Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Brno získalo astrofyzika, který jako první pozoroval kosmickou pavučinu

  10:53
Vesmír ho fascinuje odmala. Zkoumá vliv černých děr na vývoj galaxií, objevil explozi, kterou překoná jen velký třesk, a jako první pozoroval pomocí rentgenového dalekohledu vlákna kosmické pavučiny. Teď je celosvětově uznávaný astrofyzik Norbert Werner novou posilou ve výzkumu vesmíru v Česku.

Astrofyzik Norbert Werner pochází ze slovenské Rožňavy. Po studiích na Univerzitě Pavla Jozefa Šafárika v Košicích získal doktorát na Utrechtské univerzitě a Nizozemském institutu pro výzkum vesmíru. V letech 2008 až 2016 pracoval na Stanfordově univerzitě v USA, teď bude působit na brněnské Masarykově univerzitě. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Poté, co osm let pracoval na prestižní Stanfordově univerzitě ve Spojených státech, se od července jeho novou pracovní adresou stává Masarykova univerzita.

Cílem jeho brněnské mise je ve spolupráci s novým týmem získávat nové poznatky o galaxiích a černých dírách pomocí velkých kosmických dalekohledů a také o energetických gama záblescích pomocí nanosatelitů. Přestože má astronomie v Brně tradici, výzkumem horkého a energetického vesmíru se tu doteď nikdo nezabýval.

„Chci ukázat, že se to dá i pomocí malých družic velikosti krabice od vína. Stojí tisíckrát méně než velké družice, které staví NASA. Technologie dospěla do bodu, že i s takovými malými družicemi se dá dělat přelomový výzkum,“ představuje své vize slovenský vědec, jenž kromě USA působil také v Nizozemském institutu pro výzkum vesmíru či na Univerzitě Loránda Eötvöse v Budapešti a přednáší i v japonské Hirošimě.

Ve svém výzkumu hledá odpovědi na otázky, proč není ve vesmíru víc hvězd nebo jak černé díry ovlivňují své okolí. Přestože si černé díry většina lidí představuje jen jako kosmické vysavače, které vše kolem sebe pouze požírají, mají vliv i na své okolí.

Když hmota ve vesmíru padá do černé díry, uvolňuje se totiž obrovské množství energie a dochází k erupcím ve formě záření nebo výtrysků, jež pak mohou zabraňovat vzniku nových hvězd a planet, čímž černé díry určují maximální velikost galaxie.

Svůj objev nejprve zavrhl jako nesmysl

A s tím souvisí i Wernerův přelomový objev, jímž se zapsal do dějin vesmíru a potvrdil, že patří mezi světovou vědeckou špičku.

„Šlo o největší zaznamenaný výbuch od velkého třesku, což se mi nezdálo, jelikož se odehrál v kupě galaxií od nás poměrně blízké. To je velmi nepravděpodobné,“ vysvětluje, proč svůj objev nejprve zavrhl jako nesmysl. Že měl pravdu, pak potvrdili i jeho kolegové. „To znamená, že černé díry asi sehrávají podstatnější úlohu ve vývoji vesmíru, než jsme si dosud mysleli,“ dodává.

Za svůj zatím nejpodstatnější objev však považuje pozorování prvního vlákna horkého plynu, takzvané kosmické pavučiny, která spojuje dvě kupy galaxií.

„Tím jsem totiž potvrdil předpoklad, že jen asi deset procent normální hmoty, tedy ne tmavé, je ve hvězdách, planetách a galaxiích. Většina pak je ve formě řídkého plynu, který vyplňuje prostor mezi galaxiemi,“ objasňuje devětatřicetiletý astrofyzik, jenž se do Brna stěhuje se svojí manželkou a ročním synem.

Vesmír výzkumníka fascinuje, jelikož v něm zůstává ještě tolik neobjeveného. „O 95 procentech vesmíru nic nevíme, což skýtá obrovský prostor pro další objevy,“ vypráví s nadšením a podotýká, že podle něj má věda blízko k umění.

Že jsou astrofyzici tak trochu i umělci, dokazují jejich snímky vesmíru, které by klidně mohly viset na zdi místo obrazu. Láska k vesmíru se u Norberta Wernera probudila už v dětství, když mu o něm otec vyprávěl a ukazoval mu obrázky Armstronga a Aldrina na Měsíci.

Chystá se „ekosystém“ s kosmickými firmami

Je teprve třetím vědcem, jemuž Masarykova univerzita udělila mimořádný grant. Na dobu až pěti let získá podporu ve výši pěti milionů korun ročně s tím, že bude po celou dobu působit v Brně.

„Cílem je přilákat odborníky na světové úrovni a vytvořit jim co možná nejlepší podmínky pro jejich výzkum, a to bez nadbytečné administrativy,“ uvedla prorektorka univerzity Šárka Pospíšilová.

Mezi Wernerovými plány je i navázání spolupráce s místními technologickými firmami v kosmickém průmyslu. Doufá, že jich ještě přibude a podaří se v Brně vytvořit zajímavý „ekosystém“.

„Sídlí tady třeba firma Frentech Aerospace, která vede vývoj komponentu do velké družice Evropské vesmírné agentury. Ta bude zkoumat právě energetický vesmír, jímž se zabývám. Vyjde na více než miliardu eur a startovat má kolem roku 2032, takže to je běh na dlouhou trať,“ pousměje se.

Dalším příkladem je pak kosmický inkubátor ESA BIC Brno, kde jsou firmy věnující se vesmíru – a jedna z nich vyrábí právě nanosatelity.

Pomoct mohou i Muskovy družice

I lidé, kteří se o vesmír příliš nezajímají, v posledních týdnech upírají oči k noční obloze, na níž je vidět průlet série světel připomínajících vlak. Jde o telekomunikační družice firmy SpaceX amerického vizionáře Elona Muska. Mnoho astronomů si na ně stěžuje, protože odražené světlo z družic brání pozorování vesmíru.

„Moji práci to neovlivňuje, protože kosmické dalekohledy, které využívám, jsou na podstatně vyšší oběžné dráze. Jasnost těchto družic však představuje vážný problém pro mnohé programy pozorování vesmíru optickými dalekohledy,“ potvrzuje Werner.

V těchto družicích však vidí možný potenciál využití pro svůj výzkum. „Bylo by zajímavé, kdyby SpaceX astronomům umožnila na každou družici Starlink umístit malý astronomický detektor. Družice by pak kromě poskytování internetu mohly přispět i k našemu poznávání vesmíru,“ nabízí vědec další možnosti využití.

Jelikož k jeho vášním patří i popularizace vědy, těší se v Brně na spolupráci s místní hvězdárnou, třeba přednáškami o vesmíru. Kromě mnoha firem z kosmického průmyslu, v nichž vidí velký potenciál pro spolupráci, na Brně oceňuje i blízkost letiště pro malá letadla. Ve volném čase je totiž rád pilotuje, kromě toho také vyráží na hory, rád cestuje a fotí.

  • Nejčtenější

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Krize srazila ceny bytů, trh znovu objevuje slevy a nahrává kupujícím

Bydlet potřebují všichni a ideálně hned. Ještě donedávna podle tohoto motta „fičel“ i trh s nemovitostmi. Kupující se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Návštěvníci uvázli na vyhlídkovém kole v Brně, obsluha na ně zapomněla

Hned v pátek, první den adventních trhů v Brně, s sebou přinesl i jednu kuriózní situaci. Vyhlídkové kolo na Moravském...

Z Červené studánky se pilo už za Lichtenštejnů, nadšenci ji zpřístupnili

Nad studánkou vybudovali roku 1894 Lichtenštejnové stavbu z typických červených cihel. Proto také dostala název Červená...

S roztroušenou sklerózou bojuje studentka cvičením, pro pacienty chystá knihu

S roztroušenou sklerózou si fyzioterapeuti často nevědí rady. Nemoci se kvůli její proměnlivosti a faktu, že se u...

Místopředseda ČSSD Štefan se v Brně-Líšni spojil s SPD. Jediná možnost, tvrdí

Brněnská Líšeň má novou koalici. Vedení radnice se po vlekoucích jednáních ujal suverénní vítěz voleb z kandidátky s...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...