Tuaregové za svůj stát bojovali věčnost, pak jim ho ukradli islamisté

Seriál   19:02aktualizováno  19:02
Modrý národ Tuaregů po řadě marných povstání vyhlásil před šesti lety nezávislost na severoafrickém Mali. Ta jim však nevydržela ani rok, vášně přišla zchladit armáda bývalých francouzských kolonizátorů. Rozsáhlý tuarežský stát Azavad totiž opanovali islamisté, jejichž barbarství v Timbuktu šokovalo celý svět. Příběh Azavadu čtěte v dalším díle seriálu Země nezemě.

Tuareg krají chleba. Tuaregové jsou kočovní pastevci, kteří jako jedni z mála zabydleli největší poušť světa Saharu. | foto: Profimedia.cz

Tuaregové jsou kočovní pastevci, kteří jako jedni z mála zabydleli největší poušť světa Saharu. Mají vlastní jazyk a písmo, bohatou historii, ale plné právo na sebeurčení jim nikdy nikdo nedopřál. Žijí rozptýleni v Mali, Nigeru, Alžírsku, Libyi a Burkině Faso. Odhady jejich počtu se pohybují od 1,5 do tří milionů. 

Fotogalerie

Členové jednoho z berberských národů naráží v Mali na diskriminaci kvůli své světlejší kůži. Černošské vládě v Bamaku také vyčítají, že jejich region soustavně zanedbává.

Přezdívá se jim modrý národ, protože si barví šaty indigem. Jejich země je však po mnoha potlačených rebeliích zbarvená krví. 

Tuaregové jako by měli boj v krvi. V koloniální době kladli odpor nadvládě Francouzů. Ani po jejich odchodu se však bouřit nepřestali. V 60. letech se útoky na velbloudech vzepřeli přičlenění k Mali. To má jako mnoho dalších států v Africe uměle narýsované hranice.

Nepokoje se opět rozhořely v roce 1990. Po šesti letech za nimi udělalo tečku zakopání zbraní na tržišti v Timbuktu. V roce 2006 však jimi bývalí rebelové začali znovu řinčet. Také stát Azavad vděčil za vznik jednomu z povstání Tuaregů.

Osudová souhra okolností

V lednu 2012 propuklo na severu Mali další ozbrojené tažení za nezávislost či větší autonomii. Separatistům hrálo do karet, že se do oblasti stáhly tisíce tuarežských žoldáků, kteří v roce 2011 bojovali v Libyi. Ti s sebou přinesli i část arzenálu z armádních skladů zabitého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. 

Azavad

  • Rozloha: 820 000 km²
  • Počet obyvatel: 1,3 milionu
  • Rok vzniku: 2012
  • Místo vzniku: Mali
  • Hlavní město: Gao
  • Vlajka: zelený, červený a černý pruh se žlutým klínem
  • Jazyky: tamašek, arabština

Triumf rebelů usnadnil také převrat v malijské metropoli Bamaku, kde vojáci 22. března sesadili demokraticky zvolenou hlavu státu. Armáda tvrdila, že prezident Amadou Toumani Touré nedokáže postup povstalců zabrzdit. 

Rebelové z řad Tuaregů i Arabů se pak severu Mali zmocnili takřka bez odporu vytlačených vládních jednotek. K jednostrannému vyhlášení nezávislosti Azavadu přikročili 6. dubna 2012. 

Samostatný Azavad zabíral celý sever Mali včetně nejdůležitějších měst Timbuktu, Gao a Kidal. Rolí metropole se pyšnilo Gao na řece Niger. Tuarežský jazyk tamašek se stal úředním spolu s arabštinou. Pod svrchovanost nového státu spadalo 1,3 milionu lidí. 

Republika Tuaregů si nárokovala území o rozloze 820 tisíc kilometrů čtverečních. Území nehostinné, ale velké jako Francie a s pravděpodobnými surovinovými poklady pod povrchem.

Svět se o novém státu dozvěděl z webu separatistické Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA). Její mluvčí informaci zvěstoval z pařížského studia televize France 24. MNLA byla sekulární a prodemokratická, ani to jí však sympatie mezinárodního společenství nezajistilo.

Muslimský matriarchát

Tuaregové jsou muslimové, ale hodně netypičtí. Zachovávají totiž některé předislámské zvyky. Dědí se u nich po mateřské, nikoli otcovské linii. Tváře si zahalují muži před ženami, tedy přesně naopak, než jak je tomu ve většině islámských společností. 

Země nezemě

Po celém světě je řada států, republik, království a císařství, které na mapě nenajdete. Jejich vládci totiž vyhlásili nezávislost, kterou jejich mateřské země či zbytek světa neuznaly. 

Jaký je příběh zemí jako je Lakota, Seborga, Azavad nebo Bangsamoro? Nový seriál portálu iDNES.cz představí některé z nich. 

Jenže i v Azavadu se prosadili islamisté, kteří se na povstání Tuaregů podíleli a záhy nad nimi získali navrch. Jednou z nejobávanějších skupin byla organizace Ansar Dine, která měla vazby na celosvětovou teroristickou síť Al-Káidu. 

Ansar Dine zavedla v mytickém Timbuktu právo šaría. Ve starodávném obchodním městě také již v červnu 2012 začala ničit památky ze seznamu světového dědictví UNESCO

Islamistická nákaza se stala důvodem, proč se do oblasti v lednu 2013 vrátili francouzští vojáci. Ti o měsíc později spolu s maliskými kolegy vyrvali sever země z rukou džihádistů. 

Tuaregové se pak pod tlakem nezávislosti zřekli. Umíráček Azavadu odzvonil 14. února 2013. Stát navíc už předtím odmítla uznat Africká i Evropská unie. Klid však není na severu Mali dodnes a na stabilizaci země dohlíží mezinárodní síly, jejichž součástí jsou i čeští vojáci.

Mapa Mali. Sever země ovládli na jaře 2012 islamisté společně Tuaregy. Ti pak

Mapa Mali. Sever země ovládli islamisté spolu s Tuaregy. Ti vyhlásili samostatný stát Azavad.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

USA se s Tureckem dohodly na příměří. Jde jen o přestávku, říká Ankara

Turecko a Spojené státy se dohodly na klidu zbraní v severní Sýrii. Oznámil to ve čtvrtek v Ankaře podle agentury...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz