Vyženeme koloběžky z centra Brna, hrozí politici. Vozítka už překážejí

  8:20
Sdílené koloběžky v ulicích vadí značné části Brňanů. Politici proto plánují službu regulovat. Pokud provozovatelé nezajistí u zákazníků disciplínu, nechtějí elektrokoloběžky vpouštět do pěších zón. Firmy chtějí rozšířit parkovací zóny, a to klidně bez stojanů.
Vozítka si lidé hned od začátku oblíbili a využívají je. Zatím s nimi ale...

Vozítka si lidé hned od začátku oblíbili a využívají je. Zatím s nimi ale nemohou na periferii města. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zabírají místo u veřejných stojanů, leží popadané na chodnících, často je Brňané vídají odstavené uprostřed ulice nebo na trávníku. V extrémních případech se objevily i uprostřed nádražní haly, na střeše zastávky, ale také zavěšené na stromech i naházené v kašně.

Přestože si vedení Brna na jaře vyžádalo jejich povinné odstavování na předem určených místech, sdílené koloběžky – a lidé, kteří je využívají – leží v žaludku velké části Brňanů.

„Přijde mi, že koloběžek je v ulicích zbytečně extrémní množství, hlavně centrum je jimi doslova přeplněné,“ postěžovala si například Barbora Kuzmíková.

A časté výtky od lidí vnímají i politici. Radní městské části Brno-střed proto vytvořili soubor přísných požadavků, se kterými se obrací na magistrát, aby zakročil.

„Pokud tohle nebude fungovat, tak koloběžkářům jednoduše zakážeme vjezd do pěších zón,“ hrozí radikálním opatřením radní největší městské části Jan Mandát (ODS), který má v gesci dopravu.

Brňané si v současnosti můžou ve městě půjčit přes 1 200 koloběžek od tří společností – Bolt, Lime a Yoyoway. A politici nyní vznesli požadavek, aby za každou z nich firmy městu platily částku, jejíž přesnou výši magistrát teprve určí. 

„Zpoplatnění by nemělo společnosti z Brna vyhnat nebo jejich službu zásadně omezit. Je navržené tak, aby si vedení rozmyslelo, jestli se někde na trávníku bude válet dvacet koloběžek, nebo u stojanu inteligentně umístí dvě,“ vysvětlil smysl opatření Mandát.

Virtuální stojany s nálepkou

Snižovat počet koloběžek se zmíněné společnosti nechystají, spíše by chtěly rozšířit parkovací zóny a tím snížit koncentraci „vozítek“ u jednotlivých míst.

„Když zvětšíme území tak, aby se do každé městské části dostalo něco, sníží se počet v nejpřetíženějším centru,“ naznačil jednatel firmy Yoyoway Jiří Hofr.

S městem provozovatelé řeší i nové parkovací stojany, ve hře jsou také takzvané virtuální. „Vedení Brna nám nějaká místa poskytlo, ale není jich dostatek. Variantou jsou tak právě virtuální parkoviště, kde není potřeba stojan vybudovat fyzicky, ale parkovací místo se řeší třeba nálepkou nebo namalovaným obdélníkem na silnici,“ podotkl za Lime Václav Petr.

Z dat tohoto provozovatele vyplývá, že se uživatelům z 95 procent daří dodržovat odstavování koloběžek na určených místech. Zbylé případy podle Petra vznikají ze dvou důvodů – v důsledku vybití stroje, anebo proto, že lidé byli dlouho zvyklí parkovat kdekoli.

„Vše kontrolujeme na denní bázi. Pokud jsou koloběžky mimo stojan, okamžitě na místo vysíláme zaměstnance, aby to napravil,“ dodal.

Po nahlášení nebo zpozorování nevhodně zaparkovaných „vozítek“ je podle memoranda podepsaného s brněnským magistrátem totiž musí odklidit neprodleně. Nicméně tyto dohody nejsou právně závazné.

