Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Měla jít k zemi, nakonec zpustlou síň upraví na přání zesnulého architekta

  7:19
Rekonstrukce smuteční síně v brněnských Židenicích je o krok blíž. S podklady pomáhal i nedávno zesnulý autor stavby Ivan Ruller. Vzkříšení funkcionalistické stavby přijde na 15 milionů korun a město by na ni mělo vyčlenit peníze už příští rok.
Unikátní smuteční síň v brněnských Židenicích už léta chátrá. Poničená je...

Unikátní smuteční síň v brněnských Židenicích už léta chátrá. Poničená je zvenčí i zevnitř. | foto: Barbora Ponešová

Nedávno zesnulý brněnský architekt Ivan Ruller si přál, aby se s ním rodina a přátelé rozloučili ve funkcionalistické smuteční síni v Židenicích. V té, kterou v 70. letech navrhl a pohřeb v ní měl třeba básník Jan Skácel. Rullerovi se přání nesplnilo, ale nyní se konečně schyluje k tomu, že „jeho“ síň bude po letech chátrání znovu sloužit.

A tím, kdo poskytl rady pro opravu budovy postavené v akci Z v letech 1977 až 1983, byl právě Ruller. „Sešli jsme se několikrát a dopodrobna všechno probírali. Vznikl dvouhodinový rozhovor, ze kterého jsem čerpal podklady pro investiční záměr,“ uvedl židenický místostarosta Petr Kunc (TOP 09), jeden z iniciátorů „vzkříšení“ síně.

Podle plánů bude síň zmodernizovaná, ale zároveň neztratí nic ze svého původního rázu. „Plně zachováme původní myšlenku členění do tří částí – na svět živých, mrtvých a bájnou řeku Styx, přes kterou se zemřelí do světa mrtvých dostávají,“ popsal Kunc.

Vstupní hala reprezentuje svět živých, kde se lidé setkávají a čekají na obřad. Samotná rozlučková síň s jezírky po stranách budovy a skleněnými stěnami, ve kterých se zrcadlí voda, tvoří pomyslnou hranici mezi světy.

A poslední část zahrnuje zázemí objektu, márnici a katafalk. Právě vyvýšené pietní místo pro vystavení rakve je oddělené posuvnou vitrážovou stěnou od Miroslava Netíka, která se na konci obřadu uzavře. Dnes je částečně poničená, ale půjde opravit.

Věčný oheň se kvůli požárním předpisům nevrátí

Ruller mimo jiné také určil, že okna mají být dřevěná s trojitým sklem, v žádném případě ne plastová, a půjdou otevřít. Původní podlahové topení by bylo moc drahé na provoz, takže jej vystřídá tepelné čerpadlo a vzduchotechnika, jež bude v zimě hřát a v létě chladit.

Střechu pokryje vrstva drobného kameniva nebo může být zatravněná, ale jen vegetací, která nebude převyšovat okraj střechy. Sloužit začnou zase veřejné záchodky na levé straně budovy.

„Domluvili jsme se, že k budově přibudou z boku jezírka, na něž už při stavbě nezbyly peníze. Naopak se sem z důvodu přísnějších požárních předpisů nevrátí věčný oheň,“ popsal Kunc.

Zvláštní kapitolou jsou umělecká díla. Některá se zachovala, například vpravo od vchodu sousoší od Olbrama Zoubka s názvem Obviněný, Obžalovaný a Odsouzený.

„Původně mělo stát na zastávce metra Pankrác, ale ta byla tehdy přejmenovaná na stanici Klementa Gottwalda a bylo nežádoucí, aby tam něco podobného figurovalo. Pan profesor tak sousoší získal pro tuto stavbu. Převoz byl komplikovaný, protože jde o vrstvené olovo, které bylo po osazení vyplněné železobetonem, ale díky tomu vydrželo,“ poznamenal místostarosta.

Zachovaná zůstane také skleněná plastika ukřižovaného Krista od Valéra Kováče. Stejně tak se můžou vrátit výtvory uložené v depozitářích, třeba obrazy od Karla Rechlíka a Miroslava Netíka. Další díla však byla zcela zničená, například reliéf od Jiřího Fuska a Věry Krylové, jenž bude potřeba zcela nahradit jiným obrazem či gobelínem.

Stavba patří mezi ty, kterými se Brno chlubí

Projektanti ještě musí vyřešit, jak má vypadat prostor před budovou, který dnes hyzdí rozpraskaný asfalt. Tam by mohly pomoci práce studentů Fakulty stavební Vysokého učení technického v Brně, kteří předloni vymýšleli návrhy na modernizaci objektu.

„Spolupracovali jsme přímo s profesorem Rullerem a byla to moc hezká práce,“ vzpomíná vedoucí studentů Lea Vojtová. „Síň se rozhodně zachránit dá. I proto, že se povedlo zakrýt střechu, aby do budovy dál nezatékalo. A přestože je tam řada věcí, které je potřeba vyměnit nebo nahradit, důležitý je prostor, objem stavby a její členění. Pokud se je podaří zachovat, spojení se současnými materiály nevadí,“ poznamenala Vojtová.

Podle současných návrhů přijde rekonstrukce zhruba na 15 milionů korun a zaplatit by ji mělo město. To, které v roce 2011 rozhodlo, že tento architektonický skvost mezi smutečními síněmi půjde k zemi.

Tehdy se totiž počítalo se 30 miliony a to tehdejšímu vedení Brna připadalo příliš. „Je to nesmysl. Dělali jsme si s profesorem Rullerem kalkulaci a nezávisle na sobě jsme došli k 12 až 15 milionům,“ namítl Kunc.

S podobnou částkou souhlasí i náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ), který má opravu smuteční síně v gesci. „Stavba určitě patří do mozaiky těch, kterými se Brno chlubí, a za opravu stojí. Chtěl bych investiční záměr na rekonstrukci předložit ještě do konce volebního období, aby se na ni našly peníze v rozpočtu na příští rok,“ přislíbil Ander.

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....