Ve Svitávce odmítli poskytnout bydlení pro postižené, teď se za to stydí

  6:50aktualizováno  6:50
Jihomoravský kraj chtěl ve Svitávce letos začít budovat chráněné bydlení pro dvanáct mentálně postižených lidí. Kvůli odporu místních však nevznikne. V reakci na to už přichází na kraj nabídky jiných míst.

Svitávka na Blanensku | foto: Google street view

Na volné parcele nedaleko centra městyse Svitávka na Blanensku za dva roky měly stát dva rodinné domy, v nichž mělo ve čtyřech domácnostech najít bydlení dvanáct lehce a středně mentálně postižených lidí, dnes klientů ústavu Paprsek ve dvacet kilometrů vzdálených Velkých Opatovicích.

Letos plánoval kraj zahájit stavbu domů za 29 milionů korun, jenže než se vůbec koplo do země, vyvolaly plány u části místních nečekaně prudký odpor.

Sepsali výzvu zastupitelům, aby Jihomoravskému kraji, který stavbu plánoval, vzkázali, že nic takového ve Svitávce nechtějí. Petici podepsalo zhruba 300 lidí z celkového počtu 1 800 obyvatel.

Strach mezi obyvateli rozdmýchaly i lživé zprávy o tom, že v domech budou bez jakékoliv kontroly bydlet sexuální devianti a další jedinci nebezpeční pro okolí nebo že se ceny nemovitostí jejich přistěhováním ve Svitávce znehodnotí. To ale nebyla pravda.

„Ve Velkých Opatovicích jsme osmnáct let a nikdy zde nebyl žádný incident. Jsou to lidé, kteří mají nějaký handicap, na první pohled možná vypadají trošičku jinak, ale chovat se ve společnosti umí,“ uvedla ředitelka Paprsku Marie Wetterová s tím, že ve Velkých Opatovicích tito lidé normálně chodí na kulturní a další akce.

Petice vedení kraje odradila

Kraj přesto i kvůli atmosféře v obci vyvolané několika lidmi ze sousedství plánovaných domů nakonec ze záměru vycouval. „Vzhledem k aktuální situaci si myslím, že není vhodné projekt v daném území realizovat,“ sdělil náměstek jihomoravského hejtmana pro sociální oblast Marek Šlapal (ČSSD).

Svitávka přitom nebyla ničím výjimečná. Pro chráněné bydlení si ji kraj vytipoval jako jedno z dalších devíti míst v celém regionu v rámci transformačního procesu, kdy chce lidi z ústavů přestěhováním do chráněného bydlení a menších skupin zapojit do běžné společnosti.

V jiných městech a obcích už zařízení fungují, příkladem může být Mikulov. Na dalších místech se příští rok zahájí provoz. To je případ chráněného bydlení v Lednici.

Starosta Svitávky Jaroslav Zoubek (nez.) je z celé situace nešťastný. Městys je teď totiž řadou lidí nejen v regionu vnímaný jako místo plné nenávisti. „V životě mě nenapadlo, že se tady může něco takového stát. Jsem přesvědčený, že většina lidí ve Svitávce je slušných a z té ostudy je teď stejně jako já znechucená,“ prohlásil starosta.

Jsou mezi nimi paradoxně i ti, kteří původně byli proti záměru kraje. „I lidé, co podepsali petici, se mi teď za to přišli omlouvat,“ doplnil Zoubek.

Jihomoravský kraj plán na stavbu chráněného bydlení neopouští a hledá novou lokalitu. Náměstek Šlapal věří, že se domy podaří postavit tam, kde nebudou vyvolávat takové negativní emoce. Kde konkrétně, ale zatím není jasné. Nadále se však počítá s okresem Blansko.

O tom, že by pomocnou ruku kraji nabídli starostové jiných obcí, nemá Jaroslav Zoubek zprávy. „Kdyby se ale zpráva, že se něco podobného stalo někde jinde, dostala ke mně, okamžitě se ozvu,“ podotkl starosta Svitávky, čímž se snaží vylepšit vzniklou negativní pověst o městysi.

