Cesta na vrchol vede přes mrtvá těla, popisují Everest přeživší horolezci

  20:00aktualizováno  20:00
Na nejvyšší hoře světa našlo v posledních dnech smrt jedenáct horolezců. Jako poslední zemřel Američan, který podlehl vyčerpání po sestupu do tábora pod vrcholem. Jako chaos, krveprolití a smrt popsal situaci na Everestu zkušený kanadský horolezec, který musel na cestě za vrcholem překračovat těla. „Doteď nevěřím tomu, co jsem nahoře viděl,“ říká.

Horolezci - turisté - mířící na vrchol Mt. Everestu (22. května 2019) | foto: Reuters

Kanadský dokumentarista a horolezec Elia Saikaly dospěl k Hillaryho schodu, tedy poslednímu useku cesty před vrcholem, ráno 23. května. Východ slunce však neodhalil nádherný pohled na vrcholky hor, ale na mrtvé tělo jiného horolezce. Jeho tým, jehož součástí byla poprvé v historii Libanonka, musel tělo po cestě za vrcholem přejít. 

Fotogalerie

„Nemůžu uvěřit tomu, co jsem nahoře viděl. Smrt. Krveprolití. Chaos. Fronty. Lidé, kterým jsem říkal, ať se otočí a vrátí, skončili mrtví. Horolezci chodí po mrtvých tělech. Všechno, co čtete v senzačních titulcích, se odehrálo během našeho výstupu,“ popsal Saikaly své zážitky pro list The Guardian.

Letošní horolezecká sezona je čtvrtou nejtragičtější v historii Everestu. Horolezci z toho viní nejen špatné počasí, ale také velký počet nezkušených lezců a rekordní počet povolení vydaných nepálskou vládou. Situaci komplikuje také pravidlo, že každého horolezce musí doprovázet šerpa. Nahoru se tak pokusí dostat až 820 lidí.

Navzdory tragickému měsíci si Nepál ve středu připomněl 66 let od prvního výstupu na nejvyšší horu světa, kterou 29. května 1953 pokořil britský horolezec Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej. Ti však měli na rozdíl od dnešních horolezců horu téměř výhradně pro sebe.

„Na vrchol putovalo ve stejnou dobu jako my více než 200 horolezců. Musel jsem šlápnout na tělo mrtvého muže, které bylo připevněno ke kotevnímu bodu mezi dvěma bezpečnostními lany. Úplně každý člověk, který stoupal na vrchol, musel na jeho mrtvolu šlápnout,“ vypráví Saikaly.

25.května 2019 v 10:32, příspěvek archivován: 29.května 2019 v 12:19

Podle něj je pro lidi, kteří nikdy nebyli ve výšce nad osm tisíc metrů nad mořem, těžké pochopit takové chování. „Když jste v zóně smrti, nemáte čas přemýšlet. Je to komplikovaná situace a moc dobře víte, že by vás mohl potkat stejný osud. Za zády vám stojí další lidi, kteří vás tlačí nahoru. Nemůžete dělat nic jiného, než pokračovat,“ popisuje Sikaly.

Na horu vystoupil v posledních dnech také Američan Chad Gaston, podle kterého bylo velmi těžké obcházet lidi, kterým došly síly. „Procházel jsem kolem muže zabaleného v lanech jako mumie. Nereagoval a neotevíral oči,“ uvedl Gaston, který později potkal muže s problémy s dýcháním.

„Držel se za hrudník a říkal, že nemůže dýchat. Sklonil jsem se k němu a zkontroloval jeho kyslíkovou masku, ale byla v pořádku. Byl ve špatném stavu, úplně bledý a třásl se. Později jsem zjistil, že toho dne zemřel,“ popisuje.

27.května 2019 v 22:51, příspěvek archivován: 29.května 2019 v 12:49

Sorry Holy #Everest tourists are stepping over dead bodies to reach your Summit, [ pic # daily mail UK] https://t.co/X8fk89OUHt

Kromě Everestu zemřelo v uplynulém měsíci dalších deset horolezců při výstupu na jiné himalájské hory, počet obětí se tedy vyšplhal na 21. Jejich smrt vyvolala debatu o tom, jestli je zapotřebí počet lidí mířících na nejvyšší horu světa lépe regulovat, a to zejména na nepálské straně. K jejímu zdolání dostalo letos povolení 381 horolezců.

Everest leží na hranici mezi Nepálem a Čínou a dá se na něj vystoupat i z čínské strany. Čínská vláda ale vydává méně povolenek k výstupu a podle mnohých odborníků na vysokohorské výstupy je výstup z čínské strany méně zajímavý. Nepálští vládní činitelé ve středu uvedli, že žádné omezování počtu povolenek neplánují.

Fenomén Everest

„Za úmrtí může především nedbalost horolezců. Vláda by měla zajistit, aby měli předchozí horolezecké zkušenosti s náročnými výstupy, než se pokusí zdolat Everest,“ popisuje profesionální horolezec a kronikář hory Alan Arnette. Podle něj mohly mnohahodinové fronty za smrt pěti lidí, za zbytek může špatný výcvik, nezkušenost nebo skryté zdravotní problémy. 

Situaci na Everestu komplikuje také soupeření mezi operátory – především mezi zavedenými firmami a nováčky na trhu, kteří tlačí dolů ceny. V důsledku toho mohou operátoři zajišťující výstupy najímat jako průvodce nezkušené lidi, kteří nejsou schopni klientům správně poradit, když nastane problém.

Pod Everestem se tvoří fronty. Lezcům jde o život:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Starostu uvěznili. Na postu ho nahradila manželka odsouzená ve stejné kauze

Patrick Balkany, odsouzený starosta francouzského města Levallois-Perret (13....

Kuriózní situace nastala ve francouzském městě Levallois-Perret u Paříže. Místního starostu Patricka Balcanyho v pátek...

V laboratoři, kde pracují s ebolou, vybuchl plyn. Nákaza podle Rusů nehrozí

V ruském Státním vědeckém centru virologie Vektor v Kolcovu v pondělí...

V ruském Státní vědecké centrum virologie Vektor v Kolcovu u Novosibirsku došlo v pondělí k explozi plynu. V tamních...

ANALÝZA: Bumerang v dodávkách ropy. Saúdové mají po útocích o čem přemýšlet

Kouř po útoku na zařízení Saudi Aramco.

Pokud vás svět vnímá jako spolehlivého a zároveň nejdůležitějšího producenta strategické suroviny, můžete si dovolit...

Najdete na iDNES.cz