Everest se otepluje, výstup bude ještě nebezpečnější, varuje vědec

aktualizováno 
Mount Everest a okolní vrcholky hor jsou stále znečištěnější a jejich okolí se otepluje. Blízké ledovce proto tají znepokojujícím tempem, kvůli čemuž bude výstup na nejvyšší horu světa v budoucnu ještě nebezpečnější než dnes. Tvrdí to americký vědec John All, který tento region dlouhodobě sleduje.

Na Everestu se kvůli ideálnímu počasí sešly stovky horolezců. (22. května 2019) | foto: Profimedia.cz

Podle Alla je sníh v oblasti znečištěný do hloubky a také překvapivě tmavý. „V praxi to znamená, že sníh se tvoří kolem malých kousků nečistot, čímž je vlastně uvězní a stahuje dolů,“ citovala ho agentura AP. Jeho tým v oblasti zkoumal sněhovou pokrývku i rostliny několik týdnů.

„Stále teplejší počasí velice rychle rozpouští ledovce a sníh kolem Everestu. I když se přežene bouře, tak se napadaný sníh během několika hodin rozpustí,“ pokračoval vědec. „Ledovce kvůli globálnímu oteplování dramaticky ubývají,“ dodal s tím, že jak se bloky ledu zmenšují a slábnou, jsou stále nebezpečnější pro horolezce.

Tým vědce Alla měl v plánu v rámci výzkumu zdolat Everest i vedlejší horu Lhoce, o výstup se ale kvůli dobrému počasí pokoušelo příliš mnoho lezců, takže svůj záměr přehodnotili. Vylezli pouze do sedla mezi oběma horami ve výšce 8000 metrů nad mořem.

Fotogalerie

Sebrané vzorky vědci po návratu do Spojených států podrobí analýze a následně o výsledcích vydají zprávu.

Podobný výzkum All se svým týmem provedl už v roce 2009. „Za posledních deset let se toho v horách hodně změnilo a všechny ty změny jsou negativní z hlediska životního prostředí a dlouhodobého přežití ledovců,“ uzavřel vědec.

Hodně smutný úklid

Jako každý rok proběhla i letos speciální úklidová výprava nepálských horolezců, která snesla z oblasti Mount Everestu jedenáct tun nejrůznějších odpadků, starých až desítky let, a také čtyři mrtvoly. Ani jedna z těchto obětí hor zatím nebyla identifikována, není ani známo, kdy zemřely. Podle tiskových agentur o tom informoval minulý týden představitel ministerstva turistiky Dandu Raj Ghimire.

To nejsou horolezci, říká Jaroš o lidech stojících fronty na Mount Everestu

Tým složený z šerpů strávil několik týdnů sbíráním obalů jídla, plechovek, lahví a prázdných kyslíkových lahví. Podle členů expedice po horolezcích, kteří se každý rok houfně snaží dostat na vrchol nejvyšší hory světa (8850 metrů nad mořem), zůstává na svazích i množství exkrementů, potrhaných stanů, lan i polámaných žebříků.

Tyto odpadky i těla některých z přibližně tří set lidí, kteří během let při výpravě k pokoření Mount Everestu zemřeli, zakrývá během zimy vrstva sněhu. Objevují se vždy až v létě, když sníh roztaje.

Přibližně pět tun odpadu dvacetičlenné družstvo šerpů sebralo během dubna a května v různých táborech nad základním táborem. Dalších šest tun posbíral v níže položených oblastech, sdělil novinářům generální ředitel příslušného odboru ministerstva turistiky Ghimire.

Dodal, že vzhledem ke špatnému počasí nebylo bohužel možné snést dolů všechny vaky se smetím posbíraným na Jižním sedle.

Mount Everest zdolali v květnu 1953 jako první lidé Novozélanďan Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej. Od té doby na něj vystoupilo kolem 5000 dalších lidí. Jižní sedlo, přes které po jihovýchodním hřebenu přešli Hillary a Norkej, leží ve výšce 8016 metrů. Je to místo finálního tábora, z něhož horolezci vyrážejí na poslední úsek k pokoření nejvyšší hory světa.

Letos v květnu zahynulo na Mount Everestu během deseti dnů jedenáct horolezců; devět na nepálské straně hory a dva na tibetské. Poslední obětí se stal 27. května 62letý Američan. Před ním přišel o život další Američan, čtyři Indové, Rakušan, Nepálec, Brit a dva Irové.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

TEST ELEKTROKOL 2019: Rozdíly mezi značkami mizí, před koupí se projeďte

Celoodpružená horská kola: Merida eOne-Twenty M#rida

Redakce iDNES.cz spolu s cyklistickým magazínem Velo a prodejcem ekolo.cz opět testovala nejnovější modely elektrokol...

Slovinská cesta do Mordoru. Škocjanské jeskyně jsou jako z Pána prstenů

Podzemní kaňon Reky v Šumící jeskyni

Nemusíte být úplný fanoušek Pána prstenů, ale některé pasáže filmové trilogie jsou tak sugestivní, že se vám prostě...

Špatné počasí zaskočí jen nepřipraveného turistu. Kde hledat předpovědi?

Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného...

Ať už vyrážíte na tramp do hor, dovolenou na plachetnici, nebo se chystáte splout řeku, měli byste si zjistit, co vás...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2019: Horská kola s pevným rámem

Horská kola s pevným rámem: Trek Powerfly 5 WSD

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci 12 kousků různých značek: Apache Tuwan, Author Elevation,...

Tady si dovolenou vybere každý. Tipy na prázdné a nenápadné pláže v Řecku

Pláž u letoviska Sarti na poloostrově Sithonia

Snad žádná jiná evropská země nenabízí tak rozmanité mořské pobřeží jako Řecko. Písek i oblázky, široké i dramatické...

Další z rubriky

Tady si dovolenou vybere každý. Tipy na prázdné a nenápadné pláže v Řecku

Pláž u letoviska Sarti na poloostrově Sithonia

Snad žádná jiná evropská země nenabízí tak rozmanité mořské pobřeží jako Řecko. Písek i oblázky, široké i dramatické...

Papežský palác v Avignonu studí prázdnotou, českou stopu připomíná Karel IV

Papežský palác v Avignonu

Zvenku ohromí velikostí a majestátností vysokých šedobílých zdí připomínající spíše pevnost než důstojné sídlo vůdců...

S dopravními policisty v Rakousku se bavte slušně, doporučují experti

Libor Budina z Autoklubu České republiky (vlevo) a Roman Budský z platformy...

S končícím červnem a začátkem letních prázdnin míří tisíce Čechů autem k moři. Nač se letos na zahraničních silnicích...

Najdete na iDNES.cz