Pozemky nabízí soukromníci

Šéfka Paprsku Marie Wetterová potvrzuje, že se jí už v reakci na neúspěch ve Svitávce ozval s nabídkou pozemků někdo jiný. Ředitelka ale aktuální situaci nechtěla blíže komentovat, ani to, zda jde o jednu nabídku, nebo jich je více. „Nejdříve se musí dořešit majetkově právě Svitávka,“ řekla.

Hospodaření s pozemkem je v současnosti svěřené právě Paprsku. „Pozemek bude majetkovým odborem krajského úřadu nabídnut k prodeji ve veřejném nabídkovém řízení,“ přiblížila mluvčí Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Ta také potvrdila, že kraj skutečně registruje nové nabídky. Není to ale nikdo ze starostů obcí v regionu. „Několik soukromých vlastníků nabídlo své nemovitosti v okrese Blansko, s těmito jednotlivci kraj vstoupil v jednání,“ poznamenala mluvčí s tím, že jedna nabídka byla i na vybudování chráněného bydlení v Brně. Tu ale kraj podle všeho nevyužije.

Lokality s nabídnutými pozemky neupřesnila, nechtěla o nich mluvit ani ředitelka Paprsku. Kdyby se teoreticky objevila nová nabídka ze Svitávky, a tím i možnost vybudovat chráněné bydlení opět tam, má ale jasno. „Za mě ne,“ dodala Wetterová.

Autor:

Nejčtenější

Na farmu už ne! Pomohl mu slovenský parťák, teď se Nečas chystá na galeje

Martin Nečas ze Charlotte se raduje po zisku Calder Cupu.

Jako první se útočník Martin Nečas nedočkavě vrhl na kapitána Patricka Browna, jenž zrovna převzal Calder Cup pro krále...

Naděje pro chudé i peklo pro sousedy. Sociální byty v Brně vzbuzují vášně

Ludmila Funtyová s partnerem a třemi dětmi už více než dva roky díky projektu...

Ohledně sociálního bydlení v Brně proti sobě stojí dva tábory. První, prezentovaný aktivisty blízkými Žít Brno,...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

Elektrokola škodí Pálavě i Podyjí, z rezervací se staly „tělocvičny“

Cyklista na elektrokole v lese

Móda elektrokol dělá těžkou hlavu ochráncům přírody. Problém ilustruje fotka z Facebooku. Cyklista s širokým úsměvem...

U Znojma zemřel po nehodě člověk, tři jsou těžce zranění

Na 42. kilometru dálnice D1 spadl na muže strom. Letěl pro něj záchranářský...

Po čelním střetu dvou osobních aut u Dobšic u Znojma na silnici I/53 jeden člověk zemřel, další tři jsou těžce zranění....

Další z rubriky

Lidi kolem kamenolomu budí hluk, kvůli dopravním zácpám se pracuje v noci

V kamenolomu v brněnském Komíně plánuje developer postavit bytový soubor, který...

S dopravními komplikacemi v Brně se firma, jež připravuje kamenolom v Komíně na stavbu bytů, rozhodla vypořádat po...

Někomu se nechtělo sesedat z kola, přes rušnou silnici namaloval cyklopruhy

Na rušnou silnici v Hladíkově ulici v Brně někdo namaloval nelegální přejížděcí...

Sesednout z kola, dojít s ním k nejbližšímu přechodu a pak dokráčet zpátky na cyklostezku. Takový způsob překonání...

V nové brněnské laboratoři mají pod mikroskopy spavou nemoc i chlamydie

Celosvětový výrobce elektronových mikroskopů a spektrometrů Thermo Fisher...

Přípravny nebezpečných vzorků i dekontaminační místnost obsahuje nová laboratoř, kterou v pondělí v Brně otevřel...

Najdete na iDNES.cz