Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brněnskou oštěpařku z Helsinek vyškrtli, doplatila na Zátopkovo hrdinství

  11:08
Očekávaný film věnovaný atletické legendě Emilu Zátopkovi se natáčel mimo jiné na brněnském stadionu za Lužánkami. Není to ovšem jeho jediné pouto s jižní Moravou. Nejen, že se na plátnech kin může poznat některý ze stovek zdejších komparzistů, ale jedna ze scén odhaluje zajímavý, i když málo známý příběh o nepovedeném odletu některých sportovců na olympiádu do Helsinek.
Oštěpařky Libuše Cikrdlová-Žáková (vpravo) a Dana Zátopková spolu měly...

Oštěpařky Libuše Cikrdlová-Žáková (vpravo) a Dana Zátopková spolu měly startovat na olympiádě v Helsinkách, nakonec však odletěla jen druhá z nich. | foto: archiv Zdeňka Cikrdleho

Ten zasáhl také oštěpařku Libuši Cikrdlovou-Žákovou z Vojkovic na Brněnsku. V 50. letech minulého století byla nejen reprezentační partnerkou Dany Zátopkové, ale s manželem, výškařem a desetibojařem Zdeňkem Cikrdlem, se stali i atletickými přáteli Zátopkových.

Libuše Žáková se na olympijské hry do finské metropole v roce 1952 také chystala. Dostala však stopku.

„Bohužel její nominace byla těsně před odletem zrušena. Byla vyškrtnuta z druhého letadla v návaznosti na tehdejší kauzu Zátopek–Jungwirth,“ popisuje Zdeněk Cikrdle, syn někdejší brněnské oštěpařky, která se letos dožije 93 let.

Oštěpařka Libuše Cikrdlová-Žáková byla v 50. letech minulého století reprezentační partnerkou Dany Zátopkové, na olympiádu v Helsinkách však nakonec neodletěla.

Kauza spočívala v Zátopkově statečném aktu zastání, kterým riskoval nejen svoji kariéru. Odmítl totiž na olympiádu odcestovat bez svého přítele a běžce na středních tratích Stanislava Jungwirtha, který se neměl účastnit, protože měl otce v komunistickém lágru. 

„Myslím, že takové gesto, takový hrdinský čin, by málokdo udělal,“ okomentoval tuto dějovou linku scenárista, režisér a producent filmu David Ondříček

Zátopek byl hlavní československou nadějí na medaile, a tak tehdy komunistická moc ustoupila, oba běžci odcestovali a Emil Zátopek v Helsinkách dobyl legendární tři zlata na tratích od pěti kilometrů po maraton.

Místo olympiády stavěla tábor

Další sportovci však takové štěstí neměli. Protože Zátopek proti plánu cestoval až druhým letem spolu s dodatečně doplněným Jungwirthem, bylo potřeba v letadle uvolnit dvě místa. Totožný osud jako oštěpařku Žákovou tak potkal i brněnského běžce Milana Tošnara, prvního československého překážkáře na 110 metrů, který překonal hranici 15 sekund. Ani on odletět nemohl a olympijských her se zúčastnil pouze jako trenér v roce 1960.

Ohledně vyškrtnutí z letu tehdy Žáková ani Tošnar žádné více či méně oficiální vysvětlení nedostali. „Ani si to s tou situací tehdy nespojovala. Prostě jí řekli, že neletí. A ona s kabelou zabalenou na olympiádu odjela stavět tábor na Vysočinu,“ líčí oštěpařčin syn Cikrdle.

Maminčin příběh zná z jejího ústního podání. Sám se do její sportovní kariéry „připletl“ narozením v roce 1954. O rok později se Libuše Žáková zranila a s vrcholovou atletikou skončila. Věnovala se už jen volejbalu, v němž do svých padesáti hrála druhou nejvyšší soutěž.

Byť události kolem odletu do Helsinek film neopomíná, brněnský kontext v něm chybí. „Kauza Jungwirth v příběhu je, ale u nás se týká pouze něj a nijak podrobně se jí nevěnujeme,“ podotýká výkonná producentka snímku Daria Špačková.

S faktem, že se vrchol Zátopkovy kariéry odehrál v tuhém komunismu, se však filmaři vypořádat museli. „Na začátku padesátých let, v době zrůdností komunistického teroru, byl nejslavnějším sportovcem světa. Režim ho využíval pro propagandu a Zátopek se nechal. Kdyby to odmítl, rozhodně by nikde nezávodil,“ uvedl Ondříček.

Po všem, co o sportovci slyšel a četl, je však přesvědčený, že to byl statečný člověk. „Na druhou stranu si dobře uvědomoval, jaké mu hrozilo nebezpečí, a proto se párkrát stalo, že své názory změnil,“ uvedl.

Z natáčení mu utkvěla v hlavě situace, kdy Zátopkův představitel Václav Neužil vběhl na zchátralý stadion za Lužánkami, kde tři stovky komparzistů křičely běžcovo jméno a všichni včetně štábu brečeli. „To jsou chvíle, na které se nezapomíná a pro které to všechno děláme,“ poznamenal režisér.

  • Nejčtenější

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

Stoletý most chrání proti přetížení nová značka, řidiči ji nerespektují

11. června 2024  5:14

Obava o výdrž zatíženého bezmála stoletého Maloměřického mostu v brněnské Dolnopolní ulici vedla k...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Myslel jsem, že herectví je cesta ke slávě, ohlíží se brněnský „drsoň“

16. června 2024

Premium Je nepřehlédnutelný. Nejen vzhledem ke své mohutné postavě a výraznému hlasu, ale také díky...

Fanoušci na cestě za snem. Češi zaplnili Lipsko a věří v porážku Ronalda

18. června 2024  19:07

Lipsko (Od našich zpravodajů) Fanouškovská vášeň nezná hranic. Češi v Lipsku fandí naplno i přes déšť a věří v historický úspěch...

Na D2 se převrátil kamion. Směr k Brnu je zavřený, opačným se jezdí s omezením

18. června 2024  16:43,  aktualizováno  18:01

Na 31. kilometru D2 ve směru na Brno se odpoledne převrátil kamion, dálnice je neprůjezdná. Sjíždí...

Elektroda v kosti a aplikace v mobilu. Šetrný zákrok pomáhá s únikem moči

18. června 2024  17:23

Neustálý stres, hledání toalet a omezování se v jídle. To ještě před několika měsíci komplikovalo...

Slovenský útočník Jedlička se stal posilou hokejistů Komety Brno

18. června 2024  14:37

Slovenský útočník Maroš Jedlička se stal novou posilou hokejistů Komety Brno. Jednadvacetiletý...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...