„Zdálo se, že se situace uklidnila. Nyní hodláme se starosty městských částí nové požadavky projednat a na základě nich přijmout vhodná opatření,“ poznamenal za magistrát radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl (ODS).

Nově i odtah jako u auta

Každopádně špatně odstavit sdílenou koloběžku či kolo může jen samotný uživatel. Když jej přistihnou policisté, hrozí mu pokuta. V ostatních případech jde odpovědnost za provozovatelem. Nevhodně postavený stroj se přitom dá odtáhnout stejně jako auto. Průběžné odstraňování koloběžek podle navržených řešení nově zajistí strážníci a zaměstnanci městské společnosti Brněnské komunikace. 

„To snad bude provozovatele dostatečně motivovat, aby nemuseli řešit pokuty, a raději na svoje zákazníky dohlédnou sami. Podle satelitů moc dobře vědí, kde které přístroje stojí,“ podotkl Mandát.

Pokud nenastane změna k lepšímu, musí podle něj přijít zmíněný zákaz vjezdu do pěších zón. „Už jsem to probíral s odborem dopravy. Jestli problém nevymizí, tak službu v určitých místech jednoduše zakážeme. Stejně jako jsme to udělali s koly v úseku od náměstí Svobody po Joštovu ulici, kam cyklisté už nesmějí,“ připomněl.

V souvislosti s regulací by měli zástupci vedení města určit i maximální počet sdílených dopravních prostředků na území části Brno-střed. V důsledku celého balíčku opatření by se podle Mandáta mohl počet koloběžek snížit na adekvátní množství. 

„Nejsem zastánce regulací, ale obecně souhlasím. Každá společnost se předhání a ve výsledku je to v centru Brna opravdu přehnané,“ přiznal Hofr z Yoyoway.

Politici věří, že během prázdnin dosáhnou dohody. „Myslím, že začátkem nového školního roku bychom mohli mít alespoň návrh prvního řešení,“ uzavřel Mandát.

Koloběžkáře v Praze poučují hlídky z půjčovny, městu stejně vadí:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:
  • Nejčtenější

Muž na rozlučce se svobodou shodil turistu z hradeb, dostal 10,5 roku vězení

11. dubna 2024  10:02,  aktualizováno  11:38

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září...

Chataři se bouří, obec chce devětkrát vyšší nájem. Argumentuje drahou údržbou

9. dubna 2024  5:49

Od dětství jezdí Zora Jarolímová na chatu do Jedovnic na Blanensku, kterou zde její děda vybudoval...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pikantní obrat a pomoc od rivala. Vsetín zvažuje možnost hrát baráž ve Zlíně

10. dubna 2024  18:51

Zimní stadion Luďka Čajky ve žlutozeleném hávu? Štípněte se, to vážně není sen. Hokejový Vsetín...

Policisté našli mrtvé manžele, ležela u nich zbraň a dopis na rozloučenou

9. dubna 2024  10:31,  aktualizováno  10:43

Policisté našli v pondělí pozdě odpoledne v Ořechově na Brněnsku starší manželský pár bez známek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jeden zákaz nestačil. V Brně na vyšrafovaná místa přidali betonové zátarasy

10. dubna 2024  17:04

Vyšrafované bílé pruhy zakazují parkování aut v křižovatkách v ulicích okolo Nejvyššího soudu v...

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Přestavěnou křižovatku smrti opraví ani ne rok od otevření, část se propadla

12. dubna 2024  13:51

Už po necelém roce čekají na řidiče další výrazná omezení v pánovské křižovatce u Hodonína na...

Vyškov ve druhé lize tápe. Pořád jsme nenašli společnou tvář, říká kouč

12. dubna 2024  12:31

Místo suverénního tažení za postupem Vyškov ve druhé lize vrávorá. Trenér Jan Kameník úpí, že klub...

„Dnes můžete mít i pohlaví kýbl.“ Nový film s Isteníkem si dobírá puberťáky

12. dubna 2024  11:30

Do kin brzy vstoupí nová komedie plná nekorektního humoru. Dělá si legraci z dnešní mladé generace...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...