Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

RECENZE: Zátopek znovu vyhrál. Velký příběh zdobí ryzí nenucenost

  0:01
Jen vzácně se kritikovi poštěstí, že může sdělit – Je mi ctí a národním svátkem potvrdit, že se v Česku konečně zrodil Film. Jmenuje se Zátopek, v noci na sobotu zahájil karlovarský festival a má veškeré světové parametry, aniž by přitom popřel svůj původ.

Už před světovou premiérou na festivalové půdě měl Zátopek svého prodejce ve Státech a není se čemu divit. Zosobňuje totiž v dobrém slova smyslu americký film; počínaje způsobem vyprávění a konče vrcholným řemeslem.

Nepěstuje žádné pseudoumělecké experimenty, žádné šoky ani provokace, žádné okázale povýšené hrátky na umění pro umění, ve kterých si libuje zejména Evropa.

Ale současně při vší divácké vstřícnosti je to příběh chytrý, strhující a svým vyzněním hořce vítězný; tak jako jeho reálný předobraz, typicky český osud Emila a Dany Zátopkových. Od Hollywoodu si bere jen to nejlepší, zato obvyklému tamnímu patosu se brání až úzkostlivě.

Jedním slovem, nejsilnější zbraní filmového Zátopka je nenucenost.

Co všechno stojí za zářivou gloriolou slavného olympionika, odhaluje snímek očima odjinud. Jeho obdivovatel, australský rekordman Ron Clarke, zase už během závodu zkolabuje a hledá radu právě u Zátopka. Přiletí do Prahy plné okupačních vojáků, ale příběh ponechává události roku 1968 nevtíravě v pozadí. 

Host, jehož navenek stále se zubící Zátopek vezme do bufetu na knedlíky a pak do svého prázdného bytu, se musí postupně dohadovat, co se vlastně děje a kam zmizela paní domu. 

Současně se stává jedním z nositelů smíchu, ať přihlíží nesrozumitelným střetům v češtině, nebo je podroben neohrabané zdvořilostní konverzaci s okolím v angličtině, kdy na otázku „Co si myslíte o klokanech?“ odpovídá Australan s odzbrojující upřímností: „Moc o nich nepřemýšlíme.“

Díky postavě cizince se mohou do vyprávění nenásilně vpašovat vysvětlivky určené pro zahraniční publikum; z pohledu zdejšího diváka jsou zbytečně dlouhé pasáže, kdy poúnorový režim prodává „svatou komunistickou dvojici“ čili úspěšné manžele Zátopkovy na povinných besedách s dělníky či pionýry nebo je nutí podepisovat rezoluce.

Ale naštěstí okamžiky podstatnější a silnější se v Zátopkovi odvíjejí s onou příkladnou nenuceností, jakoby mimochodem, jen tak mezi řečí. Slouží jim rovněž naprosto přirozené skoky v čase bez prolínaček, zatmívaček či jiných návodových berliček. 

A vzácná souhra dvou velkých sólistů, kterou v rolích Emila a Dany Zátopkových předvádějí Václav Neužil a Martha Issová, prostě nemá chybu. V jejich podání se životopis potkává s romancí, ovšem nikoli přeslazenou, naopak střízlivě věcnou, ukázněnou, mnohdy trpkou a konečně dospělou.

Emil Zátopek v Helsinkách

Široký bezelstný úsměv, jímž Neužilův hrdina prolamuje počáteční despekt své budoucí ženy, však nestaví nudně jednoznačný pomník lidové dobrosrdečnosti. Na jedné straně jím sice postupně udolá i postavu Issové, jež dovede uhrát očima prvotní dojem ze Zátopka ve stylu „To se mi snad zdá“ stejně jako zlom, kdy její odměřenost roztaje, na druhé straně mu však vmete do tváře výstižné: „Ty prostě nesneseš, aby tě někdo neměl rád!“

Vůbec vývoj jejich citu tvoří zásadní protiváhu tak trochu pohádkové, jakkoli věrné sportovní kariéře, která se vine od běžcových bezděčných začátků v řadách Baťovy mládeže přes válku a vojenskou službu až k prvním mezinárodním mítinkům, kde má zjevení podceňovaného plebejce Zátopka rysy podobné fotbalové legendě Klapzubovy jedenáctky. 

