Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Číňané kvůli koronaviru uvázli v Česku, urychlili přípravu lázní na Moravě

  15:47
Koronavirus poznamenal plány s lázněmi v Pasohlávkách. Číňany vyděsila prázdná Praha, a tak místo zahraniční klientely chtějí nově cílit hlavně na tu tuzemskou. Chystají i rezidenční bydlení. Kraj naopak řeší, kde vezme peníze na svůj léčebný ústav v sousedství čínského areálu.

Investor čínských lázní v Pasohlávkách, firma RiseSun, přemýšlí nad každým metrem. Změny už jsou vidět na finálních návrzích. Oproti těm původním například zmizel bazén ve stylu jin a jang. Nově chtějí Číňané cílit především na klientelu z blízkého okolí – z Česka, případně Slovenska a Rakouska.

Smysluplnost tohoto plánu si potvrdili také prostřednictvím průzkumu, ve kterém se sto lidí z Pasohlávek a okolí mohlo vyjádřit, zda se jim projekt líbí. Podle generálního ředitele firmy RiseSun Edwarda Jie Xua dotazovaní plány vítali. 

„Kvůli koronaviru se nemohlo cestovat a podívejte se například na turisty vyhledávanou Prahu, jak byla najednou vylidněná. Chceme proto, aby naše služby využívali především místní lidé. Naším cílem je klient zaměstnaný v Česku. Což by neměl být problém. Pasohlávky jsou velmi oblíbené,“ řekl Jie Xu.

Když půjde vše podle plánu, začne se stavět na konci příštího roku. „Projekt je už v pokročilé fázi, proto jsme se rozhodli navzdory dopadům pandemie koronaviru pokračovat. Už nás stál moc peněz. Jen za pozemek jsme zaplatili 400 milionů,“ podotkl ještě Jie Xu, kterého pandemie „uvěznila“ v Česku.

On ani jeho kolegové nemohli vycestovat za rodinami do Číny. Měli tak prostor zintenzivnit práce na projektu.

Aktuálně již mají posouzení vlivů na životní prostředí EIA a dávají dohromady podklady potřebné pro územní rozhodnutí. Na práce, které budou rozdělené na tři etapy, si chce investor najmout místní firmy.

První etapa počítá s ubytováním pro 180 lidí, druhá asi pro 200 lidí. Kompletně hotovo má být v roce 2026.

„Jaká bude celková kapacita, ještě nevíme, vše ladíme postupně. To se týká také samotných služeb. Půjde o spojení tradiční čínské medicíny jako třeba akupunktury a dalších procedur. Pravděpodobně ještě uděláme průzkum, abychom zjistili, jaké konkrétní služby by klienti přivítali. Část lůžek také plánujeme nasmlouvat se zdravotními pojišťovnami pro rehabilitace. Co se týče zaměstnanců, tak i v tomto počítáme především s místními,“ přiblížil ještě pro MF DNES šéf RiseSun.

Vznikne i rezidenční čtvrť

V poslední fázi investor počítá také s rezidenční částí pro trvalé bydlení.

„Nebudeme stavět klasické lázně, ale celou čtvrť. Domy budou pasivní se zelenými střechami, počítáme také s efektivním využíváním dešťové vody. Chceme prostě vytvořit místo, kde se lidé budou cítit dobře. Proto jsme si také vybrali dotčené pozemky u vody, ze kterých je výhled na Pálavu i do samotných Pasohlávek,“ přiblížil Jie Xu.

V areálu návštěvníci najdou také náměstí a vinnou galerii s místními víny, hlavně z oblasti Pálavy. Podle aktuálních odhadů se celková investice vyšplhá ke třem miliardám korun. 

Navrhovanou podobu čínských lázní vítá také hejtman Bohumil Šimek (nestr. za ANO). „Panovala nejistota, že tady postaví nějaké pagody, které nejsou v souladu s přírodou a nezapadnou do krajiny. Naopak, jak je teď vidět, projekt je decentní a zapadá do krajiny,“ konstatoval Šimek.

Osud krajského ústavu bude na novém vedení

Pandemie koronaviru má dopad také na druhý připravovaný projekt v Pasohlávkách. Hned vedle lázní chce kraj postavit léčebný ústav pro pacienty například po těžkých ortopedických operacích. Protože však hejtmanství přijde o zhruba miliardu ze sdílených daní, muselo pozastavit některé investice a otazník visel také nad projektem u novomlýnských nádrží.

