Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 6. července 2022 Den upálení mistra Jana Husa

Útočiště pro bezdomovce ano, ale ne u nás, bouří se lidé v centru Brna

  9:39
Příští týden má otevřít útočiště pro bezdomovce ve Vlhké ulici v Brně. Plán, jak je i ostatní obyvatele ochránit před nákazou, však narazil na odpor místních.

„Často konzumují alkohol či drogy a dochází mezi nimi k potyčkám,“ kritizují místní lidé počínání bezdomovců v brněnské Vlhké ulici a jejím okolí. I proto protestují proti záměru města zřídit zde pro lidi bez domova centrum. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Město se rozhodlo, že bezdomovce do Vlhké ulice stáhne z pouličních laviček, aby chránilo je i ostatní obyvatele před nekontrolovaným šířením nemoci covid-19. Další centra se otevřou ještě v Židenických kasárnách a v lokalitě Na Střeláku.

Jenže proti umístění toho ve Vlhké se začali hlasitě ozývat místní, kteří bezdomovce pod svými okny vídat nechtějí.

A jejich nátlak v posledních dnech sílí. „S lidmi v okolí se snažíme mluvit, řešit se to musí. Někteří mi velmi nevybíravým způsobem nadávají, vyhrožují a jsou vulgární. Jenže město nemá tolik volných pozemků, není moc z čeho vybírat,“ vysvětluje náměstek primátorky pro sociální oblast Robert Kerndl (ODS), který se ve čtvrtek s místními hodlal setkat v 10 hodin přímo na ulici.

Městu podle něj vyhrožují i žalobou. „Máme na stole návrh na předběžné opatření. Soudní rozhodnutí by fungování centra mohlo stopnout a my bychom přišli o jedno z míst, které lidem z ulice v této době může zajistit zázemí,“ obává se Kerndl.

Otevření centra přitom plánují sociální pracovníci ze společnosti Podané ruce, kteří mají projekt na starosti, už na příští týden.

„Snažíme se na situaci reagovat co nejpružněji. Otevřeme brzy po Velikonocích, snad už v úterý nebo ve středu. Dolaďujeme poslední detaily, aktuálně jsme dostali potřebná povolení od krajské hygienické stanice. Snad seženeme i dostatek dobrovolníků, kteří nám s vedením centra pomohou,“ říká hlavní koordinátor Petr Blažek.

Nákaza mezi bezdomovci by byla katastrofa

Centrum lidem bez domova nabídne prostor pro trávení času, dostanou k dispozici jídlo, hygienické zázemí, základní ošetření a možnost poradit se o zdravotním stavu. Otevřené bude nejspíš od 8 do 20 hodin. Blažek domlouvá také dobrovolníky, kteří se bezdomovcům postarají o jejich psy nebo pro ně vymyslí program.

„Na noc by se lidé mohli organizovaně přesunout do nocleháren, ráno by zase přišli k nám. Víme, že to není systematické řešení, ale spíš humanitární pomoc. V aktuální situaci je to však to nejschůdnější řešení, pokud nechceme, aby se mezi lidmi z ulice roznesla nákaza,“ oznamuje Blažek.

Město si od denních center slibuje větší kontrolu nad skupinou, která je ohledně nákazy koronavirem riziková.

„Ulici Vlhkou jsme vybrali, protože je to místo, kde se už teď lidé bez domova shlukují. Proto tu přirozeně pouze přejdou do centra, kde na ně sociální terénní pracovníci budou moci dohlédnout, změří jim teplotu. Kdyby se nákaza rozšířila i mezi ně, byla by to katastrofa,“ upozorňuje Kerndl. Místo budou častěji kontrolovat strážníci.

„Problémových lidí už je tu dost“

S pomocí pro bezdomovce souhlasí i ti, kteří v okolí Vlhké bydlí. Někteří se však hlasitě ozývají proti otevření centra právě pod jejich okny.

„Je nutné bezdomovcům pomoci, určitě souhlasím s tím, že jsou rizikovou skupinou. Ale ať pro ně radní vyčlení prostory někde na okraji, ne v centru města. A už vůbec ne v naší lokalitě, která by mohla být lukrativní, nebýt nepořádku v ulicích, za který převážně tito lidé mohou. Nejde jen o to, že se tam pohybují, ale často konzumují také alkohol či drogy a dochází mezi nimi k potyčkám,“ ohrazuje se například Aleš Rubina.

Bezdomovci neberou ochranu vážně. Někteří říkají, že se chtějí nakazit

Spolu s dalšími 340 lidmi podepsal petici proti otevření centra. „Po letech se ulice Vlhká, v níž bydlím, dává dohromady, investuje se do rekonstrukcí domů, a tudíž není žádoucí výstavba takového projektu. Problémových občanů se tu potuluje už dost,“ dodala další signatářka Petra Polívková s odkazem na hloučky lidí postávajících na ulici.

Vedení Brna má v záloze ještě jednu variantu. „Pracujeme ještě na lokalitě poblíž velodromu, kde město nabylo pozemky u řeky. Je tam větší klid a méně rezidentů. Jenže tam to může trvat ještě několik měsíců a my teď musíme pracovat s tím, co je připravené,“ trvá Kerndl na centru ve Vlhké ulici.

Pokud se fungování zařízení osvědčí, mohlo by podle něj ve Vlhké zůstat a nabízet denní azyl pro lidi bez domova i po opadnutí koronavirové krize.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Svět nám rozchod závidí, shodli se Klaus a Mečiar. Naštvaně ale odešli ze studia

Čtvrteční televizní diskuse s Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří v roce 1992 jako premiéři národních vlád...

Drahé energie dostaly pekařství na dno, to teď po třiceti letech končí

Letos mohli v pekařství v Boskovicích slavit třicet let provozu, místo toho však visí na dveřích oznámení, že výroba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neotvírat! Okna brněnských tramvají přelepila reklama s primátorkou

Při cestování v současném parnu se hodí jakýkoli doušek čerstvého vzduchu, v některých brněnských tramvajích bez...

Cena za arénu se vyšplhala z 1,5 k 7 miliardám. Zatím se ani nestaví

Když se v roce 2019 začala řešit stavba nové multifunkční haly v Brně v areálu výstaviště, mluvilo se o částce 1,5...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

ANALÝZA: Touhu po prestiži kazí Mendelově univerzitě série afér s plagiáty

Na školu, která si chce zakládat na prestiži a prezentuje se třeba i úzkou spoluprací s knížecím rodem Lichtenštejnů,...

Čtrnáctiletý chlapec si půjčil dědovo auto, při jízdě narazil na policisty

Po dobrodružství zatoužil na začátku prázdnin čtrnáctiletý chlapec na Hodonínsku, který večer tajně nasedl do dědova...

Řidič dostal po roztržce ránu nožem, hledá se divoce ujíždějící cyklista

Policisté se snaží rozplést spor, při kterém byl v pátek odpoledne v centru Brna pobodán řidič osobního auta. Klíčovým...

Škoda, že se Mendel nedokázal myšlenkově propojit s Darwinem, lituje bioložka

Premium Letos si připomínáme 200. výročí narození moravského přírodovědce německého původu Gregora Johanna Mendela. Co by se...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...