Maďarská Pécs, strhující kosmopolitní brána do Středomoří

  5:00aktualizováno  5:00
Ačkoli tohle jihomaďarské město geograficky patří do střední Evropy, připadáte si tady spíše jako ve Středomoří. V Pécsi, která se letos stala Evropskou metropolí kultury, se mísí stopy antiky, křesťanství, islámu i judaismu. Město, které nese český název Pětikostelí, nadchne podmanivou atmosférou.

Maďarsko, Pécs - Střet kultur na hlavním náměstí Széchenyi tér. Uprostřed monumentální mešita paši Gazi Kásima, po levici sloup Nejsvětější Trojice, vpravo jezdecká socha vévody Jana Hunyadiho, otce Matyáše Korvína a známý bojovník s osmanskými vojsky | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Všechno je "mediterrán"

Nad Budapeští ještě visely depresivní mraky nacucané deštěm. Ale jak se vlak postupně vzdaloval k jihu, začala se oblačnost protrhávat. A když nádražní rozhlas ohlásil Pécs, azurovou oblohu nekazil jediný mráček.

Ulice, rozpálené palčivými paprsky slunce o síle 30 stupňů, sálaly závany horkého vzduchu a vedle trosek starobylých zdí vyrůstaly větve polodivokých fíkovníků.

I v rámci Maďarska Pécs vybočuje ze standardu. Situované pod prosluněnými stráněmi pohoří Mecsek se rozbíhá vysoko do jižních svahů, kde se výtečně daří mandloním, jedlým kaštanům, levanduli i dalším subtropickým rostlinám. Výraz mediterrán (z anglického Mediterranean, tedy Středomoří či středomořský), se v souvislosti s jeho charakterem pravidelně skloňuje téměř ve všech informačních materiálech.

Pochopitelně mu nahrává i městská podoba. Převládají hlavně rodinné domky obklopené zelení, paneláky se vyskytují snad jen u nádraží a v periferních satelitech. Byť slogany upoutávek mohou znít jakkoli nadneseně či podbízivě, Pécs středomořský šmrnc doopravdy má.

Maďarsko, Pécs

Turistické infocentrum najdete v přízemí radnice

Maďarsko, Pécs

Mohutné novorománské věže katedrály

Ztracen v katakombách

Dnešní Pécs povstala z trosek antického sídla Sopianae, důležitého střediska římské Panonie. Právě starověké památky jí zajistily zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Za návštěvu určitě stojí úchvatný tajuplný labyrint klenutých katakomb, obvodových stěn chrámů a malovaných hrobek, skrývající se v hlubinách pod povrchem historického jádra. Spletitá síť kovových lávek provede příchozího podzemním komplexem starokřesťanského pohřebiště, datovaného do 4. století. Kulisou mu bude příjemný chládek, doprovázený nevtíravými tóny duchovní hudby.

Maďarsko, Pécs

Římský sarkofág, doplněk podzemní expozice

Maďarsko, Pécs

Labyrint vykopávek, občas efektně prosvětlený prosklenou střechou

Půlměsíc ve středu Evropy

Jednou z dominant města je monumentální katedrála sv. Petra z 11. století na náměstí Dóm tér, jež později získala novorománskou podobu. Zbytky původní svatyně se dochovaly uvnitř krypty.

V 16. století město zažilo krátkou epochu turecké nadvlády. Z této doby pochází mešita paši Gazi Kásima na centrálním náměstí Széchenyi tér, kterou průvodce označují za největší a nejzachovalejší tureckou památku na území Maďarska. Největší určitě je, chybí jí však minaret.

Maďarsko, Pécs

Průčelí bývalé synagogy

Maďarsko, Pécs

Náměstí s kašnou

Více se určitě dochovalo z nedaleké mešity paši Hasana Jakovaliho, které zůstal i minaret, zakončený půlměsícem. Tato stavba je tak jedinou kompletně dochovanou islámskou památkou v Maďarsku.

Z pozdějšího období můžete v centru Pécse obdivovat i pestré fasády pozdně barokních a klasicistních městských domů. Bohužel jen nádherně upravené průčelí pécské synagogy podává doklad o kdysi početné židovské komunitě. Nicméně, vzpomínka na ni zůstala stále živá. Shodou náhod jsem svědkem pochodu na památku tragického osudu zdejších Židů.

Maďarsko, Pécs

Mešita paši Hasana Jakovaliho

Světově proslulý porcelán

Pécs proslavila i manufaktura Zsolnay, založená v polovině 19. století. Porcelán i keramika této značky se zařadily mezi světovou špičku. Nejnápadnější dílo porcelánky, barevnou kašnu na hlavním náměstí, permanentně obléhají turisté.

Přínosem výtvarné avantgardě se stala osobnost místního rodáka Viktora Vasarelyho, zakladatele tzv. op-artu. Cílem jeho děl, složených převážně z černobílých pruhů, je vdechnout pozorovateli novou a hlubší prostorovou dimenzi optické podoby předmětu, objektu či geometrického tvaru.

Maďarsko, Pécs

Netradiční kašna – dílo manufaktury Zsolnay

Nenucený podvečer

Obrázek Pécse by nemohl být úplný bez návštěvy některé z mnoha kaváren nebo hospůdek, výborné presso si můžete vychutnat v jedné ze zastřešených venkovních zahrádek.

Místní obyvatelé dávají spíše přednost přirozenému stínu trávníků parku okolo katedrály. Skupina teenagerů si v aleji užívá obláčků arabské vodní dýmky, jejíž kouř prokládají doušky plechovkového piva, na trávníku svorně polehávají studenti, maminy s dětmi i muži v oblecích.