Včetně půvabného humoru, třeba když borec s vysmívanými pohyby náhle vede o celé kolo, ale také nádherných obrazů při běhu v dešti, o typicky „americkém“ sestřihu postupného vzestupu na stupních vítězů nemluvě.

Nicméně vždycky znovu se velký sportovní příběh vrátí ke klíčovému komornímu vztahu, respektive vzájemným střetům, kdy veřejný obraz dokonalé dvojice dostane bolestné trhliny. Zejména dva momenty se vryjí do paměti.

Zátopek

85 %

Režie David Ondříček, hrají Václav Neužil, Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Peter Nádasdi, Štěpán Kozub

Jednak dialog na zimní dovolené, ve kterém se Zátopek až trapně vykrucuje z rozhodnutí, zda budou mít děti, jednak tisková konference na olympiádě v Helsinkách, kde si zlatá oštěpařka Zátopková uvyklá pozici té „druhé“ v pozadí konečně řekne o svůj díl slávy; veřejně, jedovatě, ale bez hysterie, která je ostatně celému filmu naprosto cizí.

Nejen k olympijským výjevům z Helsinek včetně neskutečně nasnímaného maratonu se pak sluší dodat, že režisér David Ondříček dosáhl mimořádné vyváženosti tvaru. Tak jako je film ve svém výrazu nenucený, je současně i nešizený. 

Zátopkovi nečouhá z bot laciná sláma televizní produkce, tady se s plným nasazením hraje pro velké plátno, ať se právě zvedají nadšené tribuny, nebo v tichém epilogu Zátopkovy partnerské osamělosti a čistého gesta mužského přátelství zazní „Dnes tak trochu umřeme.“

Možná si režisér vybavoval poetiku Velkého vítězství, které jeho otec Miroslav Ondříček za kamerou natočil s americkou režisérkou Penny Marshallovou. Ale Zátopek zůstal český a povedl se náramně. Po dlouhé době se zrodilo víc než běžné krmivo pro kina, totiž událost.

  • Nejčtenější

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cameron všem ukázal, jak se to dělá. Kritici pějí chválu na Avatar 2

Vizuální efekty se pochopitelně staly nejoceňovanějším zážitkem z dlouho očekávaného snímku Jamese Camerona. Druhý...

Není mrtvý, jen si dal pauzu. Stallone překvapil rolí zaostalého mafiána

I když poslední roky ve filmovém světě spíše jen paběrkoval, nyní se zdá, že Sylvester Stallone chytá druhý dech....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřela francouzská herečka Mylene Demongeotová, známá z filmů o Fantomasovi

Ve věku 87 let zemřela ve čtvrtek francouzská herečka Mylene Demongeotová, která se proslavila jako Mylady ze Tří...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Cameron všem ukázal, jak se to dělá. Kritici pějí chválu na Avatar 2

Vizuální efekty se pochopitelně staly nejoceňovanějším zážitkem z dlouho očekávaného snímku Jamese Camerona. Druhý...

RECENZE: Fantom temného kraje, král Šumavy a dámských ložnic

Premium Výtečnou filmařinu, nikoli však naprosté zjevení typu Dukly 61 přináší trilogie Král Šumavy: Fantom temného kraje,...

Jarní ČT přinese pokračování Kukaček, krimiseriály i Dobré ráno, Brno!

Česká televize začne nový rok televizní premiérou snímku Zátopek. Hned den poté, 2. ledna, nabídne novou krimi Místo...

Kvantita zvítězila nad kvalitou, uznala velkovýrobna Marvel. Chystá změny

Stoupající nespokojenost diváků i tvůrců a kritika směru, kterým se vydala filmová fabrika značky Marvel, prý povede k...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...