Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Manažer i gentleman, oceňují Krause. Z čela nemocnice zamíří do politiky

  10:32
Schopný manažer, který dokázal ukočírovat největší zdravotnický kolos v kraji. A zároveň si dokázal zachovat lidský přístup, díky čemuž nemusel řešit žádné výrazné personální spory. Tak hodnotí kolegové i další odborníci Romana Krause, jenž po dvanácti letech ve funkci ředitele Fakultní nemocnice Brno oznámil rezignaci.

Roman Kraus získal v čele nemocnice všeobecný respekt díky manažerským schopnostem i vřelému vystupování. Teď se pokusí o zvolení do senátu. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Přestože se dlouhodobě hlásí k ODS, v roli šéfa státního zařízení „přežil“ všechny vládní eskapády, při nichž se na pozici ministra zdravotnictví vyměnilo osm lidí z různých stran.

A právě v politice vidí nyní svou budoucnost i Roman Kraus, jenž se chce naplno věnovat kampani před senátními volbami.

„Samozřejmě, že jsem o rezignaci uvažoval delší dobu. Po téměř třinácti letech ve vedení nastal čas na změnu. Navíc nechci zneužívat pozici ředitele fakultní nemocnice v senátní kampani,“ zdůvodnil Kraus, proč se rozhodl k poslednímu listopadu odstoupit.

Zároveň chtěl dodržet nepsané „pravidlo“, které se týká hlavně přednostů klinik. Ti v pětašedesáti letech přenechávají místo mladším následovníkům. Kraus toto životní jubileum oslaví příští rok v říjnu. „Pomalu se k té věkové hranici také blížím, což sehrálo roli v mých úvahách o rezignaci,“ podotkl s tím, že se chce nyní také více věnovat rodině.

Ředitelem ho bez výběrového řízení jmenoval v květnu 2007 tehdejší ministr za ODS Tomáš Julínek. Kraus se jako vystudovaný lékař od začátku zaměřil na zvyšování kvality poskytované péče, aby z FN Brno vytvořil špičkové zařízení.

„Rozhodně jeho působení v roli šéfa druhého největšího zdravotnického gigantu v republice hodnotím kladně. Svou osobností dokázat vybalancovat i častou obměnu ministrů. Co se týče nemocnice, zasloužil se o rozvoj urgentního příjmu, ke kterému má jako anesteziolog blízko,“ ocenil Krausovo působení bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně a nyní senátor za ČSSD Jan Žaloudík.

Rezignací překvapil i kolegy

Právě za Krausovy éry vzniklo v Bohunicích za půl miliardy jedno z nejmodernějších traumacenter ve střední Evropě. Výstavba trvala tři roky a završili ji v roce 2010 otevřením spinální jednotky pro pacienty s těžkým poraněním míchy. Taková pracoviště byla v Česku doposud jenom čtyři.

Končící šéfové brněnských nemocnic

  • Vojenská nemocnice

Současně s Romanem Krausem oznámil ve středu rezignaci ke konci roku Antonín Vodák, který Vojenskou nemocnici vedl 12 let. „Jsem tu dost dlouho na to, abych se přesunul někam dál. I samotná nemocnice potřebuje změnu,“ uvedl s tím, že dostal jinou nabídku. Blíže ji nespecifikoval, souvislost se změnami v dalších nemocnicích odmítá.

  • Nemocnice Milosrdných bratří

Brněnští radní ve středu představili nového ředitele pro městskou Nemocnici Milosrdných bratří. Místo Josefa Drbala, jenž skončil v srpnu, usedne do ředitelského křesla od Nového roku Pavel Piler. „Chci, abychom získali dobré jméno. Hospodářské problémy tu nebyly, ale je potřeba zlepšit péči o pacienty,“ vytyčil si cíl Piler.

  • Fakultní nemocnice u sv. Anny

Na vlastní žádost rezignoval k poslednímu červnu ředitel svatoanenské nemocnice Martin Pavlík, zařízení vedl do konce července. Zatímco jeho místo převzal Vlastimil Vajdák, jenž dříve působil v managementech nemocnic v Uherském Hradišti a Zlíně, Pavlík v pátek začne nové ředitelské období v Nemocnici Znojmo.

  • Masarykův onkologický ústav

Ke konci června oznámil konec ve funkci s ohledem na věk ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík, jemuž je letos 65 let. Zůstává senátorem. Po Žaloudíkovi nastoupil do funkce onkolog z ústavu Marek Svoboda.

