Unikátní lázně Rogner Bad Blumau vám vyrazí dech svou propracovaností

Necelých šedesát kilometrů od Grazu se nachází výjimečný a ekologicky udržitelný lázeňský areál, který v Evropě nemá obdoby. Navrhl jej excentrický architekt Friedensreich Hundertwasser a na jihovýchodě Rakouska vytvořil svoje nesmrtelné dílo.
Každá budova v Rogner Bad Blumau je zcela jedinečná.

Každá budova v Rogner Bad Blumau je zcela jedinečná. | foto: Rogner Bad Blumau © Hundertwasser Architekturprojekt

Bad Blumau je malá, nenápadná obec na štýrském venkově. Zřejmě by si dál žila svým poklidným životem, kdyby ji v sedmdesátých letech minulého století nenavštívily výzkumné týmy hledající ropu. „Černé zlato“ sice nenašly, ale narazily na mohutné prameny termální vody. Jejich turistický a léčebný potenciál si uvědomil stavitel Robert Rogner a chtěl v Bad Blumau vybudovat rekreační vesničku s koupalištěm.

Projekt měl připravený do posledního detailu, jenže jeho plány zhatila osudová schůzka. V roce 1992 se podnikatel potkal ve vídeňském Schönbrunnu s Friedensreichem Hundertwasserem a získal ho pro výjimečnou spolupráci. Všestranný umělec byl průkopníkem ekologické architektury a v Bad Blumau dostal šanci realizovat svoji vizi. Navrhl umělecké dílo, které vypadá jako malé městečko, v jehož středu se nachází lázně ve tvaru prstence. Do zvlněné krajiny pak zasadil jednotlivé stavby – restaurace, kavárny, bary, rozmanité obchůdky nebo specifické hotely. 

Podmanivá architektura čtyř živlů

Brána lázní Rogner Bad Blumau.

Mezi ně patří i lesní domy nacházející se pod úrovní terénu nebo budovy připomínající oční štěrbiny usazené v zemi. Architekturu krášlí pestrobarevné „patchworkové“ fasády, ze kterých vyhlíží dva tisíce čtyři sta různých oken, přičemž žádné není stejné. Na střechách vyrůstá zeleň a celý komplex korunuje zlatá kupole, jež svítí na míle daleko. 

Jednotlivé domy jsou pak propojeny arkádami a vnitřními, různě zaoblenými chodbami s nerovným povrchem. Hundertwasser totiž neměl rád rovné přímky. Tvrdil, že ploché podlahy škodí nožní klenbě. Proto vytvořil hrbolaté chodníky, jež jsou podle jeho slov „symfonií pro nohy“. Zrovna tak věřil, že sloupy připomínají stromy a nechal v celém areálu postavit tři sta třicet pilířů, z nichž každý je zcela jedinečný.

Štýrské moře

Hundertwasser realizoval svůj projekt v souladu v přírodou, ezoterikou a vesmírnými zákony. Do celém areálu zahrnul čtyři základní živly světa (voda, země, oheň, vzduch), se kterými se návštěvníci setkávají na každém kroku. Základem termálních lázní jsou tři léčivé prameny, Balthasar, Melchior a Vulkania, jež zmírňují bolesti kloubů, zad, pomáhají při kožních a gynekologických onemocněních a uvolňují stres. 

Ubytování i procedury se slevou ve Spa Resortu Sanssouci

Sauna ve Spa Resortu Sanssouci

„Tekuté poklady“ tryskají z hloubky více jak dva tisíce osm set metrů a napájejí vnitřní i venkovní bazény s teplotou vody 36 – 37 °C. Prameny obsahují unikátní soubor minerálů a patří k nejléčivějším ve Štýrsku. Prim mezi nimi hraje Vulkania, která díky přírodnímu obsahu soli (skoro osmnáct gramů na litr) lehce nadnáší a má podobné účinky jako voda v Mrtvém moři. Na pokožce vytvoří lehce mazlavý povlak a učiní ji sametově hebkou. 

Koupání v zelené laguně obklopené bambusem a kamínky, pak večer umocňuje vulkán Strombolino. Chrlí žlutooranžový oheň a v kombinaci s noční oblohou vytváří čarokrásné scenérie. 

Zlatá kupole je charakteristickým znakem Rogner Bad Blumau.

V areálu jsou zahrnuty čtyři základní živly světa včetně ohně.

Prvek vzduchu symbolizuje čisté klima štýrského venkova a živel země představují kameny a geomantická stezka vytvořená známým slovinským geomantem Marko Pogačnikem. Termální prameny v Rogner Bad Blumau jsou totiž od pravěku uložené v aktivním podloží, v němž se nalézají energetické body. Ty jsou označeny kameny s kosmogramy a tvoří pomyslné brány, jimiž proudí informace a energie z naší planety. Procházka vedoucí po dvaceti třech stanovištích tak rychle obnovuje fyzické, psychické síly a přispívá ke zlepšení zdravotního stavu.

