Sedmé království Man
Když vystoupáte na nejvyšší horku, Snaefell vysoký 621 metrů, odtud přehlédnete sedm velkých království: skotské, anglické, irské, waleské, Neptunovo a nebeské. Že vám jedno do počtu pořád schází? Tím sedmým má být to, na jehož půdě stojíte. Man.
Ostrov, z něhož strategická poloha v Irském moři učinila ideální přístaviště pro obchod a pašeráctví, má předlouhou historii. Po Keltech se tu zabydleli Vikingové, vládl tu mocný horalský klan, o toto území se dlouhou přely koruny Skotska a Anglie až do svého sjednocení. Oficiálně je dnes Man samosprávné závislé území britské koruny, ale s nebývale rozsáhlou autonomií, protože není součástí Spojeného království. Na Karlu III. je vlastně jen mezinárodní zastupování a obrana ostrova. Všechno ostatní si místní řeší sami – jak jsou zvyklí už 1044 posledních let – v Tynwaldu, tedy v jednom z nejstarších lidových shromáždění a dosud kontinuálně nejdéle funkčních parlamentů na světě, který pracuje jen v červnu.
Filipínští Morové bojují za nezávislost celá staletí. Duterte jim teď dal naději![]() |
Mají tu vlastní jazyk (manštinu), vlastní měnu (manskou libru) a vlastní daně. I vlastní zákony, s nimiž to ovšem moc nepřehání. Volební právo tu poprvé na světě získaly ženy už v roce 1881, hlasovat tu mohou všichni starší 16 let. Kočky tu žijí krátkoocasé a na zdejších silnicích se tu neřeší maximální rychlost. Kromě závodníků se tu líbí i nadnárodním bankám, protože zdejší zákony jsou velmi liberální. Původní království Man sice už hezkých pár století neexistuje a ostrov nemá oficiální zastoupení v OSN, přesto se tu žije blaze.