Tuaregové za svůj stát bojovali věčnost, pak jim ho ukradli islamisté

Seriál   19:02aktualizováno  19:02
Modrý národ Tuaregů po řadě marných povstání vyhlásil před šesti lety nezávislost na severoafrickém Mali. Ta jim však nevydržela ani rok, vášně přišla zchladit armáda bývalých francouzských kolonizátorů. Rozsáhlý tuarežský stát Azavad totiž opanovali islamisté, jejichž barbarství v Timbuktu šokovalo celý svět. Příběh Azavadu čtěte v dalším díle seriálu Země nezemě.

Tuareg krají chleba. Tuaregové jsou kočovní pastevci, kteří jako jedni z mála zabydleli největší poušť světa Saharu. | foto: Profimedia.cz

Tuaregové jsou kočovní pastevci, kteří jako jedni z mála zabydleli největší poušť světa Saharu. Mají vlastní jazyk a písmo, bohatou historii, ale plné právo na sebeurčení jim nikdy nikdo nedopřál. Žijí rozptýleni v Mali, Nigeru, Alžírsku, Libyi a Burkině Faso. Odhady jejich počtu se pohybují od 1,5 do tří milionů. 

Fotogalerie

Členové jednoho z berberských národů naráží v Mali na diskriminaci kvůli své světlejší kůži. Černošské vládě v Bamaku také vyčítají, že jejich region soustavně zanedbává.

Přezdívá se jim modrý národ, protože si barví šaty indigem. Jejich země je však po mnoha potlačených rebeliích zbarvená krví. 

Tuaregové jako by měli boj v krvi. V koloniální době kladli odpor nadvládě Francouzů. Ani po jejich odchodu se však bouřit nepřestali. V 60. letech se útoky na velbloudech vzepřeli přičlenění k Mali. To má jako mnoho dalších států v Africe uměle narýsované hranice.

Nepokoje se opět rozhořely v roce 1990. Po šesti letech za nimi udělalo tečku zakopání zbraní na tržišti v Timbuktu. V roce 2006 však jimi bývalí rebelové začali znovu řinčet. Také stát Azavad vděčil za vznik jednomu z povstání Tuaregů.

Osudová souhra okolností

V lednu 2012 propuklo na severu Mali další ozbrojené tažení za nezávislost či větší autonomii. Separatistům hrálo do karet, že se do oblasti stáhly tisíce tuarežských žoldáků, kteří v roce 2011 bojovali v Libyi. Ti s sebou přinesli i část arzenálu z armádních skladů zabitého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. 

Azavad

  • Rozloha: 820 000 km²
  • Počet obyvatel: 1,3 milionu
  • Rok vzniku: 2012
  • Místo vzniku: Mali
  • Hlavní město: Gao
  • Vlajka: zelený, červený a černý pruh se žlutým klínem
  • Jazyky: tamašek, arabština

Triumf rebelů usnadnil také převrat v malijské metropoli Bamaku, kde vojáci 22. března sesadili demokraticky zvolenou hlavu státu. Armáda tvrdila, že prezident Amadou Toumani Touré nedokáže postup povstalců zabrzdit. 

Rebelové z řad Tuaregů i Arabů se pak severu Mali zmocnili takřka bez odporu vytlačených vládních jednotek. K jednostrannému vyhlášení nezávislosti Azavadu přikročili 6. dubna 2012. 

Samostatný Azavad zabíral celý sever Mali včetně nejdůležitějších měst Timbuktu, Gao a Kidal. Rolí metropole se pyšnilo Gao na řece Niger. Tuarežský jazyk tamašek se stal úředním spolu s arabštinou. Pod svrchovanost nového státu spadalo 1,3 milionu lidí. 

Republika Tuaregů si nárokovala území o rozloze 820 tisíc kilometrů čtverečních. Území nehostinné, ale velké jako Francie a s pravděpodobnými surovinovými poklady pod povrchem.

Svět se o novém státu dozvěděl z webu separatistické Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA). Její mluvčí informaci zvěstoval z pařížského studia televize France 24. MNLA byla sekulární a prodemokratická, ani to jí však sympatie mezinárodního společenství nezajistilo.

Muslimský matriarchát

Tuaregové jsou muslimové, ale hodně netypičtí. Zachovávají totiž některé předislámské zvyky. Dědí se u nich po mateřské, nikoli otcovské linii. Tváře si zahalují muži před ženami, tedy přesně naopak, než jak je tomu ve většině islámských společností. 

Země nezemě

Po celém světě je řada států, republik, království a císařství, které na mapě nenajdete. Jejich vládci totiž vyhlásili nezávislost, kterou jejich mateřské země či zbytek světa neuznaly. 

Jaký je příběh zemí jako je Lakota, Seborga, Azavad nebo Bangsamoro? Nový seriál portálu iDNES.cz představí některé z nich. 

Jenže i v Azavadu se prosadili islamisté, kteří se na povstání Tuaregů podíleli a záhy nad nimi získali navrch. Jednou z nejobávanějších skupin byla organizace Ansar Dine, která měla vazby na celosvětovou teroristickou síť Al-Káidu. 

Ansar Dine zavedla v mytickém Timbuktu právo šaría. Ve starodávném obchodním městě také již v červnu 2012 začala ničit památky ze seznamu světového dědictví UNESCO

Islamistická nákaza se stala důvodem, proč se do oblasti v lednu 2013 vrátili francouzští vojáci. Ti o měsíc později spolu s maliskými kolegy vyrvali sever země z rukou džihádistů. 

Tuaregové se pak pod tlakem nezávislosti zřekli. Umíráček Azavadu odzvonil 14. února 2013. Stát navíc už předtím odmítla uznat Africká i Evropská unie. Klid však není na severu Mali dodnes a na stabilizaci země dohlíží mezinárodní síly, jejichž součástí jsou i čeští vojáci.

Mapa Mali. Sever země ovládli na jaře 2012 islamisté společně Tuaregy. Ti pak

Mapa Mali. Sever země ovládli islamisté spolu s Tuaregy. Ti vyhlásili samostatný stát Azavad.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Napřed projít minové pole, pak dostat důchod. Realita na východě Ukrajiny

Kontrolní stanoviště Stanycja Luhanska (11. prosince 2018)

Pět let žijí v epicentru bojů mezi proruskými separatisty a prozápadní kyjevskou armádou. Jsou jich tisíce. Každý měsíc...

Místopředseda EK Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta

Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič

Místopředseda Evropské komise (EK) Maroš Šefčovič bude kandidovat na slovenského prezidenta v březnových přímých...

Pořádala sexuální trénink bez licence. Luxusní prostitutku Thajci vyhostili

Thajské úřady deportovaly běloruskou prostitutku Anastasiji Vašukevičovou,...

Thajské úřady ve čtvrtek deportovaly běloruskou prostitutku Anastasiji Vašukevičovou, která je známá ze skandálu kolem...

Najdete na iDNES.cz