Maďarsko, Pécs

Fontána před radnicí působí na děti jako magnet

Maďarsko, Pécs

Průvod věnovaný vzpomínce na tragický osud zdejších Židů

Ale sotvaže se sluneční kotouč začne ukládat k spánku, začne se hlavní náměstí a přilehlé okolí probouzet z odpolední letargie. Nečekejte hlučné korzo a šílenství tlačících se davů přímořských promenád. Spíše ležérní zevlování či popocházení. Otevřené prostranství pod mešitou paši Gazi Kásima poskytne spoustu místa pro diskrétní rozptyl.

Zvědavé děti vášnivě zkoumají osvětlení vodotrysků radniční fontány, o kousek dále nasadili pouliční hudebníci do repertoáru sevdalinky, tedy milostné písně bosenských muslimů. Na to, že jsou domácí, zvládají je dokonale, bez sebemenšího náznaku místního přízvuku. A odkudsi z výšin zahrad vilové čtvrti se nad potemnělými střechami nese živý impulzívní maďarský zpěv, doprovázený rychlým tempem kytary.

Maďarsko, Pécs - ve městě je množství kaváren, z nichž některé v sobě mají jakési orientální kouzlo

Některé kavárny mají orientální kouzlo. Autor: Michal Folta

Multikulturní město

Pécs pořád zůstává multikulturním milníkem na spojnici srdce našeho kontinentu se Středomořím i Balkánem. Pokud tu zaslechnete v hovoru chorvatštinu, nemusí zrovna jít o turisty z blízké Slavonie. Městu totiž také přináleží úloha hlavního centra maďarských Chorvatů.

Vlivy, které vstřebalo, sem doputovaly z mnoha končin, včetně našich. Místním kreativním intelektuálům poskytuje oblíbený azyl kavárna "Kafka", pojmenovaná po Franzi Kafkovi. Do doprovodného programu Evropské metropole kultury pak byla také zařazena výstava díla Alfonse Muchy.

může se hodit

Jak se tam dostat

Z Budapešti je to do Pécse po silnici 198 km. Nejkratší přístup od nás představuje trasa Bratislava – Györ – Székesfehérvár – Bonyhád – Pécs.

Doby, kdy se dalo skrze celé Maďarsko prosvištět expresem za laciných deset marek, bohužel zmizely v propadlišti dějin železniční dopravy. Jednosměrná jízdenka Budapešť – Pětikostelí, zakoupená na kultovním nádraží Keleti, vyjde na 4 000 Ft za 200 kilometrů jízdy. Proto doporučuji koupit si u nás zpáteční jízdenku s relační slevou.

Protože nyní v uzlových bodech mezinárodní vlaky často čekají na přípoje, bude lepší, když čas příjezdu do konečné stanice budete brát jako orientační.

Ubytování

Na území města a v bezprostředním okolí jsou k dispozici zařízení všech kategorií - autokemp, hostel, pokoje v soukromí, penziony i hotely.

Pokud nemáte ubytování zařízeno předem, pomůžou vám v informačním centru. Po cestovatelích-individualistech může být někdy vyžadována vyšší cena za vícelůžkový pokoj.

Ověřené ubytování: Vendégház, ulice Bártók B. 15, útulné pokoje v soukromí s WC a koupelnou, přímo na okraji historického jádra, dříve pravděpodobně vedeno jako penzion. Cena - dle umístění 6 500 Ft/osoba a 7 800 Ft/osoba/noc. Platí, i když jste sám ve dvoulůžkovém pokoji. Velmi lidští a vstřícní majitelé, komunikativní, avšak pouze maďarsky.

Tipy, rady

Zásadně se vyhněte výměně peněz na budapešťském nádraží Keleti. Ač zdejší oranžová směnárna společnosti Interchange se pyšní sloganem, že výměna u ní bude bez poplatku, nákupní cena 220 Ft / 1 € je děsivá. V Pécsi jsem měnil kurzem 270 Ft / 1 €. A taktéž bez poplatku.

Pokud se do Maďarska vyzbrojíte turistickým průvodcem řady The Rough Guide z nakladatelství Jota z roku 2003, tak počítejte s výraznými změnami ve výši vstupného do zdejších muzeí, průměrně okolo tisícovky forintů, a pochopitelně veřejné dopravy. Ceny potravin jsou srovnatelné s našimi, příležitostně i nižší, občerstvení ve fastfoodu pořídíte za přibližně 350 Ft, na jídlo do restaurace se raději vypravte nejméně s tisíciforintovkou.

Kam pro informace

Ještě před cestou vám určitě pomůže prohlídka webu www.madarsko.cz, který provozuje Informační středisko pro maďarský cestovní ruch. Kancelář lze též kontaktovat telefonicky nebo e-mailem, pošlou i informační materiály.

Užitečné weby

www.pecs.hu - oficiální turistický portál města, info i v angličtině a němčině
www.pecsorokseg.hu - památky a kulturní akce města - info i v němčině
www.pecs2010.hu - vše o programu města v rámci Evropské metropole kultury

Mapy © Google

Maďarsko, Pécs

Maďarsko, Pécs

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

OBRAZEM: Fontány a krásné zahrady. Neuvěříte, jak vypadal Afghánistán

Návštěvníci v zahradě čajovny poblíž Kábulu

Zřejmě jedno z nejšťastnějších období Afghánistánu si můžete prohlédnout na historických fotografiích z roku 1928,...

OBRAZEM: Dvacet míst, kam se nikdy nepodíváte, i když stojí za to

Ostrov North Brother, USA: Méně než kilometr od manhatanského shonu leží tajmný...

Na světě jsou místa, kam chtějí skoro všichni. A pak jsou taková, která lákají jen hrstku turistů, protože jsou děsivá,...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Najdete na iDNES.cz