Kdo neviděl Káhiru, neviděl svět...

  15:43
Pro Čechy je několik let velkým turistickým hitem Egypt. Ne všichni se však od moře z Hurghady či Sinaje podívají i do Káhiry, zajímavé metropole této země. Je to škoda. Jak se píše v proslaveném díle Tisíc a jedna noc: Ten, kdo neviděl Káhiru, neviděl svět...

V pohádkových příbězích Tisíc a jedna noc se o Káhiře také dočteme, že "její prach je zlato, její Nil je zázračný, její ženy jsou černooké panny v ráji. A nemůže tomu být jinak, když je Matkou světa..."

Vydejme se proto do dnešní Káhiry, hlavního města Egypta, kam míří i stále více českých turistů.

Prach zde najdeme určitě. Hodně prachu. I velké dopravní zácpy. Nil je skutečně pořád zázračný a zajímavý, i když dost znečištěný.

Černookých panen je zde také dost, ale k ráji má toto město hodně daleko. Spíše mnoho lidí přepadají pochybnosti, zda může tato dvacetimilionová megapole vůbec rozumně fungovat. Ale ona funguje, a navíc zde najdeme mnoho míst, která nelze přehlédnout. Podívejme se na několik z nich. Káhira je svým způsobem totiž velmi šarmantní město.

Gíza

Prakticky z každého vyššího domu (pokud není častý smog) můžete vidět na okraji města proslavené pyramidy v Gíze. A pod nimi samozřejmě Velkou sfingu.

Rozepisovat se o nich nemá smysl. Hlavním smyslem návštěvy Káhiry je však pyramidy navštívit. Jenom doufejme, že neustále rozrůstající se město je nepozře. Už se jich totiž téměř dotýká.

Chán al-Chalílí

Nejslavnější a po staletí pulzující trh arabského světa i celé Afriky je dnes veleben stejně vehementně jako zatracován. Jistě, je to někdy až nechutné lákadlo na turisty, kteří zde často převažují nad obchodníky. Nenechte se však odradit! Pusťte řvoucí turisty z hlavy a pořádně se zde projděte. Stojí to za to. A na zklidnění duše zajděte do kavárny Fišáwí. Prý je otevřená celých posledních 200 let nepřetržitě. To nikde jinde nezažijete.

Koptské město

Na první pohled zde vlastně nic není. Přesto proplujte z rozbouřeného města mezi Kopty. Velkou křesťanskou komunitu žijící v nejstarší části města, která přežívá v muslimském moři. Je zde několik kostelů, ale i nejstarší synagoga ve městě. Některé zdejší uličky trochu připomínají Jeruzalém. Je to zvláštní místo se zajímavou poetikou.

Al-Azhar

Víte, kde je vůbec nejstarší univerzita na celém světě? Je to právě Al-Azhar v egyptské metropoli. Má dodnes skvělý zvuk ve světě a je zde také jedna z nejstarších mešit Káhiry, která nese stejné jméno. Tři místní minarety pocházejí ze 14., 15. a 16. století.

Egyptské muzeum

Po pyramidách turisticky nejpřitažlivější místo Káhiry. Je zde uloženo přes 100 tisíc historicky vzácných předmětů, a tak ani nedoufejte, že je můžete všechny vidět. Ostatně mnohé nadále spočívají zapadlé prachem v depozitářích. Ale maska faraona Tutanchamona vydá za všechno.

Citadela

Přes sedm set let zde sídlili vládci Egypta. Nejzajímavější, kromě tří mešit, paláců a muzeí (ale do těch ani nemusíte chodit, o nic nepřijdete), je báječný výhled z citadely na Káhiru. Ideální je podvečer, kdy slunce ozáří metropoli zajímavým světlem. Tomuto místu dominuje mešita Muhammada Alího postavená v tureckém stylu.

A svět zábavy

Káhira je považována za pupek muslimského světa (občas v ní i kvůli tomu asi útočí islámští teroristé na západní turisty). Přesto se zde pořád snoubí duch určité volnosti se stále silnější snahou radikálů sešněrovat vše podle přísných muslimských zvyků a tradic.

