Ropákem roku se stal šéf Vodních cest za prosazování „Zemanova kanálu“

  11:20aktualizováno  13:28
Anticenu Ropák roku 2018 dostal Jan Skalický, předseda představenstva společnosti Vodní cesty a vytrvalý propagátor stavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ekologové také udělili tradiční cenu Zelená perla za antiekologický výrok. Získal ji Jaroslav Foldyna z ČSSD, který se dříve stal i Ropákem.

Obří projekt stavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe za přibližně 582 miliard korun, nebo levnější variantu Dunaj-Odra za 281 miliard korun podporuje i prezident Miloš Zeman. A to navzdory četným kritikům z řad ekologů, dopravních odborníků i ekonomů. Proto se projektu často přezdívá „Zemanův kanál“. 

Skalický kromě toho prosazuje splavnění citlivého úseku Labe u Přelouče na Pardubicku, kde jsou cenné biotopy rostlin a živočichů, takzvané Slavíkovy ostrovy. „Je to pouze lobbista, nikoliv odborník. Prodává pouze iluze,“ zdůvodnil volbu šéf hnutí Děti Země Miroslav Patrik.

Skalický si ceny váží. „Je to ocenění mé práce a přirozené vyústění toho, co jsem desítky let prosazoval. Celou dobu jsem za kanál Dunaj-Odra-Labe bojoval. A nevnímám to jako tečku za mou prací, ale jako nakupnutí do další práce,“ prohlásil Skalický.

Fotogalerie

Podle něj otvírá cena Ropák roku debatu, co je to vlastně ochrana životního prostředí.

„Ochrana přírody dnes stojí v našem právním řádu nade vším - nad zdravím lidí, hospodářstvím, dopravou. Je to podobné, jako když v minulosti Komunistická strana Československa měla vládnoucí úlohu, tak teď má ochrana přírody má vládnoucí úlohu. Ekologové tak bez mrknutí oka bojkotují stavbu, která je opravdu potřeba, třeba desítky let,“ myslí si.

Navíc je nyní na cestě do Brna. A pokud se na Soiree, které Děti Země chystají na dnešní večer, dostaví, bude teprve druhým oceněným, který si vítěznou cenu osobně převezme.

„Do ankety jsem byl nominován už v minulosti, ale tehdy mě do místnosti nechtěli pustit. Uvidíme, jak to bude letos. Rád dort přenechám ekologickým aktivistům, ale chtěl bych ho alespoň rozkrájet,“ přeje si Skalický s tím, že by večer rád vedl s ekology debatu.

Druhé místo mezi „ropáky“ získal končící ministr dopravy Dan Ťok za prosazování výstavby jezu Děčín za 5,2 miliardy korun a předložení návrhu novely zákona urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací. 

Třetí skončil zemědělství Miroslav Toman, protože podporoval změnu manipulačního řádu na Nových Mlýnech, který by umožnil zvýšení hladiny vody v přehradě. Dále za odpovědnost za vydání nové zalesňovací vyhlášky.

Foldyna získal Zelenou perlu za výrok z projevu na podporu výstavby jezu u Děčína při schvalování poslaneckého návrhu novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury ve Sněmovně.

„Jeďte se podívat dneska do Gabčíkova, kam třetina Evropy jezdí na dovolenou. Je to tam nádherné,“ prohlásil Foldyna, který je zastupitelem Děčína, náměstkem hejtmana Ústeckého kraje a poslancem. O vodním díle Gabčíkovo-Nagymáros na hranicích Slovenska s Maďarskem se bouřlivě diskutovalo na počátku 90. let minulého století.

Někteří se na perlu nominovali vícekrát

Na Ropáka byli nominováni za vícečetné prohřešky především ministři zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), průmyslu a obchodu Marta Nováková (ANO) a dopravy Dan Ťok (ANO). Do výběru dvanácti finalistů se „probojovali“ i poslaneci Miroslav Kalousek (TOP09) a Jaroslav Foldyna (ČSSD) nebo hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). 

