Ve Svitávce odmítli poskytnout bydlení pro postižené, teď se za to stydí

  6:50aktualizováno  6:50
Jihomoravský kraj chtěl ve Svitávce letos začít budovat chráněné bydlení pro dvanáct mentálně postižených lidí. Kvůli odporu místních však nevznikne. V reakci na to už přichází na kraj nabídky jiných míst.

Svitávka na Blanensku | foto: Google street view

Na volné parcele nedaleko centra městyse Svitávka na Blanensku za dva roky měly stát dva rodinné domy, v nichž mělo ve čtyřech domácnostech najít bydlení dvanáct lehce a středně mentálně postižených lidí, dnes klientů ústavu Paprsek ve dvacet kilometrů vzdálených Velkých Opatovicích.

Letos plánoval kraj zahájit stavbu domů za 29 milionů korun, jenže než se vůbec koplo do země, vyvolaly plány u části místních nečekaně prudký odpor.

Sepsali výzvu zastupitelům, aby Jihomoravskému kraji, který stavbu plánoval, vzkázali, že nic takového ve Svitávce nechtějí. Petici podepsalo zhruba 300 lidí z celkového počtu 1 800 obyvatel.

Strach mezi obyvateli rozdmýchaly i lživé zprávy o tom, že v domech budou bez jakékoliv kontroly bydlet sexuální devianti a další jedinci nebezpeční pro okolí nebo že se ceny nemovitostí jejich přistěhováním ve Svitávce znehodnotí. To ale nebyla pravda.

„Ve Velkých Opatovicích jsme osmnáct let a nikdy zde nebyl žádný incident. Jsou to lidé, kteří mají nějaký handicap, na první pohled možná vypadají trošičku jinak, ale chovat se ve společnosti umí,“ uvedla ředitelka Paprsku Marie Wetterová s tím, že ve Velkých Opatovicích tito lidé normálně chodí na kulturní a další akce.

Petice vedení kraje odradila

Kraj přesto i kvůli atmosféře v obci vyvolané několika lidmi ze sousedství plánovaných domů nakonec ze záměru vycouval. „Vzhledem k aktuální situaci si myslím, že není vhodné projekt v daném území realizovat,“ sdělil náměstek jihomoravského hejtmana pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD).

Svitávka přitom nebyla ničím výjimečná. Pro chráněné bydlení si ji kraj vytipoval jako jedno z dalších devíti míst v celém regionu v rámci transformačního procesu, kdy chce lidi z ústavů přestěhováním do chráněného bydlení a menších skupin zapojit do běžné společnosti.

V jiných městech a obcích už zařízení fungují, příkladem může být Mikulov. Na dalších místech se příští rok zahájí provoz. To je případ chráněného bydlení v Lednici.

Starosta Svitávky Jaroslav Zoubek (nez.) je z celé situace nešťastný. Městys je teď totiž řadou lidí nejen v regionu vnímaný jako místo plné nenávisti. „V životě mě nenapadlo, že se tady může něco takového stát. Jsem přesvědčený, že většina lidí ve Svitávce je slušných a z té ostudy je teď stejně jako já znechucená,“ prohlásil starosta.

Jsou mezi nimi paradoxně i ti, kteří původně byli proti záměru kraje. „I lidé, co podepsali petici, se mi teď za to přišli omlouvat,“ doplnil Zoubek.

Jihomoravský kraj plán na stavbu chráněného bydlení neopouští a hledá novou lokalitu. Náměstek Šlapal věří, že se domy podaří postavit tam, kde nebudou vyvolávat takové negativní emoce. Kde konkrétně, ale zatím není jasné. Nadále se však počítá s okresem Blansko.

O tom, že by pomocnou ruku kraji nabídli starostové jiných obcí, nemá Jaroslav Zoubek zprávy. „Kdyby se ale zpráva, že se něco podobného stalo někde jinde, dostala ke mně, okamžitě se ozvu,“ podotkl starosta Svitávky, čímž se snaží vylepšit vzniklou negativní pověst o městysi.