Najdeme zde proto stále mnoho vymožeností západního světa: diskotéky, noční kluby i místa, kde ještě můžete dostat alkohol. A jedna rada na závěr. Káhira je skutečně obrovská, ale na návštěvu nejzajímavějších turistických míst bohatě stačí dva dny. To můžete stihnout i při pobytu na stále oblíbenějších místech u Rudého moře. Matka světa stojí za to.

 

Ulice v Káhiře

VÝCHOD SLUNCE U PYRAMID. Můžete si koupit lístek na časně dopolední "sunrise show", ale to už bude slunce poměrně vysoko. Zkuste si přivstat a vydat se k pyramidám skutečně za svítání. Střežený areál bude sice uzavřený, ale třeba se mimořádně dostanete do stájí pro velbloudy vedle brány. Je to v dolíku, takže odtud uvidíte jen dva kamenné jehlany z tria nejslavnějších. Ale za ranního úsvitu, kdy se mystické stavby klubou z oparu, je to magická podívaná.

ALABASTROVÁ MEŠITA. Za pevnostními zdmi citadely na náměstí Saláh ad-Dín se zvedají kupole mešity Muhammada Alího, jedné z ozdob islámské Káhiry. Je nejznámější a nejnavštěvovanější, přezdívá se jí "alabastrová mešita". Pochází z roku 1830 a je vybudovaná v tureckém stylu. Stojí v areálu citadely, kde byla až do roku 1985 vojenská posádka. Jako v každé mešitě, i zde se musíte zout. Pokud nemáte dlouhé rukávy, zabalí vás do zeleného prostěradla. Kuriozitou je věž s hodinami na západní straně - dar od francouzského krále Ludvíka Filipa za obelisk na pařížském náměstí Place de la Concorde.

KÁHIRSKÁ VĚŽ. Věřte nebo ne, asi nejdražší atrakce celého Egypta patří mezi nejmladší. Za 32 liber (asi 160 korun) vás rychlovýtah vyveze během pár desítek vteřin do 60. patra. Chlouba egyptských stavitelů pochází teprve z roku 1961 a je vysoká 187 metrů. O 50 metrů přerostla největší pyramidu, kterou shora zahlédnete jen sotva. Starověké divy světa se skrývají na jihozápadě města většinou ve smogovém oparu.

EGYPTSKÉ MUZEUM. Všechno neuvidíte, nelze to stihnout. Sbírky ve dvou podlažích červeného domu na hlavním náměstí Tahrír čítají přes 100 tisíc předmětů, drtivá většina je vystavena. Přízemí je plné nejrůznějších sarkofágů a soch, "šlágry" jako Tutanchamonovu masku, poklad či mumie (které jsou za příplatek) najdete v prvním poschodí. Za vstupné dáte asi 100 korun.

NÁKUPY A NOCLEH NA BAZARU. Vypadá to jen jako turistická atrakce, ale pod širým nebem stojí největší nákupní centrum mnohamilionové Káhiry. Turisté tu smlouvají o suvenýry, místní lidé o jídlo a oděvy. A ještě jedno originální dobrodružství se zde nabízí: hotel Hussein. Za prostý dvoulůžkový pokoj s koupelnou a klimatizací dáte jen asi 500 korun. Není divu: bazar neutichá před čtvrtou ranní, krátce poté vás vzbudí muezzinové z mešit pod okny. Spát lze snad mezi šestou a desátou ráno. Nebo když v noci zaprší a lidé se schovají. Odměnou je vyhlídková restaurace na střeše.

Z Káhirské věže uvidíte Nil, jak se vine egyptskou metropolí, pyramidy na předměstí Gízy však s největší pravděpodobností budou zahaleny ve smogovém oparu

Božské město. Káhira je považována za pupek muslimského světa. Přitom zde najdeme mnoho západních vymožeností.

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...