Díky za falafel, hummus a kuskus. V arabské kuchyni si Evropa libuje

Gurmáni se slova arab nebojí a už léta si pochvalují fantastické zpestření fastfoodové kulinární nabídky, které přinesla četná arabská bistra. Hlavně mezi mladými letí karbanátky či pasta z cizrny, stejně jako výborný kuskus připravovaný na desítky způsobů.
Kebab - jedno z nejslavnějších pouličních jídel v Česku zdaleka nedosahuje...

Kebab - jedno z nejslavnějších pouličních jídel v Česku zdaleka nedosahuje takové kvality jako v sousedním Německu. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Je to zajímavý český paradox. Zatímco čínská bistra vsadila na podprůměrnou kvalitu nudných smažených jídel nabízených v hojných porcích za lidové ceny, arabská bistra zůstala věrná své tradiční kvalitě, byť si za ni musí člověk připlatit. Ale udělá to rád. Čeká ho totiž spousta výtečných delikates, od svěžího salátu tabbouleh a pomazánky z pečených lilků až po tradiční kebab (v Česku se používá také výraz kebap).

Cizrnová pomazánka

Jednou z nejoblíbenějších arabských specialit je hummus, lahodná pomazánka z vařené cizrny, která se rozmixuje společně s olivovým olejem, sezamovou pastou tahini, česnekem, solí a citronem. To jsou základní ingredience, ale mnoho kuchařů přidává na dochucení ještě řadu dalších ingrediencí, třeba chilli, petržel, papriku či koriandr. Hummus je možné jíst s dalšími předkrmy s arabských chlebem, často je přílohou k falafelu, což je – jak hned vysvětlíme – poněkud legrační.

Na skvělý hummus se již léta chodí do fastfoodu Safír na pražském Andělu, ale chutná pomazánka se již proslavila natolik, že ji nabízejí i supermarkety.

Jedním z nejlepších a nejslavnějších arabských jídel je hummus, lahodná pasta z cizrny.

Arabská bistra nabízejí mnohem chutnější a zajímavější jídla než klasické čínské fast foody.

Arabská kuchyně je velmi pestrá. Jako předkrm se často servíruje sestava různých „pomazánek“ a salátů.

Cizrna jako karbanátek

Proč nám přijde kombinace falafelu a hummusu vtipná? Odpověď je jednoduchá. Také falafel se totiž připravuje z vařené cizrny, která se rozemele či rozmixuje a ochutí opět solí, česnekem, pepřem a petrželí, případně koriandrem. Pro pikantnější chuť se přidává chilli nebo harissa a také by neměl chybět aromatický římský kmín. Pak se ze směsi připraví malé „karbanátky“, které se do zlatova osmaží na oleji.

Falafel se používá jako náplň do pita chleba (vegetariánský „gyros“), podává se saláty nebo se zkvašenou zeleninou, především okurkou, mrkví či ředkví.

Arabská kuchyně využívá pestrou škálu aromatického a pikantního koření jako je pálivá paprika, římský kmín, šafrán a další.

Královská podoba kuskusu z Tuniska. Jehněčí klobásky, několik druhů mas a zelenina. A samozřejmě také samotný kuskus.

V arabské kuchyni se hojně používají olivy, třeba marocké nakládané olivy jsou skvostné. Tunisané se zase neobejdou bez pikantní pasty harissy.

Německo hraje prim

Nejslavnějším pokrmem arabské kuchyně je grilované maso, nazývané nejčastěji kebab. V arabských zemích se tímto způsobem připravovalo hlavně jehněčí maso, v Evropě mnohem častěji narazíte na mleté hovězí či kuřecí, které se griluje ve velkých kuželech na otáčivém plynovém grilu a po slabých plátkách se odřezává na talíř.

Tento pokrm se do Evropy rozšířil díky tureckým přistěhovalcům přes Německo a Rakousko, kde patří od sedmdesátých let k tradičním fastfoodovým pochoutkám. Kvalita kebabu v českých bistrech ovšem není nejlepší, většina z nich si totiž maso nenakládá sama, ale vozí zmrazené polotovary z Německa, což vyjde levněji. Samozřejmě na úkor kvality.

Máte rádi arabskou kuchyni a její speciality?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 31. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1714
NE
NE 686

Mátový ajran

„Pokaždé, když se ocitnu v Berlíně, ve Frankfurtu nebo ve Vídni, zajdu si na Döner kebab, obvykle si dávám ten z mletého hovězího. Bistra si maso nakládají sama, díky čemuž je maso křehké a šťavnaté. A zapíjím to lahodným ajranem, jogurtovým nápojem dochuceným nasekanou mátou. V Česku kebab moc nevyhledávám, protože jsem se už mnohokrát zklamal,“ vysvětluje cestovatel Jan Stach. Řada milovníků této pochoutky mu však oponuje a tvrdí, že i u nás je možné najít bistra s dobrým kebabem.

