Nemá rukopis, ale dává místům smysl. Legenda pouličního Timo umění má knihu

  6:51aktualizováno  6:51
Dílo brněnského pouličního umělce Tima, které se strefuje do politiků i společenských nešvarů, nemá podle odborníků u nás obdoby. Dokazuje to i kniha „b jako brno“, kterou vydalo Druhé město.

V Brně se objevil na mostě pod dálnicí nápis "Miloš Zeman je ku**a" - F. Peroutka. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Výtvarný teoretik Radek Wohlmuth se vyjádřil jasně: „V umění – tím méně v tom pouličním – sice nemá smysl sestavovat žebříčky, ale v případě Tima je jasné, že patří mezi naše nejvýraznější streetartisty a v daném oboru k naprosté špičce,“ píše v nedávno vydaném díle.

„Vše je možná o to paradoxnější, že i když jsou jeho zásahy do veřejného prostoru identifikovatelné skoro na první pohled, de facto nevytvořil nic, čemu by se dalo říkat autorský rukopis nebo styl,“ pokračuje Wohlmuth.

„Snad i proto se ho vlastně nikdo pořádně nesnaží napodobovat. Příčin ale bude víc. Tou hlavní pravděpodobně je, že Timo místa neestetizuje jako většina jiných autorů, ale dává jim smysl. V tom je jeho největší síla,“ doplňuje Wohlmuth ve svém zasvěceném doslovu ke knižnímu průřezu ze zhruba dvacetiletého díla brněnské streetartové legendy, jejíž pravou totožnost zná jen okruh nejbližších přátel.

Knihu o 192 kvalitně vytištěných stranách vydalo brněnské nakladatelství Druhé město, které prostředky na tuto graficky vyvedenou publikaci sesbíralo velmi rychle na internetovém portálu Hithit, kde si přispěvatelé mohli za svůj finanční dar vybrat jak vydávanou knihu, tak Timovy „básnické“ šablony či jeho vlastní výtvarná díla.

Lidé přispěli dokonce mnohem víc než požadovaných 150 tisíc korun, v crowdfundingové kampani na vydání knihy poslali 178 procent částky.

Většina sloganů rychle zmizela

Každopádně tak vznikla opravdu výpravná a dlouholetým výtvarníkem nakladatelství Bedřichem Vémolou sličně graficky upravená publikace se zhruba 180 fotografiemi Timových jednotlivých výtvarných děl, básní a hlavně pouličních „kousků“, tedy pečlivě vyvedených nápisů především na zdech v Brně a jeho okolí.

Fotogalerie

„Rozhodli jsme se prezentovat Timovy práce v reprezentativním výboru... a vyjmout je tak z toku času a ochránit před zánikem,“ zdůvodňuje vydání knihy nakladatel Martin Reiner.

Připomíná tak, že mnoho Timových sloganů sice vstoupilo do obecného povědomí, ale zároveň jich větší část i nedlouho po svém vzniku zmizela přetřená buďto novými věcmi na legálních zdech, případně po zásahu vlastníků nejrůznějších veřejných šedých ploch, protože na historické či soukromé budovy Timo své věci bez svolení netvoří.

A samozřejmě další zvláště proslulé kousky se dotkly firem či veřejných uskupení, jež Tima inspirovaly a které vůči nim neprojevily ani minimální smysl pro humor, takže je nevzaly ani jako vtipnou reklamu.

Což se týká jak firmy pro finanční půjčky občanům Home Credit, jejíž jméno s patřičným logem přetvořil Timo před lety v galerii Myšina na nápis Home Less, tak třeba prodejního řetězce Albert, jehož logo a barvy užil výtvarník k přeměně pro název vídeňské galerie Albertina i se šipkou patřičným směrem a údajem 144 km (z Brna do Vídně).

Obě firmy velmi rychle a mocně zasáhly. A tak vlastně jen dokázaly, jak je Timovo vtipné tažení proti nim společensky zásadní.

Ostré trefy do politiků

Na publikaci jsou ovšem zvláště cenné grafické hříčky inspirované současným politickým děním, k jejichž autorství se zde výtvarník vlastně otevřeně přiznává. Jde o nejzávažnější a společensky nejdůležitější část Timovy streetartové kariéry.

