Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. května 2022 Filip

Oprava mostu na tahu k Vídni finišuje, okolní silnice jsou ale zničené

  6:30
Dlouho očekávané zprovoznění opravovaného mostu přes novomlýnské nádrže na rozhraní okresů Břeclav a Brno-venkov se blíží. Na stavbu pohodlnější cesty k Vídni však doplatily vesnice na objízdné trase, silnice jsou tam úplně zničené.

Tři čtvrtě roku pracovali silničáři na opravách mostu přes novomlýnské nádrže, po kterém míří veškerá tranzitní doprava z Brna na jih kraje a dál do Vídně. Do jeho zprovoznění, na něž tisíce řidičů napjatě čekají, už zbývá jen pár dní. 

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) finišuje s posledními dodělávkami. „Práce dokončíme v průběhu prosince. Záležet bude na přízni počasí v následujících dnech,“ sděluje mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. 

„Velká část prací už je hotová. Chybí nám ještě položit živičné vrstvy, což plánujeme koncem listopadu. Dále už půjde jen o dokončovací práce typu osazení zábradlí nebo dodělání vodorovného dopravního značení,“ vyjmenovává.

Stavba mostu byla v mnohém jedinečná. Třeba v tom, jak probíhala betonáž. Domíchávač totiž na místo připlul na speciálním pontonu a samotné betonování prováděli v pětimetrové hloubce zkušení potápěči. Práci jim komplikovala zčeřená voda, která omezovala viditelnost, složitá byla také logistika. 

„Protože se most nachází v ornitologicky významném území, montáže musely probíhat mimo staveniště a relativně komplikovaně jsme je na stavbu naváželi a vysouvali,“ popisuje Ledvinová.

Náklady se šplhají k 350 milionům korun. Vedle samotného mostu jsou v této sumě zahrnuty i úpravy krajských silnic v okolí, které sloužily po dobu výstavby jako objízdná trasa.

Neustálé látání

Právě na ně se teď upíná pozornost. Deset měsíců po nich jezdilo až 12 tisíc aut denně, třetinu z nich tvořily náklaďáky. Silnice mezi vesnicemi, které na takový nápor nejsou stavěné, dostaly za tu dobu pořádně zabrat. Výmoly hluboké i deset centimetrů nejsou výjimkou, třebaže se silničáři po celou dobu snažili je průběžně látat.

Třeba v Dolních Dunajovicích přišli o vyvýšené betonové retardéry u vjezdu do obce, kamiony a asfaltové záplaty je srovnaly se zbytkem vozovky. V Drnholci se zase doslova rozpadá křižovatka na průtahu.

„Člověk neví, co tam nechá, jaké jsou tam jámy. Hrůza,“ postěžovala si na sociálních sítích například řidička Renata Huťková. A přidávají se i další, kteří se na některých místech bojí o nápravu auta. „Směr do Vlasatic je tak na tank nebo nějakou krosku,“ potvrzuje Mike Sirbu.

Starostové všech vesnic, jimiž objížďka vede, oslovili už v létě hejtmanství s prosbou o pomoc. Dopis směřoval z Drnholce, Dobrého Pole, Březí, Dolních Dunajovic, Brodu nad Dyjí a Nové Vsi u Pohořelic. 

„Dostali jsme odpověď, že se nemáme bát, že silnice budou opraveny a budou určitě v lepším stavu, než byly. Což asi není takový problém,“ říká ironicky starosta Dolních Dunajovic Josef Hasník s tím, že cesta z jeho obce do sousedního Brodu nad Dyjí už v horším stavu být ani nemůže. 

„Silničáři ji látají po celou dobu objížďky. Nanáší se další a další asfalt a tím se neustále rozšiřuje. Je vidět, že tam, kde byly patníky metr od silnice, už jsou zaasfaltované,“ poukazuje na přibývající nánosy hmoty, kterou těžké kamiony roztahují do stran.

Na velké opravy už letos nebudou podmínky

ŘSD si na následné opravy schovalo balík peněz. „Vyčleněno máme 77 milionů. Máme pasporty (dokumentaci) komunikací před stavbou, nyní jsme již zadali ke zpracování další pasporty, které by měly být hotové do ledna 2021. Poté vyhodnotíme míru poškození a následně zahájíme nápravu,“ informuje Ledvinová.

Necelou polovinu zmíněné částky už však ŘSD utratilo před samotným spuštěním objížďky, když zpevňovalo cesty, aby nápor tranzitní dopravy vůbec unesly.