Jehněčí i telecí

Vyhlášený je podnik Istanbul kebab na křižovatce Politických vězňů a Opletalovy ulice v Praze nedaleko Václavského náměstí, kde připravují kebab z jehněčího masa.

Kulinářské cesty po světě

V Brně se na kebab chodí do Antalya Döner kebabu, kde mají na výběr ze tří druhů mas (vyzkoušejte kebab z telecího masa) či do Tureckého kebabu, kde na maso dávají výtečnou česnekovou omáčku.

Plzeňáci mohou vyzkoušet bistro Döner kebab v Klatovské ulici v Plzni, Liberečtí zase chválí Ibo kebab ve Frýdlantské ulici.

Ale v diskusi pod článkem jistě brzy najdete i další tipy, za které čtenářům děkujeme.

Královský kuskus

Kapitolu samu pro sebe představuje kuskus, který už se naplno usídlil v mnoha českých domácnostech, hlavně díky jednoduché přípravě a pestrému využití. To mluvíme o samotné pšeničné krupici, která je základem kuchyně Maghrebu a která se hodí jako univerzální příloha či základ do různých salátů.

V Tunisku se kuskus podává tradičně s vařeným masem a zeleninou, přičemž královskou podobou je kuskus s hovězím a jehněčím masem, jehněčími klobáskami a několika druhy zeleniny, vše zalité lehce pikantním vývarem.

Jehněčí klobásky a tabouleh

A co dále ochutnat? Milovníci arabské kuchyně doporučují okru, lehce mazlavé až slizké plody (respektive oplodí) ibišku jedlého, které se podávají jako příloha a skvěle chutnají třeba s dušeným jehněčím masem a rajčaty.

Vyhlášená je pomazánka z pečených lilků baba ghanoush, která se dochucuje česnekem, již zmíněnou pastou tahini, citronem a olivovým olejem. Vynikající jsou tradiční jehněčí klobásky a také svěží salát tabouleh z bulguru, máty a petrželky.

Vycestujte za Arabskou kuchyní

Láká vás ochutnat kebab nebo hummus přímo v Arabské restauraci? Vyberte si zájezd přesně pro vás. Na Raketa.cz naleznete mnoho nabídek se slevou.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  11.10 23:28

Musela se svléknout a tělo jí třel morčetem. Nemoc na něj přešla, líčí etnoložka

Premium

Zkoumala starodávné chrámy a pyramidy v Peru a při odkrývání dávných hrobů našla i muže svého života. Česká archeoložka, etnoložka a odborná průvodkyně Eva Farfánová Barriosová vypráví o kultuře...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

IT výpadek na letišti. Měli jsme si koupit novou letenku a opustit letiště

Třetí největší londýnské letiště Stansted slouží především nízkonákladovým společnostem. To herec Lukáš Adam věděl. Z Anglie měl namířeno do Vídně. Bohužel pro něj právě v čase vrcholícího globálního...

8. října 2024

Nezvyklé laguny na Sahaře. Na jihu Maroka napršelo nejvíc za desítky let

Poušť Sahara na jihu Maroka, která patří mezi jedno z nejvyprahlejších míst na světě, se po dvoudenních lijácích v září proměnila v řadu vodních lagun. Podobné množství vody místní neviděli už...

9. října 2024  10:27

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na řece se otáčí tajemné oko. Konspirátorům jednoduché vysvětlení nestačí

Pozůstatky základny nacistů, kteří na sklonku války uprchli do Argentiny. Místo, kde přistávaly létající talíře. Anebo snad projev neznámé energie? Potrhlých teorií k fenoménu El Oyo existuje mnoho....

4. října 2024

Na ostří nože. Čtvrti francouzských měst, kterým je lepší se vyhnout

Ztráta peněženky, krádež zavazadel nebo napadení nožem za denního světla. To jsou zážitky, které si z žádné dovolené přivést určitě nechcete. V některých městech sladké Francie k nim ale můžete...

12. října 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  11.10 23:28

Vladař si tam léčil duši. Dolní Rakousko uchvátí pohádkovou atmosférou

Premium

Rádi navštěvujete hrady a zámky, milujete příběhy o jejich dávných obyvatelích? Pokud už máte ty domácí prošmejděné, vyrazte se podívat, kde a jak žilo panstvo u našich rakouských sousedů. Na jeden...

11. října 2024

Statisíce návštěvníků za rok. CHKO Brdy pomohla turistům i podnikatelům

Chráněná krajinná oblast Brdy (CHKO), která je veřejnosti přístupná od ledna 2016, pomohla místním podnikatelům v obcích na okraji rezervace. Návštěvnost Brd, kde byl dříve vojenský prostor, každým...

11. října 2024  13:49

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...