Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dopravu na jihu Moravy omezí opravy mostů, v Brně rozkopou půl okruhu

  6:11
Dělníci se letos na jižní Moravě pustí do oprav šestnácti mostů, které patří mezi ty nejvíce poškozené. Opravu by ale potřebovaly desítky dalších. V Brně se rozkope křižovatka u Semilassa, dopravu omezí i odstřel skály nebo práce na velkém městském okruhu.

Nejdříve musí řidiči vyčkat na semaforu na zelenou a pak pomalu po speciálním provizoriu přejet na druhou stranu řeky Dyje. Tak to dnes vypadá v Drnholci na Břeclavsku. Celý minulý rok byla konstrukce pod náporem kamionů, které tudy objížděly uzavřenou trasu přes nedaleké novomlýnské nádrže, kde dělníci stavěli jiný most na hlavním tahu.

Obří zátěž dala tomu drnholeckému zabrat natolik, že se jeho stav změnil na havarijní. A v nejhorší kategorii není na jižní Moravě jediný. 

„K začátku letošního roku jsme evidovali celkem čtrnáct havarijních mostů, na dvou z nich od loňska pracujeme,“ řekl šéf krajské Správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka.

Ještě před čtyřmi lety přitom šoféři na silnicích v kraji projížděli přes 31 mostů, které byly podle závad na nejhorším stupni ze sedmistupňové škály. Tehdy jich jižní Morava měla nejvíce ze všech regionů v Česku. A to v nich nebyly započítány konstrukce přes Nové Mlýny a u Černé Hory, které spravuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a bylo je nutné zbourat a postavit nové.

Situace se tedy zlepšuje a navzdory „covidovým úsporám“ poteče velká část investic v letošním a příštím roce znovu právě do mostů. Podle plánů by tak v havarijním stavu měl na konci roku 2022 zůstat jediný, možná dokonce žádný.

Neudržované mosty jako tikající hrozba

Právě Drnholec je s částkou 58 milionů nejnákladnější opravou mostu, kterou má Jihomoravský kraj letos na seznamu. S omezením ale musí počítat i v Brně u přehrady, Znojma, Ivanovic na Hané či Rohlenky. 

Celkem dělníci omezí provoz na šestnácti mostech, devět z nich je v havarijním stavu. Na příští rok tak zbývá posledních pět nejhorších. Mezi nimi i v Brodě nad Dyjí kousek od Drnholce, kudy vedla druhá objízdná trasa při modernizaci přes Nové Mlýny.

„Mostní položku“ chce krajská koalice držet v rozpočtu i nadále. Podle radního pro dopravu Jiřího Crhy (ODS) sice tyto opravy vždy více zkomplikují provoz než rekonstrukce silnic, ale do budoucna neudržované mosty skrývají potenciál velké hrozby.

„O zřícení nemluvě, ale i kdyby bylo nutné některý jen zavřít, je to obrovský problém. Musíme proto do mostů ročně investovat aspoň 250 až 270 milionů, abychom je udrželi v lepším stavu bez ještě nákladnějších oprav,“ podotkl Crha s tím, že i letos tuto částku „spolykají“.

Důvodem každoročních čtvrtmiliardových investic je i fakt, že zhruba desetina z více než tisícovky mostů, jež kraj spravuje, se nachází v druhé nejhorší kategorii.

V Žabovřeské stopka každý den

Peníze se letos dostanou i na rekonstrukce silnic, konkrétní plán oprav však krajská rada bude teprve schvalovat. Už nyní je nicméně jasné, že se kromě pokračování oprav z loňska začne se stavbou nové silnice přes Rájec-Jestřebí na Blanensku, s obchvatem Čebína na Brněnsku nebo s opravou průtahu Slavkovem u Brna. Nového povrchu se dočkají také silnice v Kyjově, Hrušovanech nad Jevišovkou nebo ve Znojmě.

Rozjíždí se i stavební sezona v Brně. Město začalo už v lednu pracovat v Lesnické ulici, chystá se náročná rekonstrukce křižovatky u Semilassa v Králově Poli, hlavní omezení však plánuje ŘSD na městském okruhu.

Míst bude rozkopáno hned několik, západní část prakticky celá. Dělníci začnou pracovat už na příjezdu od severu, kde od jara až do podzimu opraví čtyřproudou část kolem Globusu. Ještě než řidiči dojedou do Královopolského tunelu, čeká na ně na jaře asi na tři týdny další omezení kvůli opravě povrchu. 

