Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

I malé obce pátrají po vlastní vodě, chutná jim lépe než z vodovodu

  6:22
Voda v současných studních už dávno nestačí. I ty nejmenší jihomoravské vísky se tak pouštějí do hledání nových zdrojů a neváhají do něj investovat miliony. Slibují si lepší chuť než z dálkového vodovodu a konec cisteren v ulicích.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Když starostka Synalova na Brněnsku loni o Vánocích otočila vodovodním kohoutkem, teklo z něj cosi žlutohnědého. „Musela jsem sednout do auta a na Štědrý den jet do Tišnova pro balenou vodu,“ popisuje Lenka Šikulová (nez.).

Podobnému zážitku by se obyvatelé její obce měli v budoucnu vyhnout. Začne v ní totiž fungovat místní vrt, z něhož si lidé budou smět v krizových situacích načerpat vodu. „Bude fungovat podobně jako automat na mléko,“ směje se starostka.

V Synalově totiž nemají vodovod. „Jeho stavba by nás vyšla zhruba na osmnáct milionů, což by znamenalo zadlužit obec na mnoho let dopředu. Navíc ne všichni lidé by se na něj byli ochotni připojit,“ vysvětluje Šikulová s tím, že zdejší domy zásobuje několik soukromých studen. 

V minulých letech tady však bojovali se suchem a nyní, kdy vydatně prší, je zase voda špinavá. 

„Proto jsme vymysleli veřejně přístupné odběrové místo. Lidé si tady budou moci nabrat vodu až do tří kubíků. Jsou to taková naše zadní vrátka,“ sděluje starostka, podle níž dostane každý svůj PIN, díky kterému se na obecní úřad odešlou data o odběru, jejž obec po určitém období zúčtuje.

Synalov je v tomto směru specifický, nicméně zprovozněním nových vrtů se s problematickým zásobováním vodou snaží poprat celá řada jihomoravských obcí.

I když letošní vlhký rok dlouhodobou bilanci trochu napravil, zkušenosti z předchozích let jsou varovné. Problémy s dodávkami měli na Blanensku, Hodonínsku i Brněnsku, kde během léta stávaly cisterny.

Díky vrtům skončí hádky

Ministerstvo životního prostředí proto letos na jižní Moravu poslalo už desítky milionů korun, poslední dotace rozdalo v polovině listopadu. Jak na vyhledávání nových zdrojů, tak na jejich zkapacitnění a zapojení do sítě či na úpravu vody. Za celý rok na ně dosáhla téměř čtyřicítka obcí z kraje.

„Dotace cílíme do oblastí, kde je to aktuálně nejvíc potřeba. Pomáháme obcím s akutními problémy, aby opakovaně nemusely řešit potíže s náhradním zásobováním pitnou vodou,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Vody ve studnách je totiž málo a není tak kvalitní jako dříve.

Třeba v Bukovině na Blanensku, kde začnou sloužit dva nové vrty, díky tomu skončí letité tiché spory zdejších obyvatel se sousední Bukovinkou, s níž mají společný vodovod. 

„Předchozí suché roky byly problematické. Dosavadní zdroje vody byly pouze na katastru Bukovinky, kde měli pocit, že odčerpáváme pouze jejich vodu, zatímco na našem katastru zdroj vody zůstává. Takže i tento sociální aspekt je potřeba vyřešit a napravit,“ oznamuje Luboš Janda (nez.), starosta Bukoviny, v níž už několik let musí v létě omezovat odběr vody.

Projekt v hodnotě osmi a půl milionu korun umožní vedle dvou vrtů vybudovat i nový vodojem a napojení na stávající vodovod. Pokud vše půjde ideálně a podaří se sehnat peníze na dofinancování z kraje, mohlo by být hotovo v roce 2022. V Bukovině se v případě zprovoznění vrtu těší na vodu, která je podle jejich subjektivního hodnocení méně „chemická“ a chutnější než ta z vodovodu.

V Mikulčicích by dali za původní vodu cokoliv

I z tohoto důvodu usilují o vlastní zdroj třeba v Mikulčicích na Hodonínsku. Léta zde brali z vlastního vrtu vodu, která byla svou kvalitou vhodná i pro kojence, kvůli kontaminaci však o zdroj přišli a museli se připojit na veřejný vodovod.

Obci sužované suchem pomohl dávný vzkaz, podle kroniky lidé našli studny

„Voda z vodovodu sice má dobré parametry, ale té naší původní se vyrovnat nemůže. Jde o hlubinnou vodu čerpanou z hloubky 150 až 250 metrů, která v sobě nemá žádné příměsi po herbicidech, pesticidech a podobně. Místní lidé by dali cokoliv, abychom se vrátili k původní vodě, která je dobrá nejen chuťově, ale i jinými vlastnostmi,“ objasňuje místostarosta obce Jan Vlašic (KDU-ČSL).

Podle něj voda z hlubinného vrtu není tak tvrdá, takže nezanáší potrubí, destilační kotle a podobně. „Prvotní jednorázová investice do nového zdroje bude samozřejmě velká, ale voda v takové kvalitě za to stojí,“ míní Vlašic.

Průzkum zkreslený deštěm

Cesty, jak pojistit vlastní zdroje vody, hledají také v Kunštátě na Blanensku. Zatím pro místní část Touboř. 

„Zdroj jsme sice našli a jeho vydatnost není špatná, nicméně v letošním deštivém roce jsou výsledky průzkumu hodně zkreslené. Budeme si muset zřejmě počkat na sušší rok, abychom se ujistili, jestli se vyplatí do toho dál investovat,“ popisuje starosta města Zdeněk Wetter (ČSSD). Na jaře se pak chystá průzkum dalšího zdroje vody, který by již mohl být schopen zásobovat celý Kunštát.

Miliony do vlastního zdroje podzemních vod investovaly i obce v okolí Kunštátu, například Hodonín nebo Rozseč. „Na začátku ledna by mělo být připojení na náš vrt hotové a firma by měla vše předávat,“ informuje starosta Rozseče nad Kunštátem Ivo Kotouček (nez).

I zde bylo příčinou hledání alternativní varianty sucho posledních let.

„Kdyby byl každý rok jako letošní, neměli bychom problém, ale tři předcházející roky se k nám musely dovážet cisterny, jinak bychom s vodou nevyšli,“ podotýká starosta. Díky třináctimilionové investici se bude voda nově přivádět z hloubky asi sto metrů a podle rozborů je mnohem kvalitnější než ta ze studen, kterou dosud v obci používali.

Na novém vrtu aktuálně pracují například i Olešnice, Býkovice, Dlouhá Lhota a Ústup na Blanensku či Lomnice a Vohančice na Brněnsku.

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....