Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koronavirus nutí města rušit investice a vracet dohodnuté dotace

  6:19
Výdaje související s koronavirovou pandemií připravily městské kasy o desítky milionů korun, hlavně ze sdílených daní. Politici tak zastavují plánované projekty, a dokonce odmítají již přiklepnuté dotace, které nemají z čeho doplatit. Nejinak tomu je na jihu Moravy.

Projekt atletické haly už má téměř všechna potřebná razítka, přesto je jednou z nejohroženějších brněnských investic. | foto: Magistrát města Brna

Po tlaku samospráv chce vláda výpadek části příjmů, který šel na kompenzace pro živnostníky, nahradit výplatou 1 200 korun na jednoho obyvatele. Tyto peníze však obce dostanou nejdříve na podzim. Čekat ale nemohou. Z investic tak již mizí konkrétní projekty. 

1 Brno si půjčí miliardu

Nejvyšší částku musí oželet Brno. Ještě nedávno se mluvilo o sumě 1,8 miliardy korun z celkových 14. Velkou část město zacelí z rezerv, pomoct má však hlavně miliardový úvěr u banky. Brno si ho chtělo vzít už před koronavirem, teď ale pokryje výpadek a nedostane se na původní investice.

Nejvíc v ohrožení je atletická hala u bohunického kampusu, která má vyjít na zhruba 900 milionů korun a je už připravená téměř se všemi razítky, aby se mohlo stavět. Koalice již před pandemií avizovala, že pro ni jde o zbytný projekt. 

„Jediná šance je, že stát dá víc peněz než 150 milionů. Pokusíme se jednat,“ uvedl náměstek primátorky pro investice Robert Kerndl (ODS).

Také u dalších akcí teď město obrací každou korunu. O rok se tak například posune oprava mostu v Maloměřicích, který je kvůli havarijnímu stavu uzavřen i pro pěší, řeší se také odklady oprav kanalizací a vodovodů. 

„Nebude se ani rekonstruovat zastávka Těžební, stavbu nové v Bauerově ulici u výstaviště také odsouváme,“ nastínil radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

2 Vyškov bez „kulturáku“

Ve Vyškově, který v lepším případě přijde o bezmála 50 milionů, je spousta investičních akcí už v běhu a nejdou zastavit. Aby je bylo možné dotáhnout do konce, také tady politici rozhodli, že sáhnou do naspořených peněz.

„V letošním rozpočtu jsme proto vyznačili položky, kde se ještě nezačalo a dá se u nich snížit náklady nebo je prozatím odložit. Především ale až v rozpočtu na příští rok musíme pečlivě zvážit, do jakých investičních akcí se pustíme,“ uvedl starosta Karel Jurka (ODS).

Kromě menších akcí je rovnice jasná i u multifunkční přístavby Besedního domu.

„Chtěli jsme do konce volebního období kopnout do země, nyní víme, že se tak nestane,“ přiznal Jurka. Vyškov se kulturního zařízení s kapacitně dostačujícími prostorami výhledově nevzdává, příprava se nicméně protáhne.

3 Břeclav nevylepší sídliště

O podobnou částku jako Vyškov přijde i Břeclav. „Vedení města už proto zrušilo nebo odsunulo čtrnáct investic v celkové hodnotě 34 milionů korun,“ vypočítala mluvčí břeclavské radnice Jana Pelcová s tím, že naopak do plánu byly zařazeny některé nové projekty.

Každopádně se odkládá úprava prostoru před nádražím, rekonstrukce osvětlení na několika místech, revitalizace sídliště Budovatelská či zřízení odbočovacího pruhu k nemocnici, které mělo vyřešit složitou dopravní situaci na hlavním tahu. 

Letos už radní nepočítají ani se startem úsekového měření na výjezdu z města, s opravou vodních prvků či investicí do domu s pečovatelskou službou v Poštorné.

A v souvislosti s obavou ze spolufinancování město odmítlo dvě již schválené dotace – na opravu chodníků v ulici Národních hrdinů a výstavbu řemeslné dílny při základní škole v Charvátské Nové Vsi.

„Počítáme jen s opravdu výhodnými dotacemi, tedy těmi, jež kryjí více než padesát procent nákladů. Šetříme každou korunu,“ prohlásil starosta Břeclavi Svatopluk Pěček (ANO).

4 Hodonín odkládá opravy

Škrty dělají také v Hodoníně. „Některé investice spustíme až v příštím roce,“ přiznal Josef Horníček, mluvčí radnice, která odhaduje výpadek příjmů v rozpočtu na zhruba 62 milionů korun. Pokud připluje slíbená kompenzace od státu, bude to o 28 milionů méně.

Nicméně o rok se už teď odkládá například rozsáhlá oprava bytového domu Pastelky nebo úpravy části třídy Dukelských hrdinů. Velké investice, jako je rekonstrukce kina Svět za 72 milionů nebo rekonstrukce Očovské ulice za 18 milionů korun, však pokračují podle plánu.

5 Znojmo minus 170 milionů

Kvůli ponížení peněz určených obcím Znojmo podle starosty Jana Groise (ČSSD) přijde o několik desítek milionů.

„Když k tomu přidáte ztrátu daňových příjmů v důsledku snížení HDP, můžeme v rozpočtu přijít až o 170 milionů. To se výrazně dotkne nás všech a projeví se to v kvalitě života v našem městě,“ prohlásil Grois. 

„Mou prioritou je zachovat co největší podíl investic v rozpočtu, aby se město dál rozvíjelo. Na rovinu však říkám, že musíme také hledat úspory,“ dodal.

