Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malí autobusoví dopravci prohrávají s velkými hráči, hodnotí se nejen cena

  6:26
Tradiční autobusoví dopravci na jihu Moravy přicházejí o linky. Ty přebírají jejich mnohem větší konkurenti, které v soutěži vybral kraj. Ten přitom zohledňoval nejen nabízenou cenu.

Autobusový dopravce ČAD Blansko zaměstnával zhruba 280 pracovníků, jenže pak prohrál v krajském tendru a musí velkou část z nich propustit. Linky na Blanensku, Boskovicku a části Vyškovska dostaly nyní na starost nové společnosti v čele s mnohem větším konkurentem, jímž je ČSAD Ústí nad Orlicí spadající do koncernu ICOM.

Všichni šoféři ale nadobro o práci za volantem nepřijdou, ICOM a další firmy si je jednoduše přeberou. Šest desítek z nich postupně přešlo k těm, kteří začínají jezdit už teď od května, dalších šedesát by mělo přejít na podzim. 

„Dlouhodobě máme zájem rozšiřovat oblasti našeho působení. Účastníme se výběrových řízení vypisovaných jednotlivými kraji nejen tam, kde v rámci našich aktuálních zakázek veřejné dopravy jezdíme,“ uvedl generální ředitel ICOM Transport Zdeněk Kratochvíl.

Obsazení spojů na severu Jihomoravského kraje pro jeho firmu znamená investici více než čtvrt miliardy do nákupu nových vozů.

Naopak blanenské ČAD se své ojeté autobusy pokusí prodat. „Hlavní podnikatelskou činností teď pro nás bude kamionová doprava a další doprovodné činnosti, jako například provoz blanenského nádraží,“ sdělil ředitel ČAD Blansko Jiří Šebela. 

Blanenský autobusový dopravce není jediným z regionálních a tradičních, který takto v tendru přišel o dosavadní linky. Podobně je na tom i Vydosbus, jenž vedle Vyškovska dosud jezdil také na Hodonínsku.

„Neuspěli jsme, řidiči ale mají zajištěnou práci u nově nastupujících dopravců,“ sdělil jen stručně předseda představenstva této společnosti Peter Baďura. 

V regionu firmě zbývá ještě část spojů v okrese Vyškov, kde se teprve rozbíhá výběrové řízení. Zda v tomto případě uspěje, se ještě uvidí. I sem chce ale proniknout ICOM.

Naopak třeba další místní společnost, ČSAD Tišnov, může být spokojená, protože uhájila linky, kde dnes jezdí.

Při výběru nerozhodovala jen cena

Krajského radního pro dopravu Jiřího Crhu (ODS) mrzí, že se regionálním dopravcům nedaří a nahrazují je velké firmy jako ICOM. „Velcí hráči napříč republikou se sem vypravili,“ naznačil radní nepřímo i výsledky výběrového řízení u dalších linek, kde zatím nejsou uzavřené smlouvy. 

Podle něj je to mimo jiné způsobené tím, že podmínky tendru, který vypisovalo ještě předchozí vedení Jihomoravského kraje, byly pro místní podniky nastavené nevýhodně a naopak nahrály těm větším.

„Třeba ČAD Blansko mělo v tendru nejlepší cenu, ale ta dělala jen 80 procent v rámci celkového hodnocení. Společnost pohořela v dalších bodovaných kritériích,“ přiblížil Crha, který zastává také funkci starosty Blanska.

Podle ředitele blanenského ČAD nedostala jeho společnost body například za to, že nenabídla v tendru veškeré autobusy nízkopodlažní nebo zcela nové, zatímco jiní uchazeči ano.

„Místní navíc měli výhodu, protože mají stanoviště a zázemí a díky tomu mohli nabídnout nižší cenu. Bohužel jsme ale tendr zdědili po minulém vedení a nemohli jsme ho bezdůvodně zrušit,“ doplnil Crha. Jinými slovy věří, že se dalo ušetřit, kdyby se rozhodovalo jen podle ceny.

Bývalý krajský náměstek pro dopravu Roman Hanák (ČSSD) ale podmínky tendru hájí. Právě regionální dopravci podle něj požadovali, aby se nesoutěžilo jen na cenu, ale hodnotila se i jiná kritéria. 

„Tam je jediný problém, že když třeba někdo napsal, že bude garážovat všechny autobusy, což není jednoduché, tak za to sice dostal body, ale my v tu chvíli nejsme schopni ověřit, že to tak skutečně bude,“ poznamenal Hanák s tím, že k takovým podmínkám se dopravce zaváže ve smlouvě, a pokud je nebude dodržovat, může od hejtmanství dostat pokutu.

