Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Při čištění ulic bude Brno auta dál zvedat, ruční úklid stoplo kvůli prachu

  16:17
Silničáři v Brně začnou od pondělí znovu zametat první ulice při pravidelném jarním blokovém čištění. Pokud si někteří řidiči zapomenou přeparkovat auta, dostanou pokutu. Cestáři však překážející vozy jen nadzvednou a po úklidu vozovky vrátí zpět.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: archiv MF DNES

Složitý a nákladný systém, který brněnský magistrát loni na jaře zavedl místo odtahů, plánovalo vedení města znovu změnit. I proto, že na něm loni tratilo okolo třinácti milionů korun. Nakonec v něm však bude pokračovat.

„Hledali jsme cestu, která by byla komfortnější, ale zákon nám příliš možností na výběr nedává, když vracíme auto zpět na místo,“ poznamenal brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

Loni po konci sezony blokového čištění přitom avizoval, že je potřeba kvůli šetření systém nastavit jinak. Naznačoval, že by se auta nemusela vůbec zvedat a vracet zpět, ale kolem nepřeparkovaných vozidel by se ulice jen ručně dometla.

Tento plán však vzal za své a Kratochvíl nyní tvrdí, že v případě manuálního zametání by se v ulicích zvedal prach. „Řešili jsme, jak by takové odmetání, případně používání fukarů, bylo nebo nebylo příjemné pro chodce,“ podotkl radní.

Podle Luďka Borového, ředitele Brněnských komunikací, které mají blokové čištění na starost, však jde také o další možné potíže, které by v takovém případě nastaly.

„Kdybychom nasadili četu metařů, mohla by auta špatně dopadnout,“ poznamenal Borový.

Zvýšilo by se totiž riziko, že pracovníci auta při úklidu nechtěně poškodí, třeba lak štěrkem, který při metení koštětem či fukary odlétává.

„I dnes musíme vozidla, se kterými manipulujeme, perfektně fotograficky zdokumentovat na začátku při zvedání i na konci při vracení na místo,“ doplnil Borový s tím, že při ručním dometání si nedovede představit, jakým způsobem by se vše zaznamenávalo.

Kvůli loňské změně při blokovém čištění bylo třeba nakoupit nová odtahová vozidla. Služba s nadzvedáváním a vracením teď město ročně stojí zhruba 23,5 milionu korun, jenže od špatně parkujících řidičů Brno takovou částku ani zdaleka nevybere.

„V loňském roce jsme v souvislosti s blokovým čištěním provedli asi pět tisíc takových technických úkonů,“ vyčíslila mluvčí Brněnských komunikací Vladimíra Navrátilová s tím, že nadzvednutí je zpoplatněno částkou 1 500 korun.

Strážníci evidují přes devět tisíc přestupků

Statistiky brněnských strážníků jsou ještě vyšší. Za loňský rok evidují přes devět tisíc přestupků při blokovém čištění, z toho u šesti tisíc už mají zaplacené pokuty, ve zbývajících případech většinou běží správní řízení.

„U přestupků souvisejících s blokovým čištěním loni činila průměrná sankce 300 korun,“ uvedl mluvčí strážníků Pavel Šoba. Dohromady by tak Brněnské komunikace s městskou policií měly vybrat jen zhruba 10,2 milionu.

Kratochvíl proto chce apelovat na městskou policii, aby sankce u „notorických hříšníků“ navyšovala. Podle Šoby to však strážníci zohledňují už nyní.

„V případě, že se u někoho jedná o opakovaný přestupek, případ zpravidla postupujeme ke správnímu orgánu,“ dodal mluvčí brněnských strážníků.

S městskými částmi se radní pro dopravu baví také o četnosti blokového čištění. Někde k němu přistupují třeba jen dvakrát ročně, jinde je to častěji. Například v nejlidnatější městské části Brno-střed zametají ulice čtyřikrát v roce.

Tamní místostarosta Martin Landa (za ANO) uvažuje nad možným omezením. „Chtěli bychom mít analýzu, která nám řekne, zda existuje souvislost mezi polétavým prachem a blokovým čištěním. Pokud úklid ničemu nepomáhá, asi bychom nelpěli na úklidu v létě a třeba bychom vynaložené peníze investovali do zkrápění ulic,“ prohlásil Landa.

Autor:
  • Nejčtenější

Na plovárně topili desetiletého kluka, napjatá situace ve Znojmě se vyostřuje

Dlouhodobé problémy s Romy ve Znojmě gradují kvůli údajnému středečnímu napadení desetiletého chlapce na místní plovárně. Kvůli incidentu zasedla hned následující den bezpečnostní rada města, znovu...

Z jezírka na dně Macochy se stala obří laguna. Bouřka zaplavila bahnem i Dům přírody

Běžně malé jezírko na dně propasti Macocha na Blanensku proměnily páteční silné deště a bouřka v obří lagunu. Z ní pak do Punkevních jeskyní proudily potoky vody. Pro veřejnost jsou proto...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další strážníky, na těch si však zároveň lidé vylévají zlost. Pomoc má přijít z Jihlavy.

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku dokončil plavbu kolem světa. Oldřich Karásek patřil mezi nejznámější české mořeplavce. Ve věku 91 let...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

V Brně položili nové koleje vedoucí odnikud nikam, tramvaje je nevyužijí

Koleje vedoucí odnikud nikam přibyly na opravovaném mostě v Merhautově ulici v brněnských Černých Polích. Začínají i končí v silnici. Dělníci je tam položili i přesto, že tramvaje po nich, minimálně...

Co týden, to nehoda MHD. Oprava ulice, kde se nejvíce bourá, se stále posouvá

Z relativně běžné ulice Křenové poblíž centra Brna se stala postupně přetížená silnice, která svým uspořádáním neodpovídá dopravě, jež tudy projíždí. Mísí se tu auta i veřejná doprava a do toho pěší...

Dopravní podnik ustoupil, zákaz rádia v brněnské MHD skončil. Vydržel měsíc

Zhruba měsíc vydržel v Dopravním podniku města Brna (DPMB) zákaz poslechu rádií a mluveného slova. Městský dopravce ustoupil od tohoto nařízení a šoféři si mohou opět zapnout rádio nebo třeba podcast...

Obnova domova pro seniory v Hodoníně poničeného tornádem začne v červenci

Tři roky už je domov pro seniory v Hodoníně, známý jako S-centrum, opuštěný. Na den přesně před třemi lety jej zasáhlo ničivé tornádo a budova se po řádění živlu stala neobyvatelnou. Všichni klienti...

Mistr světa a bronzový olympionik říká sbohem. Oštěpař Veselý končí kariéru

Dvojnásobný olympijský medailista a mistr světa a Evropy v hodu oštěpem Vítězslav Veselý končí v jedenačtyřiceti letech kariéru. Oznámil to Český atletický svaz na svém webu. Oficiálně se Veselý,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...

Příběh Vlaďky: Jsem v šoku. Manžel má milenku, je starší a ošklivější než já

Neříkám, že naše manželství nemělo žádné mouchy, ale myslela jsem si, že nám to docela klape. Pravda je ale někde...