Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 1. dubna 2020 Hugo

Brno už devět let nemá hlavního architekta, rozvoj města řídí úředníci

  9:35aktualizováno  9:35
Rodina a přátelé se v minulých dnech rozloučili se zesnulým urbanistou Jaroslavem Josífkem, který byl jediným porevolučním hlavním architektem Brna. Podobně uznávaná autorita ve městě nyní chybí, za vizemi a plány na jeho rozvoj stojí úředníci.

Jaroslav Josífek byl hlavním architektem Brna v letech 1991 až 2003. Náhradu za něj krajské město nenašlo. | foto: MF DNES

Nebál se politikům i podnikatelům říkat, co si myslí, přestože se kvůli tomu často ocitl v nelibosti. Díky síle osobnosti se architektovi a urbanistovi Jaroslavu Josífkovi v klíčových porevolučních letech dařilo usměrňovat rozvoj Brna tak, aby co nejméně doplácelo na tlaky lobbistických skupin.

Uznávaný odborník se například podílel na podobě kampusu Masarykovy univerzity nebo úseků Velkého městského okruhu. Snažil se také o to, aby život z centra města příliš nevysávaly hypermarkety. A dokud se ho lobbistům nepovedlo vytlačit z jednání, vytrvale kritizoval třeba i stavbu kontroverzního Velkého Špalíčku.

Nahradili jej úředníci

Josífek, který minulý týden ve svých sedmdesáti letech zemřel, však ve městě nemá nástupce. Po jeho odchodu z funkce v roce 2003 totiž tehdejší vedení města post hlavního architekta zrušilo a podobně respektovaná autorita dodnes v Brně chybí.

Brno pod taktovkou Jaroslava Josífka

Uznávaný urbanista se narodil v roce 1942. Na Útvaru hlavního architekta v Brně začal pracovat v roce 1965, po roce 1968 však musel odejít.

Hlavním architektem byl poté v letech 1991 až 2003. Od září 1999 pracoval naplno i s transplantovaným srdcem.

 • V roce 1994 schválilo město územní plán, který platí dodnes. 
 • Vznikala koncepce kampusu Masarykovy univerzity, který se stal dominantou západní části města. 
 • Brno podepsalo smlouvu o spolupráci a spolufinancování nového železničního uzlu s Jihomoravským krajem, Českými drahami a ministerstvem dopravy. 
 • Upřesňovala se podoba Velkého městského okruhu. 
 • Vznikla koncepce průmyslové zóny Černovická terasa. 
 • Město chystalo stavbu Janáčkova kulturního centra, na kterou se však dosud nenašly peníze. 
 • Brnu se podařilo získat armádní areál na náměstí Míru v Masarykově čtvrti, jeho nové využití však město neuhlídalo a spory kolem takzvaného domu Wilson se vlečou dodnes. 
 • V proluce po vybombardovaných středověkých domech v centru města vyrostlo nákupní a zábavní centrum Velký Špalíček, které řadu lidí dodnes pobuřuje svojí podobou. 
 • Město prosazovalo výstavbu rychlostní silnice R43 přes sídliště Bystrc, ekologičtí aktivisté za to Josífka v roce 1996 nominovali na anticenu Ropák roku, umístil se na jedenáctém místě.

Místo něj funguje na magistrátu odbor územního plánování a rozvoje, kde si mezi sebe pravomoci dělí úředníci. Za vizemi a plány na rozvoj města tak obyvatelé nevidí žádnou konkrétní tvář.

"Útvar hlavního architekta vnímám jako instituci v čele s významnou a respektovanou osobností z oboru, která bude nezávislá vůči lobby i na vedení města. Takového člověka se nám však dlouhodobě nedaří najít. Proto jsme funkci zatím neobnovili," opakuje už dlouho primátor Roman Onderka (ČSSD).

"Katastrofická domluva"

Po volbách v roce 2006 přitom situace vypadala nadějně. Tehdy zvolené vedení města v čele s primátorem Onderkou se v koaliční smlouvě zavázalo, že funkci hlavního architekta obnoví. V té době vrcholily práce na přípravě nového územního plánu a uznávaný urbanista v této funkci by podle odborníků Brnu jen prospěl.

Slib se ale politikům podařilo splnit jen naoko. Těsně před dalšími volbami v roce 2010 odhlasovali, že o hlavního architekta opravdu stojí, konkrétní kroky však nechali na svých nástupcích. A poté padla celá snaha pod stůl.

"Současný stavební zákon s takovou funkcí vůbec nepočítá, do územního řízení má podle něj vstupovat zastupitelstvo volené lidmi. Na odborníka ve funkci hlavního architekta bychom sice tuto povinnost mohli delegovat. Zároveň by ale řadě lidí mohlo vadit, že se jako volení zástupci vzdáváme odpovědnosti," vysvětluje náměstek primátora Robert Kotzian (ODS), proč jeho straně hlavní architekt zatím nechybí.

Naopak opoziční Strana zelených i TOP 09 po obnovení funkce volají. A Brnu by hlavní architekt prospěl i podle České komory architektů či ekologických aktivistů ze sdružení Děti Země.

"Když Jaroslav Josífek nastoupil na začátku 90. let do funkce, byla s ním velice dobrá spolupráce. S občanskými sdruženími se potkával třeba každý měsíc a názory obyvatel města bral vážně," pochvaluje si Miroslav Patrik z Dětí Země.

Pak se sice podle Patrika situace mírně zhoršila a v roce 1996 dokonce lidé nominovali Josífka na anticenu Ropák roku. I tak si ale ekologický aktivista bývalého hlavního architekta váží. "Ve srovnání s dobou jeho působení na magistrátu je nyní komunikace s městem naprosto katastrofická," stěžuje si.

Ostrava architekta respektuje

O obnovení funkce "odborného arbitra rozvoje města" dlouhodobě usiloval i Josífek. Upozorňoval na příklad Ostravy, kde hlavního architekta mají a jeho spolupráce s politiky i úředníky funguje i v době nového stavebního zákona.

"Vděčíme za to zřejmě dobré spolupráci se samosprávou města a moudrosti politického vedení. To respektuje roli hlavního architekta stanovenou zákonem i jeho nezastupitelnost při tvorbě koncepčních materiálů města," pochvaluje si hlavní architekt Ostravy Cyril Vltavský.

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

 • Nejčtenější

S rouškami, ale bez ohledů. Brňané mířili do přírody, dostávali pokuty

Roušku přes obličej a batoh na záda. Tisíce Brňanů vyrazily o víkendu do přírody. Někteří i na kole. Zamířili do...

Karanténa odřízla narkomany od drog. Bez náhražek mohou umřít, varují experti

Opatření proti šíření nákazy koronaviru zasáhla i do života lidí závislých na drogách. Kvůli uzavření hranic vyschly...

Firma nabízí lék na COVID-19. Není otestovaný, odmítá ho ministerstvo

Národní centrum tkání a buněk nabídlo ministerstvu zdravotnictví lék pro boj s koronavirem. Resort zdravotnictví však o...

Na jihu Moravy se testuje chytrá karanténa, projekt řídí armáda

Na jižní Moravě začalo testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti šíření nemoci COVID-19....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Koronavirus může způsobovat záněty varlat a neplodnost, upozorňuje biolog

Už v únoru s neuvěřitelnou přesností předpověděl koronavirový vývoj v Itálii a upozorňoval na to, co se řítí do Česka....

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

 • Další z rubriky

Cestovní ruch úpí, v létě se upne k lačným Čechům

Restrikce namířené proti šíření koronaviru zcela paralyzovaly cestovní ruch. Kvůli zákazu cest Čechů do ciziny se však...

Nemocné musí hledat rychle, chytrá karanténa poběží 24 hodin denně

Získat souhlasy se zpracováním osobních údajů, data od bank a mobilních operátorů, vyslat odběrový tým. S tím vším si...

Karanténa odřízla narkomany od drog. Bez náhražek mohou umřít, varují experti

Opatření proti šíření nákazy koronaviru zasáhla i do života lidí závislých na drogách. Kvůli uzavření hranic vyschly...

Polární vědce z Brna zdržela porucha lodi, teď jim hrozí karanténa v Chile

Návrat vědců z letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy se kvůli koronavirovým opatřením komplikuje. Nyní...

Najdete na iDNES.cz