Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Číňané kvůli koronaviru uvázli v Česku, urychlili přípravu lázní na Moravě

  15:47
Koronavirus poznamenal plány s lázněmi v Pasohlávkách. Číňany vyděsila prázdná Praha, a tak místo zahraniční klientely chtějí nově cílit hlavně na tu tuzemskou. Chystají i rezidenční bydlení. Kraj naopak řeší, kde vezme peníze na svůj léčebný ústav v sousedství čínského areálu.

Investor čínských lázní v Pasohlávkách, firma RiseSun, přemýšlí nad každým metrem. Změny už jsou vidět na finálních návrzích. Oproti těm původním například zmizel bazén ve stylu jin a jang. Nově chtějí Číňané cílit především na klientelu z blízkého okolí – z Česka, případně Slovenska a Rakouska.

Smysluplnost tohoto plánu si potvrdili také prostřednictvím průzkumu, ve kterém se sto lidí z Pasohlávek a okolí mohlo vyjádřit, zda se jim projekt líbí. Podle generálního ředitele firmy RiseSun Edwarda Jie Xua dotazovaní plány vítali. 

„Kvůli koronaviru se nemohlo cestovat a podívejte se například na turisty vyhledávanou Prahu, jak byla najednou vylidněná. Chceme proto, aby naše služby využívali především místní lidé. Naším cílem je klient zaměstnaný v Česku. Což by neměl být problém. Pasohlávky jsou velmi oblíbené,“ řekl Jie Xu.

Když půjde vše podle plánu, začne se stavět na konci příštího roku. „Projekt je už v pokročilé fázi, proto jsme se rozhodli navzdory dopadům pandemie koronaviru pokračovat. Už nás stál moc peněz. Jen za pozemek jsme zaplatili 400 milionů,“ podotkl ještě Jie Xu, kterého pandemie „uvěznila“ v Česku.

On ani jeho kolegové nemohli vycestovat za rodinami do Číny. Měli tak prostor zintenzivnit práce na projektu.

Aktuálně již mají posouzení vlivů na životní prostředí EIA a dávají dohromady podklady potřebné pro územní rozhodnutí. Na práce, které budou rozdělené na tři etapy, si chce investor najmout místní firmy.

První etapa počítá s ubytováním pro 180 lidí, druhá asi pro 200 lidí. Kompletně hotovo má být v roce 2026.

„Jaká bude celková kapacita, ještě nevíme, vše ladíme postupně. To se týká také samotných služeb. Půjde o spojení tradiční čínské medicíny jako třeba akupunktury a dalších procedur. Pravděpodobně ještě uděláme průzkum, abychom zjistili, jaké konkrétní služby by klienti přivítali. Část lůžek také plánujeme nasmlouvat se zdravotními pojišťovnami pro rehabilitace. Co se týče zaměstnanců, tak i v tomto počítáme především s místními,“ přiblížil ještě pro MF DNES šéf RiseSun.

Vznikne i rezidenční čtvrť

V poslední fázi investor počítá také s rezidenční částí pro trvalé bydlení.

„Nebudeme stavět klasické lázně, ale celou čtvrť. Domy budou pasivní se zelenými střechami, počítáme také s efektivním využíváním dešťové vody. Chceme prostě vytvořit místo, kde se lidé budou cítit dobře. Proto jsme si také vybrali dotčené pozemky u vody, ze kterých je výhled na Pálavu i do samotných Pasohlávek,“ přiblížil Jie Xu.

V areálu návštěvníci najdou také náměstí a vinnou galerii s místními víny, hlavně z oblasti Pálavy. Podle aktuálních odhadů se celková investice vyšplhá ke třem miliardám korun. 

Navrhovanou podobu čínských lázní vítá také hejtman Bohumil Šimek (nestr. za ANO). „Panovala nejistota, že tady postaví nějaké pagody, které nejsou v souladu s přírodou a nezapadnou do krajiny. Naopak, jak je teď vidět, projekt je decentní a zapadá do krajiny,“ konstatoval Šimek.

Osud krajského ústavu bude na novém vedení

Pandemie koronaviru má dopad také na druhý připravovaný projekt v Pasohlávkách. Hned vedle lázní chce kraj postavit léčebný ústav pro pacienty například po těžkých ortopedických operacích. Protože však hejtmanství přijde o zhruba miliardu ze sdílených daní, muselo pozastavit některé investice a otazník visel také nad projektem u novomlýnských nádrží.

„Koronavirová krize, jejímž výsledkem je kromě jiného propad v rozpočtu kraje, zapříčinila, že nemůžeme potvrdit plné financování tohoto projektu. Přesto Thermal Pasohlávky dále na projektu pracuje, aktuálně s cílem dokončit dokumentaci pro stavební povolení a to posléze získat,“ řekl Šimek.

„Mezitím bude po krajských volbách a nové zastupitelstvo tak bude mít možnost o projektu rozhodnout s čistou hlavou a také v návaznosti na aktuální finanční možnosti kraje,“ zmínil.

Stavební povolení by kraj mohl získat už do konce letošního roku. „Chceme projekt v mašličkách připravit nové garnituře,“ doplnil hejtman.

Kvůli nedostatku peněz hledají finančního partnera

Vedení společnosti Thermal Pasohlávky, která má projekt na starosti, současně hledá strategického partnera, který by byl ochotný stavbu spolufinancovat.

„Mohlo by jít o developera, který by ústav za určitých podmínek postavil, ale následně by jej provozoval kraj,“ nastínil předseda představenstva Thermal Pasohlávky Martin Itterheim.

Nejkrajnějším řešením je prodej projektu soukromému investorovi, který by pak ústav také provozoval.

Na projektu se již nechce podílet obec Pasohlávky, která má v Thermalu třetinový podíl.

„Shodli jsme se, že pro nás není stěžejní ve společnosti dále setrvávat. Obec naší velikosti není od toho, aby provozovala léčebný ústav, to je náplň kraje. Teď máme znalecký odhad na cenu akcií a budeme vyjednávat. Primárně chceme podíl prodat kraji,“ uvedla starostka Pasohlávek Martina Dominová (Moravané).

  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

21. června 2024  14:06

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

V Brně položili nové koleje vedoucí odnikud nikam, tramvaje je nevyužijí

21. června 2024  16:12

Koleje vedoucí odnikud nikam přibyly na opravovaném mostě v Merhautově ulici v brněnských Černých...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

Z jezírka na dně Macochy se stala obří laguna. Bouřka zaplavila bahnem i Dům přírody

23. června 2024  11:31

Běžně malé jezírko na dně propasti Macocha na Blanensku proměnily páteční silné deště a bouřka v...

Drak z pověsti po dlouhé pouti dorazil do Brna. Přesně po jednom tisíciletí

23. června 2024  9:03

„Už ho nesou!“ se v sobotu v podvečer neslo brněnskými ulicemi. Centrem města prošel průvod s...

Hřiště na šlechtické půdě, rozmach během války. SK Líšeň slaví 100 let

22. června 2024  10:24

Sté výročí založení si v neděli připomene fotbalový klub z Líšně, okrajové části Brna. Jeho...

Na D1 bouraly dva náklaďáky, jeden vezl žíravinu. Stála i D46 u Vyškova

21. června 2024  14:13,  aktualizováno  17:35

Provoz na 52. km D1 směrem k Brnu odpoledne výrazně omezila nehoda dvou nákladních aut bez zranění....

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...