Pozemky nabízí soukromníci

Šéfka Paprsku Marie Wetterová potvrzuje, že se jí už v reakci na neúspěch ve Svitávce ozval s nabídkou pozemků někdo jiný. Ředitelka ale aktuální situaci nechtěla blíže komentovat, ani to, zda jde o jednu nabídku, nebo jich je více. „Nejdříve se musí dořešit majetkově právě Svitávka,“ řekla.

Hospodaření s pozemkem je v současnosti svěřené právě Paprsku. „Pozemek bude majetkovým odborem krajského úřadu nabídnut k prodeji ve veřejném nabídkovém řízení,“ přiblížila mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Ta také potvrdila, že kraj skutečně registruje nové nabídky. Není to ale nikdo ze starostů obcí v regionu. „Několik soukromých vlastníků nabídlo své nemovitosti v okrese Blansko, s těmito jednotlivci kraj vstoupil v jednání,“ poznamenala mluvčí s tím, že jedna nabídka byla i na vybudování chráněného bydlení v Brně. Tu ale kraj podle všeho nevyužije.

Lokality s nabídnutými pozemky neupřesnila, nechtěla o nich mluvit ani ředitelka Paprsku. Kdyby se teoreticky objevila nová nabídka ze Svitávky, a tím i možnost vybudovat chráněné bydlení opět tam, má ale jasno. „Za mě ne,“ dodala Wetterová.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Dav lynčoval řidiče, za sražení kočárku s dítětem ale mohla opilá babička

Záchranáři zasahují v Bratislavské ulici v Brně poté, co zde auto srazilo ženu...

Silné emoce loni v Brně vyvolal incident, při němž řidič srazil ženu s kočárkem a následně čelil útoku rozzuřených...

Stavbař komplikuje život sousedům, koupenou chatu předělává bez povolení

Stavbař Petr Kratochvíl se bez povolení pustil do přeměny chaty v osadě...

Mezi sousedy v jindy poklidné osadě Jitřenka se zhruba dvacítkou chat v katastru obce Nevojice na Vyškovsku to už pár...

Proč není na mistrovství? Trenéři mi všechno řekli narovinu, líčí Zaťovič

Martin Zaťovič během utkání proti Rusku

Výborná sezona Martina Zaťoviče v Kometě Brno si o tečku na mistrovství světa snad i říkala. Čtyřiatřicetiletý...

Brněnské obchodní centrum nabobtná, bude v něm i největší kino v Česku

V areálu brněnského obchodního centra Avion u křížení dálnice D1 a D2 už jezdí...

Brněnské obchodní centrum Avion se do roka výrazně rozroste. Investice za 1,3 miliardy korun přinese dvě desítky nových...

Záchranáři chtějí přidat plyn, vadí jim rychlostní limity pro sanitky

Ilustrační snímek

Řidiči sanitek jihomoravské záchranné služby chtějí uvolnit či úplně zrušit rychlostní limity, které nařídilo vedení....

Další z rubriky

Znojmo řeší, zda přestěhovat „Ivana“. Na náměstí socha rudoarmějce dráždí

Bronzová socha rudoarmějce je centrálním bodem Mariánského náměstí ve Znojmě,...

Sejdeme se u Ivana, říká se ve Znojmě. Lidé tím myslí Mariánské náměstí, v jehož středu se tyčí na vrcholu dórského...

Při nehodě u Znojma zemřel muž, v době srážky byl vedle auta

Ilustrační snímek

Smrtelná nehoda na několik hodin uzavřela úsek silnice I/53 mezi Znojmem a Brnem. Při srážce dvou aut zemřel muž, který...

Dva mladíci v Brně oklamali opilce, při podpírání mu vzali peněženku

Strážníci zadrželi dvojici, která okradla opilce

Pozorný pracovník ostrahy přispěl k odhalení krádeže v Brně. Na záběrech z kamer si všiml, jak dvojice mladíků na ulici...

Najdete na iDNES.cz