Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet výletních lodí, jež budou moci vplout do přístavu. Zároveň nepodpoří rozšíření letiště.

Výletní lodě v Barceloně | foto: Profimedia.cz

Přemíra turistů je problém, se kterým se potýká celá řada evropských metropolí. V některých z nich se stala situace natolik neúnosnou, že města začala přijímat opatření s cílem omezit počet návštěvníků, kteří proudí jejich ulicemi.

Jedním z takových měst je i Barcelona. Její primátorkou je od roku 2015 Ada Colauová, pro kterou je ochrana města před přívaly turistů prioritou.

Oběť vlastního úspěchu

Nejprve zakázala Barcelona vznik nových hotelů v centru města, začala regulovat prázdninové pronájmy a zavedla novou turistickou daň. Minulý týden navíc Ada Colauová slíbila, že omezí počet turistických lodí přijíždějících do Barcelony a postaví se proti rozšíření letiště. Podle ní se Barcelona stala obětí svého vlastního turistického úspěchu.

Deník Guardian uvádí, že počet turistů, kteří ve městě zůstanou alespoň jednu noc, vzrostl z 1,7 milionu v roce 1990 na současných víc než třicet milionů. Jenže město není „nafukovací“ a zvyšující se zájem turistů pro něj představuje velký problém.

Fotogalerie

Naprosto zásadní je například nedostatek dostupného ubytování. Obrovský boom Airbnb drasticky snížil množství nemovitostí k pronájmu dostupných pro stálé obyvatele města.

Nejšpinavější přístav Evropy

Kromě toho je tu samozřejmě negativní dopad na životní prostředí. Například minulý týden začalo město omezovat počet aut, která mají povolení k vjezdu do centra.

Nicméně právě auta jsou z hlediska znečištění životního prostředí tím nejmenším problémem. V červnu letošního roku byla Barcelona prohlášena za nejznečištěnější přístav v celé Evropě. Na vině je mimo jiné i obrovské množství výletních lodí, které do něj každý den připlouvají. Například v roce 2017 do Barcelony připlulo víc než osm set obřích výletních lodí.

Výletní lodě v Barceloně

Starostka Barcelony slíbila, že se zasadí o regulaci množství výletních lodí, které dostanou povolení zakotvit v místním přístavu.

Nejnovější studie z července letošního roku uvádí, že luxusní výletní lodě vypouštějí do ovzduší víc škodlivých oxidů síry než všechna osobní auta na evropských silnicích. Podle odborníků v Barceloně 105 kotvících lodí vypustí do ovzduší 33 tun oxidů síry, zatímco 560 tisíc aut v tamních ulicích má za stejnou dobu na svědomí „jen“ něco málo přes šest tun.

Zábavní park místo autentické atmosféry

„Sílí pocit, že Barcelona by mohla ztratit svou duši. Potřebujeme najít rovnováhu mezi globalizací a zachováním charakteru, identity a autentického života města. To je to, co dělá Barcelonu jedinečnou – její středomořská rozmanitost. Chceme ukázat návštěvníkům skutečnou Barcelonu, nikoli zábavní park na téma Barcelona plný McDonaldů a suvenýrů bez skutečné identity,“ uvedla primátorka.

Znečištění jako v Pekingu, tvrdí o vzduchu na výletních lodích studie

Slíbila, že se zasadí o regulaci množství výletních lodí, které dostanou povolení zakotvit v barcelonském přístavu, a postaví se proti rozšíření letiště. „Naše kapacita není neomezená,“ řekla Ada Colauová s tím, že tato opatření by měla snížit míru znečištění městského ovzduší, která pravidelně překračuje limity WHO pro oxidy dusíku a pevných částic.

Navíc se předpokládá, že by se tím reguloval i počet návštěvníků proudících do města. Mimochodem v průzkumu z loňského roku byl nezvladatelný příliv turistů označen jako druhý největší problém Barcelony – hned po nedostatku dostupného bydlení, který však se sílícím turismem úzce souvisí.

"Chceme ukázat návštěvníkům skutečnou Barcelonu nikoli zábavní park na téma...

