Ropákem roku se stal šéf Vodních cest za prosazování „Zemanova kanálu“

  11:20aktualizováno  13:28
Anticenu Ropák roku 2018 dostal Jan Skalický, předseda představenstva společnosti Vodní cesty a vytrvalý propagátor stavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ekologové také udělili tradiční cenu Zelená perla za antiekologický výrok. Získal ji Jaroslav Foldyna z ČSSD, který se dříve stal i Ropákem.

Obří projekt stavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe za přibližně 582 miliard korun, nebo levnější variantu Dunaj-Odra za 281 miliard korun podporuje i prezident Miloš Zeman. A to navzdory četným kritikům z řad ekologů, dopravních odborníků i ekonomů. Proto se projektu často přezdívá „Zemanův kanál“. 

Skalický kromě toho prosazuje splavnění citlivého úseku Labe u Přelouče na Pardubicku, kde jsou cenné biotopy rostlin a živočichů, takzvané Slavíkovy ostrovy. „Je to pouze lobbista, nikoliv odborník. Prodává pouze iluze,“ zdůvodnil volbu šéf hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

Skalický si ceny váží. „Je to ocenění mé práce a přirozené vyústění toho, co jsem desítky let prosazoval. Celou dobu jsem za kanál Dunaj-Odra-Labe bojoval. A nevnímám to jako tečku za mou prací, ale jako nakupnutí do další práce,“ prohlásil Skalický.

Fotogalerie

Podle něj otvírá cena Ropák roku debatu, co je to vlastně ochrana životního prostředí.

„Ochrana přírody dnes stojí v našem právním řádu nade vším - nad zdravím lidí, hospodářstvím, dopravou. Je to podobné, jako když v minulosti Komunistická strana Československa měla vládnoucí úlohu, tak teď má ochrana přírody má vládnoucí úlohu. Ekologové tak bez mrknutí oka bojkotují stavbu, která je opravdu potřeba, třeba desítky let,“ myslí si.

Navíc je nyní na cestě do Brna. A pokud se na Soiree, které Děti Země chystají na dnešní večer, dostaví, bude teprve druhým oceněným, který si vítěznou cenu osobně převezme.

„Do ankety jsem byl nominován už v minulosti, ale tehdy mě do místnosti nechtěli pustit. Uvidíme, jak to bude letos. Rád dort přenechám ekologickým aktivistům, ale chtěl bych ho alespoň rozkrájet,“ přeje si Skalický s tím, že by večer rád vedl s ekology debatu.

Druhé místo mezi „ropáky“ získal končící ministr dopravy Dan Ťok za prosazování výstavby jezu Děčín za 5,2 miliardy korun a předložení návrhu novely zákona urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací. 

Třetí skončil zemědělství Miroslav Toman, protože podporoval změnu manipulačního řádu na Nových Mlýnech, který by umožnil zvýšení hladiny vody v přehradě. Dále za odpovědnost za vydání nové zalesňovací vyhlášky.

Foldyna získal Zelenou perlu za výrok z projevu na podporu výstavby jezu u Děčína při schvalování poslaneckého návrhu novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury ve Sněmovně.

„Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné,“ prohlásil Foldyna, který je zastupitelem Děčína, náměstkem hejtmana Ústeckého kraje a poslancem. O vodním díle Gabčíkovo-Nagymáros na hranicích Slovenska s Maďarskem se bouřlivě diskutovalo na počátku 90. let minulého století.

Někteří se na perlu nominovali vícekrát

Na Ropáka byli nominováni za vícečetné prohřešky především ministři zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) a dopravy Dan Ťok (ANO). Do výběru dvanácti finalistů se „probojovali“ i poslaneci Miroslav Kalousek (TOP09) a Jaroslav Foldyna (ČSSD) nebo hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). 

Mezi nominovanými se objevil také ředitel Povodí Moravy Jiří Gargulák za snahu změnit manipulační řád na nádrži Nové Mlýny, kde byla vyhlášena ptačí oblast. Za prosazování přesunutí brněnského nádraží k řece Svratce se mezi nominované dostal i Michal Sedláček z Kanceláře města Brna.

Dvanáctku kandidátů na Ropáka roku doplňoval ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, ředitel CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek a pardubický zastupitel Martin Kolovratník, který byl na seznamu ze stejného důvodu jako vítěz Skalický - kvůli Labi u Přelouče.

Výroků na Zelenou perlu se ve finále sešlo osmnáct, vícekrát je však vyslovil tentýž člověk. Například prezident Agrární komory ČR Zdeněk Andrejsek dva z nich, prezident Miloš Zeman pronesl tři a stejný počet výroků postoupil do finále i od pracovníka odboru hospodářské úpravy a ochrany lesů Ministerstva zemědělství Václava Tomáška. 

Ropák se vyhlašoval letos už po sedmadvacáté. Zelenou perlu udělili organizátoři po čtyřiadvacáté. V minulosti si anticeny odnesli třeba exprezident Václav Klaus nebo bývalý pražský primátor Pavel Bém.

Jan Skalický obhajoval v Rozstřelu „Zemanův“ kanál:

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Nález, který otřásl. V autě našli zavražděného kojence, matka stála vedle

Jihomoravští kriminalisté vyšetřují smrt tříměsíčního dítěte, které v neděli našli mrtvé v autě u benzinové stanice na...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

VIDEO: Vulgární řidič kamionu blokoval dva pruhy, šéf se za něj omluvil

Další případ nevybíravého chování na českých silnicích natočil v pondělí na výjezdu z Brna jeden z našich čtenářů....

Zbrojovka, nic není víc. Pacanda o životě i magii Lužánek

O minulosti fotbalisty Milana Pacandy se ví skoro všechno. Talent, hračička, střelec, později průšvihář... O jeho...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

  • Další z rubriky

Lidé se v Sudetech často střídají a ani se neznají, zjistili vědci

Hranice někdejších Sudet je stále patrná, i když dávno není zakreslená na mapě. V obcích, jež leží v tomto území, lidé...

Strážníci v Brně pronásledovali hbitého emua, prchal jim celý týden

Strážníci v Brně v tomto týdnu několikrát naháněli hbitého ptáka emua, který prchl chovateli, na svobodě si užíval asi...

Zříceninu hradu Cimburk opravují již 25 let. Otevřeno mají po celý rok

Zřícenina moravského Cimburka u města Koryčany je v „servisu“ už čtvrt století. Kdosi spočítal, že tu spolek Polypeje...

Karel mého syna požádal o věnování, vzpomíná fanoušek na setkání s Gottem

V zástupu lidí, kteří se dnes na pražském Žofíně naposledy rozloučí s Karlem Gottem a položí květiny, bude stát i...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.

Najdete na iDNES.cz