„Koronavirová krize, jejímž výsledkem je kromě jiného propad v rozpočtu kraje, zapříčinila, že nemůžeme potvrdit plné financování tohoto projektu. Přesto Thermal Pasohlávky dále na projektu pracuje, aktuálně s cílem dokončit dokumentaci pro stavební povolení a to posléze získat,“ řekl Šimek.

„Mezitím bude po krajských volbách a nové zastupitelstvo tak bude mít možnost o projektu rozhodnout s čistou hlavou a také v návaznosti na aktuální finanční možnosti kraje,“ zmínil.

Stavební povolení by kraj mohl získat už do konce letošního roku. „Chceme projekt v mašličkách připravit nové garnituře,“ doplnil hejtman.

Kvůli nedostatku peněz hledají finančního partnera

Vedení společnosti Thermal Pasohlávky, která má projekt na starosti, současně hledá strategického partnera, který by byl ochotný stavbu spolufinancovat.

„Mohlo by jít o developera, který by ústav za určitých podmínek postavil, ale následně by jej provozoval kraj,“ nastínil předseda představenstva Thermal Pasohlávky Martin Itterheim.

Nejkrajnějším řešením je prodej projektu soukromému investorovi, který by pak ústav také provozoval.

Na projektu se již nechce podílet obec Pasohlávky, která má v Thermalu třetinový podíl.

„Shodli jsme se, že pro nás není stěžejní ve společnosti dále setrvávat. Obec naší velikosti není od toho, aby provozovala léčebný ústav, to je náplň kraje. Teď máme znalecký odhad na cenu akcií a budeme vyjednávat. Primárně chceme podíl prodat kraji,“ uvedla starostka Pasohlávek Martina Dominová (Moravané).

Komunální a senátní volby 2022

se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Jihomoravském kraji se volí v obvodech Blansko, Brno - město obv. 55, Brno - město obv. 58, Hodonín.

Seznamy kandidátů: Blansko, Břeclav, Brno, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Tišnov, Adamov, KuřimVeverská Bítýška, Kyjov, Mikulov, Strážniceostatní

  • Nejčtenější

Odhad výsledků voleb v Brně: ODS atakuje 30 procent, ANO je na polovině

V Brně podle průzkumu studentů politologie v komunálních volbách výrazně posílí ODS, která kandidovala v koalici...

Do menších měst míří velké řetězce, místní obchodníci se cítí ohroženi

V řadě menších jihomoravských měst lidé v poslední době získali, nebo co nevidět dostanou novou možnost nakupování díky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schillerovou v Brně nezvolili. Žádné osobní ambice jsem neměla, řekla

Figurovala na třicátém místě kandidátky ANO v Brně a na poslední pozici v městské části Komín, ani v jednom případě se...

Bučení na Vémolu? Nedivím se! Jeho jméno dnes nevyslovíme, reaguje Čech z UFC

Mezi českými MMA zápasníky byste asi nenašli slušnějšího člověka. David Dvořák, jeden z reprezentantů ve slavné lize...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Brně vymysleli supermagistrát. Po čtyřech letech zjistili, že je malý

Předchozí vedení Brna rozhodlo, že sestěhuje všechny své úředníky na jedno místo, aby lidé nemuseli na jednotlivé...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Vědci na hřbitově na Brněnsku zkoumají, jaký byl jídelníček habánů

Před čtyřmi stovkami let, konkrétně 28. září 1622, podepsal kardinál Dietrichštejn dokument, na jehož základě byli z...

Teplejší klima mění moravská vína, je v nich víc cukru i alkoholu

Premium Když ještě před deseti lety potřebovali vinaři po vinobraní přikyselit svá vína, bylo to něco mimořádného. Dokonce...

Opravovaný kostel v Brně je zničený víc, než se čekalo. Vybírá se na okna

Po desetiměsíční rozsáhlé opravě kostela sv. Jakuba v centru Brna, která zahrnuje opravu střechy, krovů, oken i...

V malých obcích stranická nálepka ničemu nepomáhá, tvrdí politolog z Brna

V nastávajících komunálních volbách pokračuje rozmach místních stran a hnutí. Ani celostátně silné politické značky...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...