Co na knihu říká sám Timo

  • Mezi zasvěcenými jste proslulý jako perfekcionista. Jak jste spokojený se svou knihou?
    Nakonec bych možná tak tři fotky vyhodil a vybral asi deset jiných, hlavně novějších, ale nakladatel mi vysvětlil, že knihy se dělají po arších, takže by těch nových muselo být asi šestnáct, jenže to by se zase celý koncept knihy rozsypal. Nakonec jsem tedy s její podobou víceméně spokojený.
  • Jak se vám zamlouvají doprovodné texty o vás od Radka Wohlmutha a Blahoslava Rozbořila?
    Nad tím od Radka Wohlmutha jsem si říkal: „Aha, tak takhle to je. To by mě samotného nenapadlo.“ A Blahoslav Rozbořil to napsal možná až moc intelektuálně.

Třeba když v rámci předvolební kampaně Komunistické strany Čech a Moravy přidal ve svém díle k jejich logu a heslu S lidmi a pro lidi portrét komunisty umučeného faráře Josefa Toufara.

„Když si tahle strana, která tady v 50. letech popravila a umučila stovky lidí, opráší heslo ‚S lidmi pro lidi‘, přijde mi to tak bezostyšné, že jsem musel něco udělat,“ zdůvodnil své dílo v roce 2013 pro MF DNES sám Timo.

V knize najdeme i nedávné kousky. Například k předvolebnímu heslu Tomia Okamury „Odvaha říkat pravdu“ Timo tomuto politikovi, jehož považuje za extremistického, přidal k ústům bublinu s prostým sdělením Su p*ča (samozřejmě bez hvězdičky).

Zvláště proslavený je nápis pod mostem u sjezdu z dálnice na brněnské letiště inspirovaný prezidentem Milošem Zemanem. Jeho osočení novináře Ferdinanda Peroutky za nacistického sympatizanta a označení ruského dívčího uskupení Pussy Riot za kun*y inspirovalo Tima k nápisu: „Miloš Zeman je kun*a. F. Peroutka.“

Kniha je tedy jedinečná nejen coby výbor z Timovy zatímní výtvarné práce, ale jako dokument veřejného dopadu díla, které nemá v tuzemském kontextu obdoby.

Timovo dílo namířené proti prezidentu Zemanovi:

Nejčtenější

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Plekancův vynález na buly teď pomáhá Kometě

Mistr vhazování v akci. Tomáš Plekanec zlepšuje buly Komety svými radami i...

Často přehlížené, přesto mimořádně důležité jsou v hokeji souboje na buly. V Kometě mají na jejich pilování unikátního...

Tříletý kluk odešel bez povšimnutí ze školky domů, případ řeší inspekce

Malý chlapec bez povšimnutí opustil školku

Školní inspekce prověřuje mateřskou školu v brněnských Žabovřeskách, ze které bez vědomí učitelek odešel teprve...

VIDEO: Žena stáhla opilému muži kalhoty, při osahávání jej okradla

Zlodějka stáhla mladíkovi kalhoty a osahávala jej

Originální fintou odvedla sedmapadesátiletá zlodějka v Brně pozornost muže, jehož se chystala okrást. Opilému...

Další z rubriky

Kraj nekoupí akcie Technologického parku, teď ho chce získat Brno

Krajský zastupitel Petr Vokřál (vpravo) debatoval s náměstkem Janem Vitulou....

Jihomoravští zastupitelé definitivně odmítli půlmiliardový nákup akcií Technologického parku v Brně. Do jednání se nyní...

Při srážce autobusu s nákladním autem zemřela v Brně jedna cestující

V Brně se srazil autobus s nákladním autem. Zranilo se osm lidí.

Ve Vídeňské ulici v Brně se ve směru z centra před polednem srazilo nákladní auto s autobusem. Zranilo se osm lidí...

Koncert Mae se blíží, chce letenku pro psa i nahrávací studio v hotelu

Vanessa Mae

Světoznámá houslistka Vanessa Mae po třech letech vystoupí v Brně. Organizátoři mají s blížím se termínem plné ruce...

Učitelkám se na procházce ztratil dvouletý hoch, zjistili to až rodiče

Učitelkám v Brně se zatoulal dvouletý chlapec

Policie vyšetřuje incident v brněnské soukromé školce, kde se při procházce ztratil teprve dvouletý chlapec. Ukázalo se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz