Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Nic nechceme, jen děláme radost, vysvětlovali nosiči betlémského světla

  15:47
Kdyby si otec a syn Jan a Jan Svobodovi z Brna sestavovali rodinný znak, určitě by v něm byl plamínek. Byli totiž u toho, když se do Česka po revoluci dostalo betlémské světlo.

Pro betlémské světlo jde Jan Svoboda mladší s dětmi. Před 26 lety byl mezi prvními, kteří jej rozváželi. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Když Jan Svoboda starší před Vánoci 1990 jako vedoucí oddílu skautů v Masarykově čtvrti nasedl spolu s hrstkou přátel do malého mikrobusu, aby si na hranicích v Břeclavi připálili od rakouských skautů betlémské světlo, netušil, že se rodí novodobá tradice.

V čadících petrolejových lampách se tehdy poprvé dostal do republiky kousek věčného světla z kaple v Betlémě, kde se podle legendy narodil Ježíš Kristus. Z akce několika skautských nadšenců se stala celonárodní záležitost. A plamínek z betlémské jeskyně svítí každoročně o Vánocích ve stovkách tisíc rodin od Aše až po Mosty u Jablunkova.

„Věděli jsme o této tradici, kterou skauti v Rakousku udržují už od roku 1986, a přemýšleli, jak ji dostat i k nám. Před rokem 1989 to bylo nemožné, protože přes hranice by se s ním skauti nedostali. V roce 1989 betlémské světlo předávali rakouští skauti exilovým skautům z Československa, Polska a Maďarka. O rok později už to mohlo být oficiální. Otázka byla, na čem to postavit,“ vzpomíná otec Svoboda.

V Rakousku skauti takto děkovali sponzorům, kteří věnovali peníze na pomoc nevidomým. Jenže v Československu nic takového neexistovalo.

„Pak jsme to postavili jako součást Vánoc, kdy skauti mohli lidem ve svém okolí říct, jak si jich váží, a popřát hezké svátky s tím, že nestojí na hmotných darech, ale na úplně jiných hodnotách,“ popisuje Jan Svoboda mladší, jemuž tehdy bylo 15 let a stal se jedním z prvních kurýrů betlémského světla

S petrolejem byla jízda zážitek

Zorganizovat něco takového ale nebylo v době, kdy neexistoval internet, vůbec jednoduché. „Naplánovali jsme tratě, které by obsáhly celou republiku, rozeslali dopisy známým skautům a s napětím čekali, kdo si pro světlo na nádraží přijde,“ popisuje Svoboda starší.

„Trasy vedly do Ostravy, do Jeseníků, do Plzně, do Prahy. V Praze světlo přebrali železničáři a vezli ho třeba do Karlových Varů nebo do Liberce a tam si světlo skauti vyzvedli a lucerny poslali poštou zpět. První tři roky nám to vozili Vídeňáci na hranice nebo do Brna. Teprve od roku 1994 jsme se osmělili a vyrazili do Vídně,“ doplňuje Svoboda starší.

Přes známé sehnali lucerny, které se používaly jako koncová světla vlaků, aby to bylo stylové.

„A pak vzal každý, co sehnal, hlavně to musela být chráněná lampa, aby se nerozbila, pokud by se převrhla. Dnes už se používá lampový olej, takže je to snesitelné i ve vlaku. Poprvé jsme jeli s petrolejem a byl to opravdu neskutečný zážitek,“ líčí Svoboda junior.

V Rakousku měli už tehdy zavedený systém, že světlo oficiálně rozvážely místní dráhy na lokomotivách, předávaly je ve stanicích a na Štědrý den si pro ně chodili skauti a roznášeli je po obcích.

„Na to jsme nemohli spoléhat, proto jsme museli vytvořit jinou strukturu vlastních poslů, i když České dráhy mají velké pochopení. Dodnes platí, že si skauti jízdenky platí. Nechceme omezovat počet kurýrů ve skupině a navíc razíme teorii: Chceš něco dělat, musíš tomu něco přinést,“ vysvětluje Svoboda mladší.

Občas se přespávalo na nádraží

První rok skauti přebírali světlo v Břeclavi na hranicích, dovezli ho do Brna a za týden jej převáželi po republice. Bylo to dva dny před Štědrým dnem, aby se kurýři stačili vrátit. Několik skupinek skautů obsadilo první z šesti tratí. Vyrážely ráno a vracely se ten den. Jen ti, co jeli do Plzně, odjížděli ve tři odpoledne a o půlnoci byli v Plzni, tam je čekali skautští přátelé a ubytovali je.

„A někdy také nečekali, protože měl vlak zpoždění, šli se domů vyspat a já strávil noc na lavičce, protože čekárna byla zavřená, stejně tak všechny hospody i stánky. Termosku s pitím jsem nechal doma a jídlo mi došlo, ale na to jsem trénovaný. Ruce jsem si hřál o lucerničky. Ani jsem neonemocněl. Být na Vánoce zdravý je velká motivace,“ říká syn Svoboda.

„Už od začátku jsme zapojili železničáře a oni to udělali ochotně a rádi. Světlo se vozilo a stále vozí minimálně ve dvou exemplářích, kdyby jedno zhaslo. Dalo se od druhého připálit. Aby světlo uhlídali a dovezli, to byl pro skauty ten hlavní úkol. Vlastně to byla správná skautská hra s prvky dobrodružství a romantiky,“ poznamenal Svoboda starší.

Ten už dávno „nevůdcuje“, ani jeho syn, kterému je dnes čtyřicet let. „Předal jsem to mladším, nechal jsem si jen organizaci betlémského světla,“ konstatuje.

Na letošní rok se na slavnostní předání chystá i se svými třemi dětmi. „Těší se hlavně ti dva starší – dvojčata. Je jim osm a je to pro ně obrovský zážitek chodit s lucernou po tmavém městě. Nejvíc je baví, že mohou někam přijít, zazvonit a říct ‚Neseme vám betlémské světlo‘ a vidět radost těch obdarovaných,“ míní Svoboda junior.

Organizátoři čelili snahám světlo zobchodovat

Letos se ekumenická bohoslužba při příležitosti převzetí betlémského světla ve Vídni konala v sobotu 10. prosince v kostele syrské pravoslavné církve Mor Ephrem na náměstí Stefan-Fadinger-Platz.

Brněnští skauti jej dopravili do České republiky a v neděli 11. prosince v 9 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla předali do rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho. Světlo uložili v chrámu na Petrově a 17. prosince začali rozvážet po celém Česku. Lidé si pro ně mohou dojít třeba 23. prosince na Novou radnici.

Dnes už se vůbec nedá odhadnout, v kolika domácnostech vlastně světlo mají. Jsou jich desítky tisíc. Organizátoři dokonce museli čelit snahám betlémské světlo zobchodovat.

„Někdo si jej chtěl zaregistrovat jako známku, ale tomu jsme včas zabránili. I po 26 letech můžeme říct, že akce zůstala nezávislá a dobrovolná. A víte, co bylo v začátcích nejtěžší? Vysvětlit obdarovaným, že za to nic nechceme, že na nic nevybíráme a že jim chceme prostě jen tak udělat radost,“ dodal Jan Svoboda mladší.

  • Nejčtenější

U Brna otevřeli povodňový park. Zadrží vodu, lidem nabídne i koupání a bruslení

Čtyřtisícové Židlochovice na Brněnsku se mohou chlubit speciálně upravenou částí u řeky Svratky. Na ploše přesahující třináct hektarů vybudovaly nádrže zadržující vodu včetně slepého ramena zmíněné...

23. července 2024

Cizoložství skončilo lynčem. Dav žen hnal nebožačku na provaze, nevěrník utekl

Premium

Odhalená nevěra, rozběsněný dav i zbabělý starosta v žaláři figurují v dalším dílu seriálu Stoleté mordy. Kauza z Lukovan, stará dlouhých 172 let, si připomenutí zaslouží, i když smrtí neskončila....

21. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Jih Brna mění tvář, dostane modernější střih. Starousedlíci ale vzdorují

Investoři chystají na území Brna-jih velké projekty. Přinesou stovky bytů a ještě vyšší počty pracovních míst, zároveň však do oblasti přivedou další množství automobilů. Lidé z dotčených oblastí z...

22. července 2024  5:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až 35 stupňů. Sobota bude k nevydržení. Vedro může způsobit potíže v dopravě

Česko v sobotu zasáhnou tropické teploty. V části jižní Moravy vystoupí až na 35 stupňů Celsia, kvůli čemuž podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí i problémy v železniční dopravě....

26. července 2024  10:29,  aktualizováno  12:05

Masarykův okruh po 18 letech opustí ředitelka Ulmanová, sní o návratu MotoGP

Přesně rok poté, co na brněnském Masarykově okruhu skončil tehdejší majitel Karel Abraham starší a společnost Automotodrom Brno prodal podnikateli Karlu Hubáčkovi, odchází i Abrahamova dlouholetá...

26. července 2024  16:26

Na příští schůzi zastupitelstva starostku Znojma odvolají, svolala ji co nejpozději

Ve Znojmě mají konečně jasno o termínu mimořádného zastupitelstva, na kterém se chystá opozice odvolat dosavadní vedení města. Sejde se v pondělí 5. srpna. Jde zároveň o nejzazší možný termín, který...

26. července 2024  15:43

V Romech dřímá potenciál, jejich problémy nikdo nechápe, říká šéfka muzea

Premium

Otevírat v Česku témata týkající se Romů není snadné. Své o tom ví Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, v jehož čele stojí 21 let. V květnu obdržela cenu Jihomoravského kraje za přispění...

26. července 2024

Z jižní Moravy vyrazilo do Paříže rovnou několik favoritů na olympijské medaile

Minulou sobotu uplynulo přesně sto let ode dne, kdy Bedřich Šupčík ze Sokola Brno I vybojoval v Paříži ve šplhu na laně první zlatou olympijskou medaili pro Československo. Ve stejném městě dnes...

26. července 2024  14:39

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Olympiáda je festival sexu pro sportovce, potvrzují bývalí účastníci

Olympijská vesnice mi dala za dva týdny víc sexu než zbytek mého života, tvrdí bývalý olympionik Matthew Syed....