Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

České děti jsou šťastnější, tvrdí výzkum. Podle moravistů za to může Praha

  6:26
Děti na Moravě jsou méně šťastné než jejich vrstevníci v Čechách. S překvapivým zjištěním přišli autoři sociologické studie Mladé hlasy 2021, která osobními rozhovory mapuje postoje, názory a očekávání dětí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„Překvapilo nás to,“ připustila Pavla Gomba, výkonná ředitelka české pobočky UNICEF (Dětský fond OSN), která si výzkum objednala.

Kromě toho došli výzkumníci i k poměrně předvídatelným závěrům, že děti z bohatých rodin jsou šťastnější, že pro pocit štěstí jsou nejdůležitější kamarádi a rodina nebo že děti jsou nešťastné, když se jim nedaří ve škole či jim někdo nadává.

Právě rozdíl v dětském štěstí v Čechách a na Moravě tak vzbuzuje největší kontroverze. Záhy se totiž problému chytilo Moravské zemské hnutí bojující za svébytnost Moravy, které důvod vidí v tom, že je Morava řízena z Prahy a je vzdálená centru, což ji plíživě poškozuje a ničí. 

„Její obyvatelé ztratili svou identitu a hrdost čerpající z bohatého odkazu předků. Její děti cítí ústrky a nerovné postavení, takže ztrácí sebevědomí a cítí se méně šťastné než děti z Čech. Tento nezdravý stav je potřeba co nejdříve napravit a nerovnováhu narovnat, než bude pozdě,“ apeluje hnutí v souvislosti s výzkumem na svém webu.

Peníze znamenají bezstarostnost

Podle odborníků v něm však moravisté jen chtějí vidět něco, co v něm není. Brněnskému sociologovi Martinu Kreidlovi se nezdá, že by děti odvozovaly pocit štěstí od národní hrdosti.

„O národu v těch datech není vůbec nic. Jde určitě v první řadě o věci dětským životům bližší, tedy rodinu, školu, kamarády. Tam bych hledal vysvětlení,“ poukazuje profesor katedry sociologie Masarykovy univerzity.

Pro vysvětlení rozdílu mezi Čechami a Moravou se mu zdá zřejmý vliv bohatství a socioekonomických příležitostí, poněvadž západ republiky v posledních třech dekádách bohatne rychleji než východ.

„V Čechách je více šťastných dětí, protože jsou častěji lépe ekonomicky zabezpečené. Ona je to asi spíš bezstarostnost. Není to efekt češství, ale efekt napojení na německou, západní, globální ekonomiku, který je na Moravě méně přítomen,“ míní Kreidl.

I podle znojemské psycholožky Evy Kneblové se děti z lépe situovaných rodin mohou logicky cítit šťastnější a bezstarostnější. 

„Naopak děti z rodin s nižší socioekonomickou úrovní, tedy s rodiči bez vzdělání a mnohdy bez zaměstnání, často přebírají životní styl rodičů. To znamená jakousi formu bezcílného přežívání, pocit, že svět je nepřátelské místo a život nemají ve svých rukou, tudíž není moc důvodů být šťastný,“ vypozorovala odbornice, která je dnes především školní psycholožkou.

UNICEF z výzkumu také vyšlo, že proti předchozím letům děti vnímají sociální rozdíly výrazněji a méně šťastné jsou ty s jedním rodičem. Další věcí, na kterou poukazují Kreidl i data, je rodinná výchova. 

„Všimněte si, že děti na Moravě jsou častěji nešťastné, když jsou potrestané. Myslím, že v části Moravy lidé berou rodinnou výchovu tradičněji a děti ji pak trochu víc prožívají i tím pocitem neštěstí,“ přemítá s tím, že proti Čechám obyvatelé Moravy dávají ve výchově o něco větší důraz na tradiční hodnoty a náboženství.

Co je štěstí? Záleží na otázce

Podle mluvčí českého UNICEF Lenky Čtvrtečkové by se také Moravané dali považovat za emočně uzavřenější, tudíž pro zdejší děti může být obtížnější své štěstí i jiné emoce vyjádřit. 

„Toto tvrzení podporují i data k otázce, jak lehké nebo těžké je mluvit ve škole o svých problémech a potřebách. V odpovědi ‚lehké‘ dominovaly děti z Prahy a Čech, zatímco děti z Moravy tuto odpověď uváděly méně (skoro o polovinu – pozn. red.),“ vypichuje mluvčí. 

Děti z Moravy také více zmiňovaly, že učitelé problém bagatelizují a druhým je jedno, na co si stěžují. A jestli mají pocit, že jsou jejich názory brány v úvahu, když se v rodině rozhoduje o věcech, které se jich týkají? Pozitivní odpověď je opět výrazně vyšší u českých dětí.

Hledat obecné závěry nebo statistické průměry v čemkoli, co se týká lidského chování a prožívání, je nicméně ošemetné. Nerada to dělá už z principu své profese i psycholožka Kneblová.

„Bez snahy filozofovat se při přemýšlení o výsledcích nemohu ubránit otázce: ‚Co je to štěstí?‘ Živě si dovedu představit, jak by na dotaz, v jaké situaci se cítí šťastní, zareagovali moji pubertální synové. Pravděpodobně by odpověděli otázkou: ‚Jak jako šťastnej?‘ Tazatelé realizující výzkum možná tuto otázku od respondentů dostávali a svou reakcí mohli dotazované zásadně ovlivnit,“ myslí si.

  • Nejčtenější

Muž na rozlučce se svobodou shodil turistu z hradeb, dostal 10,5 roku vězení

11. dubna 2024  10:02,  aktualizováno  11:38

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září...

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Zábranský: Uděláme maximum, aby se Vsetín cítil jako doma a oslavil postup

13. dubna 2024  10:45

Ačkoliv hokejisté brněnské Komety z extraligového play off vypadli již před časem, přísun zápasů s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak se dostat na nádraží? Budoucí brněnskou stanici obslouží třináct linek

11. dubna 2024  5:45

K novému hlavnímu nádraží, které má v Brně začít sloužit v roce 2035, se cestující ze všech stran...

Třetí výhra v přípravě. Čeští hokejisté v Budějovicích porazili Rakousko 5:1

18. dubna 2024,  aktualizováno  19:44

Čeští hokejisté zvládli i třetí přípravný duel před blížícím se mistrovstvím světa. Po dvou výhrách...

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

Spása z divize? Asi jednorázový tah, hlásí Zbrojovka k „oživení“ veterána

18. dubna 2024  15:27

Už posun trenéra z divizního béčka bylo v podání vedení Zbrojovky Brno překvapením, když klub v...

Vranovská přehrada slaví 90 let, po výstavbě byla největší ve střední Evropě

18. dubna 2024  15:14

Patří k nejteplejším a nejčistším vodním nádržím v Česku, proto je „Moravský Jadran“ u rekreantů...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...