Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Ekvádorka přijela do Brna rozkrýt osudy babičky, kterou zná celý svět

  16:52
Pátrání, kvůli kterému se vydala přes půlku světa, plánovala Gabriela Steinitz několik let. Nakonec před pár týdny skutečně dorazila na jih Moravy, na stáž na Fakultě výtvarných umění VUT Brno.

Pohled na brněnský Petrov. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Tak úplně kvůli studiu ale nepřijela, pátrat totiž chce po osudech své české babičky a její rodiny. Na to, co zde během půlročního pobytu zjistí, čeká doma v ekvádorském hlavním městě Quito celá její rodina.

Paradoxně přitom její babičku Gertrudu Hertu Sojkovou Baum zná celý svět. Česká sochařka a malířka Trude Sojka, která velkou část života strávila v Ekvádoru, byla průkopnicí tvorby z recyklovaných materiálů a vyznavačkou výtvarného zpracování cementu.

Sbírala ocenění v Latinské Americe, ale i ve Spojených státech nebo Francii, přesto mnohé věci z její minulosti neznají ani její nejbližší. Jednadvacetiletá Gabriela Steinitz to chce změnit. Věří, že více než 10 tisíc kilometrů od domova poodhalí své kořeny a zjistí například, jaký byl osud babičky a celé její židovské rodiny za války.

„S babičkou jsem jako malá trávila hodně času, učila mě kreslit i malovat, naučila mě pracovat s hlínou a vytvářet z ní různé tvary. Často pekla východoevropské koláče nebo třeba štrúdl. Učila mě české písničky i zvláštní slova, u některých z nich jsem až tady přišla na to, že jsou česká,“ vzpomíná na pojmy knedlík nebo čarodějnice.

Smutný osud jména Gabriela

O tom, co Trude Sojka zažívala za války, se ale doma nemluvilo. V koncentračních táborech přišla o celou rodinu, sama přežila pobyt v Lublinu, Terezíně i Osvětimi. Spolu s ní se zachránil už jen její bratr Walter, který emigroval do Ekvádoru.

Trude Sojka jej po válce našla díky vzkazu přes Červený kříž a odjela za ním. Na konci války totiž přišla o prvního manžela i dítě. Také to se ale její tři dcery dozvěděly vlastně jen náhodou.

„Maminka mi po narození vybrala jméno Gabriela. Když to zjistila babička, rozplakala se. Až pak přiznala, že se tak jmenovala její dcera, kterou porodila v Osvětimi a která tam krátce po porodu zemřela. To byla hodně zvláštní náhoda,“ líčí Steinitz.

To, jak moc prožité útrapy babičku ovlivnily, začala chápat až později. „Babička se třeba strašně bála ohně. Když jsem jednou zkoušela zapálit sirky, křičela a pobíhala kolem mě, nevěděla jsem, co se děje. Maminka mi pak řekla, že babička zažila škaredé věci, dál se to ale nerozebíralo,“ dodává.

Místnost plná rozbitých věcí

Útrapy prožité za války podle Steinitz stály i za vytvářením uměleckých děl z recyklovaných věcí, které Trude Sojku proslavily. „Když se třeba rozbila sklenice, babička střepy sebrala a schovala je. Rozbitých věcí měla celou jednu místnost, nikdy nic nevyhodila. Pak přišla a vytvořila z toho úžasné dílo, sochu nebo obraz,“ líčí při pohledu na fotografii babiččiny sochy slona zčásti poskládaného z uch rozbitých sklenic.

Rodinnou historii, svůj původ a kořeny řešila Gabriela Steinitz už odmala. Její rodina totiž byla vždycky tak trochu jiná. Česká babička a dědeček německý Žid Hans Steinitz, matka, která 12 let žila ve Francii a k ekvádorskému získala i francouzské občanství, otec pocházející z Galapág.

„Nikdy jsem nebyla tak společenská a otevřená jako moje spolužačky, i naše španělština byla jiná, měla přízvuk. Možná i proto jsem vždycky chtěla hledat své kořeny,“ popisuje mladá výtvarnice.

Už v osmi letech přijela s matkou do Prahy hledat dům, v němž babička žila, zatím marně. Teď získala stipendium, přerušila studium na škole ve francouzském městě Lorient a pátrá po tom, kde se babička pohybovala za války. Záznamy jsou neúplné, hledá i dokumenty a informace o příbuzných.

Matka je z novinek nadšená

„Objevila jsem třeba její sestřenici žijící v Mnichově, knihu o rodině matky mé babičky nebo jména příbuzných, kteří jsou pochovaní v Brně na židovském hřbitově,“ vypočítává, jak na povrch vyplouvá její východoevropská historie.

Pobyt v Česku mění i její tvorbu. Zatímco dřív se soustředila na design, kresbu a komiksy, nyní fotí a věnuje se malbě přírodními pigmenty. „Vždycky mě fascinovaly detaily, kterým většinou nevěnujeme moc pozornosti, stíny, hry tvarů nebo třeba voda a její proměny. Přes ně lze díky metaforám vyprávět příběh,“ říká ke svým dílům. Ta nyní vystavuje Galerie města Blanska, výstava ID zde bude k vidění do 3. června.

V Brně chce ekvádorská umělkyně strávit půl roku, pak plánuje návrat do Quita. V něm s matkou v domě, kde babička žila, založily Kulturní dům Trude Sojky obsahující přes 300 jejích děl nebo rozsáhlou sbírku Trudina manžela Hanse Steinitze.

Na programu zde bývají i výstavy s českou tematikou, kreseb terezínských dětí, pouští se české filmy, lidé zkouší české recepty. „Máme tam i náměstí pojmenované Lidice. S maminkou jsem pořád v kontaktu, pravidelně si voláme. Ze všeho, co zjistím, je vždycky naprosto nadšená,“ dodává Gabriela Steinitz.

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....