Jen minulý rok přivezly výletní lodě do města víc než dva miliony turistů. Jenže odborníci spočítali, že z těchto návštěvníků nemá město ani žádný zajímavý ekonomický užitek, protože jejich návštěva je příliš krátká. V průměru každý z nich utratí v Barceloně pouhých sedmapadesát eur (zhruba 1 500 Kč). Proto také přirovnávají pasažéry výletních lodí k „invazi kobylek“, které město zpustoší a pak odjedou.

Města proti turistům

S postojem primátorky, poměrně nepřekvapivě, nesouhlasí mluvčí společnosti Cruise Lines International Association (CLIA), který pro deník Express uvedl: „Výletní lodě představují pouze 1,2 procenta celkového znečištění města a 7,6 procent ze znečištění přístavu.

Lodě přivezou do Barcelony 2,1 milionu návštěvníků z celkového počtu třiceti milionů turistů, kteří Barcelonu každý rok navštíví. Zatímco pasažéři na lodích představují pouhých osm procent z celkového počtu turistů, jejich útrata ve městě představuje dvacet procent všech zisků z turistického ruchu.“

V přístavu ve městě Palma de Mallorca jsou zakotvené hned tři obří výletní lodě...

Protesty proti výletním lodím probíhaly letos také na Mallorce. Na fotografii jsou zachycené hned tři obří výletní lodě zakotvené v přístavu ve městě Palma de Mallorca.

Ostrov Santorini za chvíli zmizí z dohledu a během takových momentů bývá na...

Proti vysokému počtu turistů z výletních lodí protestují také obyvatelé řeckého ostrova Santorini.

Barcelona samozřejmě není jediným městem, které se s přívalem turistů potýká a pro které představuje zásadní problém. Například návštěvníci Benátek si budou muset od roku 2022 svůj pobyt nejen zaplatit, ale také dopředu rezervovat, protože do města se dostane jen omezený počet turistů. A protesty místních obyvatel proti výletním lodím jsou zde pomalu na denním pořádku.

Počet výletních lodí regulují i belgické Bruggy a například Dubrovník omezil vstup do historického centra. Počet turistů tam nikdy nesmí překročit čtyři tisíce.

Proti výletním lodím se letos protestovalo také na Mallorce, opatření proti tomuto typu turistiky se chystají i na řeckém ostrově Santorini.

22. července 2019

Autor: pro iDNES.cz

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

  • Nejčtenější

Tak ošklivé, že vyvolává nevolnost. Nové Munchovo muzeum vyhrálo anticenu

Muzeum slavného malíře Edvarda Muncha se nedávno otevřelo pro veřejnost v Oslu. Nyní vyhrálo hlasování o nejošklivější...

Tajemství přehrad: Vranovská nádrž bývala největší v Československu

Seriál V desátém díle Tajemství přehrad zamíříme na jižní Moravu. Prozkoumáme takzvaný moravský Jadran, vodní dílo, které...

Nejdelší visutá lávka v Evropě už se rýsuje, lanko na Dolní Moravě tahal dron

Premium Stavbaři jsou těsně před dokončením nové turistické atrakce – visuté lávky v Dolní Moravě, která překlenula údolí z...

Rozhledny Česka: podpěra lanovky dosloužila, dnes nabízí úchvatné výhledy

Původně sloup lanové dráhy, dnes úchvatná rozhledna Panorama na vrcholu Černé hory v Janských lázních. Komu se k ní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemí ohně a ledu. Dvě kamarádky si projely Island půjčenou dodávkou

Ledovce na povrchu, magma v podzemí, černé pouště i zelené hory. Cestovatelské pohádky o Islandu voní pryskyřicí,...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Nadměrný rybolov a klimatické změny decimují andské jezero Titicaca

V jezeře Titicaca, které leží vysoko v Andách mezi Peru a Bolívií, uhynulo za několik posledních desetiletí téměř 90...

Konečně dobrá zpráva. V Austrálii se obnovuje Velký bariérový útes

Australští badatelé tento týden zaznamenali rozsáhlé množení Velkého bariérového útesu. Během jedné noci koráli pustili...

Indie se po roce a půl otevírá plně očkovaným zahraničním turistům

Indie od pondělí povoluje vstup do země plně očkovaným zahraničním turistům, kteří dorazí komerčními lety. Plně...

Palermo: mafiánské město schovává pod rozpraskanou omítkou velkolepost

Dřív se Palermu přezdívalo hlavní město mafie. Od těch dob se ale situace značně zklidnila. Dnes nabízí lidem...

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...