A poté už v posledních letech celkem obvyklé zdržení o několik set metrů dál v Žabovřeské ulici kvůli jejímu rozšiřování. „Tady očekávám, že se komplikace v dopravě projeví nejvíce. Konkrétní dopravní opatření ale zhotovitel ještě řeší,“ poznamenal šéf brněnského závodu ŘSD David Fiala.

Omezení dopravy bude i letos podle koordinátorky dopravních staveb v Brně Vlasty Jágerové opravdu významné. „Je pravděpodobné, že každý den až do konce roku bude vždy nějaký čas provoz po Žabovřeské zcela uzavřen kvůli odstřelům skály, kde se má stavět tramvajový tunel,“ přiblížila Jágerová.

Ale ani za Žabovřeskou při cestě směrem k dálnici si řidiči nevydechnou. Čekat tam na ně totiž budou komplikace v podobě uzavřených tunelů Hlinky i Pisáreckého. „Obnovíme v nich technologii stejně jako před dvěma lety v Husovickém tunelu,“ nastínil Fiala s tím, že omezení se chystá na léto. A aby toho nebylo málo, za výjezdem z tunelů se přidá také oprava výpadovky na dálnici.

A na východě pro změnu už za několik týdnů začne další zásadní stavba, a to nová část okruhu v úseku Tomkovo náměstí – Rokytova, kde se náklady mají za tři roky vyšplhat na 2,3 miliardy. Na hotovou část pak v budoucnu naváže tunel pod Vinohrady. U něj se ale zatím pracuje na studii, se startem se nepočítá dřív než v roce 2027.

Opravený most přes Nové Mlýny

Autor:
  • Nejčtenější

Po krátké nemoci zemřel Vojtěch Adam, který měl být rektorem. Bylo mu 42 let

22. května 2024  11:24

Mendelova univerzita truchlí za Vojtěcha Adama, který v pouhých dvaačtyřiceti letech podlehl krátké...

Brněnská nádražní budova jde po 70 letech k zemi, zmizet musí i podzemní kryt

20. května 2024  13:27

Zhruba patnáct minut po deváté hodině ráno se bagry svými radlicemi zabořily do nádražní budovy v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hromadné propouštění v Zetoru. Z 300 zaměstnanců skončí víc než polovina

23. května 2024  10:22

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors propustí ke konci července 160 lidí, tedy víc než polovinu...

Bezklíčové auto uvěznilo kojence, ale obvyklý trik selhal. Hasiči rozbili okno

23. května 2024  12:35

Nejmodernější technologie zradily ve středu odpoledne řidičku na parkovišti před hobbymarketem v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Malého cyklistu zabilo na přechodu auto. Odvolací soud zmírnil řidičce trest

22. května 2024  16:48

Nešťastná shoda okolností připravila o život čtrnáctiletého chlapce ve Zbraslavi na Brněnsku. Loni...

Náklaďák na D2 vrazil do vozu v konvoji německé armády, dva lidé se zranili

24. května 2024  11:06

Nákladní vůz na dálnici D2 narazil v noci na pátek do doprovodného vozu konvoje německé armády,...

Sídlo Čedoku u nádraží zná v Brně každý, teď cestovku nahradí Burger King

24. května 2024  5:43,  aktualizováno  10:04

Někdejší pobočku cestovní kanceláře Čedok ve funkcionalistické budově u brněnského hlavního nádraží...

Chovejte se jako doma, vyzývají v brněnské MHD. Cílí na nešvary cestujících

23. května 2024  15:08

Rozházené jídlo a jiné předměty, hlasité telefonování, dobíhání, počmáraný interiér. Podobné...

Bezklíčové auto uvěznilo kojence, ale obvyklý trik selhal. Hasiči rozbili okno

23. května 2024  12:35

Nejmodernější technologie zradily ve středu odpoledne řidičku na parkovišti před hobbymarketem v...

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj iPhone začala dostávat...

Párkům odzvonilo. Podnikatel lije do rohlíků svíčkovou a dobývá benzinky

Na pracovních cestách se podnikatel v gastronomii Lukáš Nádvorník přejedl párků v rohlíku. Napadlo ho, že by do pečiva...

Herec Lukáš Vaculík se oženil, dívčí idol 80. let si vzal ředitelku z Primy

Lukáš Vaculík (61) se tajně oženil. Vzal si výrobní ředitelku a producentku FTV Prima Luciu Kršákovou (46). Herec a...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Klavírista Petr Malásek si zlomil obě ruce. Mohlo to dopadnout hůř, říká

Klavírista Petr Malásek (59) spadl z kola a zlomil si obě ruce. V pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsal nehodu i jaká je...