Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Brněnští starostové zuří, kvůli územnímu plánu hrozí žalobami i odtržením

  6:33
Žalobami a dokonce odtržením hrozí Brnu starostové některých městských částí. Jsou rozzlobení, protože podle nich magistrát ve spojení s Kanceláří architekta města do nového územního plánu nezapracoval důležité připomínky.

Městské části se obávají, že v místech, kde dnes převládá zeleň a rodinné domy, porostou další věžáky. Někteří starostové za tím vidí tlak developerů, kteří jsou ochotní stavět téměř všude.

Například Ořešín usiloval, aby na něj společně s dalšími okrajovými částmi Útěchov, Jehnice a Soběšice územní plán nahlížel jako na vesnice. Firmy by tam tak nemohly stavět výškové budovy. 

„Jsme prostě jiní než Královo Pole, Žabovřesky nebo Medlánky. Připojili jsme se k Brnu až v 70. letech a stále máme charakter vesnic. S KAM, odborem územního plánování a rozvoje a radním pro územní plánování Filipem Chvátalem (KDU-ČSL) jsme se dohodli, že to v územním plánu zohlední. A nic tam není,“ láteří starosta Ořešína Jan Levíček (STAN).

Svolal dokonce veřejnou schůzi. „Můžeme dospět k tomu, že vyvoláme referendum o osamostatnění Ořešína. Štve nás taky, že nám zruší hospodu – jediné místo se sálem, kde můžeme pořádat hody nebo ostatky. Podle nového územního plánu tam bude možné bydlení, takže pro majitele bude lukrativnější tam udělat byty než provozovat vesnickou hospodu,“ stěžuje si Levíček.

Hrozí soudní spory, upozorňuje starosta Líšně

Dalším kontroverzním místem je část Wilsonova lesa u Rezkovy ulice. Pozemek tam vlastní město, ale také architekt Karel Tuza z brněnského ateliéru A Plus, který má pod palcem například stavbu nové multifunkční haly na výstavišti.

Pokud projde územní plán ve stávající podobě, na parcelách půjde stavět. „Už dříve jsme usilovali, aby se nic neměnilo a byla tam zeleň jako doposud. Měli jsme připomínky i k dalším změnám. Některé nám zapracovali, jiné ne. Bohužel, co se týče Wilsonova lesa, v plánu zůstaly zakreslené stavební parcely. Proto jsme na posledním jednání zastupitelstva přijali usnesení, že tam chceme nadále zeleň,“ oznamuje zastupitel Brna-střed Michal Závodský (za Zelené). 

„Proti výstavbě jsme se vždy vyjádřili zamítavě, protože Rezkova ulice je ukončená domem. Takto by tam vznikla nějaká boční ulička do lesa, což nám přišlo nesmyslné,“ dodává radní městské části pro výstavbu a územní plánování Petr Bořecký (za ANO).

Samotný Karel Tuza na dotazy MF DNES nereagoval. „Pozemek vlastníme už přes třicet let. Respektive můj otec, který ho má na starosti. Jaký s tím má záměr, je otázka na něj,“ uvedl pouze jeho syn Patrik Tuza.

Po změně volá i Líšeň. Nepřeje si, aby se dál zhušťovala zástavba v místech, kde se už nachází sídliště. „Hrozí soudní spory, protože mraky připomínek městských částí magistrát do územního plánu nezapracoval. Pan Chvátal je měl prostě vzít a uplatnit, nechť je posoudí státní správa. Dostal se ale do pasti a nebudu raději komentovat, jestli jsou tam lobbistické, nebo jiné zájmy,“ sděluje starosta Líšně Břetislav Štefan (ČSSD), který už také dříve nadhodil možnost odtržení od města.

Chvátal tvrdí, že se starosty jednal a o zmiňované kritice neví. „Co se týče pozemků u Wilsonova lesa, tak už za socialismu, když se parcelovaly, byly navržené jako stavební. Připomínka trvající na tom, aby tam zůstala zeleň, nedává smysl a jednal jsem o tom i s vedením městské části. Domluvili jsme se na tom, že na zachování zeleně netrvají. Je ale pravda, že na jednání posledního zastupitelstva Brna-střed jsem nebyl,“ říká Chvátal.

Magistrát tlačí čas

Podle něj je situace s územním plánem složitá a nejde zohlednit všechny požadavky radnic. 