Ryby v elektrárně

Hundertwasser jako nadšený ekolog zastával myšlenku udržitelného rozvoje. Proto v Rogner Bad Blumau nechal vystavět geotermální elektrárnu, jež ročně produkuje přes šest set osmdesát pět tisíc kilowatthodin elektřiny. Ta vzniká prostřednictvím páry ze sto čtyř stupňů Celsia horkého pramene Vulkania, která pohání turbínu a následně generátor. Po výrobě energie teplota pramene klesne na pětaosmdesát stupňů, což však bohatě stačí k vytopení všech ubytovacích zařízeních a lázní, a to i při minus dvaceti. 

Rogner Bad Blumau je uměleckým dílem slavného architekta Friedensreicha Hundertwassera.

Termální prameny patří k nejléčivějším ve Štýrsku.

Denně tak areál v chladném období uspoří asi šest tisíc osm set litrů topného oleje a ochrání životní prostředí od čtyř tisíc pět seti tun skleníkových plynů. To má podobný efekt na ochranu klimatu, jako když ročně na silnicích ubude dva tisíce sedm set aut.

V geotermální elektrárně také vznikl nový pilotní projekt – instalace akvaponického technologického systému spojuje chov ryb s pěstováním bylinek a zeleniny.  Princip spočívá v tom, že ryby poskytují hnojivo rostlinám a ty zase čistí vodu rybám. Díky tomu nemusí zahradníci používat umělá hnojiva či jinou agrochemii. Zelenina je pak velmi zdravá, a má vysokou nutriční hodnotu.

Navíc produkce probíhá po celý rok, je zcela nezávislá na počasí a ušetří až devadesát pět procent vody oproti jiným způsobům pěstování. A pokud i přes to nějaká kapalina zbude, vrací se zpět do podzemí. Tím se naplňuje filozofie duchovního otce lázní Friedensreicha Hundertwassera: „Vše, co si bereme z naší Země, do ní musíme zase vrátit“.

Může se hodit

Do Rogner Bad Blumau snadno dojedete autem po dálnici A2 z Vídně (130 km) či z Grazu (60 km).

Dobré je i vlakové spojení prostřednictvím rakouských drah ÖBB. Nádraží v Bad Blumau je od areálu vzdálené dva kilometry, přičemž pro hosty lázní je transfer z nádraží a zpět zdarma.

Kromě termálních bazénů si v lázních užijete několik druhů saun s různými vonnými esencemi, solnou jeskyni se solí z Mrtvého moře, wellness procedury a masáže.

Vydejte se také na procházku do okolí lázní. Narazíte zde na pozoruhodná místa, například na keltský stromový kruh, kde najdete svůj vlastní strom nebo na bohyni vody, jejíž velká hlava je posázena zelení a z úst ji proudí voda.

Termální prameny patří k nejléčivějším ve Štýrsku.
Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  23.5 22:02

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Zahoďte tlustý bajk. Obratný štěrkolet je univerzál a sluší i holkám

19. května 2024

Móda gravelových kol nabírá novou sílu. „Silničky“ na tlustých pláštích pro pohodlné jízdy ve...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2024: Kdo umí řídit, dojede dál a šetrněji

21. května 2024

Přemýšlíte o nákupu univerzálního horského elektrokola? Nechte se inspirovat testem, který pro...

TEST ELEKTROKOL 2024: Německá kvalita i české překvapení

21. května 2024

Premium Tucet terénních elektrokol s pevnou zadní stavbou prošel obsáhlým testem. Zkušení jezdci i naprostí...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Bez pojištění zapláčete. Kolik stojí záchrana vrtulníkem v rakouských Alpách

20. května 2024  13:39

Záchrana v horách či jiném těžce přístupném terénu se může turistům v Rakousku výrazně prodražit,...

KVÍZ: Sněžka je nejvyšším vrcholem Polska. Je to pravda, nebo lež?

26. května 2024

V tomto vědomostním kvízu vám předložíme několik tvrzení o různých zeměpisných zajímavostech z...

Na co zírá mašinfíra: Deset kilometrů těžké romantiky na mladějovské dráze

26. května 2024

Vůbec poprvé během jedné jízdy vyměníme lokomotivy, včetně mašinfíry. Vyrazíme na úzkokolejku v...

Pláže v Evropě, kde si užijete pohodu téměř bez lidí, pořád existují

25. května 2024

Vyrovnané řady lehátek a slunečníků, které se ztrácejí v mase slunících se těl. Pláže, kde pro...

Dovolená na kterou nezapomenete. Rakousko nabídne vše, co od prázdnin očekáváte

24. května 2024

Advertorial Výšlapy za dechberoucími výhledy, dobrodružné výpravy do jeskyní nebo plavby kolem přírodních krás....

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...

Milan Hein odhalil neshody mezi Simonou Postlerovou a její matkou

Smrt herečky Simony Postlerové (†59) byla ranou pro celou její rodinu. Na parte ale chybělo jméno hereččiny matky Jany...