Kvůli průtahům se kraji doprava prodraží

Tendr se však vleče a kraj nestíhá uzavřít všechny smlouvy včas. Přitom mělo být vše dávno hotové. Podle původních plánů už od května na všech soutěžených linkách, což je většina v kraji, měli jezdit noví dopravci. Právě s koncem dubna totiž vyprší výpovědní lhůta, která dopravcům běžela od podzimu 2018. 

Tehdy se Jihomoravský kraj výpovědí rozhodl vyřešit problém, že smlouvy před lety špatně sepsal a nemohl podle nich snadno navýšit mzdy řidičů na úroveň, jak požadovala vláda. Na jaře před čtyřmi roky kvůli tomu byla v regionu dokonce i stávka.

Nové vedení kraje proto kvůli průtahům muselo přistoupit k provizornímu řešení formou přechodných smluv, jež překlenou období, než nastoupí noví dopravci. Dopravu v kraji totiž hejtmanství musí zajistit. Provizorium je ale dražší řešení, protože jde o licitování o ceně mimo soutěž s jednotlivými společnostmi. 

Krajská rada sice už minulý týden dokončila výběr všech vítězných dopravců, teď ale běží lhůta na odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, po níž teprve mohou být uzavřeny smlouvy s platností do roku 2030. 

„Pokud navíc nebudou dopravci připraveni hned nastoupit, mohou začít jezdit až za devět měsíců,“ dodal Crha k tomu, jak dlouho může ještě trvat provizorní a dražší zajištění autobusové dopravy.

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřel nejstarší český mořeplavec. Cestu kolem světa mu zhatil střet s tankerem

17. června 2024  15:32

Hned sedmnáctkrát přeplul Atlantik, pouze tisíc kilometrů mu scházelo, aby v důchodovém věku...

Znojmo se stává nebezpečným městem, tvrdí politici. Lidi děsí křik i potyčky

19. června 2024  5:55

Znojemská radnice chce větší klid v ulicích, v nichž se množí konflikty. Vedení města shání další...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Hrozili mi zrušením směn, popisuje řidič, který se zajímal o zákaz rádia

14. června 2024

Premium Před necelým rokem se dvaadvacetiletý student brněnských práv Denis Pauk rozhodl, že si ke škole...

Vhodil petardy k sousedovi, který ohluchl. Při vynášení trestu se viník smál

19. června 2024  14:04

Bujarý silvestr chtěl v roce 2022 slavit Filip Vašica. Jenže kromě toho, že si užíval klasický...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Moc bouráte, vytýkají v Brně řidičům MHD. I proto jim zakázali rádio

13. června 2024

Devět cestujících loni skončilo v nemocnici, když se poblíž brněnské zastávky Krematorium srazily...

VIDEO: V Brně s ohňostrojem zazářili Rakušané, při show vytvořili i nápis na nebi

20. června 2024

To nejlepší přišlo během tradičního festivalu ohňostrojů Ignis Brunensis na brněnské přehradě...

Kostel sv. Jakuba v Brně opět otevře, výklad k prohlídce namluvili herci

20. června 2024  15:17

Brněnský kostel sv. Jakuba, který plánuje na konci června opět otevřít po bezmála tři roky trvající...

Tendr na Janáčkovo kulturní centrum v Brně byl v pořádku, rozhodl ÚOHS

20. června 2024  13:02

Zadávací řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra v Brně bylo v pořádku a jeho výsledek platí,...

Dietrichsteinová uspěla ve sporu s Mikulovem. Hrobka patří rodu, potvrdil soud

20. června 2024  12:45

Mercedes Dietrichsteinová uspěla s žalobou ve sporu s Mikulovem na Břeclavsku, Krajský soud v Brně...

Putine, běž do prd*le, zahlásil na koncertě Rod Stewart. Němci zpěváka vypískali

S překvapivou vlnou nevole se na svém nedělním koncertu v Lipsku setkal rockový král Rod Stewart. Během vystoupení se...

Skandál kolem morbidně obézní Miss Alabama. Co se ztratilo mezi řádky

Sociální sítě počátkem června rozvášnila obézní plus size modelka Sara Millikenová oceněná titulem Miss Alabama 2024....

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Tvrz koupil za 76 tisíc a daroval ji manželce. Pak ruinu 20 let opravoval

Pavel David zahlédl v dubnu roku 2003 v novinách inzerát: „Prodám tvrz za 76 000 Kč.“ Ještě ten den si jel zříceninu...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...