Sobota 30. května 2020, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. května 2020 Ferdinand

Boj s kůrovcem zatím Česko prohrává, stromy mizí před očima

  12:44aktualizováno  12:44
Kůrovcová kalamita a sucho mění české lesy. Smrky mizí, dokonce se můžeme dočkat i toho, že se smrk za dvacet let stane exotickým stromem. Jehličnan nahradí listnaté stromy, které jsou odolnější vůči klimatickým změnám. Důležitá je i věková rozmanitost lesa.

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Ještě nedávno tam stával hustý les, dnes je tam jen paseka. Výjev, který je po celé republice čím dál obvyklejší. Lesy se potýkají s největší kalamitou v našich dějinách. Suchem oslabené stromy napadl kůrovec a zanechává za sebou nenapravitelné škody.

Fotogalerie

„Hrozí, že jedna třetina lesů v republice zanikne,“ upozorňuje předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů František Kučera. 

Kůrovcová kalamita vypukla už před čtyřmi lety na severní Moravě, kde kvůli nedostatku vláhy začaly chřadnout smrky a oslabený strom je pro škůdce lákadlem. Od loňska mizí takřka před očima lesy na Vysočině a smrky ve velkém vymírají i v Beskydech a Jeseníkách.

„Mění se tvář české krajiny. Může se stát, že za dvacet let a možná i dřív bude smrk exotickým stromem. V nižších a středních nadmořských výškách bude už takřka k nevidění,“ míní ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a za pravdu mu dávají i ekologové. „Bojujeme na všech frontách, zatím boj krutě prohráváme,“ doplňuje ministr. Kůrovec, respektive lýkožrout smrkový, napadá právě smrky. A ty tvoří asi polovinu lesů.

18. května 2018

Ministerstvo zemědělství nyní připravilo plán, jak hvozdu pomoci se vzpamatovat – podpoří výsadbu listnatých stromů, které jsou odolnější vůči klimatickým změnám. Pro letošní rok vyčlenilo na obnovu lesa po kalamitních těžbách pro vlastníky 1,15 miliardy korun. Na nákup sazenic těchto odolnějších stromů jim přispějí dvakrát až třikrát více než na sazenice smrku. V budoucnu se tak smrky promíchají s duby, buky, olšemi či třeba lípami. Nová vyhláška ministerstva navíc navyšuje minimální povinný podíl těchto listnáčů a k tomu ještě jedlí. Podíly se liší v závislosti na poloze lesa, zmíněné listnáče tak musí nově zabírat alespoň čtvrtinu v jinak smrkovém porostu.

Miliony chybějících sazenic

Experti se shodují, že kdyby skladba lesů byla již nyní druhově rozmanitější, kůrovec by se tolik nešířil a les by byl odolnější. „Neexistuje jedna ideální dřevina. Škůdci mohou napadnout úplně cokoliv. Nepomůže nahradit smrk bukem. Ale když druhů bude hodně, některé vydrží,“ vysvětluje biolog David Storch z Univerzity Karlovy.

Lesy v Česku

  • Většina lesů v Česku patří státu. Z celkové výměry lesů tak stát (Lesy ČR, armáda, národní parky či ministerstva) spravuje cca 56%, fyzické osoby 19%, obce 17%, firmy 3%, církev 3% a družstva 1%.
  • Za 90 let (1920 - 2010) se výměra lesních pozemků v Česku zvýšila zhruba o 288 tis. hektarů, což je zhruba 6x více než je rozloha Prahy. K výraznému nárůstu došlo po druhé světové válce v důsledku zalesňování pohraničí.
  • Podíl lesních pozemků na celkové rozloze Česka je 34%. Nejvyšší lesnatost mají Finsko 73% a Švédsko 68%. Naopak nejméně lesů (11%) je ve Velké Británii a Nizozemí.

Podle něj je zároveň důležité, aby byl les rozmanitý i věkově. Současný zákon totiž ukládá majitelům lesa, aby paseky zalesnili do dvou let po vykácení, a těžit znovu mohou, až stromy dorostou do určitého věku. Jenže sazenic buků, dubů a dalších listnáčů v tuto chvíli není tolik, aby nahradily vykácené lesy.