Kdy se s plánovanými opravami začne, ještě není jasné. „Teprve až ŘSD oznámí přesné datum, kdy pustí provoz na ‚dvaapadesátku‘, vyhodnotíme stav objížďky a sesumarizujeme, co se bude dělat. Protože k tomu má dojít až v půlce prosince, nemyslím si, že se nějaké velké opravy budou dělat ještě letos, protože na to už nebudou podmínky. Řešit budeme pouze havarijní místa, ale gros oprav přijde na řadu na jaře,“ očekává šéf jihomoravské Správy a údržby silnic Zdeněk Komůrka.

„Budeme se snažit, aby se opravy udělaly v co největším rozsahu. Jestli na to bude stačit těch 40 milionů, které má ŘSD k dispozici, ale teď nedokážu říct,“ podotýká.

Mosty drží vojenská provizoria

Jisté je, že dopravní trápení v obcích na objížďce jen tak neskončí. Na opravu totiž čekají dva mosty, které byly chráněny vojenskými provizorii, a to přes řeku Dyji v Drnholci a přes novomlýnské nádrže u Brodu nad Dyjí.

Názory krajské správy silnic a ŘSD na to, v jak špatném jsou stavu, se přitom zásadně liší. „Ještě před objížďkou jsme dělali diagnostiku a na sedmistupňové škále jsme měli hodnocení stavu mostů na pátém stupni. Poté přišlo ŘSD, udělalo svoji diagnostiku, ke které nás nepřizvalo, a přehodilo oba mosty do stavu sedm,“ upozorňuje na paradoxní situaci Komůrka.

Kvůli tomu osadilo ŘSD mosty kovovými konstrukcemi, které na nich zůstanou, dokud se neopraví. První bude na řadě ten v Drnholci. 

„Tam už máme dokončenou dokumentaci a budeme žádat o stavební povolení. Teď už to bude jen o penězích, chceme je získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ přibližuje Komůrka s tím, že termín zahájení oprav proto ještě není jasný. 

A ještě víc v nedohlednu je u mostu v Brodě nad Dyjí. Tam se v tuto chvíli pracuje na doplňkové diagnostice, která by měla být hotová v polovině prosince. Teprve poté patrně začnou projekční práce na kompletní rekonstrukci.

  • Nejčtenější

Kolemjdoucí našel v brněnském lese mrtvou dvacetiletou ženu

Téměř tři měsíce pohřešovanou dvacetiletou ženu z Brna našel kolemjdoucí mrtvou v lese mezi brněnskými Pisárkami a...

Archeologové našli pod silnicí stovky koster, kruhové objezdy musejí počkat

Zhruba stovku hrobů odkryli archeologové při průzkumu pod silnicí, který předcházel stavbě kruhových křižovatek ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V kuřimské kauze se objevily i známé tváře, Škrlová oklamala i celebrity

Herec, zpěvák, novinář. Kolem kauzy Kuřim se motaly i známé tváře, které se po odhalení svých rolí v případu dušovaly,...

Z pískovny vznikne největší brněnský park, připomene těžební krajinu

Areál pískovny v brněnských Černovicích protkaný stezkami bude dvakrát větší než Lužánky. Vznikat má postupně několik...

Při cestě na nákup vjel senior do protisměru, čelně se střetl s dalším autem

Špatnou odbočku si na cestě za nákupy vybral ve čtvrtek šestaosmdesátiletý řidič na okraji Brna. Místo u obchodního...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Brněnskou diecézi převezme po Cikrlem dosavadní pomocný biskup Konzbul

Novým brněnským biskupem se stane dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Šestapadesátiletý rodák z Brna nahradí...

Po půlstoletí se v Podyjí zabydlel sysel, za měsíc se očekávají mláďata

Dobrou zprávu potvrdil letošní jarní monitoring, který v Národním parku Podyjí pravidelně provádí Agentura ochrany...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinec popíjel slivovici a borovičku, pak na benzince naboural do sloupu

Neobvyklý pohled se naskytl o víkendu obsluze čerpací stanice v Blučině na Brněnsku. Ke stojanům s pohonnými hmotami...

Krutý osud svaté Dobroslavy, princeznu za věrnost Maurové rozčtvrtili

Premium Bylo to jen pár let poté, co na Velkou Moravu přišli věrozvěstové Cyril a Metoděj, když osmileté dívce zemřel při...

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...