Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Manažer i gentleman, oceňují Krause. Z čela nemocnice zamíří do politiky

  10:32
Schopný manažer, který dokázal ukočírovat největší zdravotnický kolos v kraji. A zároveň si dokázal zachovat lidský přístup, díky čemuž nemusel řešit žádné výrazné personální spory. Tak hodnotí kolegové i další odborníci Romana Krause, jenž po dvanácti letech ve funkci ředitele Fakultní nemocnice Brno oznámil rezignaci.

Roman Kraus získal v čele nemocnice všeobecný respekt díky manažerským schopnostem i vřelému vystupování. Teď se pokusí o zvolení do senátu. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Přestože se dlouhodobě hlásí k ODS, v roli šéfa státního zařízení „přežil“ všechny vládní eskapády, při nichž se na pozici ministra zdravotnictví vyměnilo osm lidí z různých stran.

A právě v politice vidí nyní svou budoucnost i Roman Kraus, jenž se chce naplno věnovat kampani před senátními volbami.

„Samozřejmě, že jsem o rezignaci uvažoval delší dobu. Po téměř třinácti letech ve vedení nastal čas na změnu. Navíc nechci zneužívat pozici ředitele fakultní nemocnice v senátní kampani,“ zdůvodnil Kraus, proč se rozhodl k poslednímu listopadu odstoupit.

Zároveň chtěl dodržet nepsané „pravidlo“, které se týká hlavně přednostů klinik. Ti v pětašedesáti letech přenechávají místo mladším následovníkům. Kraus toto životní jubileum oslaví příští rok v říjnu. „Pomalu se k té věkové hranici také blížím, což sehrálo roli v mých úvahách o rezignaci,“ podotkl s tím, že se chce nyní také více věnovat rodině.

Ředitelem ho bez výběrového řízení jmenoval v květnu 2007 tehdejší ministr za ODS Tomáš Julínek. Kraus se jako vystudovaný lékař od začátku zaměřil na zvyšování kvality poskytované péče, aby z FN Brno vytvořil špičkové zařízení.

„Rozhodně jeho působení v roli šéfa druhého největšího zdravotnického gigantu v republice hodnotím kladně. Svou osobností dokázat vybalancovat i častou obměnu ministrů. Co se týče nemocnice, zasloužil se o rozvoj urgentního příjmu, ke kterému má jako anesteziolog blízko,“ ocenil Krausovo působení bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a nyní senátor za ČSSD Jan Žaloudík.

Rezignací překvapil i kolegy

Právě za Krausovy éry vzniklo v Bohunicích za půl miliardy jedno z nejmodernějších traumacenter ve střední Evropě. Výstavba trvala tři roky a završili ji v roce 2010 otevřením spinální jednotky pro pacienty s těžkým poraněním míchy. Taková pracoviště byla v Česku doposud jenom čtyři.

Končící šéfové brněnských nemocnic

  • Vojenská nemocnice

Současně s Romanem Krausem oznámil ve středu rezignaci ke konci roku Antonín Vodák, který Vojenskou nemocnici vedl 12 let. „Jsem tu dost dlouho na to, abych se přesunul někam dál. I samotná nemocnice potřebuje změnu,“ uvedl s tím, že dostal jinou nabídku. Blíže ji nespecifikoval, souvislost se změnami v dalších nemocnicích odmítá.

  • Nemocnice Milosrdných bratří

Brněnští radní ve středu představili nového ředitele pro městskou Nemocnici Milosrdných bratří. Místo Josefa Drbala, jenž skončil v srpnu, usedne do ředitelského křesla od Nového roku Pavel Piler. „Chci, abychom získali dobré jméno. Hospodářské problémy tu nebyly, ale je potřeba zlepšit péči o pacienty,“ vytyčil si cíl Piler.

  • Fakultní nemocnice u sv. Anny

Na vlastní žádost rezignoval k poslednímu červnu ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík, zařízení vedl do konce července. Zatímco jeho místo převzal Vlastimil Vajdák, jenž dříve působil v managementech nemocnic v Uherském Hradišti a Zlíně, Pavlík v pátek začne nové ředitelské období v Nemocnici Znojmo.

  • Masarykův onkologický ústav

Ke konci června oznámil konec ve funkci s ohledem na věk ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík, jemuž je letos 65 let. Zůstává senátorem. Po Žaloudíkovi nastoupil do funkce onkolog z ústavu Marek Svoboda.

  • Psychiatrická nemocnice

Počátkem roku rezignoval dlouholetý ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský, kterého nahradil Pavel Mošťák. (mls)

Žaloudík je přesvědčený, že i v Senátu bude mít Kraus, který bude kandidovat v Brně za ODS, ke zdravotnictví co říct. „Vždy to byl konstruktivní oponent s gentlemanským chování, takže se na případné setkání na půdě Senátu těším,“ pousmál se Žaloudík.

Krausovy kolegy z nemocnice jeho rezignace překvapila, netušili o ní ani jeho nejbližší spolupracovníci.

„Asi před měsícem nám oznámil, že chce provést změny v kompetencích svých náměstků. Ale nepůsobilo to na mě stylem, že se chystá odejít,“ uvedl Krausův náměstek Vlastimil Válek, jenž je současně poslancem za TOP 09.

