Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Knihy opatrují už 250 let. Knihovna tvoří nového člověka, říká ředitel

  6:17
Knihovna, kterou ročně navštíví téměř půl milionu lidí, v únoru oslavila neoficiální výročí čtvrt tisíciletí. Přestože oficiální vznik Moravské zemské knihovny v Brně (MZK) se datuje do roku 1808, její počátky sahají až do února 1770, kdy vznikla Společnost pro hospodářství a svobodné umění.

Tomáš Kubíček je literární teoretik a historik, autor řady odborných studií. Moravskou zemskou knihovnu, druhou největší knihovnu v Česku, vede od roku 2014. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Úkolem knihoven je podle ředitele MZK Tomáše Kubíčka pomáhat lidem rozumět světu a převádět je do nové společenské situace. Brněnská instituce má však kromě toho ještě další speciální úkol – propagovat českou literaturu v zahraničí.

Předchůdkyně Moravské zemské knihovny vznikla před 250 lety, v únoru 1770. Co za čtvrt tisíciletí zůstalo stejné?
Základ naší knihovny vznikal v době, kdy se začalo šířit osvícenství a cílem knihoven bylo vybudovat fondy, které měly pomoci vytvořit nového člověka pro tento nový svět. A to je úkol knihoven vlastně stále. Pomáhat lidem rozumět světu a převádět je do nové společenské situace. Druhý důvod existence, na němž je MZK vybudována, leží v Masarykově knihovním zákoně z roku 1919. Podle ideje otců československého státu se měly knihovny stát klíčovým nástrojem demokratizace společnosti. No a to se také nezměnilo.

Jaké funkce dnes knihovny mají především plnit?
Zajistit rovný přístup k informacím, být nástrojem celoživotního vzdělávání společnosti a kultivovat kulturu a paměť společnosti. Knihovna je místem, které by vám mělo umožnit myslet, podněcovat vaše myšlení a motivovat vás k tomu, abyste se aktivně spoluúčastnili na životě obce – bez ohledu na její velikost. V případě MZK k tomu navíc přistupuje ochranitelská funkce. Naše knihovna musí zaručit, že fond, o který se staráme, budou moci používat i další generace.

Fotogalerie

Daří se knihovnám toto podněcování?
Záleží samozřejmě a vždy na knihovníkovi, či spíše častěji knihovnici. A mám příklad. Knihovnice v malé obci Kořenec na Blanensku se zasloužila o to, že její knihovna se stala centrem komunitního života a obec nebývalým způsobem spojila. Její knihovna přitom není omezena čtyřmi zdmi. Místní loni v centru obce vysadili jabloňový sad. U zrodu této myšlenky stála knihovnice a pod budoucí jabloní mi ukazovala, kde si bude s dětmi číst a kde budou mít její spoluobčané lavičky, aby si ve stínu mohli otevřít knížku. Takhle funguje knihovna.

Aby knihovna byla místem, kde lidé rádi tráví čas, potřebuje budova údržbu. V MZK se loni v létě dělala první fáze oprav a druhá ji čeká toto léto. Bude opět přes celé prázdniny zavřeno?

Předpokládám, že knihovna bude zavřená od 

Šéf knihovníků

Tomáš Kubíček je literární teoretik a historik, autor řady odborných studií. 

Moravskou zemskou knihovnu, druhou největší knihovnu v Česku, vede od roku 2014. 

K jeho předchůdcům patřil i jeho otec, uznávaný bibliograf Jaromír Kubíček, jenž MZK řídil téměř 20 let

konce června do konce prázdnin, přesný termín ještě ladíme. Rekonstrukci jsme rozdělili do dvou let, protože kdybychom ji provedli najednou, museli bychom zavřít na půl roku, což si nemůžeme dovolit. V létě navážeme na opravy atria, kde vyroste pódium a prostor se promění v čtenářsky příjemnější. Úprav se dočká i vstupní prostor, kde se postaví skleněný mezivstup. Budova má za sebou skoro dvacet let a je provozem unavená. Ročně jí projde půl milionu návštěvníků. Takže ošetřit potřebuje.

Březen je měsíc čtenářů. Jak přilákat ty začínající? Má hlavní úlohu plnit škola, rodina, nebo je to právě na knihovnách?

Jedno může jen stěží nahradit druhé. Nejdůležitější je maminka, když nám v posteli začala číst, připravila nás na cestu. Učitel ve škole pak nesmí v tomto smyslu nic pokazit. Má nám ukázat, že čtení je zážitek i poznání současně. A knihovník je třetím pilířem této trojnožky. Nakonec je to on, kdo tady zůstává i v době, kdy už na nás ani maminka, ani škola nemají čas. Lidé ještě nevymysleli lepší způsob rozvíjení fantazie, myšlení a poznání, než je kniha – a je jedno, jakou má podobu, zda tištěnou, či elektronickou.

Co možná nevíte

 • V Moravské zemské knihovně se nachází 4 276 521 knih a dalších dokumentů
 • Registrovaných čtenářů je přes 20 tisíc, z toho přes sedm tisíc nově přibylo loni. 
 • Denně knihovnu navštíví dva až dva a půl tisíce lidí. 
 • Počet digitalizovaných jednotek je 12 120, což je 2 238 799 stran. 
 • Nejstarší jsou v knihovně dva rukopisy ze 14. století, Dekretáře papeže Bonifáce VIII. a Řehoře IX. 
 • Nejpůjčovanější knihou je Řízení lidských zdrojů od Michaela Armstronga.