Mezi nominovanými se objevil také ředitel Povodí Moravy Jiří Gargulák za snahu změnit manipulační řád na nádrži Nové Mlýny, kde byla vyhlášena ptačí oblast. Za prosazování přesunutí brněnského nádraží k řece Svratce se mezi nominované dostal i Michal Sedláček z Kanceláře města Brna.

Dvanáctku kandidátů na Ropáka roku doplňoval ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, ředitel CHKO Kokořínsko Ladislav Pořízek a pardubický zastupitel Martin Kolovratník, který byl na seznamu ze stejného důvodu jako vítěz Skalický - kvůli Labi u Přelouče.

Výroků na Zelenou perlu se ve finále sešlo osmnáct, vícekrát je však vyslovil tentýž člověk. Například prezident Agrární komory ČR Zdeněk Andrejsek dva z nich, prezident Miloš Zeman pronesl tři a stejný počet výroků postoupil do finále i od pracovníka odboru hospodářské úpravy a ochrany lesů Ministerstva zemědělství Václava Tomáška. 

Ropák se vyhlašoval letos už po sedmadvacáté. Zelenou perlu udělili organizátoři po čtyřiadvacáté. V minulosti si anticeny odnesli třeba exprezident Václav Klaus nebo bývalý pražský primátor Pavel Bém.

Jan Skalický obhajoval v Rozstřelu „Zemanův“ kanál:

Autoři: ,

Nejčtenější

Rodiče se zlobí, že jejich děti učí exsenátorka opilá. Ředitel to odmítl

Marta Bayerová, KSČM

Po nedobrovolném ukončení politické kariéry se celoživotní komunistka Marta Bayerová vrátila ke kantořině. Na její...

Brno ukázalo řešení bezdomovectví. Jiná města se diví, proč teď otočilo

Asi stovka lidí protestovala na zasedání brněnského zastupitelstva kvůli záměru...

Oceňovaný systém pro rychlé zabydlování bezdomovců současná vládnoucí koalice v Brně zbrzdila a místo původně plánované...

Letoun Smartwings se kvůli problému s podvozkem musel vrátit do Brna

Trajektorie letu Boeingu 737-8HX mířícího na řecký ostrov Zakynthos, který se...

Boeing společnosti Smartwings, který měl namířeno z Brna na řecký ostrov Zakynthos, se v úterý ráno krátce po vzletu...

Na městském okruhu v Brně praskl vodovod, při opravě se roztrhl znovu

V brněnské ulici Gajdošova v úterý ráno praskl vodovod, kvůli čemuž byly...

V Brně na velkém městském okruhu v Gajdošově ulici praskl ráno vodovod. Dva jízdní pruhy ze čtyř jsou neprůjezdné, na...

Dvě nehody kamionů ochromily D2 na Brno, byla zavřená několik hodin

Šest kamionů se v úterý 10. září dopoledne srazilo na 32. kilometru dálnice D2...

Provoz na dálnici D2 ve směru na Brno ochromily dvě nehody kamionů. Při jedné se srazily dva nákladní vozy, ve druhé...

Další z rubriky

Víno ředí a „moravské“ hrozny mají z ciziny, trestný čin to ale není

Mendelova univerzita ke svému stoletému výročí připravuje víno z vlastní dílny....

Ani novela vinařského zákona zcela nevymýtila podvodníky, kteří ohrožují poctivé vinaře. Zákazníci ztrácejí důvěru...

Po zkušenostech z Nepálu doplní tým záchranářů i pediatr či gynekolog

Český traumatým trénuje v areálu fakultní nemocnice v brněnským Bohunicích....

Jediný český traumatým, který zasahuje při humanitárních katastrofách ve světě, rozšiřuje specializace lékařů a...

Brněnské letiště porušuje smlouvu, zrušte ji, vyzývají kritici kraj

V současnosti u brněnského letiště fungují dvě haly, ani jedna však není...

Místo plnohodnotné stavby stihl nájemce pozemků u brněnského letiště navzdory smlouvě zkolaudovat jen inženýrské sítě....

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz