Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Brno získalo astrofyzika, který jako první pozoroval kosmickou pavučinu

  10:53
Vesmír ho fascinuje odmala. Zkoumá vliv černých děr na vývoj galaxií, objevil explozi, kterou překoná jen velký třesk, a jako první pozoroval pomocí rentgenového dalekohledu vlákna kosmické pavučiny. Teď je celosvětově uznávaný astrofyzik Norbert Werner novou posilou ve výzkumu vesmíru v Česku.
Astrofyzik Norbert Werner pochází ze slovenské Rožňavy. Po studiích na...

Astrofyzik Norbert Werner pochází ze slovenské Rožňavy. Po studiích na Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích získal doktorát na Utrechtské univerzitě a Nizozemském institutu pro výzkum vesmíru. V letech 2008 až 2016 pracoval na Stanfordově univerzitě v USA, teď bude působit na brněnské Masarykově univerzitě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Poté, co osm let pracoval na prestižní Stanfordově univerzitě ve Spojených státech, se od července jeho novou pracovní adresou stává Masarykova univerzita.

Cílem jeho brněnské mise je ve spolupráci s novým týmem získávat nové poznatky o galaxiích a černých dírách pomocí velkých kosmických dalekohledů a také o energetických gama záblescích pomocí nanosatelitů. Přestože má astronomie v Brně tradici, výzkumem horkého a energetického vesmíru se tu doteď nikdo nezabýval.

„Chci ukázat, že se to dá i pomocí malých družic velikosti krabice od vína. Stojí tisíckrát méně než velké družice, které staví NASA. Technologie dospěla do bodu, že i s takovými malými družicemi se dá dělat přelomový výzkum,“ představuje své vize slovenský vědec, jenž kromě USA působil také v Nizozemském institutu pro výzkum vesmíru či na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti a přednáší i v japonské Hirošimě.

Ve svém výzkumu hledá odpovědi na otázky, proč není ve vesmíru víc hvězd nebo jak černé díry ovlivňují své okolí. Přestože si černé díry většina lidí představuje jen jako kosmické vysavače, které vše kolem sebe pouze požírají, mají vliv i na své okolí.

Když hmota ve vesmíru padá do černé díry, uvolňuje se totiž obrovské množství energie a dochází k erupcím ve formě záření nebo výtrysků, jež pak mohou zabraňovat vzniku nových hvězd a planet, čímž černé díry určují maximální velikost galaxie.

Svůj objev nejprve zavrhl jako nesmysl

A s tím souvisí i Wernerův přelomový objev, jímž se zapsal do dějin vesmíru a potvrdil, že patří mezi světovou vědeckou špičku.

„Šlo o největší zaznamenaný výbuch od velkého třesku, což se mi nezdálo, jelikož se odehrál v kupě galaxií od nás poměrně blízké. To je velmi nepravděpodobné,“ vysvětluje, proč svůj objev nejprve zavrhl jako nesmysl. Že měl pravdu, pak potvrdili i jeho kolegové. „To znamená, že černé díry asi sehrávají podstatnější úlohu ve vývoji vesmíru, než jsme si dosud mysleli,“ dodává.

Za svůj zatím nejpodstatnější objev však považuje pozorování prvního vlákna horkého plynu, takzvané kosmické pavučiny, která spojuje dvě kupy galaxií.

„Tím jsem totiž potvrdil předpoklad, že jen asi deset procent normální hmoty, tedy ne tmavé, je ve hvězdách, planetách a galaxiích. Většina pak je ve formě řídkého plynu, který vyplňuje prostor mezi galaxiemi,“ objasňuje devětatřicetiletý astrofyzik, jenž se do Brna stěhuje se svojí manželkou a ročním synem.

Vesmír výzkumníka fascinuje, jelikož v něm zůstává ještě tolik neobjeveného. „O 95 procentech vesmíru nic nevíme, což skýtá obrovský prostor pro další objevy,“ vypráví s nadšením a podotýká, že podle něj má věda blízko k umění.

Že jsou astrofyzici tak trochu i umělci, dokazují jejich snímky vesmíru, které by klidně mohly viset na zdi místo obrazu. Láska k vesmíru se u Norberta Wernera probudila už v dětství, když mu o něm otec vyprávěl a ukazoval mu obrázky Armstronga a Aldrina na Měsíci.

Chystá se „ekosystém“ s kosmickými firmami

Je teprve třetím vědcem, jemuž Masarykova univerzita udělila mimořádný grant. Na dobu až pěti let získá podporu ve výši pěti milionů korun ročně s tím, že bude po celou dobu působit v Brně.

„Cílem je přilákat odborníky na světové úrovni a vytvořit jim co možná nejlepší podmínky pro jejich výzkum, a to bez nadbytečné administrativy,“ uvedla prorektorka univerzity Šárka Pospíšilová.

Mezi Wernerovými plány je i navázání spolupráce s místními technologickými firmami v kosmickém průmyslu. Doufá, že jich ještě přibude a podaří se v Brně vytvořit zajímavý „ekosystém“.

„Sídlí tady třeba firma Frentech Aerospace, která vede vývoj komponentu do velké družice Evropské vesmírné agentury. Ta bude zkoumat právě energetický vesmír, jímž se zabývám. Vyjde na více než miliardu eur a startovat má kolem roku 2032, takže to je běh na dlouhou trať,“ pousměje se.

Dalším příkladem je pak kosmický inkubátor ESA BIC Brno, kde jsou firmy věnující se vesmíru – a jedna z nich vyrábí právě nanosatelity.

Pomoct mohou i Muskovy družice

I lidé, kteří se o vesmír příliš nezajímají, v posledních týdnech upírají oči k noční obloze, na níž je vidět průlet série světel připomínajících vlak. Jde o telekomunikační družice firmy SpaceX amerického vizionáře Elona Muska. Mnoho astronomů si na ně stěžuje, protože odražené světlo z družic brání pozorování vesmíru.

„Moji práci to neovlivňuje, protože kosmické dalekohledy, které využívám, jsou na podstatně vyšší oběžné dráze. Jasnost těchto družic však představuje vážný problém pro mnohé programy pozorování vesmíru optickými dalekohledy,“ potvrzuje Werner.

V těchto družicích však vidí možný potenciál využití pro svůj výzkum. „Bylo by zajímavé, kdyby SpaceX astronomům umožnila na každou družici Starlink umístit malý astronomický detektor. Družice by pak kromě poskytování internetu mohly přispět i k našemu poznávání vesmíru,“ nabízí vědec další možnosti využití.

Jelikož k jeho vášním patří i popularizace vědy, těší se v Brně na spolupráci s místní hvězdárnou, třeba přednáškami o vesmíru. Kromě mnoha firem z kosmického průmyslu, v nichž vidí velký potenciál pro spolupráci, na Brně oceňuje i blízkost letiště pro malá letadla. Ve volném čase je totiž rád pilotuje, kromě toho také vyráží na hory, rád cestuje a fotí.

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....