Půjčujete si vy sám knížky v MZK?
Ano, zrovna teď mám v kanceláři nachystané dvě přepravky knih na vrácení. Jen z nich ještě musím vyndat záložky.

Kolik knih za rok přečtete?
To je těžké spočítat. Jsou knížky, které otevřu a po padesáti stranách mám pocit, že už se s nimi nechci zdržovat. Naopak některé si přečtu dokonce dvakrát, což se mi stalo loni u Matiase Faldbakkena a jeho románu Restaurant The Hills, kterým jsem byl tak fascinován, že jsem ho musel přečíst znovu. Mnoho knih přečtu, abych se dovzdělával v oboru, na další píšu recenzní posudky.

MZK je také výzkumnou organizací a v roce 2017 tady vzniklo České literární centrum, které propaguje českou literaturu v zahraničí. S jak velkou konkurencí česká díla v zahraničí bojují?A čtete i jen tak pro radost?
Samozřejmě. Jinak by to byl masochismus. Mám i rituály. Na začátku prázdnin otevírám vždy znovu první díl Tří mušketýrů s velkým napětím, co nového v nich najdu. A vždycky se tam objeví něco, co jsem nepostřehl, co mi nedošlo. A to je také radost. Knihy čteme pro radost a s radostí se k nim vracíme. Výhodou je, že ony jsou trpělivé a počkají si na nás.

Konkurence je obrovská. Třeba v Německu, na jednom z největších literárních trhů, je vydáváno 20 až 30 procent překladové literatury v celkovém objemu vydávání knih ročně. Zbytek si tedy Němci zvládnout pokrýt svoji vlastní literaturou. O oněch 30 procent bojuje celý svět. A podobné je to i jinde ve velkých literaturách. U nás je poměr spíše obrácený, tedy že zde vychází více překladové literatury.

Pokud je u nás nějaký spisovatel oblíbený, nemá zaručený úspěch i v jiných zemích?
Tak to skutečně nefunguje. Není to tak, že na hranicích čekají nadšení čtenáři české literatury a žádostivě se dívají, co u nás vychází. Literatura potřebuje pro vstup na zahraniční kulturní scénu marketingový nástroj – a to je právě České literární centrum. Posílá české autory na festivaly, veletrhy, na čtenářská představení, na rezidentní pobyty, domlouvá se se zahraničními nakladateli a nabízí jím novinky. Literatura je jedním z nejdůležitějších nástrojů kulturní politiky státu i směrem do zahraničí.

Můžete uvést příklad české knihy, která ve světě uspěla a pronikla do zemí mimo evropský kontinent?
Jako první si vybavím Kateřinu Tučkovou a její knihu Vyhnání Gerty Schnirch vydanou v Egyptě. Zajímavé je, že egyptský čtenář, který nemá žádnou historickou zkušenost s tématem románu, o něj stojí. Tučkové se tedy podařilo překročit konkrétní historickou událost a nabídnou pohled na základnější lidské pohnutky či osudy.

Pražská městská knihovna jde s dobou. Své knihy identifikuje pomocí čipů:

22. srpna 2019

 • Nejčtenější

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Přežila řádění tornáda zaklíněná v autobusu. Dívka teď opustila nemocnici

Čtrnáctiletá školačka, která před měsícem zázrakem přežila řádění tornáda ve zdemolovaném linkovém autobuse u Mikulčic,...

Fotograf zachytil unikátní stuhový blesk, snímek přitom chtěl vymazat

Snímek, který je ojedinělý nejen v Česku, ale i celosvětově, pořídil brněnský fotograf Pavel Gabzdyl. Při bouřce nad...

Zdrogovaného boxera z honičky v Brně obvinili z loupeže a vraždy, je ve vazbě

Policie obvinila z loupeže a vraždy devětadvacetiletého muže, který v sobotu v Brně pod vlivem drog ujížděl policii v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasiči zasahovali v obcích zničených tornádem. Vichr v bouřkách trhal plachty

Varování před prudkým deštěm s bouřkami se vyplnilo, zasáhly především východ republiky. Hasiči vyjížděli k desítkám...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

 • Další z rubriky

Zdrogovaného boxera z honičky v Brně obvinili z loupeže a vraždy, je ve vazbě

Policie obvinila z loupeže a vraždy devětadvacetiletého muže, který v sobotu v Brně pod vlivem drog ujížděl policii v...

Pro vakcínu bez termínu všude po jižní Moravě, ale jen do konce prázdnin

Od příštího týdne dostanou lidé vakcínu bez registrace ve většině jihomoravských měst. Centra však od září přestávají...

Muž ve vlaku surově zkopal invalidu, lidé identifikovali svědky

Kopanci a úderem pěstí do obličeje napadl neznámý násilník invalidu ve vlaku na Hodonínsku. Potyčka se stala na konci...

Nebe nad Brnem rozzáří ohňostroje a nově i sto dronů, uctí vstup do vesmíru

Vůbec poprvé se letos na přehlídce ohňostrojů představí na brněnském nebi také drony. Ekologičtější show je však...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...