Ten pamatuje ještě dobu, kdy zařízení vedl Krausův předchůdce Jan Burian. „Prosazoval spíše kvantitu, abychom ošetřili co nejvíce pacientů. V té době lékaři vnímali bohunické zařízení spíše jako největší okresní nemocnici a polikliniku na světě. Až Kraus šel stejnou cestou jako ve Fakultní nemocnici u svaté Anny a snažil se vybudovat v mnoha směrech špičkové pracoviště,“ popisuje Válek, který nevylučuje kandidaturu na uvolněné místo ředitele.

Kraus do Bohunic přišel právě ze svatoanenské nemocnice, kde nahradil ředitele s kontroverzní minulostí a bývalého poslance za ČSSD Michala Pohanku. V roce 2013 dokonce šéfoval oběma fakultním nemocnicím současně a uvažoval o jejich sloučení v jedno mamutí pracoviště. Tato myšlenka však neměla dostatečnou politickou podporu.

Stavbu porodnice nestihl

Krause nejvíce mrzí, že se zatím nezačala stavět moderní porodnice v Bohunicích. Zůstává ale pozitivní a věří, že ministerstvo projekt v nejbližší době schválí.

„Pokud je FN Brno vnímána jako špičkové pracoviště, tak jsem velice rád. Nemocnice fungují kvůli pacientům, nikoli kvůli hospodářským výsledkům. Hrdý jsem také na to, že se nám podařilo navázat vynikající spolupráci s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity. Vytvořili jsme špičkové týmy odborníků, které zůstanou i po mém odchodu,“ věří Kraus.

Dlouhá léta zná Krause i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Společně se setkávali na jednáních i přímo v Brně. Například když loni v březnu řešili, že FN Brno má dlouhodobě přetíženou internu a nemůže přijímat všechny pacienty ze sanitek.

„Jako ředitel toho vykonal mnoho. Důkazem je nová porodnice, která se bude stavět v Bohunicích. Vždy byl připravený jako ředitel hájit zájmy fakultní nemocnice a nebál se navrhovat ani kroky, které nemuseli všichni vnímat pozitivně,“ konstatoval.

Občanští demokraté jsou přesvědčení, že Kraus jako výrazná osobnost brněnského zdravotnictví má ve volbách slušné šance na úspěch. „Je dlouholetým členem ODS v Králově Poli a bude naším kandidátem. Myslím si, že jedním z důvodů pro rezignaci byl prostor pro přípravu na senátní volby,“ řekl náměstek brněnské primátorky a šéf brněnské ODS Robert Kerndl.

Kraus bude patřit mezi favority senátních voleb, silnější osobnost zatím další strany do volebního souboje v Brně nevyslaly.

Na pozici ředitele FN Brno vypíše ministerstvo výběrové řízení. Do doby, než vybere Krausova nástupce, bude nemocnici řídit náměstkyně pro organizační, právní věci a personalistiku Alena Tobiášová.

Druhé kolo prezidenstkých voleb se koná 27. a 28. 1. 2023. Volební místnosti jsou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Sledujte volby online.

  • Nejčtenější

Zabijačková kampaň. Otázka na vojáky do Polska byla provokace, řekl Babiš

Poslední týden kampaně před druhým kolem prezidentské volby zahájil předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Brně. Do moravské...

Nešika, jehož stromeček přistál vysoko ve větvích, poslal radnici tisícovku

Omluvný dopis a peníze na zaplacení zásahu poslal na radnici v Kuřimi na Brněnsku neznámý hříšník, který z panelového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kometa je předposlední, Sparta jásá. Třinec i počtvrté zaváhal s Budějovicemi

Základní část hokejové extraligy zamířila do poslední čtvrtiny. Nedělní program přinesl kompletní 40. kolo. Kometa...

Mohutné obraty a další třinecké zaváhání. Kritická situace Kladna se horší

Hokejová extraliga v pátek pokračovala pěti duely 42. kola. Obhájce mistrovského hattricku z Třince popáté v řadě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krize Třince trvá, naopak uspěla Kometa i Kladno. Boleslav zdolala Olomouc

Tři čistá konta a dvě ukončené série proher nabídlo 41. kolo hokejové extraligy. Kladno přemohlo Liberec, Kometa si...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Brno má ve vínku cit pro toleranci, kvůli poloze, říká největší znalkyně města

Premium Přestože se v Brně nenarodila – nastěhovala se do něj s rodiči „až“ ve čtyřech letech – stala se jeho živoucí...

Řidič podezřelý z užití drog odmítl odběr krve. Mám fobii z jehel, řekl

Hned dvakrát v jediný den zastavili policisté jednatřicetiletého šoféra v Hustopečích na Břeclavsku. Vždy přitom řídil...

Šířila dobro, zažívala však tresty a šikanu. Kdy bude znojemská Vojtěcha svatá?

Premium Dosud jedinou blahoslavenou za brněnskou diecézi je mučednice Marie Restituta Kafková, jejíž hlavu před osmdesáti lety...

Modré zóny v Brně nabobtnají. Zmizí „ostrov“ u centra, zamíří i do Židenic

Ulice Masarykovy čtvrti v Brně nedaleko centra přestanou letos sloužit jako odstavné parkoviště pro dojíždějící řidiče,...

Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy
Klamatéři: Byznysu se zranitelností snadno podlehnete i vy

Podvodníci dávno neprodávají jen předražené hrnce. Nyní na to jdou ještě rafinovaněji a nachytat mohou kohokoliv z nás. Upozorňuje na ně unikátní...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...