O stopce pro konkrétní projekty politici ještě nerozhodli, podle mluvčí radnice Zuzany Pastrňákové ale bude propad zásadní až pro tvorbu rozpočtu na rok 2021.

6 Blansko má našetřeno

I v Blansku zatím vyčkávají. Odhadovaný propad 40 až 50 milionů chtějí řešit až v září s přesnějšími čísly v ruce.

„Vzhledem k tomu, že Blansko dlouhodobě hospodaří s kladným výsledkem a má rezervy na účtu, neplánujeme zrušit žádné zásadní investice,“ uvedla mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

Tou největší je podle ní tříletá přestavba Základní školy Masarykova za 80 milionů.

„Pokud by se v září ukázalo, že peníze stačit nebudou, město si vezme úvěr. Podmínky k jeho získání jsou teď příznivé, pomohl by pokrýt dlouhodobější investiční akce,“ dodala Komárková.

Vedoucí odborů podle ní přesto dostali za úkol hledat úspory. Odkládat na příští rok se možná budou drobnější akce typu oprav chodníků, u nichž město stejně řeší dodavatelské lhůty.

Manko kraj stáhne na škole, křižovatce i akcích

Nejen města a vesnice, obří díru v rozpočtu látá i Jihomoravský kraj. Hejtmanství už rozhodlo, které projekty letos zastaví – lidé se tak nedočkají třeba okružní křižovatky v Mikulově, opravy mostu v Drásově, rekonstrukce stravovacího pavilonu nemocnice v Břeclavi či modernizace brněnské školy v Pionýrské ulici. 

Na sdílených daních mělo kraji připlout 7,5 miliardy korun, kvůli koronaviru ale dostane o miliardu méně. 

„Výpadek musíme nějak pokrýt, zejména musíme snížit plánované výdaje a některé investice přesunout,“ uvedl jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO). 

Z přebytků z minulých let kraj využije částku 40 milionů, 988 milionů chce ušetřit právě snížením výdajů. Sumu na původně plánované investice snížil o 393 milionů. Vedení buď přesunulo jejich začátek, nebo s dokončením počítá až příští rok. 

Hejtmanství také uspořilo na nákladných akcích, které se nemohly konat. Sem patří například Olympijský festival nebo soutěž Vesnice roku. A politici ponížili i počet dotačních titulů, čímž ušetřili dalších 145 milionů. 

„Museli jsme hodně zvažovat, které peníze jsou opravdu potřebné. Například co se týká problematiky sucha či vodovodů, tam byly ponechány částky v plné výši, stejně jako programy na podporu turistického ruchu,“ dodal Šimek. 

Obce se nicméně letos musejí obejít například bez příspěvků na tvorbu územních plánů. Resort dopravy se uskromní v investicích na opravu silnic o 40 milionů, a to i přesto, že do konce prázdnin očekává výraznou ztrátu z jízdného, kolem 180 milionů korun. 

  • Nejčtenější

Děti, které zemřely u Vyškova, nebyly v autosedačkách. Řidič je ve vazbě

8. června 2024  18:05,  aktualizováno  10.6 15:18

Děti, které zemřely při dopravní nehodě v pátek večer na silnici mezi Rousínovem a Vyškovem,...

Nevezmeme si jízdy navíc, bude problém, hrozí řidiči MHD po zákazu rádia

6. června 2024  16:51,  aktualizováno  20:07

Atmosféra mezi brněnským dopravním podnikem a řidiči MHD, jimž se nelíbí nedávný zákaz pouštět si...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Tragická nehoda u Vyškova: dvě děti mrtvé, dva dospělí zraněni

7. června 2024  22:19,  aktualizováno  8.6 6:03

Dvě děti zemřely při dopravní nehodě na silnici mezi Vyškovem a Rousínovem, dva dospělí se zranili....

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Stoletý most chrání proti přetížení nová značka, řidiči ji nerespektují

11. června 2024  5:14

Obava o výdrž zatíženého bezmála stoletého Maloměřického mostu v brněnské Dolnopolní ulici vedla k...

Babyboom v pavilonu primátů: gueréza se rodí bílá, otci roste sebevědomí

14. června 2024  12:37

Nečekaný babyboom sledují zoologové v Zoo Hodonín v pavilonu primátů. Po únorovém narození malého...

Hustopeče mění nejoblíbenější erzetu. Stane se zrádnější, hlásí pořadatel

14. června 2024  5:03

Tradiční „kompaktní“ formát automobilové soutěže, jejíž program se odehraje na relativně malém...

Studenti zachraňují životy ve virtuální realitě, bezvládný jim leží u nohou

13. června 2024  17:22

Fenomén virtuální reality je na vzestupu a důkazem toho je i zařazení 3D brýlí do výuky první...

Za spektáklem v hotelu stál nezaměstnaný stavař. Výbuchem vyřešil tíživou situaci

13. června 2024

Premium Výbuch v brněnském hotelu Evropa, kvůli kterému přišlo o život osm lidí a kolem padesáti bylo...

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

Do Itálie se nevrátím, tady vše funguje lépe, říká dcera Petra Hapky

Dcera slavného českého hudebníka Petra Hapky (†70) Petra (41) žila od 3 let s matkou v italském Římě. Ve 29 letech se...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...

Za srážku vlaků únava nemohla, ukázalo šetření. Strojvůdce si chybu uvědomil

Strojvedoucí havarovaného rychlíku RegioJet, v kterém minulý týden zemřeli v Pardubicích čtyři lidé, si těsně před...