Bez konopí by Kolumbus nikam nedoplul. V Barceloně to vědí nejlépe

Zvláštní zpravodaj MF DNES v Barceloně - „Ale musíte o nás napsat něco hezkého,“ říká mi Sarah, prodavačka vstupenek do barcelonského Muzea hašiše, marihuany a konopí, když ji žádám o novinářský „volňásek“. Předem si nejsem jistý, ale po prohlídce ano.
Kouřící farmáři na obraze nizozemského malíře Hendricka Martensze Sorgha z roku...

Kouřící farmáři na obraze nizozemského malíře Hendricka Martensze Sorgha z roku 1650. | foto: Hash Marihuana & Hemp Museum Barcelona

V záplavě toho, co je takřka nutné v Barceloně vidět, se může návštěva muzea konopí a všeho, co k němu patří, snadno dostat někam na dno seznamu. Podle mě by to však bylo škoda.

Vchod do muzea lze přitom těžko najít a lehce přehlédnout. Jeho budova je totiž už mimo středověké hradby takzvané Gotické čtvrti, historického srdce Barcelony. V ulici Ample, těsně kopírující barcelonské nábřeží východně od Kolumbova pomníku, jde vlastně o nenápadný domovní portál.

Za ním se však ukrývá budova zajímavá nejen tím, že je v ní muzeum. Palác Normau, jak se tato stavba nazývá, je jedním z architektonických skvostů vyhlášených za národní památku.

A byl i začleněn do Trasy secese, která turisty provádí především po místech spojených s Antonim Gaudím, jehož nejslavnějším dílem je barcelonský chrám Sagrada Família (Svatá rodina). Tento dům však navrhl jiný architekt – Manuel J. Raspall.

A výjimečné je i vlastní muzeum, i když má dvojče – spadá totiž pod společnost, která spravuje i expozice se stejným zaměřením v nizozemském Amsterdamu. Obě muzea byla otevřena v roce 1985.

Název na první pohled nejspíš evokuje představu „doupěte“, kde jsou shromážděny všechny možné předměty připomínající jednu z nejstarších neřestí lidstva.

Palác Normau je jedním z architektonických skvostů vyhlášených za národní památku.

Hašiš byl často přítomný i v ateliéru Pabla Picassa.

Ano, i to v něm je – prakticky celá známá historie užívání hašiše a marihuany, artefakty a dokumenty vztahující se mimo jiné k umělcům, kteří se netajili tím, že jim drogy pomohly při tvorbě – od francouzského romanopisce Honoré de Balzaka až například po Allena Ginsberga či Boba Marleyho. Z mého pohledu však minimálně stejnou část prostor zabírají předměty a informace, které se vztahují k jiným a často opomíjeným kvalitám konopí.

Kolumbus by bez něj nedoplul

Například k tomu, jakou roli sehrálo konopí v námořnictví. Bylo hned po dřevu druhou nejpoužívanější surovinou při výrobě lodí. Na jednom z nástěnných obrazů je vyobrazena Santa María, jedna z objevitelských lodí Kryštofa Kolumba, a šipky na obrazu míří tam, kde všude na ní tehdy bylo přítomno konopí. Byly z něj vyrobeny vlajky, plachty a lana. Konopí ve spojení s dehtem zároveň tvořilo nejpoužívanější materiál k utěsnění lodí – žádná jiná přírodní hmota nedokázala lépe odolávat vlnám a působení slané mořské vody.

A v podpalubí byly v té době takřka nezbytné dostatečné zásoby konopných semen. Nejen kvůli jejich mimořádně velké výživné hodnotě, ale kvůli tomu, aby si na neznámých územích mohla posádka vypěstovat nové plodiny a opravit s jejich pomocí lodě.

A tím seznam zdaleka nekončí. Také obleky námořníků byly zpravidla z odolného konopného plátna, lodní lampy svítily na olej z konopných semen a v noci si mořští vlci pod světlem těchto lamp předčítali z Bible, rovněž vytištěné na voduodpuzujícím konopném papíře. A zlé jazyky některých historiků dodávají, že bez užívání povzbuzujících látek z konopí by tehdy spousta lodí nedoplula.

Velkou roli sehrálo konopí v námořnictví. Po dřevu bylo hned druhou nejpoužívanější surovinou při výrobě lodí.

Hodně místa v muzeu zabírá i současné průmyslové využití konopí – tedy hlavně toho technického, v němž jsou psychoaktivní látky v mizivém množství. Dnes obsahuje konopí na 50 000 výrobků v odvětvích od automobilového průmyslu až po kosmetické firmy.

Největší budoucnost si však dnes od konopí slibuje lékařství. Jako by se svět pomalu vracel do časů irského vědce Williama O’Shaughnessyho, který v 2. polovině 19. století představil jako první v Evropě metody léčby s pomocí konopí. Používaly se do té doby v Indii. Později nastalo dlouhé období démonizace rostliny, nyní se však lékařské využití konopí vrací na scénu. Muzeum to komentuje sloganem: Konopí – aspirin 21. století?

Pro turisty

Barcelona je město, o němž se hodně píše nejen teď. Snahou části Katalánců o nezávislost regionu na Španělsku se Barcelona jako jeho metropole dostala do centra světového dění. Ani teď tu však nepolevil příliv turistů.

Hlavní magnety jsou většinou mimo dějiště demonstrací. Výjimkou je v Gotické čtvrti, ojediněle zachovalém středověkém centru, náměstí sv. Jaumeho, kde sídlí katalánská vláda. Nejnavštěvovanější je samozřejmě chrám architekta Gaudího Sagrada Família severovýchodně od centra. Z mnoha dalších zajímavostí lze uvést přístav a někdejší středověké loděnice Drassanes, v nichž je dnes Námořní muzeum.

Jak z letiště? Jste-li ubytováni v Barceloně, je většinou zbytečné použít taxíky. Na letišti totiž končí i jedna z tras metra. Vyplatí se koupit si tam jízdenku na celou dobu pobytu – bezpochyby ji hodně využijete. A kam na pivo? O nabídku místních piv není nouze, tip tedy zní: kde najít české pivo – to plzeňské? Točené ho mají v centru na východním konci ulice Born v baru se zahrádkou Pitinbar.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...