  • Psychiatrická nemocnice

Počátkem roku rezignoval dlouholetý ředitel Psychiatrické nemocnice Brno Marek Radimský, kterého nahradil Pavel Mošťák. (mls)

Žaloudík je přesvědčený, že i v Senátu bude mít Kraus, který bude kandidovat v Brně za ODS, ke zdravotnictví co říct. „Vždy to byl konstruktivní oponent s gentlemanským chování, takže se na případné setkání na půdě Senátu těším,“ pousmál se Žaloudík.

Krausovy kolegy z nemocnice jeho rezignace překvapila, netušili o ní ani jeho nejbližší spolupracovníci.

„Asi před měsícem nám oznámil, že chce provést změny v kompetencích svých náměstků. Ale nepůsobilo to na mě stylem, že se chystá odejít,“ uvedl Krausův náměstek Vlastimil Válek, jenž je současně poslancem za TOP 09.

Ten pamatuje ještě dobu, kdy zařízení vedl Krausův předchůdce Jan Burian. „Prosazoval spíše kvantitu, abychom ošetřili co nejvíce pacientů. V té době lékaři vnímali bohunické zařízení spíše jako největší okresní nemocnici a polikliniku na světě. Až Kraus šel stejnou cestou jako ve Fakultní nemocnici u svaté Anny a snažil se vybudovat v mnoha směrech špičkové pracoviště,“ popisuje Válek, který nevylučuje kandidaturu na uvolněné místo ředitele.

Kraus do Bohunic přišel právě ze svatoanenské nemocnice, kde nahradil ředitele s kontroverzní minulostí a bývalého poslance za ČSSD Michala Pohanku. V roce 2013 dokonce šéfoval oběma fakultním nemocnicím současně a uvažoval o jejich sloučení v jedno mamutí pracoviště. Tato myšlenka však neměla dostatečnou politickou podporu.

Stavbu porodnice nestihl

Krause nejvíce mrzí, že se zatím nezačala stavět moderní porodnice v Bohunicích. Zůstává ale pozitivní a věří, že ministerstvo projekt v nejbližší době schválí.

„Pokud je FN Brno vnímána jako špičkové pracoviště, tak jsem velice rád. Nemocnice fungují kvůli pacientům, nikoli kvůli hospodářským výsledkům. Hrdý jsem také na to, že se nám podařilo navázat vynikající spolupráci s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity. Vytvořili jsme špičkové týmy odborníků, které zůstanou i po mém odchodu,“ věří Kraus.

Dlouhá léta zná Krause i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Společně se setkávali na jednáních i přímo v Brně. Například když loni v březnu řešili, že FN Brno má dlouhodobě přetíženou internu a nemůže přijímat všechny pacienty ze sanitek.

„Jako ředitel toho vykonal mnoho. Důkazem je nová porodnice, která se bude stavět v Bohunicích. Vždy byl připravený jako ředitel hájit zájmy fakultní nemocnice a nebál se navrhovat ani kroky, které nemuseli všichni vnímat pozitivně,“ konstatoval.

Občanští demokraté jsou přesvědčení, že Kraus jako výrazná osobnost brněnského zdravotnictví má ve volbách slušné šance na úspěch. „Je dlouholetým členem ODS v Králově Poli a bude naším kandidátem. Myslím si, že jedním z důvodů pro rezignaci byl prostor pro přípravu na senátní volby,“ řekl náměstek brněnské primátorky a šéf brněnské ODS Robert Kerndl.

Kraus bude patřit mezi favority senátních voleb, silnější osobnost zatím další strany do volebního souboje v Brně nevyslaly.

Na pozici ředitele FN Brno vypíše ministerstvo výběrové řízení. Do doby, než vybere Krausova nástupce, bude nemocnici řídit náměstkyně pro organizační, právní věci a personalistiku Alena Tobiášová.

  • Nejčtenější

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

VIDEO: V Brně s ohňostrojem zazářili Rakušané, při show vytvořili i nápis na nebi

20. června 2024

To nejlepší přišlo během tradičního festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na brněnské přehradě...

Kostel sv. Jakuba v Brně opět otevře, výklad k prohlídce namluvili herci

20. června 2024  15:17

Brněnský kostel sv. Jakuba, který plánuje na konci června opět otevřít po bezmála tři roky trvající...

Tendr na Janáčkovo kulturní centrum v Brně byl v pořádku, rozhodl ÚOHS

20. června 2024  13:02

Zadávací řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra v Brně bylo v pořádku a jeho výsledek platí,...

Dietrichsteinová uspěla ve sporu s Mikulovem. Hrobka patří rodu, potvrdil soud

20. června 2024  12:45

Mercedes Dietrichsteinová uspěla s žalobou ve sporu s Mikulovem na Břeclavsku, Krajský soud v Brně...

Advantage Consulting, s.r.o.
SKLADNÍK (30-33.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 29 000 - 33 000 Kč

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...