„Skutečně jsme se snažili jednotlivé záležitosti vysvětlovat. Do toho řešíme i problematiku nové městské nemocnice (s její stavbou nový územní plán původně počítal na Kraví hoře, záměr však město přehodnotilo a hledá se nová lokalita, pozn. red.). Jakákoliv změna znamená opakované veřejné projednání, což s největší pravděpodobností nestíháme,“ podotýká Chvátal.

Nový územní plán chce totiž město schválit zastupitelstvem do komunálních voleb, které se konají v říjnu příštího roku. „Nejlepším řešením zřejmě bude udělat balík změn a ty předložit přímo na jednání zastupitelů. Během léta musíme projít, jaké připomínky nám přišly, a pak stanovit harmonogram,“ nastiňuje Chvátal.

Vedoucí KAM Michal Sedláček zdůrazňuje, že skutečně proběhly desítky jednání se zástupci všech 29 městských částí. „Jednali za ně starostky, starostové, zastupitelé a členové stavebních komisí. Do procesu vstupovali také vlastníci pozemků i ministerstva. Z toho je zřejmé, že přes velkou snahu nešlo všem požadavkům městských částí vyhovět,“ vysvětluje Sedláček.

Dodal také, že stavební zákon a správní řád města neumožňují před finálním schválením územního plánu zastupitelstvem zveřejnit důvody pro zapracování nebo zamítnutí podaných připomínek a námitek.

Nejde o střet zájmů, hájí šéf KAM úřednici

Na změně územního plánu Brna vydělá i vedoucí oddělení územního plánování Kanceláře architekta města (KAM) Bohumila Hybská. Jak uvedl Deník N, úřednice spoluvlastní pozemky v Kohoutovicích, které prodává developerovi. Nyní jsou parcely vedené jako zeleň, v budoucnu se z nich však mají stát plochy pro bydlení. 

A nový majitel se bude moct pustit do velkého developerského projektu. U jednoho z pozemků totiž územní plán dokonce připouští výškovou úroveň zástavby do 28 metrů s lokální dominantou, tedy věží do čtyřiceti metrů. Hybská má přitom kreslení nového územního plánu na starosti.

Úřednice odkázala MF DNES na svého nadřízeného, ředitele KAM Michala Sedláčka. Ten uvedl, že se v tomto případě o střet zájmů nejedná. „Tuto možnost jsme prověřovali už v roce 2017, kdy naší kanceláři bylo přiděleno zpracování souboru změn platného územního plánu. Týkalo se to všech našich zaměstnanců. O skutečnosti, že paní Hybská vlastní pozemky v katastrálním území Kohoutovice, jsme věděli, protože nám to sama řekla,“ sdělil Sedláček.

Kvůli vyloučení případného střetu zájmů podle něj KAM přijala opatření. „Na jejich základě paní Hybská žádným způsobem nezasahovala do zpracování jak balíčků, tak územního plánu v dotčených územích, kde se nachází pozemky v jejím vlastnictví. Tato území věcně ani jakkoliv jinak neřešila,“ oznámil Sedláček. (vh)

  • Nejčtenější

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

Po dalším výprasku mění Zbrojovka trenéra, na lavičku půjde i Psotka

15. dubna 2024  15:56,  aktualizováno  16:41

Čtvrtá porážka v řadě, celkově sedm zápasů bez výhry a pád do bojů o udržení ve druhé fotbalové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vytvořil draka i mrak. Na malby se svérázného umělce vyptávali estébáci

15. dubna 2024  5:18

Miloslav Halas, který zemřel v roce 2008 v nedožitých 62 letech, byl celému bohémskému Brnu znám...

Na volejbalový trůn usedly Šelmy. Brňanky vyhrály i třetí finále s Libercem

21. dubna 2024  18:17,  aktualizováno  18:19

Šelmy Brno poprvé ovládly extraligu volejbalistek. Duklu Liberec doma porazily 3:1 na sety a...

Venkovanka se dostala do spárů kuplíře, zavraždil ji fanatický bratr

21. dubna 2024

Premium V proslavených brněnských ulicích, které v centru města pohlcovaly dobrovolně i nedobrovolně...

Na utkání s Kladnem vezl vsetínské fanoušky speciálně vypravený vlak

21. dubna 2024  14:32

Kopce nad Vsetínem pokrývá sněhový poprašek a dole ve městě se odehrává něco, co vstoupí do dějin....

Při nehodě dvou aut u Čejkovic se zranilo pět lidí, jeden těžce

20. dubna 2024  17:35,  aktualizováno  21.4 9:35

Při nehodě dvou aut mezi Velkými Bílovicemi a Čejkovicemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska se v...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...