Cena za nezdravý vzduch je příliš vysoká

Co je na Kanadě fascinující, to je příroda. Nejen svou rozmanitostí a panenskostí, ale faktem, že se s ní setkáte doslova na každém kroku. Je dokonce i tam, kde by to člověk očekával nejméně: v uzavřených místnostech, v přelidněných ulicích měst stejně jako na jeho okrajích, před fabrikami jako před každým rychlým občerstvením - prostě všude.

A když už by se zdálo, že se nedá udělat před objektem trávníková pocha, vyřeší se problém se zelení alespoň velkými květináči nebo květináči zavěšenými nad okny, na zdech apod. Každý podnikatel, byť i s tím nejmenším byznysem, by nezahájil prodej bez upravených venkovních a vnitřních prostor právě zelení nebo kytkami. I plochy podél dálnic jsou pravidelně obhospodařovány. Dokonce jej město pronajímá firmám k plošné inzerci. Je velice zajímavé vidět takovou propagaci vytvořenou z živých různobarevných kytek s kombinací s odlišnými druhy travin. Keře a stromky jsou na zimu obalovány pytlovinou. Dokonce ani rozlehlé zatrávněné plochy na pobřeží jezera Ontário, jež jsou velice frekventované zejména v létě, kdy sem zavítají stovky lidí, aby si udělali piknik anebo opekli na roštu masové pochoutky, nevypadají unaveně a zpustle. A lidé se k ní chovají s úctou. Všechna ta místa jsou pravidelně udržována, tráva sečena, odpadkové koše vysypávány a větrem odeváté papíry či kelímky posbírány.

Jenže jako všude jinde i v Torontě a ostatních kanadských městech čím dál tím častěji musejí městští radní řešit problém zpolutovaného ovzduší. Velice často se ve sdělovacích prostředcích objevují zprávy a informace o stavu ovzduší. Hlavně však, jak se problém bude řešit. Automobilová doprava je čím dál hustší a jet za autobusem hromadné městské dopravy není zrovna potěšením. Výfukem zamoří vzduch po celé trase své jízdy. Znečištěný vzduch bude odhadem v letošním roce provincii Ontário stát jeden bilion dolarů a 1900 předčasně zemřelých obyvatel. V samotném Torontu  na špatný vzduch doplatí zhruba 500 lidí. Tolik z nepotěšitelné zprávy a prognózy Ontario Madical Association v souvislosti se smogem.

Prezident této organizace dr. Albert Schumacher potvrzuje, že zamoření vzduchu není jen problém Toronta, ale že se smogem bojují i v okolních městech zejména jižně od něho. Z poloviny těchto problémů je kapacitami viněna skutečnost, že pollution přichází z hraničního pásma USA. "Jihozápadní Ontário a jeho okolí je efektováno tím, co se děje v Ohio Valley. Jižní Indiana a jižní Ohio jsou místa, kde hodně používají uhlí a spaloviny jsou větrem zanášeny k nám, zejména v letním období. Každá vesnice se cítí být efektována," konstatoval prezident. Současně projevil obavy ze skutečnosti, že pod tímto vlivem může narůstat počet lidí s onemocněním cest dýchacích: "Už dnes tam žije hodně lidí s trvale "tekoucím a ucpaným" nosem. Kašel a nachlazení, které normálně vyžadují pro vyléčení šest až sedm dnů, tady vezme deset. Situace se o to citlivěji dotýká dětí."

Schumacher dále poukázal na výmluvy rafinérií, které by měly dělat testy ovzduší častěji a v případě jejich vyšších hodnot přijmout razantnější opatření, že to všechno je pro ně finančně velice náročné: "No, my jim přece nebudeme povolovat, aby nedodržovali povinnost ovzduší kontrolovat, ohrazuje se při líčení tohoto negativního faktu."

Mluvčí ministra životního prostředí Hal Vincent uvedl, že vláda má v plánu převést provoz pěti provinčních uhelných elektráren na přírodní plyn a uvedl ve známost přísnější pravidla pro kontrolu emise.

Premiér  provincie Ontário Mike Harris v této souvislosti mj. potvrdil, že prvním květnem zahájila činnost smogová hlídka, kterou tvoří lidé, již cestují v autech po provincii a vyhledávají místa, kde se emise vyskytují a kde se jejich nárůst zejména v létě objevuje nejvíce. Plynové společnosti jsou vyzývány, aby omezovaly produkci smogu. A smogová hlídka musí dát veřejnosti tři dny dopředu vědět, že se blíží krizová situace zamoření vzduchu.

Jim Bradley, liberální kritik v této oblasti, poukázal na to, že špatnou situaci také způsobují  veřejné autobusy, což volá po renovaci těchto prostředků, a dále nutnost pro všechny společnosti převést provozovny, které používají ještě uhlí, na přírodní plyn.

Všichni veřejní činitelé vědí, že mezi zdravím a ovzduším existuje přímá souvislost, proto všechna opatření k nápravě berou naprosto vážně. Jde jen očekávat, že se dobré úmysly a nezbytná zdravotnicko-technická opatření svého naplnění postupně dočkají.  

Z ontárijského Bramptonu své čtenáře srdečně zdraví a pěkný den přeje Věra Kohutová. Chcete-li mi psát:vera.brampton@home.com

       

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...