Důvody jsou dva: dosud byla poptávka hlavně po smrku a v předchozích dvou letech byla nízká úroda. „Jsou prostě roky, kdy se úroda nevydaří. Teď na podzim sice už byla dobrá, vypěstovat sazenici však trvá přibližně dva roky,“ říká místopředseda Sdružení lesních školkařů Jan Hanzák. Chybět můžou klidně až miliony sazenic. „Ale konkrétně se to vyčísluje špatně,“ dodává.

27. července 2018

Usychající listnáče

Původně lesníci zamýšleli smrky nahradit borovicemi. Ty však sucho oslabuje snad ještě více. „V některých lokalitách v naší správě dochází k usychání také borových porostů,“ potvrzuje mluvčí Vojenských lesů Jan Sotona.

Borovice čerpají vodu z větší hloubky a v době, kdy voda nechybí jen na povrchu, ale také hladina spodních vod je pod normálem, odumírají ve velkém. Smrky naopak koření mělce, ztrácejí vitalitu a nedokážou si se škůdci, jako je kůrovec, poradit.

Jenže sucho už ohrožuje i listnaté stromy. „Oslabuje všechny dřeviny bez výjimky,“ poznamenává mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová.

Sucho pomohlo řádění kůrovce, v kraji muselo padnout přes 100 tisíc stromů

Jen za loňský rok lesníci pokáceli 18 milionů kubíků napadeného dřeva. Před vypuknutím kalamity obvykle těžili stejný objem veškerého dřeva. A letos se očekává kácení v ještě větší míře. Odhaduje se, že kůrovcového dřeva bude mezi 30 až 50 miliony kubíků.

Biolog Storch se však domnívá, že kácet lesy ve velkém není nutné. „Klíčové je nechat lesy zregenerovat samy. Tváří tvář takhle velké kalamitě nezbude než nechat kůrovcové lesy být. Je však potřeba si uvědomit, že u lesů je všechno na dlouhé lokty a zdravé lesy tu budeme mít za 150 let,“ dodává biolog.

Je to největší kalamita od dob Marie Terezie, řekl o kůrovci Brabec:

10. července 2018


  • Nejčtenější

Bonus dostanou i malá s. r. o. Příště se na vás vyse..m, řekla ČSSD Schillerová

Poslanci schválili vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro společníky malých společností s ručením omezeným....

Únosu nevěříme. Matka zmizelého Tadeáše byla na drogách, říká rodina

Matka čtyřměsíčního Tadeáše, který v pátek v podvečer zmizel i s kočárkem na Mělnicku, byla podle rodiny na drogách....

Policisté na Mělnicku nalezli tělo hledaného kojence, prověřují výpovědi

Policie nalezla tělo hledaného čtyřměsíčního kojence. Před 17. hodinou ukončila pátrání. Byla nařízena soudní pitva....

Mrtvý motorkář ležel u silnice několik dní, našel ho náhodný kolemjdoucí

Několik dní trvalo, než si někdo z kolemjdoucích všiml mrtvého motocyklisty ležícího u silnice na Znojemsku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Opilý muž se procházel s malou dcerou v centru Plzně, oba byli nazí

Pořádný rozruch způsobil v pátek odpoledne v Plzni muž, který zcela nahý kráčel po nejrušnější ulici ve městě. Kromě...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Zoo Praha otevřela nový pavilon a po poledni musela zavřít. Přišlo moc lidí

Pražská zoologická zahrada dnes před polednem otevřela návštěvníkům novou expozici Darwinův kráter. Kvůli současným...

S roztroušenou sklerózou pomohl až čtvrtý lék. Žena má dnes zdravé dítě

Onemocnění na celý život, taková je roztroušená skleróza. Právě na 30. květen připadá Světový den roztroušené sklerózy....

Pohodlí pro pacienty. Doktoři chtějí dál léčit po telefonu

Premium Za koronavirové krize se osvědčilo, proto by vyšetření na dálku mohlo v budoucnu nahradit návštěvy v ordinaci. Ale jen...

KOMENTÁŘ: Milostivé léto. Upusťme přehradu starých dluhů

Premium Myšlenka milostivého léta je stará téměř jako lidstvo samo. Byť ve své původní biblické podobě nebylo zřejmě nikdy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz