy ve valonské části Belgie je posazené hluboko v jednom ze meandrů řeky Ourthe mezi zalesněnými vrcholky ardenských kopců.
V jeho deseti křivolakých uličkách žijí za kamennými zdmi ne více než čtyři stovky obyvatel. O to, že bylo Durbuy v roce 1331 povýšeno na město, se paradoxně zasloužila slavná postava našich dějin - český král Jan Lucemburský.
Belgičani jej znají pod jménem hrabě Jan Slepý z Lucemburku, a byl to právě on, kdo městu udělil statut, který z něj dnes dělá jedno z nejstarších a zcela jistě nejmenších měst na světě.
Od doby Jana Lucemburského se z kamenné krásy městečka Durbuy, vybudovaného z šedého kamene ardenské vrchoviny, téměř nic pod taktovkou času nevykradlo. Ba právě naopak.
Při vjezdu do Durbuy každého oslní majestátní budova hradu pánů z Urselu, který pochází z 11. století. Spolu s již neexistujícími městskými hradbami měl zajišťovat obranu města před agresí mocných pánů z Liege. Svoji podobu měnil v průběhu staletí v různých přestavbách a rekonstrukcích. Ta dnešní pochází z úprav, jež proběhly v sedmnáctém století.
Přejedete starý most přes řeku Ourthe a v křivolakých uličkách vám do oka padne kostel sv. Mikuláše a starý klášter Recollektů.
Další dominantou městečka na dlani je takzvaná "obilnice", neboli Vielle Halle aux Blés, zpola roubená budova. První zmínky o ní jsou již z roku 1380 a její funkce je připomínána ve spojení se soudními a administrativními činnostmi. Tak, jak ji můžeme obdivovat dnes, pochází z úprav v šestnáctém a osmnáctém století. Najdete v ní turistické informační centrum, kde můžete kromě jiného zakoupit i mapu okolí s naznačenými trasami kratších i delších procházek.
Ta nejkratší vás vyvede vysoko nad město, odkud budete mít Durbuy i s okolím přímo jako na dlani. Vydejte se směrem k náměstí Parc Roi Baudouin. Na jedné straně jej ohraničuje most, na druhé straně z něj vedle krámku se suvenýry Cadet Roussel vychází ulička. Sledujte ji a až se střetne po levé straně s cestou, vydejte se po ní doleva. Značená cesta vás dovede ke čtyřem vyhlídkám na kopcích a potom vás z druhé strany dovede zpátky do městečka.
Když budete mít štěstí, můžete se však podívat ještě dál do historie městečka na dlani. Nedaleko místa, kde se dnes nachází, vedla za doby antiky římská cesta mezi Aarlen a Tongeren. Po římském vojsku tu v okolí zbyla nekropolis, římské hroby a různé předměty.
Za pozdějších Merovejovců se podél břehů řeky Ourthe a jejích přítoků rozrostlo mnoho osad. Poté, co byl v Durbuy postaven hrad, se městečko stalo sídlem diecéze a panské moci. V patnáctém a šestnáctém století tu vládli Holanďané, o století později Španělé a v osmnáctém století revoluční Francouzi, kteří podpálili místní klášter.
Durbuy ovšem není výlučně pro milovníky zašlých dob. Je to totiž zároveň i vynikající východisko pro letní sporty, oblíbené zejména mezi vodáky. Na podzim tu teče proudem Beaujolais a v neděli se konají trhy.

JAK SE TAM DOSTAT: Nejlépe autem. Z Bruselu vyjedete na dálnici E411 do Namuru, za Namurem sjedete na N4 do Marche en Famenne a potom vás N65 dovede až do Durbuy. Nejbližší vlaková stanice je ve čtyři kilometry vzdáleném Barvaux, autobusy jezdí do Durbuy několikrát za den z města Marche-en-Famenne.

KDE SE UBYTOVAT: V městečku a okolí se nachází více než třicet hotelů či penzionů a zhruba stejný počet restaurací. Vyzkoušet můžete třeba Hotel L'Esplanade na hlavní ulici (tel: 0032-86-211681) nebo Les Roches Fleuries na náměstí Grand Place 2 (tel: 0032-86-212882, fax: 0032-86-211168

DALŠÍ INFORMACE: Jakékoliv informace vám poskytnou v turistickém centru Syndicat d'Initiative v historické budově Vielle Halle aux Blés na ulici Rue Théodore d'Ursel, tel: 0032-86-212428.

CO NAVŠTÍVIT V OKOLÍ: 5km od Durbuy se na rozloze 150 hektarů nachází přírodní park (tel: 086-213011). 11km od městečka najdete pevnost Logne (tel: 086-211945) a ve vzdálenosti 17km zámek hrabat z Marchin (085-411369).

Jakoby se zde zastavil čas, na kole rozkvetly květiny

Durbuy, posazené v ardenských lesích

Starousedlík ulitý z kovu se prý ze svého zápraží ani nehne

Po kamenných zdech durbuyských domů se pne břečťan

Uličky jsou v Durbuy úzké a kamenné

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Místo prosecca si dám radši pivo, říká nejlepší someliér na světě

Nejlepší sommeliér světa za rok 2018 Eros Teboni miluje ryzlinky a jihotyrolská...

Víno má podle něj hlavně vzbuzovat silné emoce. A o vínu umí Ital Eros Teboni vyprávět tak, že odložíte skleničku a...

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Najdete na iDNES.cz